Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 344 to dwudziesty siódmy tydzień 2024 roku, a w nim m.in.:
-
polska premiera serii Honor 200 (uczestniczyłem w warsztatach ze Sztuki Portretowania)
- krótka relacja z targów MWC w Szanghaju
- nubia pokazała najwydajniejszy telefon na rynku – gamingowy Red Magic 9S Pro
- RingConn zwiastuje drugą generacje smart ringa
Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 29.06-5.07.2024 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).
1. #PstryknięteFonem
Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a iż amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych telefonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na
, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):
Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #132
Sztuka Portretowania z Honor 200 (event tygodnia)
Miałem wczoraj (4.07) przyjemność uczestniczyć w mini warsztatach z fotografii portretowej przy użyciu telefona. Każdy dziś dobrze wie, iż telefonem możemy wykonać naprawdę atrakcyjne zdjęcia. Praktycznie każdy model ma w swoich zasobach tryb portretowy. Nie każdy potrafi go umiejętnie wykorzystać. Marka Honor obchodzi właśnie rok obecności w Polsce i w mniej więcej tym okresie wprowadza do naszego kraju trio Androidów nowej serii Honor 200. Bazowy i Pro otrzymały specjalne możliwości portretowe, które marka przedstawiła na śniadaniu prasowym połączonym z sesją fotograficzną (portretową).
Sztuka Portretowania to najnowsze hasło marki Honor. Wcale nie wyłącznie marketingowe, bo chiński producent naprawdę postarał się o umiejętne rozwinięcie trybu fotograficznego o dodatkowe opcje. O współpracy z paryskim studio Harcourt już na blogu wspominałem. Miałem w końcu okazję sprawdzić te kalibracje osobiście (proponowano mi wcześniej testy Honor 200, ale wolę najpierw sprawdzić serię Magic 6 Pro i składane Magic V, bo pojawiły się na rynku znacznie wcześniej). Wracając do tematu, w aplikacji aparatu Honor 200 i 200 Pro w trybie portretowym znalazły się trzy specjalnie dostosowane ujęcia portretowe od Harcourt (były trenowane przy setkach tysiącach zdjęć).
Cosette Harcourt zasłynęła z charakterystycznych, czarno-białych zdjęć, w których umiejętnie wykorzystywano światło i cień. Dzisiaj ten styl jest określany jako inspirowany klasycznym kinem. Kilka fotek vintage w ramach #HonroMagicMoments wrzucałem już we wcześniejszych przeglądach mobilnej fotografii. Techniki sprzed prawie stu lat trafiają teraz do telefonów Honor 200. Takie wykorzystanie rozwiązań studia Harcourt podoba mi się z jednego, zasadniczego powodu – nie są to po prostu filtry, a rzeczywiste techniki naśladujące styl studia. Honor przekazał, iż w telefonach umieścił model Sztucznej Inteligencji. Ma on obrabiać zdjęcie w czasie rzeczywistym, ale też w tzw. postprodukcji. Generalnie otrzymujemy wsparcie przy portretach z przetwarzaniem danych, które zaproponuje portret w lepszym świetle (dosłownie i w przenośni).
Warto dodać, iż Honor ma w stolicy Francji centrum badawczo-rozwojowe, więc kooperacja była nieco łatwiejsza. Efekt końcowy trzech opcji portretowych Harcourt uzyskano po prawie 1.5 roku budowania modelu. Trochę szkoda, iż trybu tego zabrakło na frontowej kamerce Honor 200, którego akurat miałem w ręce. Portretu w trybie selfie tym modelem nie wykonamy. Poniżej załączam jeszcze adekwatności poszczególnych aparatów nowych modeli Honor 200 (w bazowym nie ma czujnika głębi na froncie, a reszta parametrów się pokrywa).
- 50 mpx z f/1.9 (sensor H9000, 1/1.3″) z PDAF i OIS
- 50 mpx z f/2.4, (teleobiektyw Sony IMX856 z optycznym 2.5x) z PDAF i OIS
- 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚) z AFz trybem makro (2.5 cm)
- selfie 1: 50 mpx z f/2.1 (sensor wide)
- selfie 2: 2 mpx z f/2.4, (czujnik głębi)
Jeśli chodzi o cennik i dostępność to Honor 200 (2599 zł i 200 Pro (3499 zł) mają być dostępne od 11 lipca. W trakcie prezentacji zapowiedziano też lipcową sesję portretową dla magazynu ELLE, której efekty zobaczymy na początku września. Jestem ciekaw rezultatu!
