Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu telefonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.
Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.
Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:
- 1 mln – certyfikację na tyle otwarć/zamknięć otrzymały od TUV Rheinland składane telefony Oppo Find N3 i Find N3 Flip (to rekord w branży)
- 23800 mAh – aż taką pojemność otrzymał pancerny telefon Unihertz Tank 3
- 3 – tyle kwartałów z rzędu rosła sprzedaż telefonów w USA | wg Canalys
- 21% – o tyle urosła sprzedaż telefonów w USA w Q3 2023 (względem Q2) | wg Canalys
- 1.45 mln – tyle sztuk Xiaomi 14 sprzedało w 10 pierwszych dni Xiaomi | wg Wall Street Insights
- 100 mm – taką ogniskową otrzymał peryskopowy teleobiektyw w vivo X100
- 3000 – tyle nitów szczytowej jasności ma ekran w vivo X100 Pro
- 400-500$ – tyle miałby kosztować przystępny cenowo Galaxy w składanym formacie, ale Samsung zdementował plotki (nie planuje w przyszłym roku takiego modelu)
- 30 – prawie tyle modeli telefonów Galaxy otrzyma update do One UI 6 z Androidem 14
- 2024 – w tym roku Apple wdroży jednak serwis RCS (ulepszony SMS). Gigant z Cupertino uległ naciskom rynku (długo opierał się na integrację ze standardem forsowanym przez Google)
- 15/50% – takie wzrosty szybkości ma CPU/GPU w nowym Snapdragonie 7 Gen 3
- 110-880 zł – takie karty podarunkowe mają być dołączane przez Apple do zakupionych produktów w ramach promocji Black Friday (w dniach 24-27 listopada)
- flagowy Oppo Find X7 zaoferuje łączność satelitarną (potwierdzono na Weibo)
- system satelitarny Snapdragon Satellite od Qualcomm nie wystartuje zgodnie z planami (producent chipów ma pewne problemy z rozwojem rozwiązania)
- Apple uruchamia nagrywanie spatial video przez iPhone’y 15 (dla gogli Vision Pro). Na razie w ramach drugiej bety iOS 17.2
- Huawei odsłoni niedługo HarmonyOS Next – system, który uniemożliwi instalację aplikacji Androida
- iPhone 16 ma zaoferować w iOS 18 specjalne funkcje generatywnego AI | wg Marka Gurmana
- w przyszłym roku w Europie Apple ma pozwolić użytkownikom instalację aplikacji spoza App Store
- WhatsApp zyska w grudniu backup danych do Dysku Google (w wersji beta)
- Galaxy S24 może otrzymać specjalny skrót ekranu blokady do Aparatu Instagrama (przyspieszającą dostęp do funkcji aparatu) | wg Alessandro Paluzziego
- iPhone’ 15 mają współpracować z bezprzewodowym standardem ładowania Qi2 (jeszcze w tym roku zobaczymy akcesoria od Belkin, Mophie, Anker czy Aircharge)
- iPhone 16 może otrzymać grafenowe warstwy do odprowadzania ciepła | wg Kosutami
What’s a camera bump? pic.twitter.com/SdywvAxiwj
— REDMAGIC (@redmagicgaming) November 14, 2023
Ciekawsze telefonowe zapowiedzi:
- 21 listopada zadebiutują chipy Dimensity 8300 i 8200
- 23 listopada zadebiutują Honor 100 i 100 Pro
- 23 listopada zadebiutuje Oppo Reno11 (z Dimensity 8200)
- 23 listopada zadebiutuje gamingowy Red Magic 9 Pro (nie będzie miał wystającej wyspy z aparatami – marka już zwiastuje telefon w social media – zobacz wyżej)
1. Huawei P60 Pro+ w DxOMark (nowy lider rankingu)
Jest „nowy” lider rankingu fotograficznego DxOMark. Huawei P60 Pro+ zastępuje model P60 Pro, a więc na czele wciąż ta sama marka. Chiński producent utrzymuje najwyższą pozycję, a czyni to dzięki upgrade’owi swojego flagowego telefonu. Najmocniejsza z wariacji otrzymała 157 punktów i o jeden wyprzedziła Pro bez plusa w nazwie. Na trzecią pozycje spadły najnowsze iPhone’y 15 Pro, które otrzymały od serwisu 154 punkty.
