Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 321 to czwarty tydzień 2023 roku, a w nim m.in.:
-
bateria telefona działająca przez 50 lat?
- smartfon z ekranem E Ink i klawiaturką?
- w UE od marca App Store z nowymi systemami płatności (Apple reaguje na regulacje)
- OnePlus 12 globalnie
- Fortnite wraca do iOS (iPhone)
Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 20-26.01.2024 roku:
1. #PstryknięteFonem
Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a iż amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych telefonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na
, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):
Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #110
To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. W wakacje opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 mega. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości zestawu sensorów. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.
High-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, iż są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.
Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro
2. Minimal Phone (projekt tygodnia)
Smartfony mają swój ugruntowany format już od około piętnastu lat. Różnią się detalami, technologiami i specyfikacjami, ale mniej więcej bazują na tej samej konstrukcji. Czasem pojawiają się odmiany, które wyróżniają swoją budowę na tle pozostałej oferty. Minimal Phone chce zaoferować Androida z klawiaturą i ekranem E Ink. To nie pierwszy telefon z klawiaturką i nie pierwszy z e-papierowym wyświetlaczem, ale chyba pierwszy próbujący łączyć te dwa elementy. Twórca ma niebawem uruchomić crowdfundingową kampanię dla swojego projektu z QWERTY. Panel ten ma być kwadratowy, więc nie wszystkie aplikacje/treści będą przystosowane do tradycyjnego odczytu. Producent zmodyfikuje system Google pod rozwiązania E Ink. Korzyść z nich to przede wszystkim lepsza czytelność wybranych materiałów w ostrym słońcu oraz dłuższy czas pracy. Bateria 4000 mAh przy E Ink ma dać choćby 4 dni działania.
Ekranik ma być dotykowy, komunikator wspierać RCS, łączność obejmować sieci typowych nadajników oraz Wi-Fi/Bluetooth, a wśród standardów też kamerka. interesujące czy na pokładzie będą usługi Google. W tej chwili nie wiadomo zbyt wiele na temat minimalistycznego telefonu. W lutym powinny pojawić się konkrety. telefon z e-tuszowym panelem będzie miał swoje ograniczenia (słabe odświeżanie, inne proporcje), ale być może znajdzie zwolenników.
Kącik liczb tygodnia:
- 321 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
- 1699 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (grubo ponad cztery lata)
- 9956 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
- 2028 – w tym roku Apple ma wprowadzić swój elektryczny pojazd | wg Marka Gurmana
- 2 TB – choćby tyle pamięci ma oferować tegoroczny iPad Pro | wg bloga Naver (użytkownik yeux1122)
- 10 mln – taką sprzedaż telefonów serii Note przewiduje w 2024 roku Realme (przekazał Francis Wong, czyli CEO Realme Europe and Global Marketing Director)
- 100€ – poniżej takie kwoty oferowane będą telefony Realme serii Note
- 50 – choćby tyle lat ma wytrzymać bateria telefona (mniejsza od monety) od chińskiego Betavolt. Jest oparta na energii jądrowej (63 rozkładające się izotopy generują elektryczność). Firma zapewnia, iż całość jest stabilna i bezpieczna dla zdrowia (m.in. w urządzeniach medycznych) oraz przyjazna środowisku (rozpad na nieradioaktywne izotopy miedzi)
