Jest kolejny piątek, a to już tradycyjnie na moim blogu dzień przeglądu tygodnia i podsumowanie rynku mobilnych technologii. Całość w dość subiektywnym zestawieniu, ale z uwzględnieniem najciekawszych premier, czy zapowiedzi. Kilkanaście sekcji z przekierowaniami do tematycznych przeglądów ze środka tygodnia. (Nie)mały recap tygodnia dotyczący przenośnej i ubieralnej elektroniki, Internetu Rzeczy, smart domu oraz nowych rozwiązań. Pomiędzy nimi listy ciekawostek, statystyk i najważniejszych nowości. Nie śledziliście rynku? Poniżej pakiet informacji, które mogły wam umknąć.
#TechMix vol. 369 to pięćdziesiąty drugi tydzień 2024 roku, a w nim m.in.:
- jesteście gotowi na humanoidalne roboty?
- debiutuje układ Dimensity 8400 od MediaTek
- pokazano Honora Magic7 RSR Porsche Design
- Google uruchamia Gemini 2.0 Flash i Deep Research
- Sony chwali się liczbami sprzedanych matryc
- jak smukłe będą Galaxy S25 Slim i iPhone 17 Air?
Zapraszam na podsumowanie tygodnia! Przegląd ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 21-27.12.2024 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).
1. #PstryknięteFonem
Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a iż amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych telefonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na
, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):
Sprawdź ostatni cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #158
Honor Magic7 RSR z ulepszeniem peryskopu (mobilna fotografia)
W chinach zadebiutowała najbardziej high-endowa wariacja flagowej serii Magic7), w której szczególne poprawki poczyniono w obrębie teleobiektywu. Wariant RSR Porsche Design przedstawię dokładniej parę podpunktów niżej, natomiast tutaj podkreślę, co interesującego dopieszczono w peryskopowej konstrukcji. Pod względem większości parametrów zestaw fotograficzny pokrywa się w odmianą Pro, ale w teleobiektyw wzbogacono o nowy silnik stabilizujący „dual electromagnetic focus motor” z najlepszym w segmencie zbieraniem światła (co powinno przełożyć się na jakość zdjęć). W konstrukcji dołożono 1200-punktowy LiDAR, który zredukuje wstrząsy również przy rejestrowaniu video w 60 fps. Ten element debiutował w ubiegłorocznym Magic6 RSR. W serwisie Weibo Honor przekazał również, iż peryskopowy teleobiektyw zyska duży otwór („ultra wide” f/1.88 – wcześniej było f/2.6). Ciekawe, jak mocno wpłynie to finalne efekty zdjęć przy większym zoomie.
2. Pudu – humanoid niemal gotowy do pracy (projekt tygodnia)
Optimus Elona Muska zwrócił uwagę na segment humanoidalnych robotów, ale nie jest jedynym z podobnych wynalazków ostatnich lat. W 2024 roku rynek zobaczył kilka bardzo ciekawych modeli, które bardzo przyspieszyły rozwój całego segmentu. O takich robotach mówi się więcej, bo potrafią też konkretniejsze rzeczy. Pudu Robotics z Shenzen przedstawiło wariant przygotowany do działań w fabrykach, sklepach i innych placówkach, gdzie potrzebna jest praca „mięśni”. Najnowszy D9 miedzy 1.7m i udźwignie do 20 kg. W materiałach prasowych i video od chińskiej marki widać kilka prac, w których humanoid potrafi zastąpić człowieka. Porusza się przy tym od niego nieco szybciej, choć na pewno nie pozostało w stanie wykonać aż tylu czynności. Stosuje „semantyczne mapowanie 3D w czasie rzeczywistym”, więc w pewnym zakresie jest w stanie działać samodzielnie.
