#TechMix VOL. 377 (przegląd tygodnia)

1 dzień temu

Jest kolejny piątek, a to już tradycyjnie na moim blogu dzień przeglądu tygodnia i podsumowanie rynku mobilnych technologii. Całość w dość subiektywnym zestawieniu, ale z uwzględnieniem najciekawszych premier, czy zapowiedzi. Kilkanaście sekcji z przekierowaniami do tematycznych przeglądów ze środka tygodnia. (Nie)mały recap tygodnia dotyczący przenośnej i ubieralnej elektroniki, Internetu Rzeczy, smart domu oraz nowych rozwiązań. Pomiędzy nimi listy ciekawostek, statystyk i najważniejszych nowości. Nie śledziliście rynku? Poniżej pakiet informacji, które mogły wam umknąć.

Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 376 – Meta Quest z Cywilizacją VII (foto: meta.com)

#TechMix vol. 377 to siódmy tydzień 2025 roku, a w nim m.in.:

  • debiutuje najtańszy Apple iPhone 16e
  • podwójnie składany Huawei Mate XT Ultimate globalnie
  • OnePlus Watch 3 ma działać choćby 5 dni!
  • Oppo Find N5 – najsmuklejszy „składak” na rynku
  • Tetris Forever z własnym handheldem
  • vivo wraca na polski rynek!

Zapraszam na podsumowanie tygodnia! Przegląd ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 15-21.02.2025 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a iż amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych telefonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na

, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Sprawdź ostatni cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #166

Apexel 20-60X (mobilna fotografia)

Najnowsze topowe telefony zachwycają krotnościami zbliżeń optycznych (przynajmniej jak na ultra mobilną konstrukcję urządzenia), ale choćby 10-krotne zoomy optyczne, nie mogą równać się zbliżeniom profesjonalnych obiektywów. Wiem, bo sam dołożyłem kiedyś efektowniejszą Sigmę do mojego Nikona – właśnie z uwagi na poszerzone możliwości. Współczesne telefony dochodzą choćby do 100-120x, ale w cyfrowym zakresie. AI trochę tu pomaga, ale z doświadczenia powiem, iż zadowalające są tu maksymalnie 20-30x (i to w odpowiednich warunkach!). Apexel 20-60X to konstrukcja, która spróbuje połączyć telefon z teleobiektywem. Nie pierwszy taki projekt na rynku, a przynajmniej nie pierwszy starający się integrować większy obiektyw z konstrukcją telefona.


2. Huawei Mate XT Ultimate globalnie (projekt tygodnia)

W Kuala Lumpur odbyła się globalna prezentacja podwójnie składanego Huawei Mate XT Ultimate, czyli jednego z najciekawszych mobilnych urządzeń, które łączy cechy telefona z tabletem. Hybryda ta debiutowała w Chinach we wrześniu 2024 roku. Teraz chiński gigant rozpoczyna globalną ekspansję i chce dotrzeć z urządzeniem z systemem HarmonyOS na kolejne rynki. Sprzęt jest wyjątkowy, bo pozwala rozwinąć ekran do aż 10 cali, zachowując przy tym względnie akceptowalną grubość w zamkniętym (smartfonowym) formacie. W formie tabletu konstrukcja ma tylko 3.6 mm. Jest najsmuklejszą w dziejach telefonów, o ile w ogóle można Mate XT Ultimate określać. Nowy Huawei to bardzo efektowna, choć bardzo droga „zabawka”. Na Starym Kontynencie urządzenie będzie oferowane w konfiguracji 16 GB RAM i 1 TB na dane. Podwójnie składany telefon wyceniono na aż 3500€.

Czytaj więcej o: Huawei Mate XT Ultimate

3. Reacher – sezon trzeci (serial tygodnia)

Na trzeci sezon Rechera nie trzeba było długo czekać. Pierwszy wypadł bardzo dobrze, drugi momentami rozczarowywał. Jak będzie z trzecim? Oby tylko nie był gorszy. Serial debiutował w Amazon Prime Video w lutym 2022 roku i cieszył się naprawdę sporym zainteresowaniem. Na kolejną paczkę epizodów trzeba było czekać do grudnia 2023. Trzecia seria pojawiła się po podobnym okresie. Jack Reacher to postać literacka aż ponad 20 powieści Jima Granta (jako Lee Child). Opowieści o byłym majorze amerykańskiej żandarmerii wojskowej przypominają trochę Bonda i Jacka Ryana. Każdy walczy ze spiskami. W innej roli, ale w podobnej konwencji.

