Wygląda na to, iż terminale zyskały właśnie niezwykle ciekawą funkcjonalność. Mowa o znaczącym ułatwieniu przy realizacji elektronicznych recept. Nie będzie już trzeba pobierać aplikacji czy mówić na głos wszystkich wrażliwych danych. Wprowadzimy je bezpośrednio na urządzeniu płatniczym, co powinno znacząco zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i prywatność klientów. Poznaliśmy dokładny sposób działania rozwiązania.
Terminale z funkcją realizowania e-recept
Polskę wręcz wypełniają terminale płatnicze. Obecne są one na każdym kroku, dlatego też warto wiedzieć o kilku istotnych wskazówkach. Maksym informował Was ostatnio o konieczności zwracania uwagi na ekran urządzenia podsuwanego przez kelnera czy sprzedawcę. Nie zwrócenie uwagi na jeden element może kosztować nas utratę pieniędzy większych niż wskazywałby na to otrzymany rachunek.
- Sprawdź także: Płacisz kartą w sklepie? Większość Polaków popełnia ten błąd
Trzeba jednak przyznać, iż terminale są naprawdę przydatnym wynalazkiem. Polskie ePłatności poinformowały właśnie o nawiązaniu współpracy z firmą Kamsoft (dostawca systemu dla aptek). Skutkiem podpisanej umowy jest debiut całkowicie nowego rozwiązania, które przyda się każdej osobie dbającej o swoją prywatność oraz bezpieczeństwo własnych danych. Nadszedł bowiem kres podawania numeru PESEL przez klientów unikających używania dedykowanej aplikacji mobilnej.
Zapewne zdajecie sobie sprawę, iż realizacja e-recept może przebiegać na kilka sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z technologicznych rozwiązań. Popularne aplikacje (m.in. mObywatel oraz IKP) oferują możliwość wyświetlenia kodu QR – wystarczy pokazać go farmaceucie, wtedy też zniknie obowiązek mówienia na głos zarówno numeru PESEL, jak i kodu wygenerowanego przez lekarza. Sporo konsumentów przez cały czas jednak korzysta z bardziej klasycznej metody.
mObywatel (Android) – zrealizuj e-receptę dzięki kilku kliknięć
Nowa funkcja ma szereg zastosowań
Mowa oczywiście o podawaniu wyżej wspomnianych danych bezpośrednio farmaceucie. Wtedy też istnieje ryzyko, iż informacje usłyszą inni klienci – choćby jeżeli nic z nimi nie zrobią, to sam fakt przekazywania tej wiedzy może być dla wielu Polaków niekomfortowy. Nie wszyscy też korzystają z mobilnych aplikacji, zwłaszcza seniorzy. Do tego należy wziąć pod uwagę szereg innych aspektów – wadę wymowy, niepełnosprawności czy choroby utrudniające mówienie.

Dlatego też terminale wyposażone w opcję realizowania e-recept brzmią naprawdę świetnie. Nowa funkcja pozwala na samodzielne wpisanie numeru PESEL i kodu recepty bezpośrednio na ekranie urządzenia. Wtedy też dane przechodzą przez system, wszystko z odpowiednią dbałością o bezpieczeństwo oraz prywatność.
- Przeczytaj również: Płacisz kartą? jeżeli usłyszysz to pytanie, nie odpowiadaj twierdząco
Nowość powinna być już dostępna na terminalach Ingenico oraz PAX (zarówno tych przenośnych, jak i stacjonarnych). jeżeli natomiast przez cały czas chcecie przekazywać dane na głos, to koniecznie zastrzeżcie numer PESEL w aplikacji mObywatel – tak na wszelki wypadek.
Źródło: Cashless / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@nci), Polskie ePłatności