Tak zmieniał się iOS w iPhone’ach. To 18 lat fascynującej historii

konto.spidersweb.pl 4 godzin temu

iOS, który z początku nazywał się iPhone OS, kończy w tym roku 18 lat. Z tej okazji rzucamy okiem wstecz na wszystkie kolejne wersje systemu do iPhone’ów oraz nowości, które pojawiały się w kolejnych rocznikach.

Pierwszy telefon Apple nazywany po prostu iPhone’em trafił do sprzedaży w 2007 r. i zrewolucjonizował rynek sprzętów mobilnych. Mało kto dziś jednak pamięta, iż pracował pod kontrolą systemu operacyjnego iPhone OS, który nie miał wielu funkcji współczesnego iOS-a, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Ba, nie było w nim choćby App Store’u i mieliśmy dostęp jedynie do aplikacji producenta.

Z tego tekstu dowiesz się więcej o systemach:

  • od iPhone OS 1 do 3;
  • od iOS 4 do iOS 6;
  • od iOS 7 do iOS 9;
  • od iOS 10 do iOS 12;
  • od iOS 13 do iOS 15;
  • od iOS 16 do iOS 18;
  • od iOS 26 w górę.

A jakie nowości programiści Apple’a wdrażali wraz z kolejnymi wersjami mobilnego systemu operacyjnego, których premiery zbiegały się zwykle z premierą kolejnych modeli telefonów i innych urządzeń, na które trafiały? Ostatnio przyglądaliśmy się nowościom sprzętowym w iPhone’ach na przestrzeni lat, a dziś podsumujmy te najważniejsze kamienie milowe w rozwoju systemu iPhone OS oraz iOS.

Czytaj też: Historia iPhone’a. Jakie nowości wprowadzały poszczególne modele?

iPhone (2007) z iPhone OS

2007: iPhone OS, iPhone

Pierwsza wersja systemu do telefonu Apple’a o nazwie iPhone OS stworzyła podwaliny pod iOS-a, którego znamy dziś. To tutaj pojawił się ekran główny z ikonami nazywany SpringBoard, na którym znalazły się skróty do preinstalowanych aplikacji, w tym od Apple’a, takich jak przeglądarka Safari, odtwarzacz muzyczny iPod, Telefon, Wiadomości, Poczta, jak i nie (Google Maps, YouTube).

Co przy tym ciekawe, w iPhone OS nie było aplikacji App Store i tym samym nie dało się na pierwszego iPhone’a pobierać dodatkowych apek poza tymi, które przygotował Apple. W ramach aktualizacji iPhone OS 1.1, która trafiła również na iPoda Touch, pojawiła się natomiast aplikacja iTunes Music Store do kupowania muzyki, która wraz z iPhone OS 1.1.1 trafiła również na telefony Apple’a.

iPhone 3G (2008) z iPhone OS 2

2008: iPhone OS 2, iPhone 3G

Niecały rok po premierze iPhone’a oraz systemu iPhoneOS 1 pojawił się iPhone 3G wraz z nową wersją iPhone OS 2. Największą nowością był w tym wydaniu sklep z aplikacjami nazwany App Store’em. Od tego czasu programiści mogą pisać swoje programy i gry z myślą o telefonie Apple’a, w czym od początku pomagał przygotowany z myślą o twórcach systemu zestaw narzędzi, iPhone SDK.

Oprócz tego w iPhone OS 2 pojawiła się obsługa Microsoft Exchange poprzez protokół ActiveSync wraz z synchronizacją poczty, kontaktów oraz kalendarzy w trybie push. Doszła do tego możliwość zdalnego wymazania pamięci, jeżeli iPhone został skradziony, a Poczta zaczęła obsługiwać wyświetlanie dokumentów w załącznikach. W aktualizacji iPhone OS 2.2 apka Google Maps dostała Street View.

iPhone 3GS (2009) z iPhone OS 3.0

2009: iPhone OS 3.0, iPhone 3GS

Ostatnim systemem iPhone OS był iPhone OS 3.0 dostępny od początku na iPhonie 3GS. Pojawiła się w nim możliwość wycinania, kopiowania oraz wklejania treści oraz wyszukiwarka Spotlight, a Wiadomości dostały obsługę MMS-ów. Do tego doszła aplikacja Dyktafon oraz obsługa mikropłatności w aplikacjach z App Store’u. iPhone OS 3.2 był przy tym systemem dostępnym na pierwszym iPadzie.

