#TechMix VOL. 318 (przegląd tygodnia)

10 miesięcy temu

Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 318 to pierwszy tydzień 2024 roku, a w nim m.in.:

  • Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 317 – Xiaomi SU7 (foto: Xiaomi)

    startują targi CES 2024 w Las Vegas

  • może klawiaturka do iPhone’a?
  • jak sprzedawały się telefony premium w ostatnim kwartale 2023 roku?
  • który producent telefonów dysponuje ponad 6000 patentów na technologie 5G?

Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 30.12.2023-6.01.2024 roku:


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a iż amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych telefonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na

, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #107

To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. W wakacje opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 mega. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości zestawu sensorów. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.

High-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, iż są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.

Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro


2. Snapdragon XR2+ Gen 2 (projekt tygodnia)

Ruszają targi CES, więc sporo informacji z przeglądu tygodnia obejmie pierwsze wieści z Las Vegas. Projektem tygodnia mogłoby być zatem wszystko, ale iż expo dopiero startuje to o wybór najciekawszego jest mi łatwiej (niż będzie w przyszłym tygodniu). Qualcomm przedstawił poprawki swojego chipsetu dla gogli i okularów w technologiach VR i AR (ogółem XR). Oczywiście propozycja pojawi się na CES 2024. W jaki sposób poprawiono chip i jak te ulepszenia wpłyną na headsety? Snapdragon XR2+ Gen 2 zyskał:

  • nieznaczny wzrost wydajności CPU (+20%) i GPU (+15% przy 50% mniejszy zużyciu energii)
  • wsparcie do 4.3K na oko (poprzednik oferował 3K)
  • obsługę do 12 kamer naraz (poprzednik do 10), czyli tryb passthrough lub śledzenie ruchu
  • obsługę passthrough (czyli widzenia otoczenia przez wspomniane wyżej kamery) w pełnym kolorze i opóźnieniem 12 ms
  • obsługę contentu do 90 fps
  • 2.5x lepsze osiągi GPU i 8x lepsze AI od XR2 Gen 1
  • nową generację procesora przetwarzającego sygnał obrazu Qualcomm Spectra
  • wsparcie łączności Wi-Fi 7, Wi-Fi 6 i 6E
Goertek z tobii i Snapdragonem XR2+ Gen 2 (foto: qualcomm)

Qualcomm nie zapowiedział jeszcze konkretnych modeli, które otrzymają chipset Snapdragon XR2+ Gen 2, ale wspomniał, iż dopracowanie układu będzie wykonywane wspólnie z Google i Samsungiem. W sumie opracowywanych jest już pięć urządzeń z XR2+ Gen 2 (m.in. jakieś HTC Vive). Pewnie niedługo zobaczymy też jakąś jednostkę referencyjną (Goertek z elementami śledzenia oczu od Tobii), która prezentuje potencjał chipa. Przypomnę, iż poprzednią generację tego Snapdragona znajdziemy m.in. w goglach Meta Quest 3.

3. 50 mega dla selfie w Honor 90 (testy tygodnia)

W poprzednim tygodniu dość dokładnie przedstawiałem parametry głównego aparatu telefona Honor 90, którego testuję już od około miesiąca. 200 megapikseli robi liczbowo wrażenie, ale i na przodzie telefon dysponuje nietypowym sensorem. Matryca dla kamerki selfie też ma wysoką rozdzielczość. 50 megapikseli to znacznie mniej, ale sporo jak na front telefonu. Już kilku chińskich producentów oferuje takie, a niekiedy choćby większe (widziałem już choćby 60 mpx) propozycje.

Częściowo pakiet funkcji w trybie pstrykania zdjęć z wyciągniętej ręki pokrywa się z Magic5 Pro, którego sprawdzałem w zeszłym roku, ale nie ma tu wsparcia czujnika głębi. Matryca 50 mpx ma jasność f/2.4 i wykonuje zdjęcia w domyślnej rozdzielczości 12 mpx (składając ze sobą cztery piksele do lepszej czułości). Więcej o możliwościach przedniej kamerki napisałem w środku tygodnia przy okazji przeglądu fotograficznych nowości (linkowałem wyżej).