Data premiery: 20 lutego. Łącznie 8 epizodów (trzy wrzucono na start) – premiery kolejnych w czwartki.


Kącik liczb tygodnia:

  • 377 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 2089 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (ponad pięć i pół roku)
  • 10413 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 3499€ – aż tyle ma kosztować podwójnie składany Huawei Mate XT Ultimate
  • 6$ – tyle więcej ma kosztować Spotify Music Pro (od pakietu Premium) z wyższej jakości audio (ten wariant abonamentu ma ruszyć w 2025 roku, ale nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie)
  • 3-6.03.2025 – w tych dniach odbędą się targi Mobile World Congress w Barcelonie
  • 05.2025 – dopiero w tym miesiącu Siri z AI dotrze na urządzenia Apple wraz z iOS 18.5 | wg Marka Gurmana
  • 6000 mAh – takiej pojemności baterie otrzymał vivo V50 (na początek Indie)
  • 4% – o tyle wzrosła sprzedaż telefonów (r/r) na terenie Europy w Q4 2024 | wg Countepoint Research

Just Published: Q4 2024 Rounds Off a Good Year for Europe’s Smartphone Market; Shipments Up 4% YoY

Key Takeaways:
Europe’s smartphone market grew for four consecutive quarters for the first time since Q1 2017.
@Apple grew well YoY despite a slow start for the #iPhone16.… pic.twitter.com/dJOd7sCVna

— Counterpoint Research (@CounterPointTR) February 20, 2025

  • 0.1 GHz – tylko o tyle podkręcono rdzeń główny nowego chipa Dimensity 6400 (w porównaniu do 6300)
  • 06.2023 – w tym okresie vivo opuściło polski rynek (niebawem wróci do naszego kraju)
  • 35W – do takiej mocy wzrośnie ładowanie w iPhone’ach 17 (obecnie jest to 30W) | wg Jeffa Pu
  • 33000 mAh – takiej pojemności baterię otrzymał Oukitel WP100 Titan (producent bił wcześniej kolejne rekordy w modalch z 15500, 16000, 18000, 21000 mAh, 23800 i 28000 mAh)
  • 13 – po tyle lat Apple oferowało urządzenia z portem Lightning (wraz z zastąpieniem SE nowym modele iPhone’a 16e z USB-C w ofercie amerykańskiej marki nie ma już tego standardu)
  • A18 – GPU tego chipa w iPhonie 16e ma jeden rdzeń mniej od bazowych iPhone’ów 16
  • 135 000 – aż tyle aplikacji na terenie UE musiał wstrzymać Apple z powodu unijnego Digital Services Act
  • 8.93/4.21 mm – taką grubość (złożony/owarty) ma składany Oppo Find N5 (najsmuklejszy na rynku)

3. Vivo wraca na polski rynek (info tygodnia)

vivo x200 (foto: vivo.cn)

Wreszcie! Po prawie dwóch latach nieobecności marka vivo ogłasza powrót na polski rynek. telefony chińskiego producenta są na tyle atrakcyjne, iż ich brak w naszej ofercie był zauważany. Ja, trochę złośliwie, zaznaczałem to niemal co każdy przegląd telefonów, w którym przedstawiałem zalety nowych telefonów z Androidem z rozwiązaniami vivo. Producent osiąga globalnie bardzo interesujące wyniki, ale z jakiegoś powodu w połowie 2023 roku opuścił Polskę. Firma jeszcze nie sprecyzowała modeli na nasz rynek, ale patrząc na zdjęcia załączone do komunikatu, na pewno wśród nich będą przedstawiciele flagowej serii X200 z modułami fotograficznymi ZEISS. Spodziewam się też modeli V50, które właśnie zadebiutowały w Indiach. Czy obok nich pojawią się też wearables i tablety? Zobaczymy. Vivo poda więcej szczegółów w przeciągu najbliższych tygodni.


4. CenWatch (gadżet tygodnia)

Okazjonalnie korzystam w swoich smartwatchach z interakcji przez gesty rąk, ale nie robię tego zbyt często. Prawdopodobnie z uwagi na zbyt ograniczoną ofertę opcji. Nie oznacza to jednak, iż ta forma kontroli naręcznego gadżetu nie ma potencjału. Pewien startup z Hong Kongu zaprojektował wearable z bardziej zaawansowanym systemem takiego sterowania. CenWatch to laserowy moduł do paska, który mieści się pod spodem nadgarstka. Wykrywa ułożenie dłoni, dzięki czemu rozpoznaje sporo jej ruchów. W projekcie uwzględniono skaner LiDAR z rozdzielczością dokładności do 1 mm oraz czujniki IMU (pozycjonujące ułożenie ręki).