iPhone OS 3.0 zwiększył również do 11 liczbę stron, jakie mogliśmy stworzyć na ekranie głównym co pozwoliło mieć naraz zainstalowanych do 180 aplikacji. Pojawiła się również usługa Find My iPhone dla subskrybentów usługi MobileMe, która była protoplastą chmury iCloud, dzięki której można było zdalnie namierzać, blokować i wymazywać iPhone’y, które zostały zgubione lub skradzione.

iPhone 4 (2010) z iOS 4

2010: iOS 4, iPhone 4

Pierwsza edycja systemu iOS zadebiutowała z iPhone’em 4. Apple również po raz pierwszy porzucił sprzedawany dotychczas sprzęt – pierwszy iPhone nie otrzymał aktualizacji i został z iPhone OS. Z kolei iOS 4, gdyż taką nosiła nowa wersja, dał nam możliwość tworzenia folderów na pulpicie i autokorektę działająca na poziomie systemu oraz obsługę kilku skrzynek w Poczcie w ramach jednego panelu.

iOS 4 wprowadził również opcję działania aplikacji w tle, aby mogły pobierać dane i odświeżać informacje o lokalizacji. Z drugiej strony programy w tle mogły być również zamrażane, by oszczędzać energię. Do tego dostaliśmy nowe aplikacje, w tym iBooks do czytania e-booków, Game Center dla graczy oraz FaceTime do prowadzenia wideorozmów. W aparacie pojawił się zaś 5-krotny zoom cyfrowy.

iPhone 4S (2011) z iOS 5

2011: iOS 5, iPhone 4s

iOS 5 z iPhone’ów 4s wprowadził oficjalnie jako część systemu operacyjnego asystenta głosowego Siri. Również i w tym systemie pojawiło się po raz pierwszy Centrum Powiadomień zbierające w jednym miejscu komunikaty wysyłane przez aplikacje – zarówno te systemowe, jak i z App Store’u. W tym roku pojawiły się też komunikator iMessage, chmura iCloud oraz systemowa integracja z Twitterem.

Do tego dostaliśmy skrót do aparatu na ekranie blokady oraz opcja robienia zdjęć przyciskiem głośności. Do tego doszła możliwość aktywowania urządzeń oraz instalowania kolejnych uaktualnień systemu bezprzewodowo, czyli bez konieczności łączenia się z komputerem poprzez aplikację iTunes. Z systemu zniknęła przy tym aplikacja iPod, którą zastąpiły dwa programy: Muzyka i Wideo.

iPhone 5 (2012) z iOS 6

2012: iOS 6, iPhone 5

Pierwszy telefon Apple’a z 4-calowym ekranem, czyli iPhone 5, zadebiutował wraz z systemem iOS 6, który dodał dodatkowy, piąty rząd ikon na ekranie głównym. Z systemu zniknęły aplikacje YouTube (ta pojawiła się App Storze) oraz Google Maps (firma z Cupertino zastąpiła ją chłodno przyjętym Apple Maps). Dostaliśmy do tego aplikacje Podcasty i Passbook oraz integrację systemową z Facebookiem.

iOS 6 dostał również nowe opcje ochrony prywatności oraz możliwość udostępniania zdjęć w ramach iCloud Photo Stream. W aparacie pojawiły się z kolei filtry oraz opcja robienia zdjęć panoramicznych. Do tego dostaliśmy tryb Nie przeszkadzać oraz odświeżone menu udostępniania z ikonami. Uaktualniono również sklep App Store o widok kart oraz Telefon o opcję odpowiadania na połączenie wiadomością.

iPhone 5s (2013) z iOS 7

2013: iOS 7, iPhone 5s / 5c

iPhone 5s oraz iPhone 5c trafiły do sprzedaży z systemem iOS 7. Był pierwszą edycją tego systemu zgodną z 64-bitowym procesorem. Apple zrezygnował w nim ze skeuomorfizmu, stawiając na interfejs utrzymany w duchu flat-design. Zmieniła się animacja przesuwania palcem po ekranie w celu odblokowania urządzenia, kształt ikon oraz systemowy font (na Helveticę Neue).

