
Ja w każdy poniedziałek, tydzień tradycyjnie otwieram przeglądem telefonowych nowości i ciekawszych zapowiedzi ostatnich dni. W każdym takim materiale zbieram rynkowe wieści z branży telefonów w zwięzłym, ale treściwym pakiecie informacji.
Podsumowanie segmentu telefonów przygotowuje w schemacie przypomnienia najważniejszych wiadomości ubiegłego tygodnia. Znajdziecie tu najnowsze premiery i nowe technologie związane z telefonami. Nie zabraknie też zapowiedzi i przecieków. Generalnie wszystkiego co najważniejsze w świecie telefonów.
Zapraszam na już 182. przegląd telefonów tygodnia. W tym artykule moją uwagę przyciągnęły:
- niemal flagowy Nothing Phone (3) z Glyph Matrix
- Honor Magic V5 – najsmuklejszy „składak” na rynku (Chiny)
- iKKO Mind One – nietypowy telefonik z 4-calowym ekranem (crowdfunding)
- kompaktowy Bluefox NX1 z ekranem 4″ dostępny globalnie
- Tecno Pova 7 i Pova 7 Pro z Delta Light (Indie)
Rynek telefonów (XXVI tydzień 2025 roku)
Na początek szybka lista ciekawostek: liczb, przecieków i zapowiedzi. Obraz zmian, trendów i planów związanych z rynkiem telefonów. Od głębszych danych, po mniej istotne.
Kącik rekordów (liczby i statystyki):
- 169 – tyle punktów w rankingu DxOMARK otrzymał Oppo Find X8 Ultra (nowy lider)
- 3.35GHz – taki zegar otrzymał główny rdzeń nowego układu MediaTek 8450 (debiutującego w Oppo Reno14) – chip posiada grafikę ARM Mali-G720 z siedmioma rdzeniami (1.3 GHz) i nowy AI MediaTek NPU 880
- 7.42 mld – tyle telefonów było w użytku od początku 2025 roku (o 1.5 mld więcej niż pięć lat temu). Liczba telefonów rośnie szybciej od ludzkiej populacji!). W 2028 liczba telefonów może wyprzedzić liczbę ludności na naszej planecie | wg Global 2025 Digital Overview Report
- 485 mld $ – takie roczne wydatki na telefony (+18 mld r/r) są przewidywane na 2025 rok. jeżeli trend będzie kontynuowany to w 2026 roku przekroczymy 500 mld $ | wg Statista
- 24 GB – choćby tyle RAM proponuje tablet REDMAGIC Astra Gaming Tablet
- 489 – tyle diodek microLED ma tylny ekran Glyph Matrix w nowym telefonie Nothing Phone (3)
- 4.1/4.2 mm (i 8.8 mm po zamknięciu) ma najsmuklejszy na rynku składany Honor Magic V5
The HONOR Magic V5 is coming soon
Slimmer and smarter, HONOR Magic V5 redefines what it means to be at the forefront.
Discover more: pic.twitter.com/H3IZLexjPW
— HONOR (@Honorglobal) July 2, 2025
Z ciekawszych dla posiadaczy telefonów ogłoszeń:
- w Japonii zbanowano sprzedaż telefonów Google Pixel 7 (8 i 9 też czeka ten los) – wszystko z uwagi na naruszenia patentowe marki Pantech
- wraz z iOS 26 ma zadebiutować Recovery Assistant, czyli możliwość przywrócenie telefonu bez potrzeby jego łączenia z komputerem (to znaczne ułatwienie, bo uwalniające od drugiego urządzenia)
- zakaz telefonów w szkołach coraz bliższy realizacji (poselski projekt trafił do Sejmu – nowelizacja prawa oświatowego ma ograniczyć negatywne skutki nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych na terenie szkoły)
- użytkownicy iPhone’ów na terenie UE mogą stracić wiele szykowanych w ramach iOS 26 funkcji (wszystko z uwagi na funkcjonujące od zeszłego roku regulacje w ramach Digital Markets Act)
- Google ma aktualizacją skrócić czas pracy Pixeli 6a, by ograniczyć ryzyko związane z przegrzewaniem
Ciekawsze telefonowe zapowiedzi:
- 9 lipca premiera składanych Galaxy Z Fold7 i Z Flip7
- w trakcie Galaxy Unpacked dla Z Fold7 i Z Flip7 firma Samsung może przedstawić podwójnie składany wariant Galaxy G Fold (rywala dla Huawei Mate XT z HarmonyOS) | wg źródeł Android Authority
- Honor już zwiastuje globalną dostępność Magic V5 (możliwa połowa lipca)
- Realme zwiastuje już w Indiach modele 15, 15 Pro i 15 Pro+
- 10 lipca globalna prezentacja flagowej serii Huawei Pura 80
1. Nothing Phone (3) z Glyph Matrix (smartfon tygodnia)
Nothing startował z marką w sposób przyciągający uwagę, szczególnie w ramach nietypowych stylistycznie konstrukcji. Producent z siedzibą w Londynie proponuje trzecią generację najmocniejszego w swojej ofercie Androida. Wciąż nie będzie to high-endowy flagowiec, ale z wystarczająco mocnymi, optymalnie skrojonymi parametrami.
