Tego nikt wam nie mówił o kartach NVIDIA, a musicie to wiedzieć

6 godzin temu

Gdy napotykacie w sieci informacje na temat kart graficznych NVIDIA GeForce RTX serii 50, przeważnie dotyczą one gier. NVIDIA DLSS, ray tracing, path tracing, czy Reflex to tylko wybrane techniki, które wszyscy odmieniali już przez wszystkie przypadki. Zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcono jednak jak dotąd architekturze Blackwell w kontekście kwestii z pozoru tylko mniej emocjonujących. Właśnie na nich skupimy się w tym materiale. Nowe karty graficzne NVIDIA to przecież nie tylko gaming i desktopy. To również segment laptopów, z których korzystają m.in. graficy, montażyści czy inżynierowie – twórcy. I tam dzieje się równie wiele.

Laptopy z kartami NVIDIA to teraz AI PC

Laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX serii 50 rozgościły się na dobre w polskich sklepach. Niedawno ich oferta została uzupełniona o najprzystępniejsze cenowo propozycje z układami GeForce RTX 5050. choćby podstawowe modele pozwalają uzyskać dostęp do wszystkich technologii i funkcji, o których za chwilę opowiem. Oczywiście moc obliczeniowa robi swoje, więc w każdej pracy, w której działa powiedzenie „czas to pieniądz”, warto stawiać na najwydajniejsze rozwiązania.

Karty NVIDIA sprawią, iż Twoja praca będzie jeszcze wygodniejsza

Zawsze ceniłem sobie wygodę pracy na komputerze stacjonarnym. Trudno mi jednak nie dostrzec tego, iż w ostatnich latach świat laptopów znacząco się zmienił. Notebooki wciąż nie zapewniają aż tak wysokiej mocy obliczeniowej jak desktopy, ale mają niezaprzeczalną zaletę: można na nich pracować absolutnie wszędzie. Ostatnio użytkowałem laptopa MSI Raider 18 HX AI z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 5080 i nie tęskniłem zbyt mocno za uwiązaniem do stacjonarki.

Źródło: Instalki.pl

Podczas jednego z weekendów stwierdziłem, iż skopiuję pliki na mobilny sprzęt i pojadę montować filmy w góry. W końcu karty graficzne NVIDIA GeForce RTX serii 50 wspierają ten proces jeszcze mocniej niż układy poprzedniej generacji. Zainstalowałem sterowniki NVIDIA Studio, spakowałem się i pojechałem. Kodek AV1 ułatwiał mi pracę już wcześniej. Architektura Blackwell przyniosła jeszcze szybsze stosowanie efektów GPU w DaVinci Resolve i jeszcze szybsze renderowanie wideo względem odpowiednich układów poprzedniej generacji.

Źródło: Instalki.pl

Ważną nowością, z której akurat nie korzystam, są nowe bloki sprzętowe do kodowania i dekodowania wideo w formacie 4:2:2 (10-bit). Kamery rejestrujące filmy w takim formacie stają się nowym standardem – rejestrują jeszcze więcej informacji o kolorze, wierniej odwzorowując barwy i dając większe możliwości w zakresie korekcji kolorów. Nowe GPU NVIDIA kodują choćby 10 razy sprawniej w wybranych scenariuszach niż dotychczasowe, tradycyjne metody. Dekodery mogą odtwarzać wideo 8K przy 75 klatkach na sekundę, co docenią osoby zajmujące się profesjonalnym montażem wideo. Ja – jako amator – cieszyłem się z jeszcze szybszego eksportu zmontowanych plików.

Kupisz laptop z kartą graficzną NVIDIA, zaoszczędzisz czas

Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX serii 50 przyspieszają działanie dziesiątek najpopularniejszych aplikacji dla twórców i skracają czas czynności takich jak eksportowanie zdjęć, renderowanie filmów, czy też usuwanie niepożądanych elementów przy pomocy AI. Przykłady? Proszę bardzo: enkodowanie NVENC przyspiesza eksportowanie filmów choćby 5-krotnie w Adobe Premiere Pro. W Adobe Lightroom, gdzie koloruję zdjęcia, umożliwia jeszcze szybsze inteligentne zaznaczanie obiektów. W odpowiednich programach przyspiesza generowanie zdjęć przy pomocy AI, co doskonale pokazuje praktyka i benchmarki UL Procyon.

Mój przyjaciel architekt był zdumiony

Mam znajomego architekta, który do tej pory korzystał z kilkuletniego komputera stacjonarnego z układem NVIDIA GeForce RTX serii 20. Jak wielkim było jego zaskoczenie, gdy przesiadł się na notebooka z układem NVIDIA GeForce RTX 5090 i porównał czas renderowania obrazów w Blenderze. W swojej pracy wykorzystuje również akcelerowany przez techniki NVIDIA RTX Unreal Engine i programy Autodesk. Tam wydajność z generacji na generację wzrosła odczuwalnie, nie mówiąc już o przepaści dzielącej karty nowe od tych sprzed kilku lat.