Co ważne, Pudu D9 posiada technologie balansowania przypominające robotyczne czworonogi od Poston Dynamics. Na dwóch nogach i ze wsparciem algorytmów AI zyskuje jednak większą elastyczność (szczególnie w odwzorowaniu ludzkiej sylwetki). Model docelowo ma przypominać w przeznaczeniu roboty z filmów science fiction, jak np. „Ja, robot”, w którym takie jednostki wykonywały za ludzi mnóstwo zadań. Od wyprowadzania psa, przez pomoc w kuchni, czy robienie zakupów. Pudu szykuje się na sprzedaż choćby 80 tysięcy takich robotów w aż 60 krajach. To niby mało, ale jesteśmy w naprawdę początkowej fazie ich potencjalnych możliwości. Coraz szersza konkurencja i starzejące się społeczeństwo przyspieszą jednak produkcję seryjną na większą skalę.
Nie wiem jeszcze, ile kosztuje D9, ale Optimus od Tesli jest wyceniany na 20-30 tys. $, natomiast G1 od Unitree to koszt ok. 16 tys. $. Na razie nie mam jeszcze zdania na temat humanoidalnych robotów. Przyglądam się sytuacji.
Kącik liczb tygodnia:
- 369 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
- 2033 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (ponad pięć i pół roku)
- 10349 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
- 20 mld – tyle sensorów fotograficznych wyprodukowało już Sony (podwojono wyniki ledwie w pięć ostatnich lat!). Od 2019 do 2024 wykonano 10 miliardów matryc dzięki segmentowi dla telefonów. | Yoshihiro Yamaguchi dla Nikkei Asia
- 5.2 mld$ – aż taką wartość osiągnęła marka Oura (od smart pierścieni). W 2025 roku fińska marka ma przedstawić nowe produkty w swoich ofercie (kolejne wearable?)
- 6.x mm – takiej grubości ma być Galaxy S25 Slim, a więc poniżej 7 mm (nie wiadomo jednak, ile poniżej). Dla porównania, iPhone 17 Air (lub jakkolwiek będzie się nazywał) ma mieć między 5 a 6 mm. Czyżby dwaj giganci walczyli na nowym polu? | przecieki wg Ice Universe
- 12 GB RAM – taka pamięć wejściowa ma być oferowana w serii Galaxy S25 (poprzednio 8 GB) – potwierdzają się zatem benchmarkowe dane testów telefonów z zeszłego miesiąca | źródło jw
- 6050 mAh – taką pojemność baterii otrzymał wzmocniony Ulefone Armor X31 Pro
- 1.01.2025 – od tego dnia WhatsApp straci wsparcie na starszych urządzeniach (Androidów w wersji KitKat, czyli tych mających już choćby ponad dekadę – raczej garstka użytkowanych urządzeń)
- 3.25GHz – takie taktowanie otrzymał najmocniejszy rdzeń Cortex-A725 w chipie Dimensity 8400
- 330$ – tyle średnio ma kosztować telefon pod koniec dekady (+15% porównując do 2024) | wg Stocklytics
- 4.2 mld – tylu ludzi użytkowało w 2024 roku telefony | wg Stocklytics
- 7 – choćby tyle lat będą miały urządzenia Apple kompatybilne z iOS 19 (ta wersja systemu ma działać na tych samych urządzeniach co iOS 18, czyli od iPhone’ów z 2018 roku) | wg iPhoneSoft
- 7500 mAh – aż taką pojemność baterii ma otrzymać Redmi Turbo 4 Pro | wg pierwszych przecieków
3. MediaTek Dimensity 8300 (chip tygodnia)
Nie wszystkich interesują konkrety dotyczące układów obliczeniowych w telefonowych konstrukcjach, ale każdemu zależy na jak najlepszej pracy telefonów. Co pewien okres producenci chipów odświeżają swoje procesory, by kolejne generacje kieszonkowych gadżetów (ale i tabletów) zyskiwały na mocy. Tajwański MediaTek zaprezentował układ Dimensity 8300, który dostarczy paru flagowych funkcji w telefonach średniej-wyższej klasy (takich bezpośrednio poniżej flagowców). Spróbuję nie zanudzać parametrami technicznymi i skupić się na informacjach, które najlepiej odczytać od strony możliwości jakie zyskają telefony i tablety z tym modułem na pokładzie. Pierwszym modelem na rynku z Dimensity 8300 ma być Redmi Turbo 4 (z przeznaczeniem na region Państwa Środka). Myślę, iż 8300 to bezpośredni rywal dla Snapdragona 7+ Gen 3.
