Telewizory Samsung 2024 – przyszłość tkwi w AI

9 miesięcy temu

Już za chwile w sprzedaży pojawią się nowe telewizory Samsung, a także soundbary i zupełnie nowa koncepcja głośnika Samsung Music Frame. To właśnie te produkty oglądałem we Frankfrucie na prezentacji World of Samsung. Czy jest coś co zachwyca? Tak: działanie AI, jak zawsze telewizor MicroLED, nowy OLED, a także genialny w swej prostocie głośnik. Zapraszam was do moich przemyśleń o nowościach.

Samsung odświeża całą swoją gamę telewizorów. No może nie całą, bo w ofercie zostaje na przykład model 98Q80C, a pozostałe będą jeszcze przez jakiś czas w sprzedaży, aż do wyprzedania stanów magazynowych. Niemniej żegnamy modele z oznaczeniem C w nazwie i witamy te oznaczone literą D. Zaczynając od najprostszych modeli DU, gdzie po raz pierwszy w tak niskiej serii znajdziemy, tak duży telewizor – czyli ekran o przekątnej 98 cali. Będą też QLEDy, następcy udanych Q67C i Q77C czyli nowe modele z serii Q60D i Q70D. Będą ekrany miniLED Neo QLED w tym również 98-calowy Q90D, ekrany Neo QLED 8K, znane także pod hasłem Excellence Line – QN800D i QN900D. A także telewizory OLED w aż 3 wariantach S85D, S90D i S95D. Po raz pierwszy w rozmiarach 48 do 83 cali (w zależności od modelu).

Samsung poszerza gamę telewizorów Micro LED dostępnych w Polsce

Warto zauważyć, iż seria S95D będzie w całości oparta o QD-OLED od Samsunga, a wybrane modele z niższych serii na pewno będą posiadały matrycę WOLED od innego dostawcy. Poza tym w ofercie nie zabraknie modeli lifestyle’owych: The Frame (wyglądający jak obraz), The Serif (designerski, wolnostojący TV), The Terrace (ogrodowy) oraz projektorów The Premier (projektor salonowy z ultrakrótkim rzutem) oraz The Freestyle 2 (projektor mobilny). Jest w czym wybierać i każdy znajdzie tu coś dla siebie. A jeżeli ma budżet liczony w setkach tysięcy złotych to koniecznie musi spojrzeć na ekrany w technologii Micro LED, te dostępne są na zamówienie w aż 5 rozmiarach o czym już wcześniej w naszym serwisie pisaliśmy.


Samsung ma telewizor dla wszystkich, firma wciąż rozwija swoje telewizory, Samsung od 18 lat jest liderem rynku telewizorów na świecie. Jednocześnie nie ma mowy o wymyślaniu prochu na nowo przy nowościach produktowych 2024. To ewolucja doskonale znanych modeli (i w wielu przypadkach docenianych zarówno przez konsumentów, jak i recenzentów).

A na ile ta ewolucja jest dalece posunięta, jak istotne zmiany zaszły w poszczególnych seriach i które modele będą szczególnie warte uwagi, przyjdzie nam poczekać do ich rynkowego debiutu, testów, ale też patrzenia przez pryzmat lokalnych cen i zestawienia ich z rynkiem.

Natomiast jest kilka rzeczy, które przykuwają uwagę, robią wrażenie, są warte odnotowania i zastanowienia się, czy właśnie nie nadchodzi moment na zakup telewizora Samsung.

Sztuczna inteligencja nas otacza

AI w telewizorach Samsung obecne jest od dłuższego czasu, pierwsze takie jasne sygnały z tym związane pojawiły się w 2018 roku kiedy debiutował Q900R – telewizor wyposażony w upscaling oparty o uczenie maszynowe. Później pojawiły się też inteligentne tryby obrazu i to jest co roku udoskonalane. W tym roku flagowy model QN900D (kilka generacji później po Q900R) będzie miał ponad 500 sieci neuronowych, 8 razy więcej niż poprzednik z roku ubiegłego (QN900C). Automatyka oparta o AI w nowych telewizorach Samsung objawiać się będzie na wiele sposobów. Na przykład ułatwieniem dla osób z wadami wzroku będzie opcja automatycznego lektora napisów. W trybie gry znajdziemy automatyczne dopasowanie obrazu do rodzaju gry, jest też oczywiście jeszcze lepszy upscaling czy niemal całkowita redukcja smużenia piłki przy transmisjach sportowych.