Komendy w CenWatchu można wykorzystać do obsługi urządzeń z iOS, Androidem, ale też Windows, macOS i Linux. Oczywiście przez łączną Bluetooth. Inną elektronikę, np. TV, uda się kontrolować przez serwis IFTTT. Chyba najciekawszą opcją wydaje się jednak nawigacja dla okularów/gogli w wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości. Może nie przy samych grach, ale wewnątrz systemu i aplikacji biurowych lub produktywnych, jak najbardziej. W zakresie gestów jest obsługa dotknięć, kliknięć, przesuwania, scrollowania, czy pisania na wirtualnych klawiaturach. Proste rysowanie, wskazywanie i sterowanie slajdami – to również widzę wśród funkcji. Urządzenie ma też swój AMOLEDowy ekran w stylu smart zegarka. Czas pracy CenWatcha określono na 10 godzin. Propozycja znalazła się w crowdfundingu, gdzie startuje od 299$ (finalnie aż 499$). Sporo, ale jeżeli wejdzie do mainstreamu, może potanieć z uwagi na większe zainteresowanie konkurencyjnych rozwiązań.


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

W tej sekcji szybki rzut oka na najważniejsze debiuty, ale i zapowiedzi nadchodzących premier. Tym najlepszym poświęcam trochę więcej miejsca w podpunktach, a wybranym choćby oddzielne artykuły.

  • Apple iPhone 16e (jako najtańszy model aktualnej generacji)
  • podwójnie składany Huawei Mate XT Ultimate (globalnie)
  • słuchawki Huawei FreeArc (otwarte, do celów sportowych)
  • smartband Honor Band 10
  • vivo V50 z baterią aż 6000 mAh (Indie)
  • gimable DJI Osmo Mobile 7 i 7P (z natywnym śledzeniem obiektów)
  • OnePlus Watch 3 z Wear OS (z baterią do 5 dni)
  • składany Oppo Find N5 (z modułem fotograficznym Hasselblad)
  • Oppo Watch X2 to OnePlus Watch 3 na inne rynki
  • Sony Xperia 10 VI z aktualizacją do Androida 15
  • kamerka GoPro Max 360 nowej generacji
  • zegarek Amazfit Bip 6 (z większym AMOLED)
  • Google z Circle to Search w aplikacjach Chrome i Google na iOS
  • PRZECIEK: w połowie kwietnia premiera vivo X200 Ultra i X200s
  • ZAPOWIEDŹ: 2 marca globalna premiera Xiaomi 15 i 15 Ultra (26 lutego w Chinach)

5. Oppo Find N5 (smartfon tygodnia)

Debiutuje czwarta generacja składanego Oppo w „książeczkowym” formacie (czwórkę w nazwie pominięto z uwagi na pechowy charakter tej cyfry na terenie Chin). Nowy Find N5 to nowy rekordzista smukłości w kategorii foldable. Telefon zszedł poniżej 9 mm w złożonej formie, a po otwarciu ma tylko 4.2 mm. To wyniki lepsze od dotychczasowego lidera – Honora Magic V3, którego ostatnio testowałem. Chińska marka wprowadziła poprawki w obrębie mechanizmu składania, nie tylko w samym zawiasie (jest mniejszy), ale i od wewnątrz (zredukowano nieestetyczne zmarszczki na przegubie ekranu). telefon jest high-endowcem, co widać po topowym układzie Snapdragon 8 Elite oraz bardzo dobrym zestawem aparatów ze wsparciem szwedzkiego Hasselblad. Ciekawostką jest integracja systemu z macOS.

Świetnie wygląda też temat wytrzymałości. Obudowa jest odporna na zniszczenia, a także wodę (certyfikacje IPX9). Oppo Find N5 jest promowany na globalnych kanałach marki, więc możliwe, iż tym razem jednostka dotrze na więcej rynków. To ważna informacja w kontekście ostatnich wieści od OnePlusa, który chyba nie odświeży swojej oferty o europejski odpowiednik (jak miało to miejsce przy wcześniejszej generacji).