Check out the latest #DXOMARK camera score summary to see some photo and video examples from the @Huawei #Mate60ProPlus, our new top score in Camera!
— DXOMARK (@DXOMARK) November 17, 2023
2. vivo X100 (smartfon tygodnia)
Marka vivo (od jakiegoś czasu nieobecna w naszym kraju) przedstawiła nową flagową serię telefonów. X100 i X100 Pro to Androidy z nowym Dimensity 9300 na pokładzie, o którym szerzej pisałem dokładnie w poprzednim przeglądzie tygodnia. telefony wyglądają efektownie, zwłaszcza tylny, okrągły i spory moduł fotograficzny na potrójny sensor. Tu wyróżni się peryskopowy teleobiektyw 100mm z certyfikacją ZEISS Apo. Jest też matryca Sony IMX989 1″ oraz najnowszych chip do obrazowania V3.
Świetnie w Pro wygląda wyświetlacz. Panel AMOLED ma rekordową jasność szczytową aż 3000 nitów. Odwzoruje obraz, m.in. ze wspomnianych aparatów, w sposób bardzo dokładny. Na poziomie są też wysokie standardy łączności i ładowania. Niestety, tego telefonu łatwo w Polsce nie dostaniemy.
Czytaj więcej o:vivo X100
- Plusy: zestaw aparatów, wyświetlacz, ładowanie i chipset
- Minusy: brak oficjalnej dystrybucji w Polsce
3. Snapdragon 7 Gen 3 (chip tygodnia)
Qualcomm proponuje trzecią generację układu dla telefonów ze średniej-wyższej półki. Snapdragon 7 Gen 3 to kolejne poprawki w osiągach procesora i grafiki, które podkręcą możliwości fotograficzne, gamingowe, ale też ogólną pracę telefonów, m.in. w ramach dźwięku, zarządzania energią itd. Spory nacisk położono na wsparcie AI przy optymalizacji wielu działań chipsetu. Już niedługo powinniśmy zobaczyć telefony Honor i vivo wyposażone w te jednostki. Co konkretnie oferuje nowy Snapdragon?
- praca narzędzi AI bezpośrednio na pokładzie (nie tylko chmurowo) ma przyspieszyć przetwarzanie danych i funkcje wspierające przeróżne działania w systemie
- zdjęcia Stable Diffusion generowane na podstawie promptów już w jedną sekundę
- CPU z rdzeniem głównym 2.63GHz (o 15% szybszy od poprzednika)
- o 50% szybsze GPU (grafika ma skorzystać z wybranych rozwiązań platformy Snapdragon Elite Gaming np. Snapdragon Game Super Resolution, czyli podnoszenie jakości obrazu)
- Adreno GPU ze wsparciem OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0 FP oraz Vulkan 1.3 API
- Qualcomm Hexagon NPU z o 60% szybszym AI wobec SD Gen 1
- wsparcie Spatial Audio ze śledzeniem ruchu głowy (bardziej przestrzenne stereo)
- o 20% oszczędniejsza praca chipa (względem Snapdragona 7 Gen 2)
- przetwarzanie komputerowe efektów video w 4K HDR (z kilku obrazów), poprawa jakości zdjęć w trudniejszych warunkach świetlnych i tryb Remosaic, Denoiser (oba z pomocą AI)
- Qualcomm Sensing Hub z ciekawszym śledzeniem aktywności przez czujniki
- wsparcie ekranów z choćby 4K przy 60 Hz lub FHD+ w 168Hz
- obrazowanie Qualcomm Spectra Triple ISP dla aparatów do 200 megapikseli i nagrywanie 4K HDR w 60Hz
- modem Snapdragon X63 5G Modem-RF System z 5 Gbps przez mmWave i sub-6 GHz
- wsparcie łączności w standardach Wi-Fi 6R i Bluetooth 5.3
Pierwsze krótkie podsumowanie:
- Plusy: konkretne poprawki w najważniejszych obszarach pracy chipsetu
- Minusy: trudno w tej chwili się do czegoś przyczepić
4. iPhone’y 15 Pro w materiałach promocyjnych Apple
Rzadko w moich przeglądach pojawiają się iPhone’y (premiera raz do roku), więc wcisnę tu najnowszy clip promujący modele najnowszej generacji. Apple opublikowało na YouTube materiał promujący topowe odmiany telefonów, czyli wersje Pro. W minutowym On with the Show podkreślane są funkcje związane z modułem fotograficznym. Chodzi o nowe rozwiązania w iPhone’ach 15 Pro, tj. format ProRes 4K w 60 fps, opcję nagrywania/zapisu materiałów na nośnikach zewnętrznych, czy nowym zbliżeniu 5x przy użyciu peryskopowego teleobiektywu. W telefonach dostępne jest też nagrywanie filmów w formacie Log.