Co nowego w Nothing Phone (3)? Wciąż cechą charakterystyczną telefonu będzie nietypowe wzornictwo. Wyjątkowo oryginalnie prezentuje się moduł fotograficzny urządzenia z trzema porozrzucanymi „oczkami” obok nowego Glyph Matrix, które zastąpi paski LEDowe wcześniejszej generacji Glyph. Kamerki w telefonie mają po 50 megapikseli, a specjalny moduł macierzowy z 489 diodami microLED ma służyć do powiadomień przy użyciu prostych animacji specjalnego interfejsu przez Glyph Button.
Nothing Phone (3) będzie pracował na Snapdragonie 8s Gen 4, czyli poprzedniej generacji flagowego układu od Qualcomm. Niebawem zadebiutuje drugi Elite, więc mówimy o procesorze jakby sprzed dwóch generacji. Był on jednak flagowy, więc mocy nie zabraknie. Podobnie jak w przypadku modeli serii Phone (3a) sprzed kilku miesięcy, tu również znajdziemy specjalny przycisk Essential Key do uruchamiania przestrzeni Essential Space, gdzie oferowanych jest sporo funkcji AI. Ekran też dobry. AMOLED 6.67″ ma adaptacyjne 120Hz (i ściemnianie 2160 PWM) i jasność szczytową 4500 nitów. Konfiguracje pamięci choćby do 16 GB RAM i 512 GB na dane. Bateria powyżej standardów, bo z 5150mAh (65W i 15W Qi), ale daleko w tyle za wszystkimi najnowszymi propozycjami z Chin. Cennik startuje od 799€.
- Plusy: flagowy chipset, wysokie konfiguracje pamięci (nawet 16 GB RAM0, pojemna bateria
- Minusy: wstrzymam się do polskiej premiery
2. Honor Magic V5 – najsmuklejszy „składak” na rynku (Chiny)
Lipiec będzie miesiącem premier kilku składanych telefonów o flagowych specyfikacjach. Najwięcej uwagi przyciągnie pewnie Galaxy Unpacked, bo Samsung jest ogromną, globalną marką. Show tym Androidom może jednak skraść Honor, który przedstawił w Chinach bezpośredniego rywala. Magic V5 jest najsmuklejszym na rynku „składakiem”, który globalnie dotrze na rynek chyba jeszcze w tym miesiącu. Producent już zwiastuje w międzynarodowych kanałach społecznościowych jego debiut frazą „coming soon”.
Co nowego zaoferuje Honor Magic V5? W tej kategorii najatrakcyjniejszymi specyfikacjami są te dotyczące grubości urządzenia, mechanizmu składania oraz wyświetlaczy. Flagowych parametrów model w swoim czwartym wydaniu (V4 pominięto z uwagi na złe konotacje językowe z cyfrą cztery w chińskiej kulturze) ma ponownie wyróżniać się rekordowo smukłą konstrukcją. Telefon po otwarciu ma mieć tylko 4.1/4.2 mm (zależnie od opcji wykończenia), a po zamknięciu – 8.8 mm. Do tego jego waga też będzie atrakcyjna – tylko 217g/222g (odmiana Ivory White jest tą smuklejszą i lżejszą).