Introducing the #MediaTekDimensity8400, the 1st All Big Core Chip for premium smartphones. Plus, the Dimensity 8400 features exceptional power efficiency, the most powerful generative AI NPU in its class, new 5G advanced modem & more. pic.twitter.com/R4Y5XSk3FO
— MediaTek (@MediaTek) December 23, 2024
MediaTek Dimensity 8300 ma być pierwszym dla tego segmentu z rdzeniami typu „big cores”:
- architektura oparta na CPU Dimensity 9400 (8x Cortex-A725 z 3.25 GHz dla jednego z nich)
- poprawa osiągów w działaniu multi-core aż o 41% (zapewne względem poprzednika)
- grafika ARM Mali-G720 MC7 z o 24% wydajniejszej pracy w piku przy o 42% mniejszym zużyciu energii
- NPU 880 ma dać o 20% szybszą obsługę algorytmów AI (pozwoli zastosować mocniejsze modele), podnieść ogólną wydajność działań Sztucznej Inteligencji oraz o 21% lepsze efekty Stable Diffusion 1.5
- aż o 44% mniejsze zużycie energii przy szczytowej pracy
- o 100% więcej cache L2, o 50% więcej L3 i o 25% więcej SLC (pamięci podręcznej)
- obsługa ekranów w 144Hz w choćby WQHD+
- standardy pamięci w LPDDR5X (RAM) i UFS 4.0 (masowa)
- obsługa łączności zgodnej z Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.4, a także 5G-A (do 5.17 Gbps przy pobieraniu)
- Imagiq 1080 ISP do obrazowania poradzi sobie z obsługą sensorów do choćby 320 mpx (posiada też matrycowe zbliżenia z PDAF na całej matrycy, wsparcie HDR i nagrywanie video w całym zakresie zooma)
4. A5X2 Manta – modułowy tablet E Ink (technologie tygodnia)
Modułowe telefony i mobilne urządzenia już pojawiały się na rynku. Zwykle bardzo pomysłowe i praktyczne, ale mało mainstreamowe. W tym temacie próbowało kilka wielkich marek, m.in. LG i Motorola. Koncepcja wymiennych elementów, upgrade’u i rozszerzania gadżetu jest na tyle kusząca, iż eksperymentują z nią kolejne firmy. A5X2 Manta to tego typu tablet z ekranem E Ink w przekątnej prawie 11 cali. Ideę już znacie. Supernote zaoferuje przedstawione wyżej opcje. Dzięki temu ograniczy marnowanie materiałów i wydłuży cykl życia elektroniki. Konstrukcja ma umożliwić łatwiejszą wymianę części. Od płyty głównej, prze pamięć, aż po baterię. Przypomnę, iż na terenie Europy ta ostatnia opcja będzie niebawem dla producentów obowiązkiem. To jedna z nielicznych wytycznych na terenie naszego Kontynentu, która ma większy sens. Pozostałych nie rozumiem (ciągną cały kontynent na dno!).
Pełne specyfikacje znajdziecie na stronie producenta. Ja tylko krótko zaznaczę, iż panel w tym modelu nie jest kolorowy i nie posiada frontowego podświetlenia (jak w reMarkable 2 potrzebuje światła otoczenia). Software ma bezpłatne aktualizacje i specjalną nakładkę dla Androida 11. Oczywiście ze wsparciem rysika i oprogramowaniem do rozpoznawania pisma odręcznego (z konwersją na txt). Mantę wyceniono na 459$ + 59$ za cyfrowe piórko.
Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:
W tej sekcji szybki rzut oka na najważniejsze debiuty, ale i zapowiedzi nadchodzących premier. Tym najlepszym poświęcam trochę więcej miejsca w podpunktach, a wybranym choćby oddzielne artykuły.
- Ulefon Armor X31 Pro to pierwszy wzmocniony model tej marki z modemem 5G (jak zwykle z kamerkami z Night Vision, wyższą odpornością i szczelnością, a także mocną latarką LED – Android w teren)
- high-endowy Honor Magic7 RSR Porsche Design (prawdopodobnie tylko Chiny)
- smartfon Oppo A5 Pro z IP69 i baterią 6000 mAh (Chiny)
- Google uruchamia Deep Research w ramach modelu Gemini 1.5 Pro (dostępny w menu płatnego Gemini Advanced). Model ten ma analizować bardziej złożone tematy i generować raporty, by oszczędzać nam czas w przetwarzaniu problemów. Funkcja działa też w języku polskim. Google określa Deep Research „osobistym asystentem AI do wyszukiwania informacji”
- w tym samym czasie Google uruchomiło eksperymentalne Gemini 2.0 Flash – wczesną wersję asystenta z kolejnymi ulepszeniami (najbardziej zaawansowanymi elementami jakie Google dotąd udostępniło)
Build with Gemini 2.0 Flash Experimental.
With the new Multimodal Live API and native tool use, 2.0 Flash is now available to test through the Gemini API, Google AI Studio, and Vertex AI.
Get the details ↓
— Google for Developers (@googledevs) December 11, 2024
- PRZECIEK: certyfikacje zdradzają obecność Samsunga Galaxy A06 5G (wcześniej debiutował 4G)
- ZAPOWIEDŹ: w styczniu premiera Redmi Turbo 4 z Dimensity 8400-Ultra, czyli lekko zmodyfikowanym układem (Chiny) – u nas ten telefon ma być znany jako POCO F7
- ZAPOWIEDŹ: w styczniu premiera Realme 14 Pro i 14 Pro+
- ZAPOWIEDŹ: 7 stycznia Lenovo przedstawi nowe PC-konsolki Legion ze SteamOS (na CES 2025)
- PRZECIEK: w lutym spodziewana jest premiera Xiaomi 15 Ultra (globalnie z całą serią) | wg Digital Chat Station
- PRZECIEK: 22 stycznia w trakcie Galaxy Unpacked możliwa prezentacja drugiej generacji smart pierścienia Galaxy Ring oraz pierwszego headsetu Samsung z platformą Android XR
- PLOTKI: w ,marcu/kwietniu prawdopodobna premiera topowego vivo X200 Ultra (Chiny) | wg Digital Chat Station
- PLOTKI: w czerwcu/lipcu potencjalny debiut składanych vivo X Fold5 / X Fold5 Pro (Chiny) | jw
5. Honor Magic7 RSR Porsche Design (smartfon tygodnia)
Ten telefon prawdopodobnie nie wyjdzie poza granice Chin, ale i tak warto o nim napisać. W październiku marka Honor przedstawiła flagową serię Magic7 i choć jeszcze nie dotarła na rynek międzynarodowy to już doczekała się kolejnej wariacji. Podobnie jak przed rokiem, mocniejszy z duetu, czyli Pro otrzyma edycję RSR Porsche Design. Specyfikacyjnie obie jednostki nie różnią się wieloma elementami, ale z zewnątrz od razu widać zmiany. Jest inne wykończenie i estetyka modułu fotograficznego. Bardzo podobnego do wcześniejszej generacji.
Honor Magic7 RSR Porsche Design mają topowe konfiguracje pamięci (choć różne zależnie od koloru nawiązującego do karoserii Porsche). Najwięcej zyskał peryskopowy teleobiektyw, któremu dostarczono lepszą stabilizację (magnetyczną), większy otwór (czyli więcej światła) oraz i 1200-punktowy LiDAR do efektywniejszego łapania głębi ostrości.
