🎥 Techniki początkującego jutubera

11 miesięcy temu

Od kilku tygodni działam intensywniej na YouTubie. W tej wiadomości pokażę Ci CO i JAK robię. jeżeli myślisz o wystartowaniu swojego kanału, to na pewno znajdzie tu kilka inspiracji

O czym jest nowa seria na YT?

Jak się tworzy aplikacje na Androida od podstaw? Na to pytanie odpowiadam w nowej serii na YouTube. Przechodzę od konfiguracji i dodaję kolejne ficzery, krok po kroku, tłumacząc wszystko po koleji. Z założenia nie poruszam podstaw programowania – zakładam, iż odbiorcy znają podstawy programowania obiektowego.

Filmy składają się z trzech części:

  1. Wprowadzenia – co będziemy robić
  2. Live codingu
  3. Podsumowania

W 1. i 3. film to „gadająca głowa”, a 2. to nagranie ekranu wraz z komentarzem.

Jak wyglada proces nagrywania?

Audio

Mikrofon umieszczony jest na ramieniu zamontowanym na biurku – wystarczy iż podsunę go sobie przed twarz.

Wideo

Korzystam na przemian z dwóch kamerek – Logitech Brio 4K oraz… iPhone. Jakiś czas temu dołączyłem do bety iOS 16 i do bety MacOS Monterey. Umożliwiło mi to użycie iPhone jako kamery :). W tym momencie mogę wybrać iPhone jako źródło wideo i audio w dowolnym programie. Traktowane jest to jak kamerka wpięta po USB.

Korzystam z podstawowego programu wideo na Macu – QuickTime. Wybieram „nowe nagranie filmowe”, iPhone jako źródło wideo, M-Track jako źródło audio.

Screencast

Odpalam program skrótem klawiaturowymi <cmd+shift+5> i wybieram opcje nagrywania całego zaznaczonej części ekranu – całego monitora na którym mam Android Studio. Dodatkowo wybieram mikrofon – połączony dzięki interfejsu audio M-Track.

Montaż

Przeciągam pliki do programu Ableton Live (służy do produkcji muzyki, ale podstawowe wideo również można obrabiać) i przycinam je w timelinie. W tym miejscu też robię podstawową obróbkę audio – wyrównanie poziomów kompresorem, wycięcie niepożądanych częstotliwości.

Z Abletona eksportuje pliki wideo i wrzucam je do macowego programu iMovie. Tam układam ponownie pliki – najpierw gadająca głowa, potem kodzik, na koniec gadająca głowa. Dodaje krotkie napisy. Eksportuję.

W tym momencie obróbka 10 minut filmu zajmuje mi max pol godziny.

Jeżeli nie bawisz się produkcją muzyczną, to odradzam używanie Abletona do obróbki wideo

Jak wyglada publikacja?

Wrzucam wyrenderowany przez iMovie film na Youtube i dodaję opis metodą “kopiuj-wklej”. Większa część opisu jest taka sama – o czym jest ta seria + kilka linków do moich źródeł o Androidzie i Kotlinie.

Dodatkowo wrzucam miniaturkę – prostokątny obraz przygotowany w Canvie. Robię duplikat poprzedniej miniaturki i zmieniam kilka napisów.

Nie wrzucam filmu od razu publicznie – planuję jego publikacje na poniedziałek, 10:00 rano.

Promuję filmy na OhMyDev, swoim

i zbiorczej platformie JVM Bloggers. Na razie mam wyniki ~50 wyświetleń na film. Wierzę, iż organiczne zasięgi przyjdą z czasem.

Jakie dalsze kroki?

Na pewno automatyzacja promocji – nie chce mi się za każdym razem wrzucać info o nowym odcinku na social media, więc wykorzystam tu prawdopodobnie automatyzacje oparte o Airtable i Make (Integromat).

Czuje się już pewniej przed kamerą – teraz będe pracował nad odpowiednim kadrowaniem i oświetleniem. Może masz do polecenie jakieś interesujące materiały w tym temacie? Chętnie je poznam! Po prostu kliknij “reply” i daj mi znać!

ps. Wspomniana seria “Android od Podstaw” jest tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLiB8sYpawsY_55tMYZ8pRtbVn8mnBViJu. jeżeli interesują Cię tematy mobilne – zasubskrybuj!

Idź do oryginalnego materiału