Chiński koncern energetyczny Huaneng Group zaprezentował w Mongolii Wewnętrznej największą na świecie flotę autonomicznych wozideł, wykorzystujących zaawansowane technologie Huawei. Projekt jest elementem szeroko zakrojonej transformacji tradycyjnych gałęzi przemysłu z użyciem AI i nowoczesnej łączności.
Nowa era w górnictwie dzięki autonomii
W czwartek spółka Huaneng Mengdong, należąca do państwowej grupy Huaneng, uruchomiła flotę 100 autonomicznych, elektrycznych ciężarówek górniczych (wozideł) Huaneng Ruichi na terenie kopalni Yimin w Hulunbuir, w północno-wschodniej części Mongolii Wewnętrznej. Jest to największe na świecie jednorazowe wdrożenie tego typu pojazdów. Flotę wyposażono w autorskie rozwiązania autonomicznej jazdy opracowane przez Huawei Technologies.
Według Li Shuxue, prezesa Huaneng Mengdong, ciężarówki Huaneng Ruichi symbolizują szybkie postępy Chin w cyfrowej transformacji przemysłu wydobywczego. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań umożliwiło zwiększenie efektywności transportu surowców choćby o 20% w porównaniu z pojazdami prowadzonymi przez ludzi. Eksperci przewidują, iż dalszy rozwój takich systemów wzmocni pozycję Chin jako światowego lidera innowacji w sektorze przemysłowym.

Technologie napędzające autonomiczne kopalnie
Kluczową rolę w realizacji projektu odegrały rozwiązania komunikacyjne 5G-A (znane także jako 5G-Advanced lub 5.5G), które – według Zhang Pingana, CEO Huawei Cloud – oferują znacznie wyższą przepustowość i niezawodność niż standardowe sieci 5G. Prędkości pobierania do 10 Gb/s oraz wysyłania do 1 Gb/s umożliwiają niezawodną komunikację i szybkie przetwarzanie danych niezbędnych do autonomicznej pracy ciężarówek.
Pojazdy korzystają z szeregu zaawansowanych technologii, m.in. z AI, platform chmurowych, inteligentnego zarządzania energią, automatycznej wymiany baterii oraz precyzyjnych systemów mapowania terenu. W projekt zaangażowana jest również firma Xuzhou Construction Machinery Group i Beijing University of Science and Technology.
Jack Chen, wiceprezes ds. marketingu i rozwiązań dla branży surowcowej w Huawei, podkreślił, iż wdrożenie autonomicznych wozideł wpisuje się w strategię firmy na rzecz rozwoju „inteligentnego górnictwa” i ma szansę znaleźć zastosowanie także na rynkach międzynarodowych, m.in. w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Szybki wzrost rynku i perspektywy rozwoju
Obecne wdrożenie to dopiero pierwszy etap: w ciągu najbliższych trzech lat na terenie kopalni Yimin ma pracować łącznie 300 pojazdów autonomicznych. Według szacunków Chińskiego Związku Przemysłu Węglowego, do końca 2025 roku po kraju będzie jeździć już ponad 5 tys. automatycznych wozideł, a do 2026 roku liczba ta ma wzrosnąć do 10 tys.
Chiny są największym na świecie producentem węgla, zarządzając ok. 4300 kopalniami. Według danych branżowych, szybkie wdrażanie technologii cyfrowych i automatyzacji pozwoliło już na zmniejszenie kosztów operacyjnych kopalń o 8% rok do roku.