Sprawdź też ostatni przegląd: smartfony tygodnia #154
6. Haptiknit – haptyczny rękach do VR (wearable tygodnia)
Do sekcji wearables trafiają zwykle dość podobne modele urządzeń. Tym razem mam jednak coś ciekawszego, a przynajmnniej bardziej unikatowego. Haptiknit to rękaw do przekazu haptyki z wirtualnego świata, czyli rodzaj dodatkowych efektów w trakcie przebywania w cyfrowym środowisku z goglami VR na głowie. Precyzyjna kontrola i nawigacja w tym obszarze jest już od dawna na wysokim poziomie, natomiast cały czas realizowane są prace nad odpowiednikami do lepszego odczuwania takiego otoczenia. Oczywiście dla lepszej imersji całego Virtual Reality. Tzw. „miękka robotyka” jest niegłupią drogą do połączenia wielu różnych rozwiązań. W omawianym przypadku chodzi o sieci wykorzystujące powietrze.
Pompowane motorki pozwalają bowiem przekazywać kontakt z obiektami bez zbędnej elektryki. Prototypowy rękaw Haptiknit nie wygląda może ergonomicznie z uwagi na wiele wystających mechanizmów, ale kwestią czasu jest ich miniaturyzacja lub lepsze rozmieszczenie. Symulacje wibracji i odpowiednie algorytmy w połączeniu z VR mogą znacznie wzbogacić interakcje. Rozwiązanie jest opracowywane przez jeden z zespołów ze Stanford University pod przewodnictwem profesor Allison Okamury z MIT. Na ten moment technologie są rozwijane na przedramieniu, ale kiedyś mogą objąć całe ciało. Kombinezony VR to przyszłość. Tak przynajmniej wskazują niektóre filmy SF. Wcale nie muszą służyć wyłącznie do rozrywki (branża porno już pewnie bacznie się przygląda!), bo mogą się też sprawdzić przy rehabilitacjach, szkoleniach, czy edukacji. Kwestia umiejętnego połączenia z oprogramowaniem VR.
Sprawdź też ostatni przegląd: wearables tygodnia #145
Kącik ciekawostek tygodnia:
A tutaj zbiór ważnych, acz „telegraficznych” komunikatów ze świata nowych technologii. Co w trawie piszczy? Co się dzieje na rynku? Co interesującego nadciąga na rynek? Co nas w najbliższym czasie czeka? Informacje z branży.
- Apple Watch Series 11 ma nie tylko przejść z LTE na 5G, ale zaadaptować też łączność satelitarną (plotki przekazują, iż zegarek ma dzięki temu zwiększyć swoją niezależność i użyteczność)
- 7 stycznia wraz z globalnym modelem OnePlusa 13/13R ma zadebiutować OnePlus Watch 3 z Wear OS (przecieki sugerują, iż w trzeciej odsłonie pojawi się EKG i obrotowa koronka w kopercie urządzenia)
- Mark Gurman z Bloomberga przewiduje, iż kolejna generacja słuchawek AirPods Pro otrzyma odczyty tętna oraz temperatury (a spekuluje się też o kamerkach z obsługą AI – nie spodziewam się ich jednak jednocześnie)
- Meta stara się dodać do inteligentnych okularów Ray-Ban wyświetlacz (ma rozwinąć obsługę odczytów i interakcji z wirtualnym asystentem) | wg Financial Times
- Realme Neo7 SE ma być drugim telefonem po Redmi Turbo 4 (POCO F7?), w którym wykorzystany będzie najnowszy układ MediaTek Dimensity 8400 (adaptację jak zwykle zaczynają chińskie marki)
- podczas styczniowego Galaxy Unpacked Samsung ma przedstawić drugą generację inteligentnego pierścienia. Galaxy Ring 2 miałby zyskać dokładniejsze pomiary i ulepszenia AI. Spekulowano też o NFC, ale ta funkcjonalność w odświeżonej obrączce nie jest pewna