Beijing Betavolt New Energy Technology Company Ltd claims to have developed a miniature atomic energy battery that can generate electricity stably and autonomously for 50 years without the need for charging or maintenance. pic.twitter.com/igYc0JSsMW
— World Nuclear Association (@WorldNuclear) January 16, 2024
- 160000-180000 – tyle sztuk Apple Vision Pro sprzedało się w pierwszy weekend od uruchomienia przedsprzedaży | wg analiz Ming-Chi Kuo
- 2399$ – choćby takie kwoty naprawy (w najgorszym przypadku) mogą objąć headset Apple (część innych z kosztów jest wysoka choćby mimo Apple Care+)
- 2 – tyle wariacji koperty ma otrzymać zegarek Google Pixel 3 (obecnie tylko mała wersja 41 mm)
- 20000 mAh – taką pojemność ma nowy power bank Samsunga (z Quick Charge 45W)
- 2 – tyle lat trwał spór prawny o licencje 5G między Nokią i Oppo (doszło do porozumienia)
- 3 – tyle razy w 2023 roku wzrosło zaangażowanie w serwis Netflix Games
- 6 – w tylu kolejnych krajach (Azji) zadebiutował serwis Apple Music Classical
- 10% – choćby tyle więcej chce płacić twórcom Apple za tworzenie muzyki w Spatial Audio (z Dolby Atmos)
3. Skwheel One (crowdfunding tygodnia):
Sezon narciarski jest w swoim szczycie. Mimo wszystko, w crowdfundingu znalazł się projekt, który do niego nawiązuje. Skwheel One to elektryczne narto-rolki, które pozwolą na jazdę w stylu klasycznych nart, ale na kółkach. Do tej pory większość podobnych projektów oferowało letnie rozwiązania dla „biegówek”, natomiast w tym przypadku mamy kółeczka symulujące ślizgi. W ostatnich latach widziałem kilka podobnych modeli i wszystkie oczywiście w prototypowej wersji. Paryski startup zintegrował UTO (urządzenie transportu osobistego) z silnikami elektrycznymi. Każde kółeczko ma swój osobny silniczek 600W, co łącznie daje aż 2400 watów. Sterowanie mocą jest klasyczne, czyli przez zdalny pilot do ręki. Kółeczka pozwalają na jazdę terenową, a ich lekka skrętność imituje krawędziowanie, a więc odczucia podobne do zjeżdżania po śniegu. Maksymalna prędkość to choćby 80 km/h, co oczywiście będzie dostępne wyłącznie na prywatnym terenie (w UE mamy ograniczenia do 25 km/h). Przy zachowaniu tych ograniczeń zasięg oferuje ok. 30 km. Propozycja we wczesnej fazie kampanii jest wyceniana na 1750$. Finalnie będzie jeszcze drożej, bo 2625$.
Zobacz też:
- Skwheel One (Indiegogo)
- najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 128
4. Zaznacz, aby wyszukać (aplikacja tygodnia)
Przy okazji zeszłotygodniowego Galaxy Unpacked przedstawiono nową funkcję Circle to Search (Zaznacz, aby wyszukać) dostępną w nowych telefonach Galaxy S24. Niedługo po tej prezentacji Google oficjalnie przedstawia te rozwiązania dla swoich Pixeli. Pisałem już szerzej o tej opcji systemu Android, ale jeszcze raz przypomnę. Amerykański gigant chce zaoferować sposób wyszukiwania informacji w plikach Androida przez zaznaczanie (w różny sposób) obiektów, które chcemy odnaleźć w sieci. Ma to przyspieszyć i ułatwić rozpoznawanie informacji na np. na zdjęciach, bo bez potrzeby wychodzenia z aplikacji lub robienia zrzutów ekranu. To jak Google Obiektyw, ale w wygodniejszym wydaniu. Circle to Search wykorzystuje algorytmy AI, które od 2022 są już obecne w apce Obiektyw. Od końca stycznia opcja ta pojawi się w Pixelach 8, gdzie obok Galaxy S24 będzie na wyłączność (przynajmniej przez pewien czas)
Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:
Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).
