Suszarki desktopowe
Nie musisz kupować suszarki do filamentu, aby wysuszyć filament, ale naszym zdaniem jest to najlepsza opcja, ponieważ większość z nich jest wyposażona w zabezpieczenia, które pomagają zapobiegać przesuszeniu, takie jak automatyczne wyłączniki. Wiele przemysłowych FDM, takich jak Stratasys F3300, Apium P400 i 3ntr Spectral 30, ma wbudowane suszarki do materiału. Jednak zwykle są one przeznaczone tylko dla czterech lub sześciu szpul na raz.
Suszarki do filamentu przeznaczone dla klientów indywidualnych i profesjonalne omawiamy w innych artykułach, więc nie będziemy tu omawiać każdej maszyny. Jednak przy zakupie należy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę (niektóre nie nagrzewają się wystarczająco do materiałów takich jak PAHT), regulowane ustawienia suszenia adekwatne dla danego materiału (nie należy jednak polegać tylko na nich, zawsze należy zapoznać się z instrukcją suszenia konkretnej marki) i odpowiednią pojemność.
Wiele rozwiązań do suszenia, od zorientowanego na konsumenta Sunlu Filadryer S4 do BigRep Drycon, ma wstępnie skonfigurowane ustawienia temperatury i czasu trwania powszechnie używanych filamentów, takich jak PLA, ABS, PETG, a także TPU, PA i PC. Jednak, jak już omówiliśmy, polimery mogą się znacznie różnić w zależności od marki. Upewnij się, iż suszarka filamentów umożliwia manualne nadpisanie ustawień zgodnie z zaleceniami każdego producenta filamentów.
Większość suszarek filamentowych wykorzystuje ciepło i wymuszony obieg powietrza, ale niektóre zapewniają tylko ciepło i trzeba je otwierać co jakiś czas, aby pozwolić wilgoci uciec. Samo ciepło nie jest skutecznym dehydratorem.
Aby mieć pewność, iż filament nie nasiąknie wilgocią podczas drukowania, niektóre modele suszarek są wyposażone w automatyczny system podawania filamentu dzięki rurki teflonowej.
Filament polimerowy | Typowy przepis na suszenie* |
PLA | 40-45°C przez 2-4 godziny |
Nylon 6 / Nylon 12 | 70-80°C przez 6-12 godzin / 65-75°C przez 4-6 godzin |
PETG | 65-70°C przez 4-6 godzin |
TPU | 40-50°C przez 4-6 godzin |
ABS | 65-70°C przez 2-4 godziny |
ASA | 65-70°C przez 2-4 godziny |
HIPS | 60-70°C przez 2-4 godziny |
PVA | 45-55°C przez 4-6 godzin |
PC | 80-110°C przez 4-6 godzin |
PP | 55-65°C przez 2-4 godziny |
PEEK | 120-150°C przez 6-12 godzin |
PEI | 120-150°C przez 6-12 godzin |
* Do dedykowanych suszarek filamentowych lub pieców konwekcyjnych z dokładną kontrolą temperatury, zaprojektowanych do równomiernego, spójnego suszenia. Są to ogólne wytyczne, które mogą nie mieć zastosowania do Twojej marki filamentu. Zawsze sprawdzaj instrukcje producenta dotyczące suszenia.
Piece konwencjonalne
Podczas suszenia filamentów w piekarniku należy używać wymuszonego obiegu powietrza lub cyrkulacji powietrza, aby wilgoć mogła zostać usunięta z komory piekarnika. Zbyt mały piekarnik, taki jak toster, może podgrzewać filament, ale nie usuwać skutecznie wilgoci (może być konieczne okresowe otwieranie drzwiczek).
Upewnij się, iż masz wystarczająco dużo miejsca wokół filamentu, aby powietrze mogło krążyć, nie układaj szpul jedna na drugiej i nie mieszaj polimerów, które mają różne wymagania dotyczące suszenia. Typowy domowy piekarnik konwekcyjny może suszyć dwie szpule na raz. Pamiętaj, aby trzymać szpule z dala od elementów grzewczych. Po wysuszeniu pozwól materiałowi ostygnąć w piekarniku, który powinien być stosunkowo wolny od wilgoci.
Komora drukarki lub wewnętrzna suszarka
Kilka konsumenckich FDM z komorami grzewczymi można również stosować jako skuteczne suszarki. Na przykład Bambu Lab ma ustawienie suszenia w swoich drukarkach 3D X1 i P1 Series. Zaleca włożenie filamentu do oryginalnego pudełka z papierem i postępowanie zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dostarcza listę polimerów i zalecanych temperatur stołu grzewczego, wszystkie z okresem trwania 12 godzin. Konieczne jest odwracanie szpuli co sześć godzin.
Suszarka do żywności
Jeśli chodzi o budżet, suszarki do żywności od dawna są używane do usuwania wilgoci z filamentu, tak jak robią to w przypadku jabłek i truskawek. Wadą jest to, iż producenci materiałów nie przyjęli tej metody i rzadko dostarczają instrukcji dotyczących temperatury i czasu suszenia.