- iPad 11 (którego premiera jest spodziewana wiosną 2025) może zyskać obsługę Apple Intelligence, a to sugeruje minimum 8 GB RAM pamięci oraz wystarczająco mocny układ obliczeniowy w bazowym tablecie | wg MacRumors
7. Homey Pro Mini (smart home tygodnia)
W zeszłym tygodniu przypominałem o przejęciu urządzeń Homey przez markę LG. Gdy dochodziło do transakcji, koreański gigant obiecywał, iż nie zamknie projektu rozwijania inteligentnych hubów. Potwierdzeniem jest najnowszy Homey Pro Mini, któremu (jak sama nazwa sugeruje) zmniejszono gabaryty i obniżono cenę. Holenderski Athom zapewnia jednak, iż mniejszy hub to tylko kilka kompromisów względem flagowego wariantu. Na stronie nie podano jeszcze ceny w euro i choćby w zestawieniu porównawczym widać kwotę w dolarach, ale i ona obrazuje różnicę w kosztach. Mini wyceniono na 199$ (przy 399€ za Pro). Co poświęcono, by aż tak mocno zejść z ceną za urządzenie?
Producent postanowił zaoferować większość najważniejsze protokołów, natomiast pozostałe dorzucić przez użycie mostka Homey Bridge. W normalnym zakresie będą zatem Ethernet, Zigbee, Matter i Thread, natomiast Z-Wave, Wi-Fi i Bluetooth LE, Infrared (podczerwień) oraz 433MHz obsłużymy przez ten dodatkowy moduł. Mostek wzmocni też pokrycie Zigbee w trybie Satellite Mode, co przyda się przy większych, bardziej rozbudowanych sieciach. Homey Pro Mini pracuje na tym samym systemi Homey OS dającym integrację z ponad tysiącem inteligentnych urządzeń. Nie zabraknie też budowania automatyki przez Flows i monitorowania zużycia energii przez autorski Energy Management System.
Gdzie jeszcze widać downgrade? Mini obsłuży do 20 Homey Apps, co dla zwykłego domostwa powinno być wystarczające. Przy większych budynkach lepiej zainwestować w Pro z 70 apkami. W środku pracuje czterordzeniowe ARMv8 z 1 GB RAM (LPDDR4) i 8 GB pamięci (eMMC), więc konfiguracja ustępuje wydajności mocniejszego huba Pro. Jestem pewien, iż software firmy z Enschede zostanie niedługo zintegrowany z platformą ThinQ od LG (Koreańczycy uruchomili niedawno API dla systemu też dla innych serwisów, więc potencjał systemu powinien wzrosnąć). W USA i Kanadzie premierę sprzedaży przewidziano na kwiecień 2025 roku. Europa będzie musiała poczekać nieco dłużej (mimo, iż Athom należy do Holendrów…).
Sprawdź też ostatni przegląd: smart home tygodnia #135
8. ARK: Ultimate Mobile Edition (gaming tygodnia):
ARK: Survival Evolved to gra typu sandbox MMO osadzona w otwartym świecie łączącym erę ludzi z dinozaurami. Prehistoryczne gady, dzikie warunki i walka o przetrwania – to motyw przewodni tej produkcji. Jest to zatem swego rodzaju sieciowy symulator przetrwania. Na iOS i Androidzie debiutował w 2018 roku. Po ponad sześciu latach tytuł otrzyma ulepszoną edycję – ARK: Ultimate Mobile Edition. Ulepszona wersji zaoferuje kilka poprawek oraz wszystkie wydane dotąd rozszerzania gry. Pojawi się więcej prehistorycznych stworów oraz większa mapa. Wcześniejsza część była darmowa. W tej mamy abonament lub opcje zakupu poszczególnych elementów i mikropłatności. W 2025 roku „nowy” ARK pojawi się w mobilnym wydaniu sklepiku Epic Games Store.