Kącik liczb tygodnia:

  • 318 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1678 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (grubo ponad cztery lata)
  • 9933 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 5 mld $ – taką kwotę Google zapłaci w ramach kary za śledzenie w trybie Incognito w Chrome
  • 6-12.01.2024 – w tych dniach odbędą się targi CES 2024 w Las Vegas
  • 5%/3% (z 8%/4%) – o tyle spadły różnice między Exynosami i Snapdragonami (flagowe 2400 vs 8 Gen 3) w ostatnich testach snigle/multi-core | Geekbench
  • 6% – takie wzrosty odnotował segment telefonów premium (powyżej 600$) w Q4 2023 | wg analiz Counterpoint Research
  • 24% – taki udział stanowią telefony premium (mimo ogólnego spadku sprzedaży telefonów na rynku) – klienci wolą dopłacić za urządzenie działające dłużej | wg Counterpoint Research
  • 4x – tyle razy większe udziały ma lider segmentu telefonów premium (marka Apple) nad drugim w zestawieniu Samsungiem | wg Counterpoint Research

Just Released: Global Premium Smartphone Market Continues to See Record Sales in 2023

Key takeaways:

– As against the decline projected for the overall global smartphone market this year, the premium (wholesale price ≥$600) market’s sales are likely to grow 6% YoY in 2023.

-… pic.twitter.com/8v9nwnZjWP

— Counterpoint (@CounterPointTR) January 2, 2024

  • 4K/120fps – takie nagrywanie video otrzyma Galaxy S24 Ultra | wg Ice Universe
  • 2x – o tyle Samsung pomnoży konfigurację pamięci telefonom serii Galaxy S24 w przedsprzedaży (klienci otrzymają w regularnej cenie dwa razy więcej przestrzeni na dane)
  • 17.01.2024 – tego dnia odbędzie się prezentacja nowej serii Galaxy S24
  • 18.01.2024 – tego dnia ruszy przedsprzedaż telefonów serii Galaxy S24
  • 2027 – w tym roku gogle Apple Vision Pro mają otrzymać drugą generację (z bardziej zaawansowanymi ekranami micro-OLED) | wg Omdia
  • 26.01.2024 – tego dnia ma ruszyć sprzedaż gogli Apple Vision Pro | wg Wall Street Insights
  • 12 – po tylu latach (czyli od debiutu) Apple nie odświeżyło w danym roku żadnego iPada (w 2024 pojawić się mają nowe generacji wszystkich sześciu odmian)
  • 5500 mAh z ładowaniem 100W – taką baterię otrzymał OnePlus Ace 3 (12R)
  • 50W – nad taką mocą ładowania dual USB-C pracuje Samsung (tegoroczne Galaxy S24 będą ładowane poniżej 45W, a najmniejszy z modeli prawdopodobnie z 25W)

4. Targi CES 2024 w Las Vegas (event tygodnia)

Początek roku to od wielu dekad gratka dla fanów nowych technologii, przynajmniej tych, których stać na wizytę w Las Vegas. Okres pandemii wymusił anulację kilku edycji, ale już od zeszłego roku wszystko wróciło do normy. CES 2024 odbędą się w dniach 6-12 stycznia. Początkowo wyłącznie dla mediów, natomiast później już otwierając bramy odwiedzającym. Każdy będzie mógł zobaczyć nowości, prototypy i przeróżne wynalazki bardzo wielu marek, które chcą pokazać swoje propozycje. Expo obejmuje ogrom wystawców. Od gigantów, po mniejsze startupy. W tych dniach Las Vegas jest okazją zarówno dla producentów, jak i samych użytkowników. W tym roku też będę śledzić wydarzenie. Od jutra na blogu znajdziecie artykuł zbiorczy z najciekawszymi nowościami.

There’s no better way to ring in the new year than being ALL ON for #CES2024! Don’t miss your chance to hear from nearly 1000 speakers and 250+ conference sessions. Register before it’s too late. pic.twitter.com/8nDGHR1B0Q

— CES (@CES) January 3, 2024

5. Microsoft Copilot AI (aplikacja tygodnia)

W przeciągu jednego tygodnia Microsoft wydał aplikację Copilot AI na systemy Android oraz iOS i iPadOS, czyli telefony i tablety dwóch największych platform mobilnych na rynku. Mówimy o chatbocie z asystentem AI na wzór ChatGPT, czyli narzędziu odpowiadającym na pytania przez generowanie wyników przy użyciu algorytmów Sztucznej Inteligencji. Copilot wykorzysta GPT-4 od OpenAI. Dla porównania, najnowszy ChatGPT w darmowym wydaniu korzysta z GPT-3.5, natomiast za ten nowszy trzeba dopłacać (ChatGPT Plus).

Foto: App Store

Co potrafi Copilot AI? Jest w stanie m.in. przetwarzać tekst na obraz (DALL-E 3), a więc budując wizualne prompty. Przypomnę szybko, iż Copilot to zrebrandowany Bing Chat. Jest też dostępny na Windows 10 i 11, które pracują na ponad miliardzie urządzeń.