- Apple wydało iOS 17.3 (dla iPhone’ów)
- system watchOS 10.3 dla Apple Watch
- smartfony Moto G04 i Moto G24 z Android 14 (Europa)
- smartfony Realme Note 50 (ok. 65$)
- smartfony OnePlus 12 i 12R (globalnie)
- seria Redmi Note 13 (globalnie)
- smart zegarki Redmi Watch 4 (globalnie)
- czujnik temperatury w Pixelach 8 Pro już aktywny (USA)
- smartfon vivo Y100 5G – czwarty tej serii (Indonezja)
- PRZECIEK: w marcu prezentacja nowej generacji Microsoft Surface | wg Windows Central
- ZAPOWIEDŹ: w lutym premiera Meizu 21 Pro (z potrójnym 50 mega)
- ZAPOWIEDŹ: 26 stycznia europejska premiera składanego Honor Magic V2
- PRZECIEK: w Google Play Console pojawiły się informacje o Asus Zenfone 11
5. OnePlus 12 globalnie (smartfon tygodnia)
Chińska prezentacja dwunastej generacji flagowej serii OnePlusów odbyła się w grudniu. Jej globalna dostępność zapowiedziano na koniec stycznia. Chiński producent odsłonił telefon w międzynarodowej edycji. adekwatnie to, tak jak przewidywano, niczym praktycznie się nie różni. OnePlus 12 jest pierwszym Androidem na rynku z customową wariacją sensora Sony LYT-808 z 1/1.4″ (dający o 50% więcej światła niż IMX890 zastosowany w OnePlusach 11). Producent obiecuje dzięki niemu znacznie lepsze efekty zdjęć w trudnych warunkach świetlnych oraz specjalny filtr redukujący czerwone odblaski i inne artefakty. telefon ma naprawdę flagowe parametry, ale opcji 24 GB i 1 TB na dane nie widzę:
- ekran: lekko zakrzywiony AMOLED LTPO 6.82″ (1440 x 3168) z odświeżaniem 1-120Hz, HDR, ściemnianiem 2160Hz i najwyższą w tej chwili klasą dla filtra światła niebieskiego
- czytnik palca zintegrowany z wyświetlaczem
- chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
- konfiguracje: 12/256GB, 16/512GB (LPDDR5X i UFS 4.0)
- bateria: 5400 mAh z ładowaniem 100W (i 50W bezprzewodowo oraz 10W wstecznie)
- specjalny motorek wibracyjny (do haptyki)
- łączność: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC, modem 5G, IR + USB Type-C 3.2 Gen 1
- szczelność zgodna z normą IP65
- system: Android 14 z nakładką ColorOS 14.0 (międzynarodowo pewnie OxygenOS 14)
- cena OnePlus 12: 4499 zł (12/256GB) lub 4999 zł (16/512GB)
Czytaj więcej:
- OnePlus 12
- smartfony tygodnia #106
6. Apple Vision Pro (wearable tygodnia)
2 lutego w USA startuje sprzedaż gogli Apple Vision Pro. Gigant z Cupertino robi wszystko co może, by ten moment dobrze wykorzystać. Wśród ostatnich filmików promujących headset znalazł się choćby ten z demonstracją produkcji nowego sprzętu. To wciąż materiał reklamowy, ale z ciekawszej perspektywy. Oczywiście wszystkiego nie pokazano, ale cały materiał z fabryki Luxshare wygląda efektownie.
Czytaj więcej o: wearables tygodnia #97Kącik ciekawostek tygodnia:
- Apple ogłasza zmiany w płatnościach App Store w związku ze zmianami Digital Markets Act na terenie państw Unii Europejskiej (są już testowane w becie iOS 17.4 i mają wejść 7 marca, gdy zaczną w Europie obowiązywać nowe zasady)
- przycisk w iPhone 16 ma być mechaniczny i pojemnościowy (siła nacisku i dotyk) | wg The Information
- Apple może zaoferować płatności NFC przy użyciu innych firm na terenie EU (Komisja Europejska oczekuje propozycji marki w tym zakresie)
- nie będzie YouTube i Spotify na starcie dla headsetu Apple Vision Pro (tylko przez przeglądarkę)
- WhatsApp opracowuje swój własny system szybkiej wymiany plików w stylu AirDrop (w bliskim kontakcie między urządzeniami) | wg WABetaInfo
- Epic Games ogłosiło powrót Fortnite do iOS (w związku z nowymi zasadami opłat)
Remember Fortnite on iOS?
How bout we bring that back.
Later this year Fortnite will return in Europe on iOS through the @EpicGames Store.
