Smartfony tygodnia #160 (przegląd rynku)

3 godzin temu
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #159 – NEXX (foto: liberux.net)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu telefonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny (już 160!) zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range. Zapraszam też do poprzednich przeglądów. Wiele z nich jest wciąż aktualnych.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, paczki przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

Kącik rekordów (smartfony przekraczają kolejne rynkowe bariery):

  • 68% – to poziom aktualnego przyjęcia systemu iOS 18 na aktywnych iPhone’ach | wg Apple
  • 19% – to poziom aktualnego przyjęcia systemu iOS 17 na aktywnych iPhone’ach | wg Apple
  • 53% – to poziom aktualnego przyjęcia systemu iPadOS 18 na aktywnych iPadach | wg Apple
  • 27% – to poziom aktualnego przyjęcia systemu iPadOS 17 na aktywnych iPadach | wg Apple
  • 3.3 GHz – taki zegar ma otrzymać główny rdzeń Exynosa 2500 szykowanego dla składanych Galaxy Z Flip7
  • 32 GB – tyle RAM ma mieć prototypowy telefon Liberux NEXX z Linuksem na pokładzie
  • 5220 mAh – tyle ma bateria vivo X200 w wersji dla Austrii (5800 mAh w innych regionach). Model Pro otrzymał w Europie 5200 mAh zamiast 6000 mAh, czyli mniej choćby od chińskiego X200 Pro mini
  • 22% – o tyle urosła sprzedaż iPhone’ów w przeciągu ostatniej dekady (+33 mln sztuk) | wg Stocklytics
  • 33% – o tyle spadła sprzedaż telefonów Samsungów w przeciągu ostatniej dekady (-115 mln) | jw
  • 137% – aż o tyle względem poprzednika wzrosły w Polsce zamówienia na flagowego Honor Magic7 Pro w pierwszy trzech dniach od uruchomienia sprzedaży | chwali się chińska marka
  • 1 mld $ – aż takie przychody odnotowało już Nothing od momentu swojego powstania (w 2020 roku)
  • 11000$ – ponad tyle kosztują pozłacane iPhone’y 16 Pro od Caviar (z 24-karatowym pokryciem) – limitowaną serię ograniczono do 47 sztuk modeli z motywem Bitcoina

We’ve made a historic space video call from an area of no coverage using a standard mobile phone and commercial satellites built to offer a full mobile broadband experience

Watch @astro_timpeake join us in unveiling our space to land gateway pic.twitter.com/d9NWVLCQIL

— Vodafone Group (@VodafoneGroup) January 30, 2025

Trochę ciekawostek ze świata telefonów:

  • zadebiutowała pierwsza publiczna beta Androida 16 (dla Pixeli 6 lub nowszych w ramach Android Beta Program)
  • seria Galaxy S25 wspiera tzw. seamless updates (więc można korzystać z telefonu w trakcie instalacji update’u)
  • w Polsce realizowane są przygotowania do wdrożenia Tap to pay od Apple | wg cashless.pl
  • Google Identity Check ma chronić nasze konto w telefonie na wypadek zgubienia urządzenia (tryb wystartował w Pixelach z Androidem 15 i Samsungach z One UI 7)
  • Vodafone oświadcza, iż jest pierwszym i jedynym operatorem z udanym połączeniem video z poziomu telefona przy użyciu technologii satelitarnych (we współpracy z AST SpaceMobile)
  • cztery przystępniejsze cenowo telefony Samsunga otrzymały pierwsze certyfikacje (na rynek zmierzają modele Galaxy A06, Galaxy F06, Galaxy F16 i Galaxy M16 – wszystkie z 5G)
  • iPhone SE 4. generacji jednak z notchem (wskazują na to najnowsze wycieki)
  • Google Play Store przedstawił plakietki weryfikacji dla zaufanych aplikacji VPN (program musi przejść specjalną autoryzację, by otrzymać takie oznaczenie)
  • Windows 11 Insiders dodaje integrację z iPhonem w menu Start (zbliża się opcja wyświetlania wiadomości, plików i innych bezpośrednio w menu systemu Microsoftu)

1. Honor Magic V3 na sesjach fotograficznych

Zbliżam się do publikacji pełnego testu składanego Honor Magic V3. Przez kilka ostatnich tygodni publikowałem różne wpisy dot. możliwości flagowego Androida chińskiej marki. Telefon sprawdziłem też fotograficznie, a więc sprawdzając potencjał proponowanego zestawu aparatów. Starałem się przy tym jak najmocniej wykorzystywać nietypową konstrukcję, pozwalającą na wygodniejsze „strzelanie” w ramach stabilizacji oraz ujęć selfie. Jak zwykle wybrałem się na trzy sesje fotograficzne: dzienną, nocną oraz w warunkach sztucznego oświetlenia („indoorową”). Efekty dwóch pierwszych publikowałem w przeglądach mobilnej fotografii. Trzecia galeria trafi tam w tę środę. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pełna analizy Magica V3 dotrze na blog jeszcze w tym tygodniu. Dzisiaj mały teaser zbiorczy (próbki zdjęć ze wszystkich trzech sesji).