Częścią systemu iOS 7 było również Centrum Sterowania rozwijane z dołu ekranu, z którego poziomu można sterować modułami Wi-Fi oraz Bluetooth, głośnością, jasnością itd. Centrum Powiadomień zostało przeprojektowane z podziałem na trzy kategorie, a dwukrotne wciśnięcie przycisku Home uruchamiało listę ostatnio otwartych apek. Tutaj zadebiutowały też AirDrop, a iOS 7.1 dodał CarPlay.

iPhone 6 (2014) z iOS 8

2014: iOS 8, iPhone 6 / 6+

Pierwszym systemem opracowanym z myślą o 4,7-calowym iPhonie 6 i 5,5-calowym iPhonie 6+ był iOS 8. Największą nowością były z nim funkcje pod banderą Continuity pozwalające na współpracę systemu na telefonie z innymi urządzeniami takimi jak tablet iPad czy komputer Mac, by np. odpowiadać z nich na SMS-y, odbierać na nich połączenia oraz przeskakiwać sesję otwartej apki.

Oprócz tego w iOS 8 pojawiła się obsługa Apple Pay i Metal API, Chmura Rodzinna do dzielenia zakupów oraz aplikacja Zdrowie zbierająca dane medyczne. Zdjęcia dostały obsługę chmury, a do tego doszły chmura na pliki iCloud Drive, sugestie w wyszukiwarce Spotlight oraz widżety w Centrum Powiadomień z opcją szybkich odpowiedzi na komunikaty. iOS 8.4 wprowadził z kolei streaming Apple Music.

iPhone 6s (2015) z iOS 9

2015: iOS 9, iPhone 6s / 6s+

iOS 9 zadebiutował w towarzystwie iPhone’ów 6s i 6s+. Oprogramowanie wykorzystywało również warstwę 3D Touch w ekranach nowych telefonów, by wyświetlać po mocniejszych dociśnięciu panelu podgląd linku, menu kontekstowe itd. Ekran nie podświetlał się też po odebraniu powiadomienia, jeżeli iPhone’y leżał ekranem do dołu, a do tego pojawił się tryb Oszczędzania Energii.

Systemowy font zmieniono na San Francisco, powiadomienia zaczęły być z kolei grupowane, w Ustawieniach pojawiła się wyszukiwarka, a na pulpicie – apki iCloud Drive oraz Apple News. Safari dostało z kolei opcję blokowania reklam. Jedną z najważniejszych nowości było dodanie w iOS 9.3 trybu Night Shift, który zmieniał obraz tak, by eliminować emisję niebieskiego światła.

iPhone 7 (2016) z iOS 10

2016: iOS 10, iPhone 7 / 7+

Kolejna iteracja telefonów Apple’a, czyli iPhone’y 7 i 7+, trafiły do klientów z iOS 10 i to w tej edycji usunięto słynny pasek Slide to Unlock na ekranie blokady. A co dostaliśmy? Przede wszystkim aplikację Dom, do której można podpiąć urządzenia z kategorii Smart Home. Centrum Sterowania podzielono na sekcje, a w Apple Music pojawiły się teksty piosenek.

Wiele osób ucieszyła też możliwość ukrywania aplikacji systemowych, w tych ich ikon na pulpicie, a z Centrum Sterowania zniknęła zakładka Dzisiaj. Dodano też uniwersalny schowek działający między różnymi urządzeniami dzięki Continuity oraz miniapki w ramach iMessage. W ramach aktualizacji iOS 10.1 na iPhonie 7 Plus z dwoma obiektywami pojawił się z kolei Tryb Portretowy w aplikacji Aparat.

iPhone X (2017) z iOS 11

2017: iOS 11, iPhone 8 / 8+ / X

iOS 11, który trafił zarówno na iPhone’y 8 i 8+, jak i na bezbramkowego iPhone’a X, był pierwszą wersją systemu Apple’a do telefonów obsługującego wyłącznie 64-bitowe aplikacje. Połączono w nim również Ekran blokady oraz Centrum Powiadomień i przeprojektowano Centrum Sterowania. Pojawiła się też aplikacja Pliki obsługująca zarówno iCloud Drive, jak i dane przechowywane lokalnie.

iOS 11 był również pierwszym systemem operacyjnym Apple’a do iPhone’ów obsługującym rzeczywistość poszerzoną. Nowe oprogramowanie pozwalało również usuwać rzadko używane aplikacje, ale bez kasowania ich danych oraz rejestrować zdjęcia i filmy w formatach HEIF i HEVC, by oszczędzać pamięć. Do tego pojawiła się możliwość skanowania kodów QR aparatem i klawiatura jednoręczna.

