Smartfony tygodnia #71 (przegląd rynku)

1 rok temu
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #70 (foto: Sony.com)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu telefonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • Oppo z problemami w Europie (niemiecka strona bez prezentacji modeli – prawdopodobnie wstrzymana sprzedaż, a wcześniej przecieki o wyjściu z francuskiego rynku)
  • Kyocera może zaprzestać sprzedaży telefonów w segmencie konsumenckim
  • Pixel 8 Pro może otrzymać przedni czujnik podczerwieni (z trybem pomiarów temperatury z czoła) | wg źródeł serwisu 91Mobiles
  • 200 – tyle megapikseli ma otrzymać Honor 90 Pro | wg Digital Chat Station

Ciekawsze zapowiedzi:

  • 24 maja Oppo pokaże serię Reno 10
  • 29 maja premiera Honor 90 i Honor 90 Pro | wg Digital Chat Station
  • w czerwcu międzynarodowa premiera serii Realme 11
  • pod koniec lipca Samsung przedstawi składane Galaxy Z Flip 5, Galaxy Z Fold 5
  • 1 czerwca dwie nowe składane Motorole serii Razr

1. Pixel 7a i OnePlus 11 w DxOMark

Jedne telefony są oceniane przez DxOMark szybciej, inne wolniej. Ostatni tydzień to dobry tego przykład. Pixel 7a miał swoją premierę podczas majowego Google I/O, natomiast OnePlus 11 dobry kwartał temu. W obu kwestie fotograficzne były przez swoich producentów brane pod uwagę na poważnie. W obu przypadek jest trochę podobny. Pixel 7a to przystępniejsza cenowo odmiana flagowej serii ostatniej generacji z aparatem, który musiał uwzględnić kompromisy. OnePlus 11 to z kolei telefon, który nie otrzymał w tym roku odmiany Pro, bo z uwagi na partnerstwo z Oppo został zdominowany przez tą drugą markę. Mimo wszystko, moduły fotograficzne w oby urządzeniach są na niezłym poziomie. Jak wypadają jednak na tle całej konkurencji?

The @Google #Pixel7a delivered an excellent performance for its class in our #DXOMARK Camera tests, and showed some improvement over its predecessor the Pixel 6a.

The #GooglePixel7a product review: pic.twitter.com/P6d8nxM5o5

— DXOMARK (@DXOMARK) May 17, 2023

Google Pixel 7a otrzymał od DxOMark 133 punkty, co dało mu na liście 26 miejsce. Dość odległe, ale pamiętajmy, jaki panuje tu ścisk. Google obiecuje w zasobach funkcje: Night Sight, Photo Unblur oraz Long Exposure (to ostatnie po raz pierwszy w serii a). Ciekawe, iż zastosowano czujnik w rozdzielczości 64 mega, czyli pierwszy taki w Pixelach w ogóle. Przetwarzaniem sygnału zajmie się chip w autorskim wydaniu, czyli Tensor G2.

  • 64 mpx z f/1.9 (sensor 1/1.73″ wide) z Dual Pixel PDAF i OIS
  • 13 m-x z f/2.2, (sensor ultra wide 120˚
  • selfie: 13 mpx z f/2.2 (ultrawide)

The @OnePlus 11 delivered a good performance in the #DXOMARK Camera tests, thanks to good exposure and high levels of detail in photo and video.

The #OnePlus11 product review: pic.twitter.com/LCygTLDMHX

— DXOMARK (@DXOMARK) May 16, 2023

OnePlus 11 debiutował w Chinach w lutych, ale w Europie stosunkowo niedawno. Mimo jednego „oczka” więcej, OnePlus otrzymał średnią ocen niższą od Pixala. 127 punktów od DxOMark to dopiero 42 miejsce w rankingu. Przypomnę jednak, iż punktacja punktacją, ale efekty fotograficzne obu telefonów są względnie porównywalne. Dobre!

