Technologia, profilaktyka i choroby serca u Polek. Badanie Huawei niepokoi

1 miesiąc temu

Huawei CBG regularnie przeprowadza badania, dające wgląd w zwyczaje Polaków, także te dotyczące ich zdrowia. To najnowsze dotyczy serca i troski o prawidłowe funkcjonowanie tego organu. Badania Huawei zrealizowane na reprezentatywnej próbie 550 i 1000 Polaków w odpowiednio 2022 i 2024 roku ukazują słodko-gorzki obraz kondycji naszych organizmów w odniesieniu do chorób serca.

Badanie Huawei i choroby serca wśród Polaków

Nadciśnienie jest najczęstszą przyczyną przedwczesnych śmierci w Polsce. Mężczyźni zapadają na nie średnio o 10 lat wcześniej, ale problem dotyka także kobiet. Im później zostanie podjęte leczenie, tym trudniej je skutecznie wyleczyć. 34 procent Polek i 33 procent Polaków uważa, iż sercem należy zająć się po 30. urodzinach. Wiele osób nie jest choćby świadomych, iż dotyka ich problem nadciśnienia, choć…

80 procent ankietowanych Polek wskazało, iż mierzyło ciśnienie krwi w ciągu ostatnich 6 miesięcy, jednak tylko 56 procent ankietowanych zna sposoby na jego obniżanie. zwykle stan serca Polek ulega pogorszeniu po ukończeniu 40 roku życia. Wrogami układu krążenia są siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, otyłość, która po pandemii częściej dotyczy kobiet oraz używki, takie jak alkohol, kawa czy papierosy. No i stres… ten odczuwa 94 procent Polek w pracy, a 95 procent w życiu prywatnym.

Możemy szacować, iż w Polsce 5 milionów kobiet ma nadciśnienie tętnicze, 10 milionów – podwyższony cholesterol, a blisko 2 miliony – cukrzycę. Wszystkie te czynniki wpływają na serce kobiet i wszystkim tym chorobom można zapobiegać aktywnością fizyczną, dietą, korzystnymi zmianami stylu życia. Serce kobiet jest z jednej strony chronione kobiecymi hormonami (estrogenami, ale tylko do okresu menopauzy), z drugiej – bardziej wrażliwe od męskiego mięśnia sercowego: jego naczynia wieńcowe są cieńsze, nieco bardziej skłonne do skurczu, krążenie oboczne mniej wykształcone, panie częściej doświadczają emocjonalnych stanów oddziaływujących na serca (np. zespołu takotsubo). Każdy z nas, kardiologów, wie, iż przebieg chorób serca u kobiet jest bardziej nietypowy i musimy szczególnie dbać o ich serca

– mówi prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak.

Źródło: Huawei

Rosnąca popularność inteligentnych zegarków sprawia, iż częściej zyskujemy dostęp do podstawowych danych zdrowotnych oraz motywujemy się do ruchu. Smartwatche śledzą nie tylko liczbę pokonanych kroków, ale też tętno, a niektóre mogą przeprowadzać pomiar EKG jako certyfikowane urządzenia medyczne. Zegarki mierzą też poziom nasycenia krwi tlenem, jakość snu i po prostu motywują do ruchu. Testowany przez nas sprzęt pokroju Huawei Watch D2 mierzy choćby ciśnienie i to w sposób precyzyjny – ma dedykowany rękaw.

Nawet cztery tysiące kroków dziennie zmniejszają ryzyko otyłości, a co za tym idzie chorób serca. Redukcja stresu, zwiększenie aktywności fizycznej, odpowiednio długi sen dobrej jakości i unikanie stresu to kolejne kroki, które warto podjąć, by zadbać o swoje serce.

Te same czynniki, które wpływają na zdrowie serca mężczyzn, ważne są również u kobiet. Regularna aktywność fizyczna, która nie tylko zapobiega nadwadze i otyłości, ale również długofalowo zmniejsza tętno (puls) ma tutaj podstawowe znaczenie. Już choćby 4000 kroków dziennie obniża ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny. Prawidłowa dieta, najbliższa modelowi diety śródziemnomorskiej, czas dla siebie, redukcja stresów, niepalenie papierosów, regularny sen to następne klucze do długiego życia w dobrej jakości. No i czujne – jak to mówimy „skriningowe” (przesiewowe) pomiary ciśnienia tętniczego, cholesterolu i cukru, a więc wczesne rozpoznanie trzech najważniejszych chorób populacyjnych: nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, cukrzycy

– podkreśla prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak.

Dbajcie o siebie. jeżeli brakuje Wam motywatora, choćby podstawowy smartwatch pomaga wyrabiać w sobie dobre nawyki. Znam to z autopsji.

Huawei Watch GT 5 Pro – recenzja. jeżeli wkurza Cię Garmin, jest alternatywa

Źródło: Huawei

ciekawostkiHuaweizdrowie
Idź do oryginalnego materiału