Ekran w Honor Magic V3 ma wysoką jasność i sporą przestrzeń.
Aplikacja aparati w Honor Magic V3
Selfie przy użyciu głównego aparatu Honor Magic V3

2. Nothing Phone (3a) – (zapowiedź tygodnia)

Rzadko się zdarza, iż w sekcji dot. telefonów nie mam ciekawej premiery. W związku z tym trzeba szukać w zapowiedziach. Tu znalazłem najnowsze info od marki Nothing (która zawsze podkreśla swoją siedzibę w Londynie). Tak się złożyło, iż marka Carla Peia (współzałożyciela OnePlusa) będzie niebawem obecna na polskim rynku, więc dobrze się złożyło. Nothing ogłosił na swoich serwisach społecznościowych, iż w trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie zamierza przedstawić trzecią generację swoich Androidów. Do tej pory stawiając wyłącznie na półkę średnią. Nothing Phone (3a) wciąż będzie pewnie oferowany w tej samej półce cenowej, ale producent ma w tym roku nieco bardziej podrasować możliwości urządzeń. Spekuluje się, iż tegoroczna oferta obejmie odmiany Phone (3a), Phone (3a) Plus i być może Phone (3a) Pro.

Phone (3a) Series. Power in perspective.

4 March 10 AM GMT. pic.twitter.com/auesJycJQy

— Nothing (@nothing) January 30, 2025


Pierwsze przecieki wskazują, iż 4 marca zobaczymy telefony wyposażone w Snapdragony, więc inaczej od poprzedników, w których pracowały układy MediaTek. Nowe urządzenia otrzymają nakładkę Nothing OS 3.1 bazującą na Androidzie 15. Jestem pewien, iż stylistyka wciąż z efektami LED Glyph. Po sieci krążą przecieki o adaptacji peryskopowego teleobiektywu. Która wariacja go otrzyma?

  • Plusy: pierwszy Nothing Phone z peryskopowym teleobiektywem
  • Minusy: chyba wciąż nie będzie to pełen flagowiec (ale coraz bliżej)

3. Minimal Phone z E ink i QWERTY

W zeszłym roku na jednej z crowdfundingowych platform pojawił się projekt interesującego telefona. Minimal Phone zaproponował e-papierowy wyświetlacz, Androida oraz klawiaturę QWERTY. Teraz urządzenie jest już ogólnodostępne, więc każdy może je nabyć ze strony producenta. To okazja do krótkiego przypomnienia ciekawych parametrów telefonu. Panel E Ink ma swoje wady i zalety, ale w tym przypadku należy patrzeć na pozytywnie. Jest to bowiem konkurent o charakterystycznych cechach, mających przykuć uwagę konkretnego odbiorcy. Dzięki oszczędniejszej pracy urządzenie wytrzyma choćby cztery dni, a przecież wykona wszystkie najważniejsze zadania. Część funkcji będzie ograniczona niższym odświeżaniem wyświetlacza oraz brakiem kolorów, ale generalnie ma to być jednostka bardziej biznesowa niż multimedialna. Wśród podzespołów są niemal wszystkie standardy poza modemem 5G. Cenę za tak nietypową odmianę Androida ustalono na 399$.

  • Plusy: specyficzny wyświetlacz i klawiaturka QWERTY
  • Minusy: niższe odświeżaniem, brak 5G, lżejsze specyfikacje

4. Caviar Bitcoin Edition iPhone 16 Pro z 24-karatowym pokryciem

iPhone 16 Pro w złocie od Caviar (caviar.global)

Caviar to specjalista o ultra luksusowych modyfikacji telefonów z wyższej półki (a ostatnio też smart zegarków i gogli VR). Ich najnowsza propozycja to inspirowane Bitcoinami wykończenie iPhone’ów 16 Pro w 24-karatowym złocie. Dwa najnowsze modele telefonów Apple przerobiono w efektownym stylu (jak zresztą większość wcześniejszych modeli). iPhone’a 16 Pro wyceniono tu na aż 11130$, a większego iPhone’a 16 Pro Max na 11190$. To znacznie przewyższające wyceny producenta, ale i mocno wyróżniające specjalnym pokryciem. Na takie jednostki mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Zresztą, Caviar przygotował tylko po 47 sztuk każdej z wersji. Dlaczego tyle konkretnie? Może to mieć związek z wyborem Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej o: iPhone 16 Pro