2. Mobile World Congress w Szanghaju (relacja tygodnia)
Barcelońskie targi Mobile World Congress zna każdy miłośnik technologii. Tych szanghajskich jeszcze nie. Regionalna edycja imprezy w Azji stara się dorównać tej europejskiej i wychodzi jej to coraz lepiej. Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 26-28 czerwca i przyciągnęła prawie 40 tysięcy odwiedzających, 250 wystawców, partnerów i marek (większość rodzimych, bo to generalnie event promujący chińskie rozwiązania). Przyjrzałem się, co azjatyckie firmy promowały na expo. Dominowała AI, 5G, ale też nowe rozwiązania w obrębie telefonów. Najciekawsze z projektów pokazanych na MWC w Szanghaju zebrałem w krótkiej relacji.
Przeczytaj więcej o: MWC 2024 w Szanghaju
The #MWC24 exhibition had a glow up
We’re obsessed. pic.twitter.com/82NXo0agLk
— #MWC24 (@MWCHub) June 27, 2024
Kącik liczb tygodnia:
- 344 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
- 1860 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (ponad pięć lat)
- 10132 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
- 110 – tyle nowych języków przybyło do Google Tłumacza dzięki AI (to największa aktualizacja tego serwisu w jego historii – pokazuje efekt rozwoju algorytmów Sztucznej Inteligencji)
- 2.37 mln – tyle punktów otrzymał gamingowy telefonów Red Magic 9S Pro+ w testach AnTuTu. To rekord w segmencie telefonów (wynik dzięki nowemu chłodzeniu ICE 13.5)
- 22 000 – tyle obrotów na minutę oferuje wiatraczek aktywnego chłodzenia w Red Magic 9S Pro (system nowy system chłodzenia ICE 13.5 zbije temperaturę o kolejne 1.5°C)
- 6 – tyle lat niedawno obchodziła linia gamingowych telefonów z linii Red Magic
- 2026 – przed końcem tego roku Apple ma uruchomić produkcję słuchawek z kamerkami na podczerwień (mają poprawić rozpoznawanie przestrzeni we współpracy z goglami Vision) | wg Kuo
- 10 mln – aż tyle sztuk AirPodów z IR miałoby wyprodukować w powyższym okresie Foxconn | jw
- 5% – taki wzrost ma w 2024 roku odnotować segment wearbles (194 mln sztuk) wg Canalys
The global wearable band market is set to grow 5% in 2024, reaching 194m units!
Basic watches rise 10%, while smartwatches rebound with 4% growth.
Key drivers: affordable models, health features and innovative bundles.
Read the full report: pic.twitter.com/q0msTV5IbN
— Canalys (@Canalys) June 24, 2024
- 5-10% – o tyle lepszą gęstość ma otrzymać bateria w iPhone’ach 16 Pro Max | wg Kuo
- 1.6 GHz + 4x 1.5GHz – takie taktowanie zegara otrzymają rdzenie chipa Exynos W1000 (3 nm) dla zegarka Galaxy Watch7 Ultra od Samsunga (układ ma być 3x szybszy od Exynosa W930)
- 10.07.2024 – w tym dniu odbędzie się prezentacja produktowa Galaxy Unpacked (składane Galaxy Z Fold6 i Z Flip6, smartwatche Galaxy Watch7, nowe słuchawki i Galaxy Ring)
- 9.x mm – taki zakres smuskłości zwiastuje Xiaomi dla składanego Mix 4 Fold (może być smuklejszy od nadchodzącego Honor Magic V3)
- 100 mln – produkcję na taką ilość chipów A18 zwiększyło Apple (początkowo 80-90 mln) dla iPhone’ów 16 generacji | wg tajwańskiego serwisu CTEE
- 1 – Honor obchodzi rok obecności na polskim rynku (jednym z ważniejszych dla marki)
- 1 – rok istnienia świętuje też serwis Threads od Meta (ma 175 mln aktywnych miesięcznie użytkowników)
- 21.10.2024 – do tego dnia realizowane są promocje Back to School od Apple (400 zł na kartę podarunkową przy zakupie iPada Air i iPad Pro). Oferta dla pracowników instytucji edukacyjnych, studentów i uczniów średnich, a także ich rodziców
3. Echofram (crowdfunding tygodnia):
W inteligentnych rozwiązaniach liczą się głównie funkcje i proponowane rozwiązania, ale ostatecznie to estetyka ma często decydujące znaczenie. Ładnie prezentujący się wyrób, szczególnie przeznaczony do wnętrza, przyciąga uwagę i zachęca do zakupu. Właśnie to można powiedzieć o projekcie Echofram. interesującego połączenia wielu funkcji, których potrzebujemy na szafce nocnej. Twórca tego modułu proponuje głośnik, budzik, stację do spania, ładowarkę, radio FM/AM i jeszcze kilka innych opcji. Wszystko w bardzo efektownym, przyjemnym dla oka wydaniu – z ramką na zdjęcie i delikatnym podświetleniem.