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX890) 1/1.56” i OIS (poprzednio IMS766)
  • 48 mpx z f/2.2 (Sony IMX581 – ultra wide z makro), AF, 1/2” (poprzednio 16 mpx z 1/3.09”)
  • 32 mpx z f/2.0 (Sony IMX709 z RGBW – teleo 2x) 1/2.74” (poprzednio 13 mpx z f/2.4, 1/3.4”)
  • selfie: 16 mega w ekranowym otworku (w rogu)

Czytaj więcej o: OnePlus 11


2. Składane Motorole Razr 40 i 40 Ultra (zapowiedź tygodnia)

Wreszcie! Na 1 czerwca Motorola przyszykowała prezentację nowej generacji składanych Razr. Nie jednej, ale dwóch nowych propozycji. Od kilku miesięcy po sieci krążyły obrazki zarysów i renderów nowego duetu, ale teraz już wszystko jest niemal oficjalne. Producent chce zbogacić ofertę i rywalizować z innymi (wciąż nielicznymi) markami szerszym wyborem. W odróżnieniu od większości z nich spróbuje przyciągnąć jedynie mniejszym formatem, który udoskonala od kilku lat. W tym roku Razr pod inną nazwą. Ma mocniej nawiązywać do aktualnego portfolio urządzeń. Za nieco ponad tydzień odsłonięte zostaną Motorola Razr 40 i Razr 40 Ultra.

Flip the script. June 1. pic.twitter.com/gOhSmzhGzL

— motorola (@Moto) May 16, 2023

Największą różnicą między nimi (poza innymi konfiguracjami pamięci) ma być zewnętrzny ekranik na klapce. W tym bardziej budżetowym wariancie znacznie mniejszy od zeszłorocznej konstrukcji. W tym droższym z kolej obszerniejszy i rekordowy, bo obejmujący choćby sensory fotograficzne, które otacza. To pierwsza taka konstrukcja na rynku. Tym telefon wyróżni się nie tylko w sekcji foldable, ale i ogólnie. Podoba mi się nowa strategia Motoroli.

Wyróżniam za: większą różnorodność w wyborze składanego Androida


3. HTC U23 Pro z Viverse (premiera tygodnia)

HTC U23 Pro (foto: htc.com)

HTC się nie poddaje i odświeża flagowego Androida. HTC U23 Pro to nieźle wyposażony telefon, ale nie zaliczany do tych topowych. Głównie z uwagi na zastosowanie układu przeznaczonego do telefonów klasy średniej (ale wyższej). Wciąż ważnym przeznaczeniem będzie kooperacja z VIVERSE, czyli metawersum HTC dla gogli Vive. Najnowsze VIVE XR Elite oczywiście w pełni kompatybilne.

Mimo braku flagowego chipa ogólne postrzeganie telefona jest niezłe. Parametry wyglądają ciekawie w prawie każdym obszarze:

  • ekran: 6.7″ OLED (FullHD+) 120H ze szkłem Gorilla Glass Victus
  • chip: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1
  • czytnik palca z boku urządzenia (nie w ekranie)
  • konfiguracje: 8/12 GB RAM i 256 GB na dane (+ slot na karty microSD)
  • foto: 108 mpx (sensor główny) + 8 mpx (ultra wide) + 5 mpx (makro) + 2 mpx (głębia)
  • selfie: 32 mega w ekranowym otworku
  • bateria: 4600 mAh z ładowaniem 30W (15W bezprzewodowo)
  • łączność: Wi-Fi 6, NFC, modem 5G
  • szczelność zgodna z normą IP67
  • system: Android 13
  • cena HTC U23 Pro: 2599 zł

Wyróżniam za: budowa pod Viverse i całkiem optymalną specyfikację


4. Meizu 20 z białą ramką (ciekawostka tygodnia)

Nawet sam nie jestem pewien czy Meizu jest oficjalnie obecne w naszym kraju. Chińska marka tyle razy wychodziła i wracała do Polski, iż się pogubiłem. Warto ją jednak śledzić z uwagi na inwestycje nowego właściciela – koncernu Geely (posiadającego m.in. Lotusa, Smarta czy Volvo). Ostatni flagowiec – Meizu 20 – prezentował się ciekawie, bo aż w trzech konfiguracjach, ale każda z bezramkowym wyświetlaczem OLED. Celowo wspomniałem o ramce, bo szykuje się nietypowy wariant telefonu chińskiej marki. Meizu zaoferuje serię 20 z białą obwódką. Bardzo rzadkim kolorem tego elementu. Zwykle obramowanie jest czarne. Teoretycznie będzie bardziej widoczne. Jeszcze nie wiadomo, czy to nowa opcja kolorystyczna, czy może nowa edycja urządzenia.

Wyróżniam za: próbę wyróżnienia detalami konstrukcji

Czytaj więcej o: Meizu 20

Meizu 20 will release a white panel version, which is a unique smartphone brand in the world that still uses white panels. Meizu, great! pic.twitter.com/RNFrdRC9IQ

— Ice universe (@UniverseIce) May 17, 2023


5. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

Dość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych telefonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


10. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

Już 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych telefonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, iż w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


Idź do oryginalnego materiału