5. Unihertz Tank 3 z baterią 23800 mAh
Unihertz przyzwyczaił już do nietypowych konstrukcji Androidów. istotną częścią oferty marki są modele wzmocnionych telefonów, przygotowanych do pracy w trudniejszych warunkach. Nie chodzi wyłącznie o szczelność i wytrzymałość, ale też żywotność urządzenia. Nowy Unihertz Tank 3 wyróżni się ogromnej pojemności baterią. 23800 mAh to jeden z lepszych wyników, ale nie dam sobie uciąć głowy, iż rekordowy na rynku(na pewno najpojemniej w modelach Unihertz).
Niszowy Unihertz Tank 3 ma nietypowe parametry w kilku obszarach:
-
ekran: aż 6.8″ wyświetlacz (2460 x 1080) z odświeżaniem 120Hz
- chip: MediaTek Dimensity 8200 (nowy układ)
- pamięć operacyjna: choćby do 16 GB RAM (+ 16 GB wirtualnie, ale wolniejszej)
- pamięć na dane: 512 GB + slot na karty microSD do 2 TB
- foto: 200 mpx (sensor główny) + 50 mpx (wide) + 64 mpx (night vision), kamerki można używać pod wodą
- selfie: 50 mega w ekranowym otworku
- bateria: 23800 mAh z ładowaniem 120W (1800h w standby i 118h rozmów), tryb powerbanku
- funkcje specjalne: 40-metrowy, laserowy miernik odległości, IR, latarka LED z 1200 lumenów na „pleckach” obudowy, dwa programowalne przyciski
- łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, GPS i dual SIM 5G (sub-6)
- wytrzymałość: norma IP68, upadki do 1.5m i zanurzenie do 1.5m (30 minut)
- system: Android 13
Krótkie podsumowanie:
- Plusy: wzmocniona konstrukcja, ogromna bateria i aparat 200 mega, funkcje specjalne
- Minusy: raczej nie dla wszystkich klienta (telefon kierowany do wąskiej grupy odbiorców), pojemna bateria i wzmocnienia to znacznie grubszy profil telefona. Dość wysoka cena – ok 1000$
6. Gamingowy Red Magic 9 Pro (zapowiedź tygodnia)
Zbliża się premiera kolejnej generacji gamingowej nubii. ZTE jest jednym z nielicznych producentów, którzy stawiają na specjalnie dopieszczone konstrukcje Androidów pod gry. Red Magic 9 Pro ma przebić kolejne bariery i zaoferować potężną (jak na telefony) moc i wygodne rozwiązania dla hardcore’owych gamerów. Marka już już przedstawiła wiele ze specyfikacji telefonu, ale jego debiut planuje na 23 listopada.
Co już o gadżecie wiadomo? Całkiem sporo:
- płaska konstrukcja (ekran oraz brak wystającej z tyłu „wyspy” z aparatami), prawdopodobnie z uwagi na jakieś elementy sprzyjające graniu (rozkład anten 360? uchwyt?)
