Sony przedstawiło nowego flagowca Xperia 1 VI

5 miesięcy temu

Japońska marka ogłosiła wprowadzenie na rynek najnowszej generacji telefonów z serii Xperia. Mowa o flagowym modelu Sony Xperia 1 VI oraz nieco tańszym Sony Xperia 10 VI. Poniżej informacje na temat nowości.

Zacznijmy od najnowszego, flagowego telefona Sony, czyli modelu Xperia 1 VI. Wyróżnikiem tego urządzenia jest teleobiektyw zmiennoogniskowy z zoomem optycznym do 7,1×. Zakres ogniskowych od 85 mm do 170 mm pozwala komfortowo rejestrować szczegółowe ujęcia z dużej odległości. Zaawansowana konstrukcja zapewnia wysoką, niezależną od ustawienia zoomu, jakość obrazu oraz profesjonalny wygląd portretów z eleganckim efektem bokeh. W obiektywie szerokokątnym 24 mm zastosowano przetwornik obrazu Exmor T do urządzeń mobilnych. Łączy on znakomite adekwatnościami w słabym oświetleniu z szybkim systemem AF, efektywnie śledzącym ostrość dzięki szacowaniu postawy człowieka wspomaganemu przez sztuczną inteligencję.

Dzięki sztucznej inteligencji nową jakość zyskała także rozrywka. Obraz na ekranie telefona Xperia 1 VI jest ulepszany przez opartą na AI technologię Powered by BRAVIA. W zamyśle producenta ma to zapewniać taką samą jakość wyświetlania, jak telewizory Sony BRAVIA. Z myślą o lepszym dźwięku udoskonalono także głośniki.

Seria Sony Xperia z nowymi modelami – nowy flagowiec Sony Xperia 1 V oraz lekki Sony Xperia 10 V

System przetwarzania oparty na sztucznej inteligencji i opracowany przez Sony przetwornik obrazu Exmor T do urządzeń mobilnych w obiektywie 24 mm sprawiają, iż telefon Xperia 1 VI pod względem poziomu szumu i dynamiki dorównuje jakością obrazu aparatom pełnoklatkowym. Osłabia zakłócenia i rozszerza zakres dynamiczny w słabym oświetleniu, a ponadto pozwala uzyskać filmową kolorystykę nagrań wideo. Czy to oznacza, iż to najlepszy telefon dla fotografów? Uczciwa odpowiedź z mojej strony brzmi: nie wiem. Nie testowałem tego modelu, natomiast przegląd najświeższych recenzji tego modelu każe wierzyć, iż tak nie jest. Nie zmienia to jednak faktu, iż Sony skutecznie szlifuje wyrąbaną przez siebie niszę rynkową, kierując flagowy produkt przede wszystkim dla profesjonalnych twórców. Świadczy o tym choćby elastyczność i zakres dostępnych ustawień wbudowanego aparatu czy kamery.

Najnowsza Xperia 1 VI to również telefon, którego wyświetlacz (znakomity LTPO OLED) ma, uwaga, niższą rozdzielczość, od Xperii 1 V, którą miałem przyjemność testować w ubiegłym roku. I to jest bardzo dobra wiadomość! Poprzednia generacja miała ekran 6,5″ o wydłużonych proporcjach (21:9) i rozdzielczości 1644 x 3840 px (niektórzy mówili na to 4K, nie, to nie jest 4K). Tymczasem najnowszy flagowiec Sony ma wyświetlacz również o przekątnej 6,5″, ale ze względu na inne proporcje (19,5:9) ma większą powierzchnię i niższą rozdzielczość: 1080 x 2340 px. Zmniejszenie rozdzielczości to moim zdaniem bardzo dobry ruch Sony, bo wciąż mamy gęstość pikseli 396 ppi, co w zupełności wystarcza dla ludzkich oczu (w poprzedniku było to 643 ppi, absurdalnie wysoka wartość).

Dlaczego uważam to za zaletę? To proste, niższa (ale wciąż wysoka) rozdzielczość oznacza mniejszy narzut mocy obliczeniowej na kalkulacje dotyczące obrazu. Innymi słowy układ graficzny nie musi się tak męczyć, jak przy wyższej rozdzielczości, by wyswietlić w zasadzie to samo. Skutek pozostało jeden: mniejsze zużycie energii, a tym samym Sony może się chwalić, iż najnowsza Xperia 1 VI wytrzyma 2 dni pracy. Przy pozostawieniu rozdzielczości wyświetlacza takiej jak w poprzedniku zwyczajnie nie byłoby to możliwe.