iPhone Xr (2018) z iOS 12

2018: iOS 12, iPhone Xr / Xs / Xs Max

iOS 12, debiutujący na iPhone’ach Xr, Xs i Xs Max nie przyniósł zbyt wielu nowości, gdyż w tym roku Apple skupił się na usprawnieniach związanych z wydajnością. Nie oznacza to jednak, iż takowych nie było, gdyż to właśnie w tym roku pojawiły się Memoji w iMessage wraz z funkcją Czas przed Ekranem. Aplikacja o nazwie iBooks zmieniła z kolei nazwę na Apple Books.

Do tego Apple dodał aplikację Skróty pozwalającą użytkownikom na automatyzację niektórych procesów oraz usprawnił poszerzoną rzeczywistość za sprawą ARKit 2 i dodał aplikację Miarka. CarPlay otrzymał obsługę innych nawigacji niż Apple Maps, w tym Google Maps i Waze. iOS 12 nauczył się też grupować powiadomienia i weryfikować, czy komponenty w iPhonie są oryginalne.

iPhone 11 (2019) z iOS 13

2019: iOS 13, iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max

W tym roku system iOS 13 trafił na telefony iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max. Pojawiła się w nim obsługa Trybu Ciemnego oraz zaawansowane opcje prywatności dotyczące udostępniania apkom danych lokalizacyjnych. W klawiaturze pojawiła się opcja QuickPath pozwalająca na pisanie bez odrywania palca od ekranu, a do tego doszły nowe gesty pozwalające na wycinanie, kopiowanie i wklejanie treści.

Oprócz tego iOS 13 wprowadził funkcję Sign in with Apple do szybkiego logowania się w usługach z opcją niepodawania adresu e-mail, obsługę zewnętrznych nośników danych w Plikach oraz synchronizację treści piosenek w Apple Music. iOS 13 nie trafił przy tym na iPady, gdyż w tym roku Apple zdecydował się przygotować jego fork o nazwie iPadOS 13 przygotowany z myślą właśnie o tabletach.

iPhone 12 (2020) z iOS 14

2020: iOS 14, iPhone 12 / 12 mini / 12 Pro / 12 Pro Max

iOS 14 trafił na wszystkie cztery telefony z linii iPhone 12. Pierwsze w oczy rzucały się w nim przeprojektowane widżety oraz App Library zbierający wszystkie aplikacje w automatycznie grupowanych folderach. Oprócz tego dodano w nim obsługę funkcji CarKey pozwalającej uruchamiać samochód z użyciem NFC oraz funkcję App Clips pozwalającą odpalać miniaplikacje.

Innymi nowościami w iOS 14 były tryb Picture in Picture obsługujący odtwarzanie wideo i rozmowy FaceTime oraz nowy monit wymagający od twórców aplikacji uzyskania zgody na śledzenie użytkownika. Do tego doszła randomizacja adresów MAC podczas połączenia Wi-Fi, wykrywania nieoryginalnego aparatu, obsługa akcesoriów MagSafe i możliwość wybierania Emoji z klawiatury i apka Tłumacz.

iPhone 13 (2021) z iOS 15

2021: iOS 15, iPhone 13 / 13 mini / 13 Pro / 13 Pro Max

Wszystkie cztery iPhone’y 13 pojawiły się wraz z iOS 15. Jedną z większych zmian w tej edycji było dodanie Trybów Skupienia aktywowanych kontekstowo jako rozszerzenie funkcji Nie przeszkadzać. Pojawiła się opcja wyciszania powiadomień z konkretnych aplikacji oraz funkcja OCR pozwalająca rozpoznawać tekst ze zdjęć i grafik. Telefony dostały również funkcję drag-and-drop znaną z iPadów.