Co dość zabawne, w czasie wolnym od pracy rozwija swój poboczny projekt i bawi się w influencera. Był zdumiony, gdy wytłumaczyłem mu rolę enkodera NVIDIA NVENC w streamowaniu gier. W skrócie: wydzielona sekcja układu NVIDIA GeForce RTX serii 50 odpowiada za kodowanie wideo, odciążając tym samym procesor. Z jednej strony karta graficzna dba o zapewnienie jak największej liczby klatek na sekundę w grze, z drugiej zaś, o odpowiednio wysoką jakość transmisji przesyłanej na Twitcha. Swoją drogą, tutaj też pomaga wsparcie sprzętowe dla AV1, poprawiającego działanie transmisji przez OBS Studio.

Mniej oczywistych funkcji jest całe multum

AnythingLLM to narzędzie pozwalające lokalnie – prywatnie i bezpiecznie – korzystać z modeli językowych i mikroserwisów NVIDIA NIM. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować je z platformą NVIDIA AI Enterprise lub chmurą NVIDIA DGX Cloud. O tym, iż sztuczna inteligencja ułatwia często pracę już wiecie, ale GPU RTX umożliwia jej działanie na Waszym komputerze, bez potrzeby nawiązywania połączenia z chmurą. Przy użyciu dużych modeli językowych (LLM) można zadawać pytania odwołujące się do wiedzy ogólnej, przeszukać gwałtownie prywatne pliki zawierające na przykład kody źródłowe lub błyskawicznie przeanalizować spore zasoby danych. Popularne biblioteki takie jak Llama i LLaMA 2 zoptymalizowano pod kątem nowej architektury NVIDIA RTX i rdzeni Tensor, przez co to właśnie na kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX serii 50 działają w tej chwili szalenie sprawnie.

Dzięki NVIDIA NIM sięgniecie łatwo po narzędzia pozwalające generować tekst lub obrazy, a choćby przetwarzać mowę. Warstwa pośrednia uruchomi Wam modele jak Meta LLaMA 3, Google Gemma i Mistral. NVIDIA AI Bluprints pozwalają zaadaptować modele AI w dowolnym projekcie lub programie.

Twórców gier może zainteresować RTX Remix, czyli platforma NVIDIA do wygodnego tworzenia odświeżonych technikami RTX klasycznych gier. Chcesz rozwijać się w zakresie programowania? To doskonały czas na naukę lub szlifowanie swoich umiejętności poprzez remasterowanie kultowych produkcji. Zobacz tylko, co udało się zrobić z Half-Life 2.

Korzystanie z laptopa z kartą graficzną od NVIDIA jest po prostu bezproblemowe i przyjemne

Znacie słynną frazę „to po prostu działa”? Wielkokrotnie przypominałem ją sobie podczas pracy na przeróżnych laptopach z układami NVIDIA. Nigdy nie miałem na nich żadnych problemów ze sterownikami, czy też poprawnym działaniem programów. Druga kwestia w dużej mierze wynika z podejścia producenta do sterowników NVIDIA Studio, optymalizowanych specjalnie pod kątem bezawaryjnej pracy aplikacji profesjonalnych. Producent ten nie bez powodu chwalony jest za oprogramowanie – jest po prostu niezawodne.

Gdybym miał wybierać laptopa dla siebie, postawiłbym pewnie na coś z układem NVIDIA GeForce RTX 5060, na przykład ASUS TUF Gaming A16. Jest stosunkowo niedrogi, całkiem lekki i ma ekran o sprzyjających produktywności proporcjach 16:10. Jak każdy laptop z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX serii 50, wspiera technikę Max-Q, o przydatności której wielokrotnie przekonywałem się na etapie testowania różnych urządzeń.

Źródło: ASUS

NVIDIA Max-Q w laptopach z kartami GeForce RTX serii 50 to zaawansowany zestaw technologii sterowanych sztuczną inteligencją. Optymalizują one każdy aspekt pracy urządzenia – od GPU i CPU, przez pamięć oraz chłodzenie, aż po wyświetlacz i oprogramowanie. Notebooki z Max-Q inteligentnie dostosowują zegary GPU i CPU adekwatnie do obciążenia i konieczności wykorzystania ich zasobów. Pomagają też skuteczniej oszczędzać energię w trybie uśpienia i optymalizują działanie w grach. W telegraficznym skrócie: laptopy są dużo efektywniejsze i pracuje się na nich jeszcze lepiej.

Laptopy z kartami NVIDIA GeForce RTX 50 to sprzęt dla twórców z ambicjami

Nowe laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX serii 50 to coś więcej niż sprzęt do gier. To kompletne narzędzia pracy dla osób zajmujących się grafiką, montażem wideo, modelowaniem 3D czy streamowaniem. Architektura Blackwell, wsparcie dla kodeka AV1, akceleracja AI i technologia Max-Q sprawiają, iż zyskujesz więcej swobody, oszczędzasz czas i dostajesz większą wygodę działania. I to niezależnie od tego, czy jesteś zawodowcem, czy pasjonatem. jeżeli zależy Ci na skuteczności i bezproblemowej pracy, powinieneś wziąć te urządzenia pod uwagę.

Artykuł powstał we współpracy z NVIDIA

gaminglaptopyNVIDIANVIDIA GeForce RTX 5000
Idź do oryginalnego materiału