Smartfony tygodnia #170 (przegląd rynku)

1 dzień temu
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #169 – Ulefone Armor 30 Pro (foto: ulefone.com)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie tydzień zaczynam od przeglądu telefonowych nowości, a także najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. W każdym materiale zbieram ciekawsze wieści z rynku (siłą rzeczy w większości na temat Androidów, ale nie tylko).

Podsumowanie ma charakter szybkiej analizy segmentu telefonów, więc postaram się wskazywać nowinki, wyróżniki i wszelkie ulepszenia, którymi próbują przekonać do zakupu producenci. Zapraszam do 168. przeglądu telefonów tygodnia.

W tym tygodniu moją uwagę przyciągnęły:

  • Oppo Find X8 Ultra z aparatem Hasselblad (Chiny
  • mniejsze Oppo Find X8s i X8s+ (Chiny)
  • Motorola Edge 60 Stylus z rysikiem dla Androida (Indie)
  • vivo V50e – kolejny z nowej serii chińskiej marki (Indie)
  • ulepszony układ MediaTek Dimensity 9400+

Rynek telefonów (czternasty tydzień 2025 roku)

Na początek szybka lista ciekawostek: liczb, przecieków i zapowiedzi. Obraz zmian i planów związanych z rynkiem telefonów. Od głębszych danych, po informacje mniej istotne.

Kącik rekordów (liczby i statystyki):

  • 7 – tyle lat ma już linia gamingowych telefonów nubia RedMagic
  • 6 kwietnia marka Xiaomi skończyła 15 lat
  • 6 – tyle miesięcy mają pachnieć nowe telefony Infinix
  • 8 – tyle lat aktualizacji Androida otrzymają Galaxy S25 Enterprise Edition (o jeden rok więcej)
  • 2027 – w tym toku (na dwudziestolecie iPhone’ów) mają zadebiutować całkowicie nowe wersje telefonów Apple (szykowany jest większy redesign telefonów, m.in składana odmiana) | wg Marka Gurmana
  • 1360€ – od około takiej kwoty ma startować Galaxy S25 Edge | wg włoskiego sklepu Zanetti
  • 46 – ponad tyle modeli Samsungów ma otrzymać aktualizację nakładki Androida do One UI 7.0 (update ma wystartować od czerwca i etapowo docierać do poszczególnych modeli telefonów)
  • 7800-8000mAh – aż taką pojemność ma otrzymać Honor Power
  • 29% – aż o tyle mogą wzrosnąć w USA ceny iPhone’ów 16 Pro Max (1TB) z uwagi na chińskie cła
  • 7000-7500 mAh – takie pojemności mają otrzymać chińskie flagowce pod koniec tego roku (nowa generacja telefonów mocno podniesie możliwości baterii)
  • 3 kwietnia 1973 roku Motorola zaprezentowała swój przenośny telefon DynaTAC (ten dzień uważa się za debiut komórkowego połączenia)

In 1973, we made history with the first cell phone call. To celebrate our milestone anniversary, get UP TO $250 OFF our newest phones and feel what it means to be an innovator! pic.twitter.com/QkOYKDursL

— motorolaus (@MotorolaUS) March 31, 2025

Z ciekawszych dla posiadaczy telefonów ogłoszeń:

  • Samsung stoczy proces z BOE (producent ekranów) – powód: rzekoma kradzież tajemnic
  • Apple może rozszerzyć produkcję urządzeń w Brazylii (by uniknąć podwyżek ceł w Chinach)
  • Francja zakaże użytkowania przez uczniów telefonów na terenie szkół

Ciekawsze telefonowe zapowiedzi:

  • 15 kwietnia prezentacja telefona Honor Power (z ok. 8000 mAh)
  • 15 kwietnia prezentacja Motorola Edge 60 Stylus (Indie)
  • 15 kwietnia prezentacja nowych telefonów Acera (Indie)
  • 16 kwietnia prezentacja gamingowego RedMagic 10 Air (Chiny)
  • 21 kwietnia prezentacja vivo X200 Ultra, X200s oraz tabletu vivo Pad5 Pro i SE oraz Oppo Watch 5
  • 28 kwietnia premiera telefona CMF Phone 2 Pro (od Nothing)

1. Oppo Find X8 Ultra (smartfon tygodnia)

Oppo Find X8 Ultra (foto: Oppo na Weibo)

Chińscy producenci już dawno prześcignęli dotychczasowych liderów w sekcji telefonów i to w bardzo wielu obszarach. Marki te część z oferty przygotowują na potrzeby wewnętrznego rynku. Udoskonalona seria zeszłorocznych flagowców to w sumie trzy jednostki. Raczej żadna z nich nie trafi do sprzedaży w innych regionach. Model Ultra ma być high-endową propozycją rodziny Find X8.

Co nowego w Oppo Find X8 Ultra? Ten model Androida będzie bazował na wcześniejszym Find X8 Pro, ale zyska kilka usprawnień. Wciąż będzie to telefon pracujący na aktualnie najmocniejszym Snapdragonie 8 Elite, z pamięcią choćby 16 GB RAM i 1 TB na dane (w standardach LPDDR5X-9600 i UFS 4). Najmocniej skonfigurowana opcja będzie doposażona w łączność satelitarną (przygotowaną do działania na terenie Państwa Środka). Mimo powiększenia baterii do aż 6100 mAh profil urządzenia nie uległ większym zmianom. Konstrukcja zaimponuje szczelnością IP68/IP69. Poczwórny aparat 50 mpx zyskał większe otwory, inne sensory i kilka dodatkowych usprawnień silnika przetwarzającego sygnał.

  • Plusy: poprawki fotograficzne, topowa konfiguracja, bardzo pojemna bateria
  • Minusy: smartfon dostępny tylko na terenie Chiny

2. Oppo Find X8s i X8s+ (Chiny)

Oppo Find X8s mini (foto: Oppo)

Oprócz high-endowego Ultra marka Oppo przedstawiła też dwie nowe odmiany Androidów serii X8. „S” to lekko zmodyfikowane telefony, których debiut w Chinach miał miejsce na jesieni zeszłego roku. Uwagę zwraca głównie wariacja mini, czyli bardziej kompaktowe wydanie flagowca. Jeszcze nie można mówić o żadnym trendzie, ale powoli wielu konkurentów z Państwa Środka rozszerza swoje oferty o mniejsze jednostki.

Co nowego zaoferuje Oppo Find X8s i X8s+? Oba nowe modele to nieco bardziej przystępne Androidy klasy premium. Debiutuje w nich układ Dimensity 9400+, o którym nieco szerzej na koniec telefonowego przeglądu. Początkowo sugerowano, iż ten mniejszy z duetu otrzyma dopisek „mini”, ale ostatecznie producent nie zdecydował się na taki krok. Podejrzewam, iż klienci mogliby mylnie twierdzić, iż taki telefon jest słabszy.

Oppo Find X8s otrzymał ekran AMOLED 6.3″ (FHD+ ze 120Hz), natomiast X8s+ panel 6.59″ z tymi samymi parametrami. Różnicą między modelami jest też pojemność ogniw. Ten mniejszy ma 5700 mAh, a większy 6000 mAh. Powoli to nowy standard dla azjatyckich Androidów. W obu przypadkach moc ładowania dochodzi do 80W (50W w Qi i 10W zwrotnie). Każdy ma też maksymalną konfigurację do 16 GB RAM i 1 TB na dane. Zestawy fotograficzne zbliżone, a największą zmianę widzę w typie teleobiektywu. W tym większym znalazło się więcej przestrzeni na peryskop. Przy module widzę też laserowe AF. Oczywiście wszystko wciąż z kalibracjami Hasselblad. Specyfikacje są bardzo podobne do zeszłorocznego Oppo Find X8 z trzema kamerkami (Pro oferował cztery).

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor wide, 1/1.56″) z multikierunkowym PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultra wide 1/2.75″ ze 120˚) z multikierunkowym PDAF
  • X8s: 50 mpx z f/2.8 (tele 85 mm z optycznym 3.5x) z multikierunkowym PDAF i OIS (dwuosiowym)
  • X8s+: 50 mpx z f/2.8 (peryskopowe tele 73 mm z optycznym 3x) z multikierunkowym PDAF i OIS (dwuosiowym)
  • selfie 32 mpx z f/2.4 (sensor wide, 1/2.74″) z AF

W telefonach Oppo podkreśliłbym jeszcze obecność szczelności IP68/IP69 i wsparcie systemu Mag Magnetic Ecosystem dla dodatkowych akcesoriów. Oczywiście w urządzeniach pracuje najnowszy Android 15 z nakładką ColorOS 15.0. W Chinach cennik startuje od ok. 570$ (nie licząc ceł i podatków) za konfigurację 12/256 GB.