Honor Magic V5 wygląda też na jeden z lepiej zabezpieczonych przed kurzem i wodą modeli w składanym formacie, jaki pojawił się na rynku. Szczelność zgodna IP58 i IP59 może dorównywać tylko niedawno pokazanemu vivo X Fold5. Mimo bardzo smukłej konstrukcji w nowym Honorze udało się powiększyć pojemność baterii do 6100 mAh. Wszystko dzięki ogniwach Si/C. Globalnie będzie to pewnie nieco mniej, choć wciąż więcej niż w poprzedniej generacji (mówi się o 5820 mAh). Ładowanie szybkie, gdyż z 66W przewodowo i 50W bezprzewodowo. Dobrze wyglądają też oba wyświetlacze (OLED LTPO ze szczytowymi jasnościami aż 5000 nitów). Zestaw fotograficzny? Bardzo dobry – z potrójnym sensorem i peryskopowym tele. Na pokładzie oczywiście flagowy układ Snapdragon 8 Elite. Z cennikiem poczekam do globalnej premiery.
- Plusy: wysoka szczelność, najsmuklejsza konstrukcja foldable na rynku
- Minusy: będzie drogo – w samym przewalutowaniu z juanów cennik startuje od prawie 1200€
3. iKKO Mind One – nietypowy telefonik z 4-calowym ekranem (crowdfunding)
W 2025 roku segment telefonów oferuje mnóstwo propozycji. Od różnych półek cenowych, aż po różnorodne formy modeli: bardziej kompaktowe, większe, składane, z różnymi systemami (również z Linuxem i HarmonyOS), a także w odmianach wzmocnionych, z fizycznymi klawiaturkami, czy z etycznym podejściem do produkcji. iKKO próbuje zaistnieć na rynku kwadratowym telefonem z modułowymi akcesoriami i przypominającą odginany peryskopik kamerką.
Co nowego zaoferuje iKKO Mind One? Producent koncentrował się dotąd raczej na różnego rodzaju słuchawkach, ale tym razem w crowdfundingu szykowane jest coś wymagające znacznie lepiej rozwiniętego działu R&D. Mind One zaoferowano w formacie mocno odstającym od telefonowych standardów. Wyświetlacz AMOLED jest mniejszy (4″) i kwadratowy. Aparat fotograficzny jest jeden, ale w konstrukcji pozwalającej obrót i wykorzystanie też w celach selfie. Jeszcze nie przedstawiono pełnych specyfikacji, ale wiadomo, iż jednostka będzie wyposażona w 8 GB RAM, 256 GB na dane i baterię o pojemności 2200 mAh. Interesującym rozszerzeniem ma być klawiaturka QWERTY. Android 15 ma pracować na specjalnie dostosowanej nakładce AI OS. Jak sama nazwa wskazuje – z elementami rozwiązań z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Cennik w crowdfundingu ma startować od 299$ (-40% z finalnych 499$). Plan realizacji określono na październik.
Znalezione na Kickstarterze (plan uruchomienia kampanii jeszcze w lipcu)
- Plusy: oryginalny format i kamerka (choć już kiedyś na rynku w takiej formie dostępna)
- Minusy: bardzo nietypowy model i niepewna marka (z racji małego doświadczenia)
4. Kompaktowy Bluefox NX1 z ekranem 4″ dostępny globalnie
Niedawno na terenie Chin zadebiutował bardzo interesujący mini Android. Malutki, bo z wyświetlaczem z ledwie czterocalową przekątną panelu LCD. Budżetowa jednostka doczekała się międzynarodowej edycji. Globalna wersja została wyceniona na 99$ (w przedsprzedaży).
Co nowego zaoferuje Bluefox NX1? Przede wszystkim znacznie mniejsze rozmiary. Producent oferuje urządzenie z Androidem 15 w naprawdę nietypowej wielkości. W tym upatrywane jest zainteresowanie gadżetem. Telefon ma dwie konfiguracje: 4/8 GB RAM, 64/128 GB na dane (eMMC 5.1). Wewnątrz pracuje układ MediaTek Helio G81 i bateria 3000 mAh. Nie zabraknie telefonowych standardów: Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0. Nie ma łączności 5G. Kamerki dość proste (w globalnej wersji z lepszym aparatem głównym 48 mpx.