Dobra, wróćmy do Xperii 1 VI, jeszcze trochę o optyce. Nowy optyczny teleobiektyw zmiennoogniskowy pokrywa zakres ogniskowych 85–170 mm, co oznacza zoom optyczny do 7,1×. Może też pracować w trybie makro, w którym minimalna odległość od obiektu wynosi 4 cm, a maksymalne powiększenie około 2×.

Zastosowanie zoomu optycznego ułatwia rejestrację odległych obiektów — na przykład portretowanych osób — w wysokiej rozdzielczości i znacznym powiększeniu. W trybie teleobiektywu makro pozwala natomiast utrwalać obrazy z wyraźnym efektem bokeh, które pod względem szczegółowości przewyższają zdolności nieuzbrojonego oka. Użytkownik może więc tworzyć ekspresywne obrazy z uchwyconymi najdrobniejszymi szczegółami, na przykład środka kwiatu.

Tylny aparat jest wyposażony w technologię AI rozpoznającą sylwetkę ludzką, która pozwala dokładnie utrzymywać ostrość choćby w trudnych warunkach — na przykład gdy między aparatem a obiektem pojawiają się jakieś przeszkody. To zaawansowane rozwiązanie, które umożliwia stabilne i dokładne śledzenie, optymalizuje rejestrację obrazu w różnych środowiskach.

Sony zmieniło też podejście do aplikacji. Zamiast odrębnej (tak było w poprzedniku) aplikacji do zdjęć i filmowania, teraz wszystkie funkcje związane z cyfrową rejestracją otoczenia dostępne są z poziomu nowej aplikacji aparatu. Kolejny dobry ruch.

Smartfon Xperia I VI obsługuje najnowsze technologie i formaty audio, takie jak High-Resolution Audio, High-Resolution Audio Wireless, LDAC, Bluetooth LE Audio (Low Energy) czy Snapdragon Sound. Użytkownicy wybranych modeli słuchawek bezprzewodowych mogą włączyć tryb AAC (Advanced Audio Coding) Connection, który poprawia jakość dźwięku między innymi w gwarnym otoczeniu miejskim, zapewniając niezakłóconą przyjemność ze słuchania muzyki. To akurat nie dziwi, telefony Sony pod względem cyfrowego kodowania dźwięku zawsze wyróżniały się na rynku.

Pojemna i wydajna bateria 5000 mAh została obliczona na dwa dni typowego użytkowania. Mimo to telefon jest lekki i ma mniejszą grubość niż poprzednie modele Xperia. Zastosowanie technologii chłodzenia vapour chamber, nowego wyświetlacza o niskim poborze mocy i specjalnej, energooszczędnej technologii umożliwia ciągłe odtwarzanie filmów przez ponad 36 godzin — dwa razy dłużej niż w przypadku poprzednich modeli.

Smartfon Xperia 1 VI wyróżnia się także szybkością ładowania: jego bateria osiąga poziom 50% w ciągu zaledwie 30 minut. Funkcje ochrony baterii i ładowania adaptacyjnego Xperia zapobiegają jednak przeciążaniu ładowanej baterii, która dzięki temu zachowuje dobry stan przez cztery lata. Jednak uwaga: w opakowaniu produktowym nie znajdziecie ładowarki, ani choćby kabla USB-C. Xperia 1 VI obsługuje też najnowszy standard szybkiej łączności bezprzewodowej Wi-Fi 7.

Smartfon ten napędza chipset Snapdragon 8 Gen 3. Oczywisty wybór, nic lepszego w androidowym świecie w chwili obecnej nie ma. Xperia 1 VI oferowana będzie w kilku kolorach: czarnym, platynowo-srebrnym i khaki.

Cena estymowana modelu Sony Xperia 1 VI to 6500 zł. Przedsprzedaż rusza 16 maja br. W Europie będzie dostępny wariant Xperii z pojemnością pamięci 256GB.

Idź do oryginalnego materiału