  • Plusy: flagowe parametry w bardziej kompaktowym wydaniu, debiut chipa MediaTek 9400+
  • Minusy: podobnie jak w przypadku Ultra, te wariacje też zarezerwowano dla Chin

3. Motorola Edge 60 Stylus – Android z rysikiem (Indie)

W USA Motorola przedstawiła najnowszy model z rysikiem, czyli Moto G Stylus, a już 15 kwietnia (na razie w Indiach) pojawi się też Edge 60 Stylus. To drugi wariant nowej rodziny po niedawno przedstawionym Fusion. Oczywistym wyróżnikiem ma tu być cyfrowe piórko. Pełna prezentacja telefonu nastąpi dopiero w połowie miesiąca, ale sporo informacji o urządzeniu znalazłem na indyjskiej podstronie Motoroli.

Co nowego zaoferuje Motorola Edge 60 Stylus? Przede wszystkim to pierwszy z serii Edge ze wsparciem rysika. Stylus przyda się do notatek, szkicowania, a także obsługi wybranych funkcji AI, m.in. Circle to Search od Google (wyszukiwarka zaznaczeń). Znajdzie się tu też Sketch to Image, czyli tworzenie grafik przy użyciu generatywnych modeli Sztucznej Inteligencji. Myślę, iż to nie wszystko, ale pełnię opcji Moto AI pozostawiono do odsłonięcia na dzień oficjalnego debiutu.

Motorola Edge 60 Stylus otrzyma ekran pOLED 6.67″ (10-bit 1,220p, 120Hz i szczytowym 3000 nitów) z czułością pozwalającą na użytkowanie na mokro. Pod ekranem Snapdragon 7s Gen 2, 8GB RAM (LPDDR4X) i 256GB (UFS 2.2) + microSD do 1 TB. Szkoda, iż Android 15 tylko z dwoma większymi aktualizacjami. Podoba mi się obecność głośniczków z Dolby Atmos i Hi-Res Audio, a także port słuchawkowy 3.5mm. Bateria ze standardowymi 5000 mAh (z ładowaniem 68W i 12W bezprzewodowo). Moduł z aparatami dość standardowy: 50 mpx (Sony LYT-700C z OIS) + 13 mpx (ultra wide 120° i trybem makro). Motorola zaproponuje czujnik światła do redukcji migotania. Obie kamerki nagrają video w 4K z 30 fps. Z przodu selfie z 32 mega.

  • Plusy: precyzyjny rysik, wytrzymałość MIL-STD-810H + IP68
  • Minusy: na razie widzę tylko w Indiach (nie podano jeszcze cennika)

4. vivo V50e już oficjalnie (Indie)

Vivo wraca na polski rynek, więc każda premiera ich nowych modeli telefonów przyciąga większą uwagę. Jeszcze nie wiadomo, czy kolejny z serii V50 dotrze na europejski rynek, ale i tak warto docenić stosunek opcji do ceny w tym konkretnym telefonie. W Indiach proponowany jest od 31 tysięcy rupii, czyli ok. 325€ (nie licząc ceł i podatków). Czym ten Android dysponuje?

Co nowego zaoferuje vivo V50e? Do tej pory vivo oferowały V50, V50 Lite 4G i 5G. W najnowszym V50e pracować układ Dimenisty 7300, a to zdaje się ten sam chip co w poprzedniku. Do tego 8 GB RAM i 128/256 GB na dane. Na pokładzie Android 15 z najnowszą nakładką Funtouch OS 15. Vivo chce tu dać trzy większe aktualizacje systemu i cztery odnośnie łatek bezpieczeństwa. Producent dostarczy efektowny, poczwórnie zakrzywiony panel AMOLED (6.77″, 120Hz i FHD+ oraz wsparciem HDR10+) zintegrowany z czytnikiem palca. Bateria z dużą pojemnością 5600 mAh i ładowaniem choćby z 90W.

Smartfon posiada trzy kamerki 50 mega. Dwie z tyłu (Sony IMX882 z OIS + sensor ultrawide 116°), które skorzystają z charakterystycznego dla serii doświetlenia Aura Light. Trzeci aparat 50 megapikseli znajdziemy na froncie, gdzie jest AF i doświetlenie. Przodem można nagrywać video w 4K. Software ma wspierać narzędziami AI Image Expander i AI Photo Enhancer, a także trybem podwodnej fotografii.

  • Plusy: potrójny aparat 50 mpx, szczelność IP68/IP69, ekran AMOLED 120Hz
  • Minusy: na razie dostępny tylko w Indiach

5. Układ MediaTek Dimensity 9400+ (chip tygodnia)

Wyżej wspominałem już o debiucie chipa Dimensity 9400+, czyli podrasowanego układu o flagowych adekwatnościach od MediaTek. Chipset ten rozpoczął karierę od duetu Oppo Find X8s, ale niebawem dotrze też do innych Androidów. Producent chwali się poprawkami w obrębie wydajności i szybkości, ulepszeniami AI, zastrzyku opcji przy gamingu (HyperEngine), topowym zakresem łączności oraz GenAI dla obrazowania przez MediaTek Imagiq.

Core performance is accelerating intelligence with the MediaTek Dimensity 9400+
Enhanced speeds & performance
Faster & smarter #AI
Mobile gaming w/ HyperEngine
Connect further w/ Bluetooth, GNSS, 5G, #WiFi7
MediaTek Imagiq w/ #GenAI features pic.twitter.com/x4aSTGgjx1

— MediaTek (@MediaTek) April 10, 2025

Co nowego zaoferuje Dimensity 9400+? Przejdźmy do konkretów. Co takiego oznacza w nazwie plus? Procesor oczywiście podkręcono. Główny rdzeń ARM Cortex-X925 ma teraz 3.73 GHz (poprzednik 3.63GHz). NPU 890 z AI przyspieszyło o 20%, a Speculative Decoding+ i agentic AI to najważniejsze z poprawek w obrębie Sztucznej Inteligencji. Nie tknięto grafiki, ale Immortalis-G925MC12 GPU ma jakieś dopieszczenia HyperEngine.

Pamięć operacyjna ma być obsługiwana w LPDDR5X RAM (10 667Mbps), UFS 4 i 5G (Sub6). Komplet łączności z topu. Jest gotowość na Wi-Fi 7 (7.3 Gbps), Bluetooth 6.0 (12 Mbps), NFC i GPS/BeiDou/Glonass/Galileo/QZSS/NavIC przy lokalizacji. jeżeli chodzi o aspekty fotograficzne to podano obsługę czujników do 320 mega i video w 8K/60fps, ale są to parametry bardzo ogólne.

  • Plusy: kilka usprawnień podnoszących jakość flagowego układu (m.in. w obrębie AI)
  • Minusy: na razie możliwości sprawdzą posiadacze telefonów tylko na terenie Chin (niedługo spodziewam się jednak zapowiedzi kolejnych telefonów)

Kącik ostatnio publikowanych treści

W każdym z flagowych cyklów na moim blogu kończę przypomnieniem o ostatnich artykułach poświęconych telefonom. W tym kąciku znajdziecie najważniejsze z zestawień, porównań i ciekawszych wpisów związanych z rynkiem telefonów. Będę się starał rotować tymi materiałami. Tutaj będą trafiać też ostatnie testy, smarthacki związane z telefonami i powiązane z segmentem treści.

6. Składany Honor Magic V3 w moich rękach

Po prawie dwóch miesiącach bezpośredniego relacjonowania kontaktu ze składnym Honor Magic V3 w przeróżnych przeglądach na blogu, czas na materiał zbiorczy i ocenę najnowszego Androida chińskiej marki. Jak telefon wypadł w długofalowych testach? Sprawdziłem przede wszystkim ergonomię najsmuklejszego w swojej klasie urządzenia, rozwiązania systemowe w ramach giętkiej konstrukcji, no i oczywiście zdolności fotograficzne modułu z aparatami (a także rozszerzeń usprawniających fotografowanie poprzez zginaną w pół konstrukcję). Zapraszam do oceny, a także galerii zdjęć z kilku sesji fotograficznych.

Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3


7. Najlepsze flagowe telefony na rynku (2024/2025)

iQOO 13 (foto: iQOO na Weibo)

Kiedyś takie „rankingi” przygotowywałem częściej, ale w ostatnich latach skupiłem się na konkretniejszych sekcjach najciekawszych telefonów sezonu. Częściej aktualizowałem coroczne zestawienia modeli o najlepszych modułach fotograficznych, czy w składanym formacie. Wracam do budowania list typowych flagowców, ponieważ propozycje na 2025 rok wydają się jeszcze ciekawsze od poprzednich, a wysoka konkurencja wymusiła ostrzejszą walkę o klienta. Stworzyłem najnowszą ofertę, która pomoże wam (taką mam nadzieję) w jakiś sposób porównać potencjały poszczególnych jednostek. W 2024 roku niemal cała czołówka wydała swoje telefony wcześniej niż zwykle i prawie w tym samym okresie. Większość jesiennych debiutów chińskich Androidów szykuje swoje globalne odmiany tylko po kilku tygodniach od premier w Państwie Środka, więc i materiał do artykuły pojawił się wcześniej niż zwykle (takie wpisy przygotowywałem przeważnie na przełomie roku). Kilku producentów ma swoje prezentacje jeszcze przed sobą, ale raczej już wkrótce. W oddzielnej sekcji podałem ich poprzednie generacje, a z czasem artykuł będę aktualizował o te nowsze. Zapraszam!

Czytaj więcej: najlepsze flagowe telefony na rynku (2024/2025)


8. Podwójnie składane telefony (lista modeli)

Tecno Phantom Ultimate 2 (foto: Tecno Mobile)

Na moim blogu znajdziecie sporo rocznych podsumowań i przeglądów najlepszych składanych modeli telefonów. W każdym roku zestawiam najciekawsze jednostki aktualnych generacji. Zestawiałem foldy, zestawiałem flipy. Czas na nową kategorię, która pod koniec 2024 roku spróbuje przyciągnąć uwagę fanów mobilnych urządzeń. Kilku producentów znanych z produkcji modeli foldable zapowiedziało podwójnie składane telefony (właściwie to hybrydy telefonów z tabletami, które można złożyć w harmonijkę). To trzecia i moim zdaniem najbardziej praktyczna z propozycji giętkich wyświetlaczy. Większość z tegorocznych modeli to prototypy i concepty, ale już zapowiadające format jaki w przyszłym roku może zacząć ekspansję. Sądzę, iż urządzenia umownie klasyfikowane pod symbolem „Z” przyspieszą sprzedaż „składaków” z Androidami i HarmonyOS (a kiedyś pewnie też z iPadOS). Zapraszam do lektury i przeglądu nowości:

Przeczytaj: podwójnie składane telefony (hybrydy tabletów)


9. Jak wybrać składany telefon? – mini poradnik

vivo X Fold3 Pro (foto: vivo.com.cn)

Swój pierwszy składany telefon użytkowałem dłuższy czas już kilka lat temu (był nim Galaxy Z Fold3). Na rynku nie było wtedy zbyt wielkiego wyboru modeli. Dziś pod tym względem jest już nieco lepiej. W sprzedaży jest kilka propozycji, które do tematu podchodzą podobnie, ale z pewnymi różnicami. Nie wiesz czy warto kupić składany telefon w większym wydaniu? Nie znasz zalet i wad tych konstrukcji i czy funkcje urządzenia Ci się w ogóle przydadzą? Stworzyłem krótki poradnik, jak wybrać składany telefon i na co zwracać uwagę podczas zapoznawania się z tą wciąż nietypową formą telefonu. To kilka uwag z własnego doświadczenia. Może rozjaśnią niezdecydowanym sytuację.

Sprawdź: jak wybrać składany telefon?


10. Najciekawsze flip-phone’y tygodnia (zestawienie modeli)

RAZR 40 Ultra (foto: Motorola.com)

Obiecywałem, iż odświeżę zestawienie składanych telefonów i tak też w końcu uczyniłem. W odróżnieniu do poprzedniego przeglądu foldable, tym razem uwagę skupiłem na mniejszych konstrukcjach – tzw. flip-phone’ach. Zestawiłem najciekawsze ze składanych telefonów, które można w tej chwili kupić na rynku. Listę podzieliłem na dwie grupy, bo w tym roku zaczęła krystalizować się sekcja tańszych „składaków”. Na liście jest sporo modeli z poprzedniego roku, ale z czasem będę je aktualizował o generacje debiutujące w 2024 roku. Lista jest całkiem długa. Niestety, nie wszystkie propozycje kupimy w Polsce, a szkoda. Najważniejsze z propozycji jednak u nas są. Nie pokusiłem się o wybranie najlepszego ze składanych telefonów, ale przy każdym wymieniłem najciekawsze cechy.

Czytaj więcej o: najciekawsze składane telefony (flip-phone’y) 2024 roku


11. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

Dość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych telefonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


12. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


13. telefony, o których piszę

Smartfony są pierwszym i wciąż głównym powodem, dla którego prowadzę blog. Otwierając medium w 2012 roku robiłem to z myślą o Androidach i iPhone’ach. Dziś wciąż staram się trzymać tego tematu, ale z większym naciskiem na mobile ogółem. Jako właściciel pierwszego Androida na rynku (HTC Dream/G1) i bardzo wczesnego użytkownika iPhoneOS (tego sprzed iOS), poczułem jakąś misję, by popularyzować segment. Dziś już robić tego nie muszę, bo telefony są najpopularniejszymi urządzeniami elektronicznymi na rynku, ale pasja została. Przyglądam się rynkowi, analizuję nowości, testuję i komentuję.

Przeczytaj: smartfony, o których piszę


Idź do oryginalnego materiału