Funkcja tłumaczenia treści na inny język w iOS 15 działała przy tym w każdej aplikacji, a podczas odtwarzania treści multimedialnych można było zmienić prędkość. Pojawiły się też nowe opcje dostępności, w tym zmiana kroju liter dla każdej apki z osobna i opisywanie głosowe grafik. Z kolei kopia zapasowa danych w iCloud mogła być wykonywana z użyciem sieci komórkowej 5G.

iPhone 14 (2022) z iOS 16

2022: iOS 16, iPhone 14 / 14 mini / 14 Pro / 14 Pro Max

W systemie iOS 16 dostępnym na iPhone’ach 14 pojawiła się opcja tworzenia wielu ekranów blokady, dodawania na nich widżetów oraz modyfikacji ich wyglądu. Powiadomienia zaczęły być z kolei wyświetlane na dole ekranu, a niektóre z nich w formie tzw. Live Activities, które zawierają dynamicznie zmieniające się treści, jak np. wyniki meczów. Dodano też obsługę kontrolerów do gier.

Oprócz tego w iOS 16 pojawiła się aplikacja Freeform do tworzenia notatek, a rozpoznawanie tekstu z obrazu rozszerzono o treści wideo. Zmieniono też działanie funkcji AirDrop, by domyślnie mogły wysyłać nam dane wyłącznie osoby z naszych Kontaktów. W przypadku sieci Wi-Fi można było wyświetlać zapisane hasła, backupy robić z użyciem 4G, a eSIM dało się przenosić na inne urządzenie.

iPhone 15 (2023) z iOS 17

2023: iOS 17, iPhone 15 / 15 Plus / 15 Pro / 15 Pro Max

W ramach iOS 17 widżety na ekranie blokady i ekranie domowym stały się interaktywne, a wyszukiwarka SpotLight pozwalała zmieniać ustawienia systemowe. Do tego wygaszony iPhone może działać w trybie StandBy niczym lampka nocna. Poprawiono tez działanie autokorekty, która przestała poprawiać przekleństwa, a AirDrop został rozbudowany o funkcję NameDrop do wysyłania wizytówek.

Oprócz tego pola tekstowe można uzupełniać danymi z Kontaktów, które zostały wizualnie przebudowane. Apple dodał też w ramach iOS 17 kilka funkcji dostępnych wyłącznie na iPhone’ach w Unii Europejskiej w związku z przepisami DMA. Dzięki temu użytkownicy mogli po raz pierwszy instalować aplikacje spoza App Store’u, używać przeglądarek z innym silnikiem niż WebKit itd.

iPhone 16 Pro (2023) z iOS 18

2024: iOS 18, iPhone 16 / 16 Plus / 16 Pro / 16 Pro Max

iOS 18 to system, który pojawił się na czterech iPhone’ach 16. Po raz pierwszy w historii ikony nie były automatycznie równane do lewego rogu, a do tego pojawiła się opcja ich podmiany na inne w trybie ciemnym oraz podlania wszystkich gradientem. Centrum Sterowania z kolei można od tej wersji edytować oraz dzielić na strony. Wiadomości dostały z kolei obsługę RCS.

Apple dodał również funkcję badania słuchu oraz wprowadzania korekt na podstawie ich wyników podczas korzystania ze słuchawek AirPods Pro. W ramach aktualizacji iOS 18.1 pojawiło się z kolei Apple Intelligence, czyli sztuczna inteligencja od Apple’a pozwalająca na generowanie tekstu, usuwanie obiektów ze zdjęć itd. iOS 18.2 dodał do tego Visual Intelligence oraz integrację z usługą ChatGPT.

iOS 26 z interfejsem Liquid Glass

2025: Co przyniesie iOS 26?

Podczas konferencji WWDC 2025 firma z Cupertino zapowiedziała, iż w tym roku wszystkie jej systemy operacyjne będą miały ten sam numer nawiązujący do kolejnego roku kalendarzowego. Zaprezentowała też liczne nowości, które trafią zarówno na kolejne iPhone’y, będące najpewniej częścią rodziny iPhone 17, jak i na telefony będące już w sprzedaży.

Największą nowością w iOS 26 jest odświeżony interfejs o nazwie Liquid Glass. Przeprojektowano zarówno ekran główny, ekran blokady, Centrum Sterowania i Centrum Powiadomień, jak i aplikacje systemowe, które dostały nowe ikony. Mają one znacznie więcej przezroczystych elementów, a do tego są spójnie wizualnie ze swoimi odpowiednikami w systemach iPadOS, macOS, watchOS, tvOS i visionOS.

Więcej o kolejnej wersji systemu operacyjnego do iPhone’ów przeczytasz tutaj: O tym Apple nie mówił. 31 cichych nowości w iOS 26 i nie tylko

Idź do oryginalnego materiału