- specjalnej konstrukcji wentylacja odprowadzająca ciepło (jak w większości Red Magiców)
- więcej efektów RGB (podkreślających charakter urządzenia): wiatraczek, za numerkiem 09, a teraz także w shoulderach dotykowych (służących za przyciski)
- chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
- potrójny aparat 50 megapikseli i ukryta pod wyświetlaczem kamerka (już w piątym z kolei Pro)
- pamięć operacyjna z opcją 16 GB (choć spekuluje się też o 24 GB)
- ekran AMOLED 6.8 cala bez wcięć (jeszcze bez konkretnej specyfikacji)
- ulepszenia motorka wibracyjnego (lepsze haptyka)
- dźwięk ze wsparciem Snapdragon Sound i DTS:X oraz port słuchawkowy 3.5 mm
- wsparcie łączności w standardzie Wi-Fi 7
- bateria powinna utrzymać minimum 6000 mAh i szybkie ładowanie
- współpraca z wygodnym kontrolerem (grip)
- system: Android 14 z nakładką Redmagic OS 9 (zapewne z ulepszeniami)
Pierwsze podsumowanie:
- Plusy: dodatkowy boost pod gry, rozwinięcie urządzenia o wydajniejszą wentylację, specjalne przyciski i układ anten do pewniejszej łączności
- Minusy: zapewne późniejsza realizacja w Europie
7. Punkt MC02 z Apostrophy OS
Czasem w gąszczu typowych, nudnych Androidów uda się wypatrzyć coś innego. Szwajcarski Punkt, który specjalizuje się w minimalizmie (design i funkcje) proponuje kolejny telefon. MC02 to już bodaj trzeci po MP01 i MP02 model telefonu tej firmy. Tym razem bardziej smart. Kosztujący 750$ jest „zdeGoogle’owany i skupiony na bezpieczeństwie i prywatności użytkownika. Ssytem Apostrophpy OS bazuje na Androidzie 13 (grapheneOS), ale oferuje go bez usług i aplikacji amerykańskiego giganta. Parametry są mocno średnie, ale podejście do tematu ciekawsze. Korzystanie z podstawowych rozwiązań ma tu być pozbawione zagrożeń wynikających z rozwiązań Google (jeśli ktoś nie ma do nich zaufania). Pewnie znajdziecie ze dwa razy tańszy telefon z tymi specyfikacjami, ale narażony na pewne zagrożenia. Punkt celuje w klientów biznesowych.
Meet the #Punkt. MC02: unveiling a new era of intentional mobile experience, powered by #ApostrophyOS.
Secure yours first by pre-ordering now: href="https://twitter.com/hashtag/PunktMC02?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#PunktMC02 #Apostrophy #IntentionalTech pic.twitter.com/hIkmwwEcAS
— Punkt. (@punkt) November 16, 2023
- ekran: prosty panel 6.67″ (2400 x 1080), 60Hz i tylko 400 nitów
- chip: MediaTek Dimensity 900
- pamięć: 6GB RAM (LPDDR5) i 128 GB na dane (UFS 2.2) + microSD do 2 TB
- foto: 64 mpx + 8 mpx (ultra wide) + 2 mpx (makro) i selfie 24 mega
- bateria: 5500 mAh z ładowaniem 18W (przewodowo i bezprzewodowo)
- łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, GPS i modem 5G
- czytnik palca z boku urządzenia
- system: Apostrophy OS (na grapheneOS dla Androida 13)
Krótkie podsumowanie:
- Plusy: stawiający na prywatność, bezpieczeństwo i minimalizm
- Minusy: wyraźnie droższy od odpowiedników na Androidzie o podobnych parametrach
8. Honor Magic 5 Pro (ostatnio testowany)
W zeszłym tygodniu opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 megapikseli. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości tego zestawu. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.
High-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, iż są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.
Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro
9. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro
Dość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych telefonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.
Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro
10. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)
Odświeżyłem listę najciekawszych telefonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.
Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych telefonów. Nie jest to jednak porównanie
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)