(shoutout DMA – an important new law in the EU making this possible). @Apple, the world is watching. pic.twitter.com/VdHWTe8i1c
— Fortnite (@FortniteGame) January 25, 2024
- nowe iPady Air i Pro mogą zadebiutować w marcu | wg Marka Gurmana
- Samsung myśli nad tańszym wariancie Galaxy Z Fold6 (by podnieść sprzedaż większych „składaków” m.in. w Chinach – mniejszy Flip sprzedaje się znacznie lepiej) | plotki z Korei
- Spotify wprowadzi własny system opłat za usługi w aplikacji na iOS na terenie UE
- Samsung planuje rozwój w dziedzinie nieinwazyjnych sensorów poziomu glukozy i monitorowania ciśnienia krwi | przekazał Hon Pak dla Bloomberg
- czujnik temperatury w telefonach Google Pixel 8 Pro uzyskał w USA certyfikację FDA (dane można zapisywać w aplikacji serwisu Fitbit)
- Samsung opracowuje już Wear OS 5 (miałby zadebiutować w serii Galaxy Watch 7) | wg 9t5Google
7. SmartThings Map View (smart home tygodnia)
W zeszłym roku przedstawiałem w tym przeglądzie Alexę w trybie Map View. Na targach CES Samsung przedstawił podobną koncepcję dla swojej domowej platformy. SmartThings Map View w swojej koncepcji ma działać podobnie. Umożliwiać sterowanie smart urządzeniami na podstawie mapki naszego mieszkania. Interfejs będzie częścią m.in. aplikacji na smart telewizory czy smart lodówki. Większe ekrany pozwolą zobaczyć więcej, a przecież mapy potrzebują większego obszaru widzenia. Narzędzie Samsunga umożliwi samodzielne personalizowanie rozkładu pomieszczeń. Najszybciej będzie przy użyciu robota sprzątającego z serii Jet Bot, który wykona to przy pomocy czujników LiDAR.
At #CES2024, @SmartThings is unveiling its Map View feature, designed to streamline home management by integrating actual floor plans into its interface. Learn about this first-of-its-kind innovation that elevates smart home control:
— Samsung US Newsroom (@SamsungNewsUS) January 8, 2024
Twórcy tej części aplikacji pozwolą choćby na „meblowanie” wirtualnego domku (w rzucie z góry naturalnie). Zakładam, iż całość ma współgrać z rozmieszczeniem inteligentnego wyposażenia, które przeniesie część odczytów na mapkę, np. temperatury, czy jakoś powietrza (przy użyciu oczyszczaczy). Punkt kamer też będą ułatwiały podgląd danych punktów. Generalnie SmartThings Map View wygląda sensownie i pasuje do telewizyjnego formatu. Hub na smart TV z opcją kontrolera Matter byłby rozwiązaniem idealnym – jako centrum sterowania smart domem. Bardzo możliwe, iż Samsung będzie rozwijał całość właśnie w tym kierunku.
Czytaj więcej o: smart home tygodnia #88
8. The Elder Scrolls: Castles na iOS (gaming tygodnia):
W 2023 roku Bethesda wydała The Elder Scrolls: Castles na Androida w wybranych regionach świata. Teraz wydawca zapowiedział wersję na systemy iOS. Jest już zatem pewne, iż obie najpopularniejsze platformy otrzymają dostęp do tego tytułu. Potwierdza się też rychła premiera na całym globie (czyli dla użytkowników Androidów w pozostałych krajach).
The Elder Scrolls to popularne seria RPG w świecie fantasy. Możecie kojarzyć Skyrim, Morrowind lub Oblivion, natomiast Castles to spin-off w strategicznym wydaniu. Zarządzamy królestwem – wysyłamy wojsko na wyprawy, rozbudowujemy tytułowe zamki i kierujemy poddanymi. W wersji na iOS tytuł jest już dostępny na Filiipnach (tzw. soft launch). Myślę, iż ogólna premiera powinna mieć miejsce w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Gra ma być darmowa, ale z popularnymi wewnątrz aplikacji mikropłatnościami (na szczęście opcjonalnymi).
9. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.
Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co interesującego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!