- Plusy: kompaktowe gabaryty
- Minusy: budżetowe parametry
5. Tecno Pova 7 i Pova 7 Pro z Delta Light (Indie)
Tecno przedstawił w Indiach nową serię telefonów. Pova 7 jest reprezentowana przez trzy odmiany: bazową, pro i ultra. Wszystkie łączy podobny design i LEDowe paski Delta Light wokół wyspy z kamerkami. Zastanawiałem się, czy z perspektywy Polaka warto o tych Androidach pisać, ale doszedłem do wniosku, iż robię przegląd technologii ogółem, więc warto poświęcić chwilkę i tej serii. Poprzednik był dostępny globalnie, więc jest szansa, iż któryś z trio dotrze do Europy. Zerknę na urządzenia pobieżnie, a jak otrzymają międzynarodowe wydanie, to przedstawię pełniejsze specyfikacje.
Co nowego zaoferuje Tecno Pova 7 i Pova 7 Pro? Producent chce wyróżnić swoje nowe telefony interfejsem Delta Light. To coś podobnego do rozwiązań z Nothing (którego LED Glyph przekształciło w Glyph Matrix). 107 diod LED ma sygnalizować różne informacje: połączenia, wiadomości, status ładowania itd. Telefony mają ekrany 144Hz, baterie 6000 mAh, ale różnie konfiguracje pamięci, zestawy fotograficzne i układy obliczeniowe. Wszystkie działają jednak na tym samym Androidzie 15 z nakładką Tecno HiOS 15 i narzędziami AI w oparciu o DeepSeek z asystentem Ella AI.
- Plusy: pojemne baterie, wysokie odświeżanie, nietypowy interfejs LED wokół „wyspy”
- Minusy: na razie bez potwierdzenia europejskiej dostępności
Kącik ostatnio publikowanych treści
W każdym z flagowych cyklów na moim blogu kończę przypomnieniem o ostatnich artykułach poświęconych telefonom. W tym kąciku znajdziecie najważniejsze z zestawień, porównań i ciekawszych wpisów związanych z rynkiem telefonów. Będę się starał rotować tymi materiałami. Tutaj będą trafiać też ostatnie testy, smarthacki związane z telefonami i powiązane z segmentem treści.
6. Składany Honor Magic V3 w moich rękach
Po prawie dwóch miesiącach bezpośredniego relacjonowania kontaktu ze składnym Honor Magic V3 w przeróżnych przeglądach na blogu, czas na materiał zbiorczy i ocenę najnowszego Androida chińskiej marki. Jak telefon wypadł w długofalowych testach? Sprawdziłem przede wszystkim ergonomię najsmuklejszego w swojej klasie urządzenia, rozwiązania systemowe w ramach giętkiej konstrukcji, no i oczywiście zdolności fotograficzne modułu z aparatami (a także rozszerzeń usprawniających fotografowanie poprzez zginaną w pół konstrukcję). Zapraszam do oceny, a także galerii zdjęć z kilku sesji fotograficznych.
Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3
7. Najlepsze flagowe telefony na rynku (2024/2025)
Kiedyś takie „rankingi” przygotowywałem częściej, ale w ostatnich latach skupiłem się na konkretniejszych sekcjach najciekawszych telefonów sezonu. Częściej aktualizowałem coroczne zestawienia modeli o najlepszych modułach fotograficznych, czy w składanym formacie. Wracam do budowania list typowych flagowców, ponieważ propozycje na 2025 rok wydają się jeszcze ciekawsze od poprzednich, a wysoka konkurencja wymusiła ostrzejszą walkę o klienta. Stworzyłem najnowszą ofertę, która pomoże wam (taką mam nadzieję) w jakiś sposób porównać potencjały poszczególnych jednostek. W 2024 roku niemal cała czołówka wydała swoje telefony wcześniej niż zwykle i prawie w tym samym okresie. Większość jesiennych debiutów chińskich Androidów szykuje swoje globalne odmiany tylko po kilku tygodniach od premier w Państwie Środka, więc i materiał do artykuły pojawił się wcześniej niż zwykle (takie wpisy przygotowywałem przeważnie na przełomie roku). Kilku producentów ma swoje prezentacje jeszcze przed sobą, ale raczej już wkrótce. W oddzielnej sekcji podałem ich poprzednie generacje, a z czasem artykuł będę aktualizował o te nowsze. Zapraszam!
