Spider-Boty drukują razem w 3D

1 tydzień temu

Te pająkopodobne roboty, które wyposażone są w technologię druku 3D, mogą współpracować ze sobą i konstruować złożone struktury i powierzchnie.

Naukowcy z USA zademonstrowali prototyp tych botów, nazwany SiSpis. Mogą one stanowić najnowszy krok w rozwoju autonomicznych technik produkcji mobilnej.

Zespół z kampusu Siemens Corporate Technology w Princeton opracował urządzenia, które zdaniem Siemensa mogą odegrać istotną rolę w produkcji. Livio Dalloro, który kieruje grupą stojącą za systemami, powiedział dla The Engineer: “Przyglądamy się wykorzystaniu wielu autonomicznych robotów do wspólnego wytwarzania przyrostowego struktur, takich jak karoserie samochodów, kadłuby statków i kadłuby samolotów”.

Jak działa Siemens SiSpis?

SiSpis został zaprojektowany i zbudowany niemal w całości we własnym zakresie. Każdy pająk został oparty na zmodyfikowanej wersji systemu NX PLM firmy Siemens.

Ponadto, każdy pająk jest w stanie drukować substancję ze skrobi kukurydzianej i trzciny cukrowej (znaną jako PLA), więc każdy z nich ma ekstruder podobny do tego z drukarki 3D.

Roboty mają też na pokładzie zarówno skanery laserowe, jak i kamery. Pozwalają im one zorientować się, gdzie dokładnie się znajdują, co oznacza, iż znają również zasięg ramienia swojej drukarki 3D.

SiSpis będzie wiedział, jak duży obszar może objąć. Pozostałe roboty wykorzystują tę samą technikę do pokrycia sąsiednich obszarów. Oznacza to, iż dwa lub więcej urządzeń może z łatwością współpracować w zakresie wytwarzania przyrostowego lub obróbki powierzchniowej jednego obiektu lub obszaru.

Wszystko to dzięki algorytmom, które pozwalają na planowanie zadań dla wielu robotów i oznaczają, iż dzieląc każdy obszar na pionowe pola, roboty mogą współpracować, aby stworzyć choćby złożone kształty.

Innym fascynującym aspektem tych pająków może być fakt, iż ponieważ dokładnie wiedzą, gdzie się znajdują, urządzenie jest w stanie autonomicznie znaleźć drogę powrotną do stacji ładowania, gdy jego baterie są na wyczerpaniu.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału