Sprawdzamy, jak sprawuje się „szkolny laptop dla wszystkich 4-klasisty”

1 rok temu

Dokładnie 4 września w polskich szkołach wystartował przełomowy program – laptop dla wszystkich czwartoklasisty. Jego celem jest wspieranie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Dziś opowiemy nieco więcej na temat urządzeń, które zostaną dostarczone do szkół – no właśnie, do kiedy każdy uczeń ma otrzymać szkolnego laptopa? Jaka jest specyfikacja standardowego szkolnego laptopa? Ile pamięci operacyjnej ma taki laptop i czy da radę pograć na nim w Cyberpunka? Czy każdy uczeń dostanie dokładnie takie samo urządzenie? Zapraszamy do lektury!

Kiedy laptopy trafią do wszystkich czwartoklasistów?

W zgodzie z założeniami programu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji każdy uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej ma otrzymać od państwa laptopa na własny użytek. Maksymalny termin realizacji tego założenia to koniec grudnia 2023 – jednym słowem, najpóźniej do końca tego roku laptopy muszą zostać dostarczone do wszystkich szkół podstawowych. W tym miejscu warto dodać, iż pieniądze na zakup tych laptopów mają popłynąć do naszego Rządu z KPO, o ile w końcu otrzymamy środki z tego programu. Póki co jednak, aby nie opóźniać realizacji programu, koszt ich zakupu pokrywamy środkami z krajowego budżetu.

Czy wszyscy uczniowie otrzymają dokładnie takiego samego laptopa?

Nie – w zgodzie z danymi, takiego laptopa otrzyma aż 400 000 uczniów czwartych klas szkół publicznych i niepublicznych. Żaden duży koncert produkujący komputery nie jest w stanie wyprodukować i wypuścić na rynek tak dużej ilości urządzeń w tak krótkim czasie. Temat ugryziono więc w inny sposób – podano minimalne wymagania dla laptopów szkolnych. Sprzęt jest kupowany i dostarczany w zgodzie z aktualną dostępnością. Komputery te muszą być wyposażone w co najmniej 8 GB pamięci RAM, dysk 256 GB, mieć co najmniej 13-calową matową matrycę i wbudowaną kamerę HD. Kanał o technologii postanowił przetestować jeden z pierwszych modeli dostarczonych do szkół.

Co kryje w sobie szkolny HP ProBook 440 G9?

HP ProBook 440 G9 to jeden z pierwszych modeli laptopów dostarczanych do szkół w ramach rządowego programu. Jego specyfikacja techniczna odpowiada minimalnym wymaganiom podanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, a choćby w kilku punktach je przewyższa – w urządzeniu zastosowano matryce o przekątnej 14-cali. Laptop jest dostarczany z 8 GB pamięci operacyjnej na pokładzie i dyskiem SSD o pojemności zgodnej z wytycznymi, czyli 256 GB RAM. W tym miejscu warto wspomnieć o łatwości wymiany wspomnianych podzespołów w tym modelu, co w przypadku laptopów wcale nie jest standardem. Aby dołożyć dodatkowe kości pamięci operacyjnej lub wymienić dysk na większy wystarczy jedynie odkręcić kilka śrubek w dolnej części obudowy, aby odkryć sloty na te podzespoły. Dodamy, iż upgrade takiego laptopa jest całkowicie legalny, państwo nie ogranicza możliwości w tym zakresie.

Jaki procesor drzemie w szkolnym laptopie?

Wspomniany laptop występuje w dwóch wersjach – z procesorem Intel i3 1215U Processor (10Mb pamięci podręcznej, taktowanie do 4.40 GHz) oraz z procesorem Intel Pentium Gold (8Mb pamięci podręcznej, taktowanie do 4.40 Ghz). W rankingach nieco lepiej wypadają procesory z rodziny I3, jednak w obu przypadkach są to ekonomiczne propozycje amerykańskiego producenta procesorów.

Czy na laptopie czwartoklasisty zagramy w najnowszego Cyberpunka?

Zdecydowanie nie – nie zagramy również w wiele innych nowych tytułów gier. Z drugiej jednak strony maszyna ta w zupełności wystarczy do komfortowego, płynnego przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy tworzenia prezentacji i dokumentów tekstowych. Zaopatrzenie czwartoklasistów w komputery o takiej specyfikacji jest zdecydowanie dobrym posunięciem – wszak komputer przede wszystkim powinien służyć do nauki i pracy, a nie do zabawy

Idź do oryginalnego materiału