Czytaj więcej: najlepsze flagowe telefony na rynku (2024/2025)
8. Podwójnie składane telefony (lista modeli)
Na moim blogu znajdziecie sporo rocznych podsumowań i przeglądów najlepszych składanych modeli telefonów. W każdym roku zestawiam najciekawsze jednostki aktualnych generacji. Zestawiałem foldy, zestawiałem flipy. Czas na nową kategorię, która pod koniec 2024 roku spróbuje przyciągnąć uwagę fanów mobilnych urządzeń. Kilku producentów znanych z produkcji modeli foldable zapowiedziało podwójnie składane telefony (właściwie to hybrydy telefonów z tabletami, które można złożyć w harmonijkę). To trzecia i moim zdaniem najbardziej praktyczna z propozycji giętkich wyświetlaczy. Większość z tegorocznych modeli to prototypy i concepty, ale już zapowiadające format jaki w przyszłym roku może zacząć ekspansję. Sądzę, iż urządzenia umownie klasyfikowane pod symbolem „Z” przyspieszą sprzedaż „składaków” z Androidami i HarmonyOS (a kiedyś pewnie też z iPadOS). Zapraszam do lektury i przeglądu nowości:
Przeczytaj: podwójnie składane telefony (hybrydy tabletów)
9. Jak wybrać składany telefon? – mini poradnik
Swój pierwszy składany telefon użytkowałem dłuższy czas już kilka lat temu (był nim Galaxy Z Fold3). Na rynku nie było wtedy zbyt wielkiego wyboru modeli. Dziś pod tym względem jest już nieco lepiej. W sprzedaży jest kilka propozycji, które do tematu podchodzą podobnie, ale z pewnymi różnicami. Nie wiesz czy warto kupić składany telefon w większym wydaniu? Nie znasz zalet i wad tych konstrukcji i czy funkcje urządzenia Ci się w ogóle przydadzą? Stworzyłem krótki poradnik, jak wybrać składany telefon i na co zwracać uwagę podczas zapoznawania się z tą wciąż nietypową formą telefonu. To kilka uwag z własnego doświadczenia. Może rozjaśnią niezdecydowanym sytuację.
Sprawdź: jak wybrać składany telefon?
10. Najciekawsze flip-phone’y tygodnia (zestawienie modeli)
Obiecywałem, iż odświeżę zestawienie składanych telefonów i tak też w końcu uczyniłem. W odróżnieniu do poprzedniego przeglądu foldable, tym razem uwagę skupiłem na mniejszych konstrukcjach – tzw. flip-phone’ach. Zestawiłem najciekawsze ze składanych telefonów, które można w tej chwili kupić na rynku. Listę podzieliłem na dwie grupy, bo w tym roku zaczęła krystalizować się sekcja tańszych „składaków”. Na liście jest sporo modeli z poprzedniego roku, ale z czasem będę je aktualizował o generacje debiutujące w 2024 roku. Lista jest całkiem długa. Niestety, nie wszystkie propozycje kupimy w Polsce, a szkoda. Najważniejsze z propozycji jednak u nas są. Nie pokusiłem się o wybranie najlepszego ze składanych telefonów, ale przy każdym wymieniłem najciekawsze cechy.
Czytaj więcej o: najciekawsze składane telefony (flip-phone’y) 2024 roku
11. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro
Dość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych telefonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.
Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro
12. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.
Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
13. telefony, o których piszę
Smartfony są pierwszym i wciąż głównym powodem, dla którego prowadzę blog. Otwierając medium w 2012 roku robiłem to z myślą o Androidach i iPhone’ach. Dziś wciąż staram się trzymać tego tematu, ale z większym naciskiem na mobile ogółem. Jako właściciel pierwszego Androida na rynku (HTC Dream/G1) i bardzo wczesnego użytkownika iPhoneOS (tego sprzed iOS), poczułem jakąś misję, by popularyzować segment. Dziś już robić tego nie muszę, bo telefony są najpopularniejszymi urządzeniami elektronicznymi na rynku, ale pasja została. Przyglądam się rynkowi, analizuję nowości, testuję i komentuję.
Przeczytaj: smartfony, o których piszę