  • Plusy: wyjątkowo drogie wydanie iPhone’a
  • Minusy: zbytni przepych

5. Xiaomi 15 Ultra (przecieki)

W środę w fotograficznym przeglądzie tygodnia wrzucałem informacje o pierwszych zdjęciach high-endowego Xiaomi 15 Ultra, a dziś do sieci wyciekły też konkretniejsze specyfikacje nadchodzącego modelu. Android ten ma zadebiutować w Chinach w lutym, a globalnie w kolejnym miesiącu podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. Podobnie jak w poprzednich dwóch generacjach, model Ultra dotrze też w Europie.

Xiaomi 15 Ultra is expected to launch at #MWC2025

Here’s the latest on its colour and memory variants.

— 91mobiles (@91mobiles) January 30, 2025


Jak zapowiada się topowa edycja flagowej serii najnowszej generacji Xiaomi? Obrazku sugerują, iż będzie dostępna w dwóch klasycznych odmianach kolorystycznych, czyli bieli i czerni. Nie jest wykluczone, iż pojawi się też specjalna, srebrna edycja, ale tu już pewnie na wyłączność chińskiego rynku. Plotki wskazują, iż konfiguracja pamięci wystartuje od 16/512 GB. Na pokładzie powinien pracować Snapdragon 8 Elite, a bateria może otrzymać pojemność aż 6000 mAh z przewodowym ładowaniem 90W i bezprzewodowym 50W. Główny aparat ma dysponować sensorem 1″ (prawdopodobnie Sony Lytia LYT-900) i peryskopowym teleobiektywem o wysokiej rozdzielczości 200 megapikseli (jak vivo X100 Ultra, vivo X200 Pro i Honor Magic7 Pro).

  • Plusy: najmocniejsza wariacja tej generacji i peryskopowy aparat z 200 mega z optyką Leica
  • Minusy: za wcześniej się do czegoś przyczepiać

6. Google Pixel 9a zadebiutuje wcześniej?

Google już od kilku lat oferuje w ramach jednej generacji dwie serie Pixeli. Dziewiąta zadebiutowała wcześniej niż zwykle, tj. w sierpniu (zwykle jest to październik), więc rynek spodziewa się też przyspieszonej premiery wariantów „a”. Te przystępniejsze wersje Androidów amerykańskiego giganta mogą trafić do przedsprzedaży już w połowie marca. Według Smartprix i 91Mobiles Google planuje otworzyć pre-ordery 19 marca, a wysyłać Pixel 9a tydzień później. Zakładam, iż tylko w pierwszych krajach. Bazowy model ma kosztować tyle samo, co poprzednik, czyli 499$ (128 GB), natomiast za wariant 256 GB – 599$ (tu o 40$ drożej od wcześniejszej generacji). Plotki wskazują, iż tegoroczne Pixele w tańszej wersji mają zaoferować ekrany OLED 6.28″ (2700 nitów jasności), układ Tensor G3, 8 GB RAM, baterię 5100 mAh oraz aparaty 48 mpx (sensor główny) + 13 mpx (ultra wide).

  • Plusy: wcześniejsza premiera nowych Pixeli 9a
  • Minusy: wariacja 256 GB będzie droższa, wiąż brak teleobiektywu

Google Pixel 9a pricing has been leaked in the US!

Would you like to see it launch at the same price in India? pic.twitter.com/5aVmgLKeAD

— Smartprix (@Smartprix) January 29, 2025


Kącik ostatnio publikowanych treści

W każdym z flagowych cyklów na moim blogu kończę przypomnieniem o ostatnich artykułach poświęconych telefonom. W tym kąciku znajdziecie najważniejsze z zestawień, porównań i ciekawszych wpisów związanych z rynkiem telefonów. Będę się starał rotować tymi materiałami. Tutaj będą trafiać też ostatnie testy, smarthacki związane z telefonami i powiązane z segmentem treści.