Sprawdź też ostatni przegląd: mobilne granie #181
9. Dongying A3 – obrotowy projektor (crowdfunding tygodnia):
Projektory są coraz częstszym gościem na moim blogu. Od kilku lat zwracam większą uwagę na ciekawsze konstrukcje rzutników, szczególnie tych bardziej lifestyle’owych. W ostatnim czasie ich przybyło, co widać też w crowdfundingu. Konkurencja jest większa, a to wymusza poszukiwania nowych formatów. Chińskie Dongying skonstruowało bardzo oryginalny projektor. A3 ma obrotowy mechanizm, co akurat nie jest innowacyjne, ale w połączeniu z dotykowym wyświetlaczem i Androidem mamy unikatowy gadżet. Propozycja jest oczywiście smart. Oferuje całkiem rozsądne specyfikacje. Jest w stanie wyświetlnić obraz 4K w aż 3000 ISO lumenach. Całość jest zintegrowana z głośniczkami.
Na Kickstarterze podkreślono wszystkie wyróżniające cechy Dongying A3. Sprzęt oferuje 4K UHD w przekątnej od 40 do aż 450 cali! W przypadku tej maksymalnej zadowalające efekty raczej tylko w zaciemnieniu. Obiecywana jest też praca w dziennych warunkach, ale tu już przy normalniejszej odległości. Nóżka z przechyłami da zakres ruchu w obrębie 260 stopni, co pozwoli na szybkie przerzucenie obrazu na sufit. W ostatnim czasie opcja sufitowego wyświetlania filmów jest coraz modniejsza, chociaż nie wydaje się jakoś wyraźnie komfortowa. Głośniczki w A3 mają 20W i można je też wykorzystać jak bezprzewodowo grający głośnik na Bluetooth. Z ważniejszych parametrów warto jeszcze wskazać wszystkie najważniejsze korekcje, ale tylko jeden port HDMI. W crowdfundingu projektor startuje od 209$ (finalnie ma kosztować 399$). Zadebiutuje w okolicach marca 2025 roku. Czy dotykowy panel z Androidem oraz możliwością podpięcia klawiatury i myszki znajdzie praktyczne zastosowanie? Te bajery na pewno przyciągną uwagę, ale nie będą najistotniejszym z powodów do ewentualnego zakupu. Sprzęt broni się innymi specyfikacjami – przynajmniej na papierze.
Sprawdź też ostatni przegląd: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 141
10. Szukam dobrych produktów
Każdy z Was liczy na pewno znaleźć na moim blogu porady i sugestie odnośnie wyboru najlepszego sprzętu, aplikacji lub serwisu/usługi. Staram się przedstawiać najciekawsze propozycje w różnych porównaniach i zestawieniach. Zawężać listy do najciekawszych zestawień i wskazywać cechy wyróżniające lub je psujące. Piszę na blogu o wadach i zaletach mnóstwa urządzeń. Nie zawsze jestem jednak w stanie śledzić potencjał każdego z segmentów branży nowych technologii. Ja też czasem potrzebuję rady.
Szukam informacji na temat mniej znanych kategorii i bazuję przy researchu na wiedzy innych użytkowników/blogerów/influencerów. Wpadłem na pomysł, by o zdanie zapytać też Was – czytelników. Też jesteście klientami wielu różnorodnych gadżetów. Stworzyłem listę swoich najbliższych zakupów, przy których potrzebuję porady i zdania. Może akurat pomożecie mi z wyborem najlepszego modelu? Planuję ten materiał utrzymywać przy życiu przez sukcesywną aktualizację o kolejne urządzenia.
Czytaj więcej: tych produktów poszukuję
11. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)
Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.
Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.
Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)
O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co interesującego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!