6. OnePlus Ace 3, czyli 12R (smartfon tygodnia)

OnePlus Ace 3/12R (foto: OnePlus na Weibo)

Za około dwa tygodnia premiera serii OnePlus 12, w skład której ma wejść dodatkowa jednostka – model OnePlus 12R. Wczoraj specyfikacje tej wariacji przedstawiono na chińskiej premierze OnePlus Ace 3, czyli odpowiednika na tamtejszy rynek. Wiadomo zatem, czym charakteryzować się będzie ten Android. Ace 3/12R to wciąż flagowiec, ale z kompromisami. Optymalnie przygotowany telefon w kilku konfiguracjach pamięci. Na uwagę zasługuje wyświetlacz, szybkość ładowania (i pojemność baterii), a także niezły zestaw fotograficzny.

  • ekran: LTPO AMOLED (1240 x 2772) 6.7″ z odświeżaniem adaptacyjnym 1-120Hz (panel od BOE z choćby 4500 nitami szczytowej jasności)
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
  • pamięć: 12/16GB RAM (LPDDR5X) i choćby do 1TB na dane (UFS 4.0)
  • foto: 50 mpx (sensor główny Sony IMX890) z OIS + 8 mpx (ultra wide) + 2 mpx (do makro)
  • selfie: 16 mega w ekranowym otworku
  • bateria: 5500 mAh z ładowaniem 100W (od zera do pełna w 27 minut)
  • system: Android 14 z nakładką ColorOS 14
  • cena OnePlus Ace 3/12R: od 2599 juanów (ok. 365$ bez ceł i podatków)

Czytaj więcej o: smartfony tygodnia #103


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).

  • smartfon OnePlus Ace 3 ze Snapdragonem 8 Gen 2 i choćby 1TB na dane (globalnie zostanie przedstawiony jako OnePlus 12R już 23 stycznia)
  • słuchawki OnePlus Buds 3 (flagowe parametry za mniejsze pieniądze)
  • smartfon Honor X50 GT z choćby 16 GB RAM (Chiny)
  • platforma Snapdragon XR2+ Gen 2 od Qualcomm (dla gogli XR)
  • ZAPOWIEDŹ: 8 stycznia debiut serii Oppo Find X7 (Chiny)
  • ZAPOWIEDĆ: 11 stycznia debiut serii Honor Magic6 (Chiny)
  • ZAPOWIEDŹ: 17 stycznia Galaxy Unpacked dla serii Galaxy S24
  • ZAPOWIEDŹ: 15 stycznia globalna premiera serii Redmi Note 13 (Indie)


7. Clicks – klawiatura do iPhone’a (gadżet tygodnia) – CES 2024

Pamiętacie czasy Blackberry? Przez pewien moment marka dominowała w środowisku biznesowym z uwagi na klawiaturę QWERTY i przydatne narzędzia. Potem weszły telefony i producent stracił swoją przewagę. Próbował ją odzyskać Androidami z klawiaturą, ale nie wyszło. Potem było kilka klonów. Im też nie wyszło. Próbowano też dostarczyć przystawki z przyciskami, ale nikomu nie udało się zainteresować większej liczby klientów (niektórzy musieli wojować z posiadaczami patentów). Clicks to kolejne podejście do fizycznej klawiatury do iPhone’ów (Lightning/USB-C). Gadżet pasuję z większością telefonów Apple, nie zasłania ekranu i przypomina troszkę Typo Keyboard sprzed dekady. Urządzenie przygotował duet Michael Fisher (MrMobile) i Kevin Michaluk (CrackBerry Kevin). Ma kosztować 139$ i zadebiutować w lutym. Aktualnie przedstawi swój urok w trakcie targów CES w Las Vegas.

8. iSwimWeaR (wearable tygodnia) – CES 2024

Zwykle wearable tygodnia wybieram jakiś smartwatch, okulary, tracker aktywności lub słuchawki TWS. Są jednak ubieralne urządzenia, które wykorzystują swój specyficzny format konkretniej. iSwimWeaR to monitor pływania, ale też strażnik w wodzie. Pływacy też mogą dziś zbierać sporo danych w trakcie treningu, czy to z inteligentnych zegarków, czy wyspecjalizowanych okularków. Moduł, o którym teraz piszę jest przyczepiany do tych drugich. Analizuje ruch wraz z tętnem i HRV, wysyła dane do aplikacji, wykrywa styl pływacki, zlicza powtórzenia, a w razie wyraźnych spadków danych oddechu wyśle alert trenerowi/ratownikowi. Ciekawym elementem jest sygnalizacja LED pozwalająca pilnować tempa.

Został przygotowany na tajwańskim Industrial Technology Research Institute (ITRI), które przedstawi rozwiązanie na expo CES.