7. Najlepsze flagowe telefony na rynku (2024/2025)

iQOO 13 (foto: iQOO na Weibo)

Kiedyś takie „rankingi” przygotowywałem częściej, ale w ostatnich latach skupiłem się na konkretniejszych sekcjach najciekawszych telefonów sezonu. Częściej aktualizowałem coroczne zestawienia modeli o najlepszych modułach fotograficznych, czy w składanym formacie. Wracam do budowania list typowych flagowców, ponieważ propozycje na 2025 rok wydają się jeszcze ciekawsze od poprzednich, a wysoka konkurencja wymusiła ostrzejszą walkę o klienta. Stworzyłem najnowszą ofertę, która pomoże wam (taką mam nadzieję) w jakiś sposób porównać potencjały poszczególnych jednostek. W 2024 roku niemal cała czołówka wydała swoje telefony wcześniej niż zwykle i prawie w tym samym okresie. Większość jesiennych debiutów chińskich Androidów szykuje swoje globalne odmiany tylko po kilku tygodniach od premier w Państwie Środka, więc i materiał do artykuły pojawił się wcześniej niż zwykle (takie wpisy przygotowywałem przeważnie na przełomie roku). Kilku producentów ma swoje prezentacje jeszcze przed sobą, ale raczej już wkrótce. W oddzielnej sekcji podałem ich poprzednie generacje, a z czasem artykuł będę aktualizował o te nowsze. Zapraszam!

Czytaj więcej: najlepsze flagowe telefony na rynku (2024/2025)


8. Podwójnie składane telefony (lista modeli)

Tecno Phantom Ultimate 2 (foto: Tecno Mobile)

Na moim blogu znajdziecie sporo rocznych podsumowań i przeglądów najlepszych składanych modeli telefonów. W każdym roku zestawiam najciekawsze jednostki aktualnych generacji. Zestawiałem foldy, zestawiałem flipy. Czas na nową kategorię, która pod koniec 2024 roku spróbuje przyciągnąć uwagę fanów mobilnych urządzeń. Kilku producentów znanych z produkcji modeli foldable zapowiedziało podwójnie składane telefony (właściwie to hybrydy telefonów z tabletami, które można złożyć w harmonijkę). To trzecia i moim zdaniem najbardziej praktyczna z propozycji giętkich wyświetlaczy. Większość z tegorocznych modeli to prototypy i concepty, ale już zapowiadające format jaki w przyszłym roku może zacząć ekspansję. Sądzę, iż urządzenia umownie klasyfikowane pod symbolem „Z” przyspieszą sprzedaż „składaków” z Androidami i HarmonyOS (a kiedyś pewnie też z iPadOS). Zapraszam do lektury i przeglądu nowości:

Przeczytaj: podwójnie składane telefony (hybrydy tabletów)


6. Jak wybrać składany telefon? – mini poradnik

vivo X Fold3 Pro (foto: vivo.com.cn)

Swój pierwszy składany telefon użytkowałem dłuższy czas już kilka lat temu (był nim Galaxy Z Fold3). Na rynku nie było wtedy zbyt wielkiego wyboru modeli. Dziś pod tym względem jest już nieco lepiej. W sprzedaży jest kilka propozycji, które do tematu podchodzą podobnie, ale z pewnymi różnicami. Nie wiesz czy warto kupić składany telefon w większym wydaniu? Nie znasz zalet i wad tych konstrukcji i czy funkcje urządzenia Ci się w ogóle przydadzą? Stworzyłem krótki poradnik, jak wybrać składany telefon i na co zwracać uwagę podczas zapoznawania się z tą wciąż nietypową formą telefonu. To kilka uwag z własnego doświadczenia. Może rozjaśnią niezdecydowanym sytuację.

Sprawdź: jak wybrać składany telefon?


7. Najciekawsze flip-phone’y tygodnia (zestawienie modeli)

RAZR 40 Ultra (foto: Motorola.com)

Obiecywałem, iż odświeżę zestawienie składanych telefonów i tak też w końcu uczyniłem. W odróżnieniu do poprzedniego przeglądu foldable, tym razem uwagę skupiłem na mniejszych konstrukcjach – tzw. flip-phone’ach. Zestawiłem najciekawsze ze składanych telefonów, które można w tej chwili kupić na rynku. Listę podzieliłem na dwie grupy, bo w tym roku zaczęła krystalizować się sekcja tańszych „składaków”. Na liście jest sporo modeli z poprzedniego roku, ale z czasem będę je aktualizował o generacje debiutujące w 2024 roku. Lista jest całkiem długa. Niestety, nie wszystkie propozycje kupimy w Polsce, a szkoda. Najważniejsze z propozycji jednak u nas są. Nie pokusiłem się o wybranie najlepszego ze składanych telefonów, ale przy każdym wymieniłem najciekawsze cechy.

Czytaj więcej o: najciekawsze składane telefony (flip-phone’y) 2024 roku


8. Honor 90 i jego 200 megapikseli (ostatnio testowany)

Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


9. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

Dość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych telefonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


10. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


Idź do oryginalnego materiału