Echofram generuje biały szum (i inne tego typu przyjemne dla ucha i relaksu dźwięki). Ich zadaniem jest symulowanie natury i kojących odgłosów. Mają ułatwić wprowadzanie w sen. Reszta funkcji uzupełnia praktyczność całego zestawu. Można podładować telefon (przez USB lub bezprzewodowo z MagSafe), dostroić sobie samopoczucie LEDowym oświetleniem, czy po prostu odczytać godzinę z minimalistycznego zegara. Cena w crowdfundingu startuje od 59$.
4. Noplace (aplikacja tygodnia)
Co pewien czas w sklepikach dla mobilnych platform na telefony wybijają się nowe aplikacje i serwisy. Łapię hype i robią epizodyczną furorę. Tak było nie tak dawno z Clubhouse (do słuchowisk na żywo), czy Bereal (alternatywa dla sztucznych social mediów). Teraz numer jeden staje się Noplace – rodzaj połączenia Twittera z Myspace (niegdyś prekursor portali społecznościowych, a dziś już praktycznie nieistniejąca w sieci przestrzeń). Twórcy Noplace kierują uwagę w stronę generacji Z, która ma specyficzne potrzeby w Internecie. Autorzy chcą przywrócić social mediom ich społecznościowy charakter. Ten adekwatny, już dawno zapomniany. jeżeli dobrze widzę, platforma wychodzi już z trybu zaproszeniowego i będzie dostępna normalnie. Personalizowany serwis pozwala rozdzielić wieści od znajomych z pozostałymi postami. W ustawieniach jest sporo opcji customizacji interfejsu, co prawdopodobnie przyciągnie właśnie pokolenie „zoomerów”. Wyjdzie? Na razie serwis zyskał wiralowy moment. Pewnie będzie badany. Trudno przewidzieć czy „zażre”.
alert alert !!!
prepare to yap and design your profile on noplace in less than a week!!!
pre order RIGHT NOW
or else… pic.twitter.com/NwDzbnwgvC
— noplace app (@thenoplace) June 29, 2024
Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:
Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).
- tablet vivo Pad3 ze Snapdragonem 8s Gen 3 i ekranem 144Hz
- YouTube Premium zyskuje tryb PIP dla Shortsów
- sportowe smart zegarki Suunto Ocean i Race S
- gamingowy telefon Red Magic 9S Pro i 9S Pro+ (Chiny)
- smartfon Oppo A3 – niedrogi Android 5G z ekranem OLED 120Hz (Chiny)
- ZAPOWIEDŹ: 8 lipca telefon CMF Phone 1 od Nothing
- ZAPOWIEDŹ: 12 lipca prezentacja składanych telefonów Honor Magic V3 i Vs3 oraz tabletu MagicPad 2 z Androidem oraz rysikiem (w Chinach)
- ZAPOWIEDŹ: 16 lipca międzynarodowa prezentacja gamingowych Red Magic 9S Pro
- ZAPOWIEDŹ: 16 lipca premiera telefona OnePlus Nord 4
- ZWIASTUN: jeszcze w lipcu debiut duetu Realem 13 Pro i 13 Pro+
Our First Professional AI Camera Phone, 13 Pro Series is coming! How powerful for its AI camera? You’ll find out soon! #FirstProfessionalAICameraPhone pic.twitter.com/YO3uRImEZ1
— realme Global (@realmeglobal) July 1, 2024
5. Gamingowy Red Magic 9S Pro (smartfon tygodnia)
W tym tygodniu jedną z ciekawszych premier była ta od nubii (ZTE). W Chinach pokazano upgrade dziewiątej generacji gamingowego telefona z linii Red Magic. Telefony dla graczy oferują zwykle więcej mocy, lepszą wydajność i są odpowiednio przystosowane do grania. Red Magic 9S Pro potwierdza swój potencjał wynikami AnTuTu, gdzie zdobył rekordowe 2.37 miliona punktów, a więc najlepiej w historii rynku telefonów. Takie efekty maszynka uzyskała nie tylko dzięki podkręconemu Snapdragonowi 8 Gen 3 (CPU z 3.4GHz i GPU z 1 GHz), ale też technologiom chłodzenia ICE 13.5 (z komorą 10,182mm²). Telefon zachował design poprzednika, a więc konstrukcję pozbawioną wystającej wysepki z kamerkami oraz aparat ukryty pod ekranem.