  • Czytaj więcej o: Oppo Find N5
  • Sprawdź też ostatni przegląd: smartfony tygodnia #162

6. Huawei FreeArc (wearable tygodnia)

Huawaei zaprezentowało nowe słuchawki klasy TWS. Model FreeArc wygląda jak rywal dla Powerbeats Pro 2, czyli do celów sportowych. To pierwsze słuchawki marki w otwartej konstrukcji z mocowaniem za uszami. Gadżet został zaprojektowany do stabilności i wygody użytkowania w ruchu. Szczelna konstrukcja (z certyfikacją IP57) ma zagwarantować wytrzymałość w zewnętrznych warunkach, gdzie bardzo często trenujemy. Specjalny format C-bridge Design ze specjalnym mostkiem ma lepiej dopasować słuchawki do uszu. Projekt uwzględnia trzy punktu podparcia, by jeszcze pewniej „siedzieć” wokół ucha.

A jak z dźwiękiem? Choć model jest otwarty to specjalne algorytmy adaptacyjne mają wyrównywać poziom głośności. Z kolei dynamiczny bas utrzyma odpowiednie brzmienie. Nie zabraknie też EQ i to w wersji HD. Otwartość konstrukcji sprzyja aktywności miejskiej, gdzie lepiej orientować się w otoczeniu. Nietypowej konstrukcji kanały w kształcie litery L mają redukować szum wiatru (jeszcze bardziej dokuczliwego w trakcie intensywnej aktywności – z powodu szybszego ruchu). FreeArc można sparować z dwoma źródłami jednocześnie. Czas pracy określono na aż 7h. Z kolei w etui pozostało 4x tyle. Huawei wycenił słuchawki na 129€. Premiera na początku marca.

Sprawdź też ostatni przegląd: wearables tygodnia #153


Kącik ciekawostek tygodnia:

A tutaj zbiór ważnych, acz „telegraficznych” komunikatów ze świata nowych technologii. Co w trawie piszczy? Co się dzieje na rynku? Co interesującego nadciąga na rynek? Co nas w najbliższym czasie czeka? Informacje z branży.

  • iPhone 17 Pro Max może otrzymać mniejszy Dynamic Island | wg Digital Chat Station
  • składany OnePlus Open 2 nie dotrze w tym roku na rynek | zdradziła sama marka
  • Google uruchomiło drugą betę Androida 16
  • TikTok wrócił do amerykańskich sklepików App Store i Google Play Store
  • Instagram testuje przycisk dislike, ale tylko w ramach komentarzy
  • smartfony Galaxy S24 mają otrzymać w One UI 7 opcję Audio Eraser (z S25)
  • autorski modem 5G w iPhonie 16e nie posiada wsparcia mmWave (jeszcze do potwierdzenia)
  • Honor zwiastuje strategię rozwiązań AI w ramach ekosystemu z globalnymi partnerami (HONOR PLAN ALFA zostanie zaprezentowany w trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie)
  • składany Oppo Find N5 otrzymał tryb zdalnego dostępu do macOS
  • Huawei oferuje darmową wymianę ekranu w podwójnie składanym Mate XT Ultimate w pierwszym roku od zakupu (demonstrując pewność technologii zastosowanych w swoich wyświetlaczach)
  • Apple kończy sprzedaż iPhone’ów 14 (zastąpi je iPhone 16e)

7. Eufy FamiLock S3 Max (smart home tygodnia)

Eufy FamiLock S3 Max (foto: Eufy)

Inteligentne zamki do drzwi oferują dziś pokaźne opcje dostępu. Coraz więcej modeli dysponuje czytnikami palca, co uwalnia od noszenia jakiegokolwiek wirtualnego klucza (czy to w telefonie, czy zegarku). Ostatnim trendem są skanery dłoni. Przedstawiałem na blogu już tego typu rozwiązania kilku marek, m.in. TCL, Philipsa, czy TP-Link (z linii Tapo). Do tego jeszcze nielicznego grona dołącza Eufy. FamiLock S3 Max ma od strony wejścia czytnik dłoni, a po drugiej stronie drzwi ekranowy „wizjer”. Wyceniany na aż 399$ produkt dysponuje kamerką 2K, aplikacją na telefony, łącznością zgodną z Wi-Fi 6 i Matter, więc i integrację z wieloma inteligentnymi platformami (m.in. Apple Dom i Alexą).

