
Nadchodzące telefony i laptopy zaserwują nam ogromny skok wydajności. Powód? Zaprezentowano właśnie nowy standard pamięci operacyjnej dla urządzeń mobilnych.
Smartfony i niektóre laptopy korzystają z pamięci operacyjnej z serii LPDDR. To specjalne rozwiązanie stworzone z myślą o mniejszych sprzętach, które z jednej strony są miniaturowe i mieszczą się wszędzie, a z drugiej oferują wysoką wydajność. Właśnie przyszedł czas na standard LPDDR6, który jest przyszłością telefonów i laptopów.
Nowy typ pamięci dla małych i energooszczędnych urządzeń. Jest niezwykle szybki
Organizacja JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) odpowiadająca za standaryzowanie elektroniki wykorzystywanej w sprzęcie komputerowym opublikowała specyfikację dot. standardu LPDDR6. To technologia pamięci operacyjnej nowej generacji, która stanowi ulepszenie dla w tej chwili stosowanych w smartfonach pamięci LPDDR5, LPDDR5X oraz LPDDR5T.
Dokument opublikowany przez JEDEC również po raz pierwszy wspomina o standardzie DDR6, stworzonym z myślą o stacjonarnych komputerach osobistych. w tej chwili w najnowszych platformach komputerowych typu AM5 i LGA1851 stosuje się pamięci DDR5.
Czym ma wyróżniać się technologia LPDDR6? Głównie prędkością. Moduły w tym standardzie mogą pracować z transferem między 10667 oraz 14400 MT/s, oferując przepustowość na poziomie 28,5-38,4 GB/s. Rozwiązanie znacząco przewyższa obecne moduły LPDDR5T o transferze do 9600 MT/s. W nowej wersji zastosowano też cztery 24-bitowe podkanały, które zapewniają mniejsze opóźnienie i lepszą synchronizację.
LPDDR6 memory standard has been officially announced #LPDDR6 #MobileMemory #JEDEC #NextGenRAM pic.twitter.com/OTYNkBZnXW
— TechPP (@techpp) July 11, 2025Organizacja obniżyła również wymagania dotyczące wykorzystywanego napięcia dla pamięci oraz opracowała nowe funkcje pomagające oszczędzać energię. Jedno z rozwiązań znacząco obniża zapotrzebowanie na energię podczas pracy w mniejszym obciążaniu. To akurat ważne w urządzeniach, gdzie akumulatory mają bardzo ograniczoną pojemność – m.in. telefony. Telefony zwykle wykorzystujemy do mniej wymagających dla komponentów czynności, takich jak przeglądanie internetu czy korzystanie z aplikacji mediów społecznościowych.
JEDEC to organizacja normalizacyjna, która nie zajmuje się tworzeniem pamięci. Jednak jej partnerzy – m.in. producenci czipów dla telefonów typu Qualcomm, Samsung i MediaTek oraz firmy odpowiadające za tworzenie pamięci (Micron, SK Hynix) – udzielili poparcia nowej specyfikacji pamięci. Pierwsze tego typu komponenty powinny pojawiać się na rynku już w następnym roku. zwykle technologie pamięci są wdrażane ok. rok po zapowiedzi. Najlepsze telefony wydawane pod koniec 2026 i 2027 r. wyposażone w czip Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 3 mogą korzystać z tej technologii.
Co to dla ciebie i dla mnie oznacza?
W wielkim uproszczeniu i skrócie – szybsze i bardziej energooszczędne sprzęty. Pamięci LPDDR są niezwykle istotne w telefonach, laptopach (szczególnie lżejszych i mniejszych ultrabookach pokroju MacBooków), miniaturowych komputerach oraz przenośnych handheldach PC pokroju Xbox ROG Ally X.
Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale wszystkie te sprzęty nie mogłyby funkcjonować bez technologii pamięci LPDDR. Duża część nowoczesnych urządzeń (szczególnie z wyższej półki) korzysta z modułów LPDDR5 i LPDDR5X, które już są naprawdę szybkie. Kto jednak powiedział, iż nie mogą być jeszcze szybsze.
W przypadku telefonów zastosowanie nowych pamięci może nie mieć aż tak ogromnego znaczenia, ponieważ tego typu urządzenia powoli dochodzą do ściany możliwości. adekwatnie co roku dostajemy nowe procesory w telefonach, ale mało kto potrafi je wykorzystać. W laptopach i urządzeniach pokroju ROG Ally X te pamięci mają jednak większe znaczenie.
Im szybszy RAM, tym wyższa przepustowość oraz lepsza wydajność w programach oraz grach. Szczególnie w sprzętach, które używają zunifikowanej pamięci operacyjnej wykorzystywanej nie tylko przez procesor, ale też układ graficzny. Wtedy szybsza pamięć naprawdę się przydaje. Mam nadzieję na szybkie wdrożenie nowego standardu LPDDR6.
Jednocześnie czekam na DDR6 do pełnoprawnych komputerów stacjonarnych.
Więcej podobnych tekstów przeczytasz na Spider’s Web: