- Drukowanie 3D stali ma ograniczyć zużycie energii i produkcję odpadów
- Testowane są trzy innowacyjne metody druku 3D precyzyjnych elementów stalowych
- Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszy Badawczego Węgla i Stali
Konsorcjum ConstructAdd skupiające firmy, technologie i ośrodki badawcze z pięciu państw europejskich i finansowane przez Europejski Fundusz Badawczy Węgla i Stali, wierzy, iż drukowanie 3D od podstaw stalowych komponentów dostosowanych do potrzeb klienta wyeliminuje złom produkowany w procesie wycinania części z gotowych płyt tego surowca.
Wykorzystując druk 3D w metalu, można zmniejszyć zużycie energii dzięki możliwości produkcji skomplikowanych części w jednym procesie, aby uniknąć produkcji i montażu dodatkowych części (np. usztywnień), co skutkuje zmniejszeniem nakładu pracy, produkcji złomu i zapotrzebowania na energię.
Wierzymy, iż projekt ConstructAdd przyspieszy przejście sektora konstrukcji stalowych na zrównoważoną, a branża zmniejszy energochłonność produkcji o ok. 30% - czytamy na stronie projektu.
Biorąc pod uwagę, iż około jedna trzecia wszystkich odpadów wytwarzanych każdego roku na świecie pochodzi z przemysłu budowlanego, produkcja stali ma tu do odegrania istotną rolę - powiedział koordynator projektu dr Alper Kanyilmaz z Politecnico di Milano.
Dostępne w tej chwili techniki produkcji nie są łatwe do zoptymalizowania i dochodzi do marnowania wielu materiałów - na przykład podczas cięcia i spawania płyt stalowych. Ponadto, stosując konwencjonalne techniki konstrukcyjne, wiele materiału jest wykorzystywane tam, gdzie nie jest potrzebny i umieszczane w niepotrzebnych miejscach – dodał.
W jaki sposób drukuje się stal?
W ramach projektu badane są trzy różne metody drukowania:
Laserowa fuzja w złożu proszkowym (Laser Powder Bed Fusion – LPBF) – to metoda, w której proszkowy materiał jest selektywnie topiony przy użyciu energii cieplnej z wiązki laserowej. Element powstaje, gdy kilka cienkich warstw łączy się ze sobą w procesie mikrospawania, co sprawia, iż technologia ta jest odpowiednia dla małych części o złożonej geometrii. Możliwość ponownego wykorzystania niewykorzystanego proszku sprawia, iż proces jest ekonomiczny i zrównoważony.
Wytwarzanie addytywne z wykorzystaniem drutu i łukiem (Wire Arch Additive Manufacturing -WAAM) - to technika oparta na połączeniu narzędzi do spawania łukiem elektrycznym wykorzystywanych jako źródło ciepła i drutu stosowanego jako materiał wsadowy. Skonstruowany element zostaje w całości uformowany z osadzonego materiału spawanego. WAAM nadaje się do druku części o średniej i dużej skali, o niskiej lub średniej złożoności geometrycznej.
Laserowe osadzanie energii (Laser Direct Energy Deposition – LDED) – polega na wprowadzeniu metalicznego proszku bezpośrednio do ogniska wiązki laserowej, tworząc roztopioną kałużę na uprzednio osadzonej warstwie, na której krzepnie. Metoda ta nadaje się do druku części o dużej złożoności i może być wykorzytywana do naprawy uszkodzonych stalowych elementów.
Stal idealna do druku
Skomputeryzowane drukarki 3D, które łączą wygenerowane ciepło z proszkami metali lub stalowym drutem, mogą z powodzeniem wytwarzać precyzyjne komponenty o wysokiej wytrzymałości, odporności na rozciąganie i wszechstronności – twierdzą wizjonerzy z ConstructAdd.
Stal jest znacznie bardziej odporna i plastyczna w porównaniu do innych materiałów. Oferuje więc więcej możliwości wytwarzania bardziej złożonych geometrii, które mogą wytrzymać większe obciążenia stresowe i zmęczeniowe - powiedział Kanyilmaz.