Co przygotowano w ramach Red Magic 9S Pro i Pro+? Zdecydowana większość specyfikacji telefonów pokrywa się z poprzednikiem sprzed ok. pół roku. Część rozwiązań udoskonalono. Oto najważniejsze z parametrów, które wyróżniłem w krótkim przeglądzie możliwości:
- chip: podkręcony Snapdragon 8 Gen 3, w którym zegar przypomina tę wersję procesora dla serii Galaxy S24) (3.4GHz zamiast 3.3GHz
- ulepszone chłodzenie: ICE 13.5 z komorą o powierzchni aż 10,182mm² oraz nowym żelem redukującym sprawy związane z oporem cieplnym + wiatraczek z aż 22 000 obrotów na minutę. Rozwiązania obniżają temperaturę o dodatkowe 1.5°C (względem ICE 13)
- te same baterie: 6500 mAh z ładowaniem 80W (w 9S Pro) i 5500 mAh ze 165W (w 9S Pro+)
- wciąż jest opcja omijania ładowania przez baterię, a więc przekaz zasilania prosto do układu (dzięki czemu ograniczamy grzanie się telefona)
- ekran: jest świetny dla gamerów – OLED 6.8″ od BOE (Q9+) z próbkowaniem choćby 2000Hz
- dotykowe shouldery z 520Hz (ze zaktualizowanym podświetleniem)
- łączność najszybsza z możliwych: Wi-Fi 7, USB-C 3.2
- Android z nakładką Red Magic 9.5 OS otrzymał kilka dodatkowych rozwiązań. Udało się zaaplikować kilka narzędzi AI. AI Trigger, Sound Recognition dla gier, czy Smart Navigator z rekomendacjami real time (nie rozpisuję się o tych opcjach, bo to wszystko wymaga bezpośredniej oceny)
Różnice między 9S Pro i 9S Pro+ widzę głównie w opcjach pamięci. Ten pierwszy oferuje 12 GB RAM i 256/512 GB na dane, a ten z plusem ma 16 GB RAM i 512 GB na dane (a w specjalnej edycji choćby 24 GB RAM i 1 TB na gry. O cenach pogadamy jak odświeżona seria trafi do Europy. W przewalutowaniu startuje od lekko ponad 600€, ale trzeba jeszcze doliczyć cła i podatki. Międzynarodową prezentację zaplanowano na 16 lipca.
Czytaj więcej o: smartfony tygodnia #129
6. Nadchodzi RingConn Gen 2 (wearable tygodnia)
Od lipca segment inteligentnych pierścieni może mocno przyspieszyć. Samsung uruchamia sprzedaż Galaxy Ringa, a kilka marek uaktualni swoje aktualne modele, by dały radę odeprzeć atak koreańskiego giganta. RingConn zwiastuje drugą generację swojego smart ringa. Na ten moment informuje jedynie, iż czas efektowny będzie czas pracy (nawet do 12 dni na jednym ładowaniu) oraz smuklejsza i lżejsza konstrukcja gadżetu ( 2 mm i 2-3 gramy). Przypomnę, iż aktualny model ma 2.6 mm i waży 3-5 gramów zależnie od rozmiaru. Można być pewnym, iż firma wprowadzi jakiś model AI do przetwarzania danych z czujników. Jest duża szansa, iż poprawią się adekwatności analizy bezdechu sennego. Ostatnie badania firmy wykazały, iż skuteczność wykrywania tego problemu wynosi aż 90.7%. Zakładam, iż premiera obrączki jest zależna od koniecznych certyfikacji.
