AirJoule pozyskało 15 milionów dolarów od inwestorów na rozwój technologii, która pozwala zamieniać ciepło odpadowe z centrów danych w czystą wodę. Firma planuje dostarczyć pierwsze systemy do klientów jeszcze w tym roku.
Opracowane przez AirJoule rozwiązanie umożliwia pozyskiwanie wody z powietrza przy wykorzystaniu energii cieplnej, która dotąd była jedynie odpadem w dużych obiektach przemysłowych, takich jak serwerownie. Najnowsza runda finansowania, w której kluczową rolę odegrał technologiczny gigant GE Vernova, umożliwi komercjalizację systemu na szeroką skalę.
Technologia AirJoule pozwala jednemu urządzeniu o nazwie A1000 wyprodukować od 1000 do 3000 litrów czystej wody na dobę, przy zużyciu poniżej 160 watogodzin energii na każdy litr. Rozwiązanie nie tylko poprawia efektywność wykorzystania energii, ale też pomaga ograniczyć problem niedoboru wody w wielu regionach.
Firma wyemitowała akcje o wartości 15 milionów dolarów, które zostały wykupione przez grupę nowych i dotychczasowych inwestorów pod przewodnictwem firmy technologicznej GE Vernova. Dzięki współpracy ze spółką GE Vernova, AirJoule planuje kolejne testy i pilotażowe wdrożenia, również z wykorzystaniem produktów GE.
„Zaangażowanie GE Vernova świadczy o zaufaniu do naszego pomysłu i otwiera nam możliwość szybkiego wdrożenia tej innowacyjnej technologii na rynek”, zaznacza Matt Jore, CEO AirJoule.

System AirJoule może pozyskiwać wodę z powietrza
System, wcześniej rozwijany pod nazwą Montana Technologies, ma być gotowy do pierwszych instalacji jeszcze w tym roku. Firma przewiduje, iż ich technologia sprawdzi się nie tylko w centrach danych, ale też w innych sektorach przemysłowych, gdzie ciepło odpadowe dotąd nie było wykorzystywane.
Limor Spector z GE Vernova podkreśla, iż rozwiązanie AirJoule to odpowiedź na globalne wyzwania związane z wodą i energią, łącząc wiedzę materiałową z innowacyjnym podejściem do recyklingu zasobów.