Zabezpieczenie mieszkania w Eufy FamiLock S3 Max bazuje na obrazie sieci naczyń krwionośnych dłoni. To jeszcze skuteczniejsza od palca metoda weryfikacji użytkownika. Jedyna niedogodność to konieczność wolnej ręki, co w przypadku kluczy UWB nie jest wymagane (bo wystarczy być blisko z kompatybilnym telefonem lub zegarkiem). Baza Eufy pozwoli zarejestrować do 50 dłoni, jest też kod cyfrowy, no i e-klucze (+ te normalne). Kamerka ma bardzo szerokie pole widzenia – 150 stopni wertykalnie i 180 skośnie. Wspomniany ekran na drzwi jest opcjonalny. Model bez panelu kosztuje 349$.

Sprawdź też ostatni przegląd: smart home tygodnia #143


8. Hendheld dla Tetris Forever (gaming tygodnia):

Tetris Forever Collectors Edition (foto: digitaleclipse.com)

Retro granie i wszelkiego rodzaju remastery oldschoolowych hitów to trend, który przyciąga graczy. Tetris Forever, m.in. na Nintendo Switche, zwiastowałem na blogu już kilka razy. Odświeżona wersja gry, ale i pokaźny zbiór wielu odsłon realizowanych na przestrzeni lat, otrzyma swoją edycję kolekcjonerską z własnym handheldem! Digital Eclipse prezentuje przenośną konsolkę w stylu Game Boya, która pozwoli pograć w kultowe klocki w prawdziwie klasycznym wydaniu (dla prawdziwych nerdów). Gadżet będzie miał preinstalowane gry z Tetris Forever. W zestawie specjalne pudełko, plakat, soundtrack Tetris Time Warp na CD, parę magnesików, no i oczywiście sama gra. Pre-ordery ruszą 25 lutego. Na razie nie podano ceny.

Sprawdź też ostatni przegląd: mobilne granie #189


9. Mateluxue E-Ink Smart Phone Case (crowdfunding tygodnia):

E-papierowe obudowy do telefonów to nic szczególnie nowego, choć przez cały czas bardzo unikatowego. O pierwszych tego typu przystawkach poszerzających funkcje telefonu o drugi panel z technologiami E Ink, pisałem na blogu już wiele lat temu. Od tego czasu miniaturyzacja postępowała, więc podobne gadżety wyglądają estetyczniej i efektowniej. Metaluxue proponuje na tyle iPhone’a (14-16) ekran z kolorowym e-tuszem do personalizacji motywów, ale też notatek i różnych ważnych wiadomości. Gadżet jest kompatybilny z NFC, więc nie powinien blokować chipa. Panel wyświetli dowolną grafikę, a pomieści też dodatkowe pliki, bo w środku dodano slot na pamięć TF z choćby 1TB, zgodną z formatem ProRes (potrzebującego szybkiego transferu). Fajnie wygląda też nóżka wokół ramki modułu fotograficznego.

  • Cena w crowdfundingu: od 40$ (-40% z finalnych 70$)
  • Premiera: maj 2025
  • Wyróżnienie za: smukłą konstrukcję i dodatkowy wyświetlacz
  • Znalezione na: Kickstarterze

Sprawdź też ostatni przegląd: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 145


10. Szukam dobrych produktów

Każdy z Was liczy na pewno znaleźć na moim blogu porady i sugestie odnośnie wyboru najlepszego sprzętu, aplikacji lub serwisu/usługi. Staram się przedstawiać najciekawsze propozycje w różnych porównaniach i zestawieniach. Zawężać listy do najciekawszych zestawień i wskazywać cechy wyróżniające lub je psujące. Piszę na blogu o wadach i zaletach mnóstwa urządzeń. Nie zawsze jestem jednak w stanie śledzić potencjał każdego z segmentów branży nowych technologii. Ja też czasem potrzebuję rady.

Szukam informacji na temat mniej znanych kategorii i bazuję przy researchu na wiedzy innych użytkowników/blogerów/influencerów. Wpadłem na pomysł, by o zdanie zapytać też Was – czytelników. Też jesteście klientami wielu różnorodnych gadżetów. Stworzyłem listę swoich najbliższych zakupów, przy których potrzebuję porady i zdania. Może akurat pomożecie mi z wyborem najlepszego modelu? Planuję ten materiał utrzymywać przy życiu przez sukcesywną aktualizację o kolejne urządzenia.

Czytaj więcej: tych produktów poszukuję


11. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co interesującego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

Idź do oryginalnego materiału