Zapisałem się do newslettera, więc będę starał się na bieżąco przekazywać nowe wiadomości na temat ulepszonego wearable na palec.
Czytaj więcej o: wearables tygodnia #120
Kącik ciekawostek tygodnia:
- Apple ma na terenie Unii ułatwić wymianę baterii w iPhone’ach (zmiany w konstrukcji od nowej generacji telefonów)
- restrykcje spadną też odnośnie pracy telefonów z ekranami i bateriami innych firm (wyświetlacze te mogą otrzymać wsparcie rozwiązań TrueTone w iOS)
- nadchodzą OnePlus Buds Pro 3, czyli ulepszona wersja słuchawek z lutego
- Qualcomm chce ułatwienia i przyspieszenia aktualizacji błędów Androida na telefonach, które korzystają z układów producenta
- smartfony Honor 200 zostały oficjalnymi modelami dla Esports World Cup odbywającego się na terenie Arabii Saudyjskiej (telefony mają być wykorzystywane przy rywalizacji we Free Fire, Honor of Kings)
- smartfony iPhone 16 Pro i Pixel 9 mogą otrzymać nowy ekran 14 OLED od Samsunga
- Apple Intelligence może otrzymać dodatkowe płatne opcje | wg Marka Gurmana
- aplikacja Samsung Health zdradziła w kodzie nowe funkcje dla smart zegarków Galaxy (tryb rodzinny, a więc monitorowanie danych dzieci lub innych członków rodziny)
- Microsoft Copilot (AI dla Windows) pozwala na zarządzanie telefonami z Android 14 z poziomu komputera przez aplikację Phone Link
- wszystkie modele iPhone’ów 16 mają otrzymać chipy A18 (znaleziono w kodzie iOS)
7. Smart kosiarka Oasa R1 (smart home tygodnia)
Segment inteligentnych kosiarek zaczyna przypominać działa odpowiedników sprzątających nasze domowe podłogi. Roboty zajmujące się trawnikiem potrafią naprawdę wiele. Nie są już tylko prostymi autonomicznie poruszającymi się po ogrodzie urządzeniami, ale zaawansowanymi urządzeniami o wielu funkcjach. Oasa R1 to jedna ze świeższych propozycji, które zauważyłem przy przeglądaniu Kickstartera. Sprzęt ma chyba wszystko, czego można oczekiwać od kosiarki premium. Kosi, rozdrabnia (od razu rozrzucając cenny materiał na gleby), mapuje przestrzeń, widzi otoczenie przez „radar” LiDAR, nie potrzebuje żadnych ograniczników, a choćby dba o automatyczne utrzymywanie jakości ostrza. Z tego co widzę, nie bazuje specjalnie na lokalizacji przez GPS.
Twórcy zapewniają, iż to pierwsza taka smart kosiarka z mulczerem, bardzo szerokim polem koszenia oraz równym przycinaniem darni na krańcach (często o różnych wysokościach położenia brzegu trawnika). Mechanizm koszenia też jest jakiś inny. Swoją nietypową konstrukcją ma zwiększać precyzję koszenia i nie rwać ździebeł (są nie tylko nieestetyczne, ale też utrudniają dalsze wzrosty). Oczywiście wszystko z apką! Cena w crowdfundingu startuje od 1199$ (finalnie 1599$).
Czytaj więcej o: smart home tygodnia #110
8. Nowy Minesweeper w Netflix Games (gaming tygodnia):
Sapera dostępnego z poziomu Windowsa zna prawdopodobnie każdy użytkownik systemu Microsoftu. Gra prosta, ale wciągająca, wymagająca spostrzegawczości, dobrego oka, logiki i dobrego przeglądu pola. Odminowywanie planszy wymaga też uważności i to nie tylko na wyższych poziomach trudności. Odświeżonego Minesweepera proponuje mobilnie serwis Netflix Games. Klasyk zyskał nową szatę graficzną, ale też tryb wyzwań i „podróży” (pokonywanie kolejnych lokacji), by uatrakcyjnić puzzlera. Dodano też animacje i adekwatne efekty dźwiękowe.
9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)
Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.
Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.
Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)
O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co interesującego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!