e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły obowiązywać z początkiem nowego roku.
Jak przypomniało Ministerstwo Cyfryzacji, od 1 stycznia większość urzędów, instytucji i zawodów zaufania publicznego musi udostępnić obywatelom opcję prowadzenia korespondencji poprzez nowy system. Nowa usługa zapewnia wygodny, tańszy i bezpieczniejszy sposób wymiany korespondencji między instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami i obywatelami.
W ramach pierwszego etapu wdrożenia rozwiązania taką formę wymiany korespondencji musi umożliwić większość urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych czy urzędów miast i gmin, a także jednostek publicznych oraz przedstawicieli zaufania publicznego. Aby korzystać w nowego rozwiązania, wystarczy założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń.
Warto dodać, iż na stronie dedykowanej rozwiązaniu uruchomiono wyszukiwarkę, która pozwala gwałtownie sprawdzić, jakie podmioty używają już e-Doręczeń.
„Wraz z początkiem nowego roku administracja państwowa weszła na wyższy – cyfrowy – poziom. Digitalizacja kolejnej usługi poprzez uruchomienie krajowego systemu e-Doręczeń usprawni pracę podmiotów publicznych, przyczyni się do szybszej wymiany informacji, a w efekcie skróci czas załatwiania spraw urzędowych. Nowoczesna i w pełni elektroniczna komunikacja z obywatelami oraz przedsiębiorcami to cel, do którego dążymy” – jak podkreślił wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Docelowo adres oraz skrzynkę do doręczeń elektronicznych muszą posiadać wszystkie podmioty publiczne oraz duża grupa podmiotów niepublicznych. Instrukcja pokazująca jak dołączyć do systemu, znajduje się pod tym linkiem.