AI jest dziś modnym hasłem i siedząc w świecie technologii można być nim wręcz zmęczonym. Dla osób postronnych jest to z jednej strony hasło magiczne, a z drugiej strony rodzące jakieś tam obawy czy wątpliwości. Na pewno w przypadku telewizorów tych obaw mieć nie trzeba, natomiast przede wszystkim trzeba patrzeć na to na dwa sposoby – część technologii znacząco poprawia jakość obrazu, zwłaszcza tego ze słabych źródeł, ułatwia też codzienne korzystanie i optymalizuje niezależnie od sytuacji. Z drugiej strony ta automatyka może być czasem nadgorliwa i dla purystów obrazowych wiele funkcji należy wyłączyć. Niemniej wysiłek nad AI w ostatnich latach był olbrzymi i te zmiany są realnie widoczne dla użytkowników. I o to chodzi.

Redukcja odblasków w S95D

Telewizor S95D – QD-OLED od Samsung, flagowy tegoroczny model nie licząc ekranów 8K. On zachwyca, choć spędziłem z nim kilka chwil już wiem, iż będzie jednym z moich ulubionych telewizorów tego roku. Zwłaszcza gdy w ostatnich tygodniach miałem dłuższą okazję cieszyć się z S90C. Samsung S95D to jeszcze wyższa jasność ale też zupełnie nowe doświadczenia w świecie telewizorów OLED podczas seansów w dzień. Dzięki powłoce nieodbijającej światła, nieco zbliżonej do rozwiązania znanego z The Frame, seans w nasłonecznionym pomieszczeniu jest wciąż pozytywnym przeżyciem. Coś co do tej pory było zmorą telewizorów OLED tu zostało skutecznie zredukowane. Owszem czerń nie jest w pełni czarna przy swietle dziennym, ale detale, kontrast, kolory pozostały i to wygląda naprawdę dobrze. przez cały czas OLED to telewizor do kina domowego, ale teraz można śmiało korzystać z niego znacznie bardziej uniwersalnie. S95D będzie dostępny w wersjach 55,65 i 77 cali.

Samsung Music Frame

Obok telewizorów i soundbarów najpierw na CES 2024 w Las Vegas, a teraz dla dziennikarzy w Europie, Samsung prezentował nowy głośnik, nawiązujący do telewizora The Frame. Głośnik tej jest połączeniem głośnika multiroom z ramką na zdjęcia. Co ważne absolutnie nie cyfrową ramką na zdjęcia. Po prostu w maskownicy jest miejsce na włożenie tam własnej fotografii, grafiki etc.

Pomysł prosty i fajny, a może odmienić nasze wnętrze i zaskoczyć także niejednego z naszych gości. Jak to, ramka na zdjęcia przywieszona na ścianie gra? A no gra. Choć na ocenę tego jak gra przyjdzie mi poczekać do odsłuchów w warunkach domowych. Głośnik i to w pojedynkę może pełnić rolę tyłów w połączeniu z soundbarem Samsung 2024, dwa takie głośniki możemy połączyć z telewizorem, jeżeli nie mamy soundbara, może też działać niezależnie lub w ekosystemie większej liczby głośników multiroom. W tym wspiera także AirPlay 2 oraz klasycznego bluetootha. Pozostaje kwestia ceny, dostępności oraz końcowego brzmienia urządzenia. Gabaryty nawiązujące do okładki płyt vinylowych i estetyka urządzenia zachęcąją do zainteresowania się nim.

Apetyt na nowości

We Frankfurcie zapoznałem się z nowymi telewizorami Samsung. Producent wzbudził moje zainteresowanie wykorzystaniem AI, nowym S95D i całą swoją szeroką gamą ekranów, a także głośnikiem. Jednocześnie to taka „zajawka” tego co zobaczymy za moment w sklepach. Weryfikacja tych produktów w codziennym użytkowaniu pozwoli nam przekonać się jak bardzo godne są uwagi. Moim zdaniem, jest kilka modeli z potencjałem na hit. I z jednej strony marzy mi się 98-calowy QN90D, ale też wzdycham do tej najwyższej jakości 85-calowego QN900D, a jednocześnie uwielbiam OLEDowe możliwości S95D. Wiem, iż rozsądnie będzie przyjrzeć się i rekomendować bardziej budżetowe telewizory. Na pierwszy rzut oka w gamie telewizorów Samsung 2024 nic nie brakuje i każdy powinien znaleźć tu telewizor dla siebie od 43 do 98, a choćby 115 cali.

Idź do oryginalnego materiału