Przegrzewanie się laptopa to poważny lub przynajmniej irytujący problem dla naprawdę pokaźnej rzeszy użytkowników tych urządzeń. Throttling, aktywujący się w sytuacji wykrycia zbyt wysokiej temperatury kluczowych komponentów, ma za zadanie chronić cenny sprzęt przed uszkodzeniem. Za sprawą aplikacji takich jak nowy Throttlestop 9.7 można dostosować działanie procesora do swoich preferencji.
Przegrzewanie laptopa? Throttlestop może Ci pomóc
W sieci udostępniono właśnie najnowszą odsłonę aplikacji Throttlestop 9.7. Wraz z jej debiutem pojawiło się kilka drobnych usprawnień, pomagających jeszcze lepiej zarządzać pracą procesora. Throttlestop da się wykorzystywać dwojako: do maksymalizowania wydajności układu lub wręcz przeciwnie – do obniżania jego parametrów. W drugim przypadku kosztem niższej mocy obliczeniowej uzyskamy cichsze działanie i niższe temperatury.
- Pobierz: Throttlestop 9.7 (Windows)
Osoby wykorzystujące wydajne laptopy do niezbyt wymagających zadań często narzekają na zbyt głośną pracę systemu chłodzenia. Nierzadkim zjawiskiem jest też nagrzewanie się klawiatur lub dolnych części obudów do nieprzyjemnych temperatur. Za sprawą Throttlestop 9.7 da się zmienić ten stan rzeczy.
Throttling procesora następuje po przekroczeniu przez ten komponent określonej temperatury. o ile w Throttlestop obniżycie nieco parametry jego działania, układ może nie rozgrzać się do temperatury aktywującej throttling, a co za tym idzie pracować dłużej z wyższą wydajnością.
Oczywiście undervolting (obniżanie napięcia) lub jakiekolwiek inne zmiany związane z pracą procesora da się dokonywać w BIOS/UEFI, jednak wiele osób woli to robić w obrębie Windowsa. Throttlestop pozwoli deaktywować C1E, SpeedStep, Turbo i zmienić mnożnik. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić zegary.
Jeśli temat jest dla Was interesujący, zachęcam sięgnąć do któregoś z poradników, których nie brakuje w sieci.
Warto dodać, iż program przeznaczony jest dla doświadczonych użytkowników i każdy korzysta z niego na własne ryzyko. Niewłaściwe użycie programu może spowodować trwałe uszkodzenie komputera.
Źródło: mat. własny