Suszarki do żywności mają ogólnie mniej precyzyjne temperatury niż piece, a temperatura może się różnić choćby o 10 stopni od obszaru znajdującego się najbliżej źródła ciepła do obszaru znajdującego się najdalej (w przypadku urządzeń, które mają ogrzewanie tylko na dole). Anegdotyczne dowody pokazują, iż suszarki potrzebują więcej czasu, aby wysuszyć filament. Więc jeżeli naprawdę chcesz wiedzieć, jak długo musisz suszyć konkretne materiały dzięki konkretnej suszarki do żywności (lub piekarnika), użyj metody, o której wspomnieliśmy powyżej, gdzie mierzysz wagę odcinka nieususzonego filamentu do podobnego odcinka filamentu z suszarki.
Saszetki pochłaniające wilgoć w szczelnym pudełku
Nie da się skutecznie wysuszyć filamentu, umieszczając szpulę w pudełku z pochłaniaczem wilgoci, choćby jeżeli stale wypompowuje się z niej powietrze.
Przemysł tworzyw sztucznych ma wiele rozwiązań przemysłowych obejmujących pochłaniacz wilgoci stosowany do suszenia granulek do formowania wtryskowego i innych procesów produkcji tworzyw sztucznych. Niektóre z tych rozwiązań obejmują powietrze przetłaczane przez złoże pochłaniacza wilgoci, aby je bardzo osuszyć. Następnie powietrze to jest podgrzewane do określonej temperatury i podawane do leja suszącego zawierającego materiał do wysuszenia. Te przemysłowe rozwiązania pochłaniacza wilgoci nie trafiły do przemysłu druku 3D w przypadku filamentów, prawdopodobnie dlatego, iż objętość zwykle suszonego filamentu jest niewielka w porównaniu do setek kilogramów materiału granulatu z tworzywa sztucznego.
Producent drukarek 3D BigRep produkuje suchą szafkę o nazwie BigRep Shield, która zapobiega wchłanianiu wilgoci przez filament bez ciepła, pracując w zamkniętym środowisku z cyrkulacją powietrza. Firma twierdzi, iż dzięki przepuszczaniu powietrza przez kontrolowaną komorę osuszającą Shield eliminuje 99,99% wilgoci unoszącej się w powietrzu. Jednak BigRep zastępuje Shield nową szafką Drycon, która zawiera jednostkę grzewczą do suszenia.
Przechowywanie na sucho bez przesuszenia
Suche pudełka lub szafki do przechowywania to najlepszy sposób na ochronę filamentu przed szkodliwym działaniem wilgoci, ale nie popełnij błędu, myśląc, iż nie mogą one nigdy doprowadzić do przesuszenia. choćby woreczki pochłaniające wilgoć (jeśli użyjesz ich wystarczająco dużo) mogą obniżyć zawartość wilgoci w pudełku do tego stopnia, iż filament pozostawiony tam na dłuższy czas ulegnie uszkodzeniu, chociaż przyznajemy, iż jest to rzadkie.
Dlatego wskaźniki poziomu wilgoci są najważniejsze w każdym rozwiązaniu do przechowywania filamentów. Tylko poprzez monitorowanie poziomu wilgotności możesz wiedzieć, czy Twoje miejsce przechowywania jest zbyt wilgotne lub zbyt suche, lub może nie zamknąłeś pudełka prawidłowo, gdy ostatnio je otwierałeś. Higrometry, kosztujące mniej niż 20 USD za sztukę, lub kolorowe saszetki pochłaniaczy wilgoci to proste sposoby na zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgoci w miejscu przechowywania.
W branży druku 3D dostępnych jest kilka rozwiązań umożliwiających przechowywanie pojedynczych rolek, ale mogą one okazać się kosztowne, jeżeli masz setki rolek.
Inne branże mają potrzebę utrzymywania produktów i materiałów w suchości, dlatego szafy suche są dostępne od dawna. Profesjonalni fotografowie od dawna przechowują swoje aparaty w szafach suchych, podczas gdy jednostki o szerokim zakresie rozmiarów są używane do płytek drukowanych, próbek laboratoryjnych i elektroniki. Okazuje się, iż wiele z nich jest również idealnych do filamentów do druku 3D.
Oczywiście, brakuje im bajerów, jakie oferują dedykowane jednostki do przechowywania filamentów, a nie ma możliwości bezpośredniego podawania filamentu z tych szafek do drukarki, ale do ogólnego lub długoterminowego przechowywania mogą być dobrym wyborem, o ile utrzymują wilgotność względną (>30%), jakiej potrzebuje Twój filament. Należy pamiętać, iż typowe szafy do suszenia aparatów fotograficznych mają minimalną wilgotność względną wynoszącą zaledwie 35%, więc należy znaleźć taką, która może osiągnąć niższą wilgotność względną.