Czytaj więcej o: wearables tygodnia #94

9. LG CineBeam Qube (smart home tygodnia)

LG CineBeam Qube (foto: lgnewsroom.com)

Na CES 2024 zobaczymy też oryginalnej konstrukcji projektor od LG. Kojarzycie nietypowy model Samsunga? No to CineBeam Qube jest chyba odpowiedzią na Freestyle’a. Nowy projekt LG przyciąga wzrok designem. Estetyka jest minimalistyczna, a więc atrakcyjna. Prostota w konstrukcji zawsze przyciąga. Bryła jest prosta, ale technologie w niej ukryte zaawansowane. Producent zapewnia, iż sprzęt będzie łatwy w przenoszeniu. Lekki i wygodny, zwłaszcza dzięki rączce. Ma to być najmniejszy projektor 4K na rynku. Wygeneruje obraz o maksymalnej przekątnej 120 cali. Źródłem będzie laser RGB. Treści mają być wyświetlane w kontraście 450000:1, dając aż 154% pokrycia DCI-P3. Oczywiście z funkcjami smart. System webOS 6.0 da dostęp do większości aplikacji streamingowych.

LG zaoferowało w projektorze CineBeam Qube także elementy wzmacniania dekoru świetlnego. Mapowanie przestrzeni z dopasowaniem efektów do wnętrza. Brzmi ciekawie, zwłaszcza przy szerszym wykorzystaniu gadżetu (poza kinem i grami). Urządzenie ma dysponować też automatycznym dopasowaniem jasności, która uprzyjemni oglądanie treści. To element znany z high-endowych projektorów. Na razie tyle o tym gadżecie. Więcej już na targach CES 2024.

Czytaj więcej o: smart home tygodnia #85


Kącik ciekawostek tygodnia:

  • Samsung skupi w 2024 roku uwagę na wydajności, jakości i generatywnej AI (przekazał Han Jong-hee i Kyung Kye-hyun w noworocznej przemowie giganta z Korei)
  • Honor podpisał umowę na patenty 5G z marką Nokia (firma ma ok. 20 tysięcy różnych patentów, z czego ponad 6000 dotyczy łączności 5G). Na początku 2023 roku Nokia przedłużyła umowę o podobnym znaczeniu z Samsungiem, potem w lipcu z Apple, a być może niedługo również z Oppo.
  • Starlink uruchomił Direct-to-Cell Satellites dla globalnym operatorów (początek powszechniejszej łączności satelitarnej w telefonach?)

This will allow for mobile phone connectivity anywhere on Earth.

Note, this only supports ~7Mb per beam and the beams are very big, so while this is a great solution for locations with no cellular connectivity, it is not meaningfully competitive with existing terrestrial…

— Elon Musk (@elonmusk) January 3, 2024


10. ONEXPLAYER X1 (gaming tygodnia):

Czas na dział gamingu. Nie będzie tu jednak gry. Tym razem kolejny handheld od One Netbook. Model X1 to sporych rozmiarów ekran z podpinanymi kontrolerami i możliwością przekształcenia konstrukcji w tabletowo-laptopowe wydanie do zabawy bardziej desktopowej. Hybrydowa maszynka pracująca na Intel Meteor Lake o lepszej wydajności i czasie pracy. Układ wykorzystany w konstrukcji to typowo laptopowy wariant, więc mamy do czynienia z czymś lekko wychodzącym poza większość PC-konsolek na rynku. ONEXPLAYER X1 będzie niedługo do zamówienia w crowdfundingu na Indiegogo. Korzysta z procesora Intel Core Ultra 7 155H, oferuje obraz 2.5K na panelu LTPS LCD prawie 11″ i audio przez stereo od Harman. Pamięć w opcjach 32 i 64 GB (LPDDR5x-7500) i port Oculink z choćby 63 Gbps dla zewnętrznych ONEXGPU.

11. XFlip – okulary AR z ChatGPT (crowdfunding tygodnia):

XFlip to nie pierwsze smart okulary, które próbują zintegrować się z rozwiązaniami generatywnej Sztucznej Inteligencji. Zdaje się, iż dawałem na blogu przykłady ze dwóch podobnych wearables. Propozycje są jeszcze na tyle niszowe, iż każda nowa jest warta uwagi. Opisywany model bierze udział crowdfundingowej zbiórce na Kickstarterze. Kampania przedstawia projekt inteligentnych okularów w całkiem stylowym, kompaktowym wydaniu. Z nasłuchem promptów w głosowym wydaniu, odczytami danych ze sparowanego telefonu, opcją połączeń czy odsłuchu muzyki. Ekran MicroLED wyświetla dane w stylu HUD (wolę to określenie od AR). W tej chwili gadżet jest wyceniany na 343$ (to -41% z finalnych 586$). Minimum zbiórki osiągnięto w 35 minut od startu akcji, więc kwietniowa realizacja jest jak najbardziej możliwa.

  • Znalezione na Kickstarterze
  • Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 128

12. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.

Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co interesującego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

Idź do oryginalnego materiału