Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- X (dawniej Twitter) planuje aplikację a’la YouTube na telewizory Samsunga i Amazona
- Nanoleaf i Umbra z nowymi smart lampkami Cono Portable Lamp i Cup Lamp
- Yale przedstawia ewolucyjne zmiany w zamku Linus Smart Lock L2
- LOOI to smart robocik na biurko (crowdfunding)
- Dasung z przenośnym monitorem Paperlike Color (12″) z kolorowym E-Ink
1. X z „jutubem” dla smart TV
Już od jakiegoś czasu mówi się, iż Elon Musk chce wprowadzić własną wyszukiwarkę (rywala dla Google), ale i platformę atakującą YouTube. W tym zakresie swoje ambicje ma też TikTok. Amerykański multimiliarder zapowiedział właśnie, iż X (dawniej Twitter) buduje serwis video przypominający YouTube’a. Ma zadebiutować na inteligentnych telewizorach Samsunga oraz Amazona, czyli prawdopodobnie na systemach Tizen oraz Fire TV OS. Jeszcze nie wiadomo do końca, kiedy odbędzie się premiera. Aplikacja ma status „coming soon”. Działania mają potwierdzać kierunek rozwoju „Twittera” po przejęciu go przez Elona Muska. Musk przyznał, iż 8 na 10 odwiedzających X ogląda video. Zmiany są konieczne, bo portal ma spadki (niekoniecznie związane tylko z atakami lewicowych mediów, bo w tej chwili królują po prostu serwisy z rolkami).
Coming soon
— Elon Musk (@elonmusk) March 9, 2024
2. Nanoleaf i Umbra ze smart lampami z Matter
Nanoleaf rozwija się coraz szybciej, zwłaszcza w kwestii nowej oferty. Kiedyś głównie producent inteligentnych paneli ściennych LED, teraz marka o bardzo ciekawych produktach pokrewnych. W najnowszej odsłonie smart oświetlenia proponuje lampy projektowane wspólnie z kanadyjskim Umbra. Wszystkie ze wsparciem Matter-over-Thread! Nanoleaf i Umbra przygotowały dwie propozycje: Cono Portable Lamp i Cup Lamp. Obie na wybranych rynkach trafiły właśnie do przedsprzedaży. Z tego co pamiętam, były prezentowane na wrześniowych IFA w Berlinie, a potem również na styczniowych CES w Las Vegas.
Współpraca z Matter przez protokół Thread ma pozwolić, nie tylko na kontrolę przez aplikacje Nanoleaf, ale też synchronizację z różnymi ekosystemami smart home. Cono Lamp pozwala na różne ustawienia. Jest w pełni bezprzewodowa. Jej bateria ma pozwalać na około pięć godzin pracy (aku ładowne przez USB-C). Z kolei Cup Lamp to biurowa lampka z kubeczkiem na ołówki i długopisy. Też w ciekawej, minimalistycznej stylistyce. Lampka oferuje 130 lumenów jasności. Z kolei Cono aż 320 (LEDY z RGBW 16 mln kolorów i 2700-6500K). Cup jest przewodowa, więc nie tak przenośna, ale pozwala na ładowanie innych urządzeń przez port USB-C. Obie oczywiście ze smart sterowaniem.
Ceny Nanoleaf określił następująco: Cono Portable Lamp (kolory Grey lub Sierra) na 95$, a Cup Lamp na 130$ (tylko czarna opcja).
3. Yale Linus Smart Lock L2
Jak może pamiętacie, w Moim Smart Domu pracuje inteligentny zamek Linus Smart Lock od Yale. Po kilku latach marka odświeża urządzenie. Model L2 to ewolucyjna propozycja, czyli podobny sprzęt z kilkoma ulepszeniami. Co zatem poprawiono w nowej odsłonie zamka? Konstrukcja z zewnątrz jest bardzo podobna, choć małym liftingiem. Producent obiecuje zwiększoną trwałość, cichszą pracę i dwukrotnie większą szybkością (jest lepszy moment obrotowy). Przy zamykaniu nie ma to aż takiego znaczenia, ale szybsze otwieranie to plus. W moim przypadku zaraz po wyjściu z klatki schodowej (nie korzystam z windy, a i tak zakłócałaby mi sygnał) nie musiałbym już chyba czekać na odryglowanie wejścia.
Największą zmianę jest integracja z modułem Wi-Fi (obok Bluetooth), więc nie będzie już potrzebny mostek, który blokuje nam jedno z domowych gniazdek. Główny zakres możliwości Yale Linus Smart Lock L2 pozostaje ten sam. Już poprzednik oferował praktycznie komplet funkcji jakich oczekujemy od smart zamka:
- automatyczne otwieranie i zamykanie (w tym z wykorzystaniem geofencingu)
- dzielenie się wirtualnymi kluczami (harmonogram dostępu lub klucze czasowe)
- jest opcjonalny Yale Smart Keypad (klawiatura z kodem)
- współpraca z ekosystemem Yale Smart Home
- współpraca z platformami Google Home, Amazon Alexa i Apple Dom
- wirtualne klucze w smart zegarkach Apple Watch
- możliwość wykorzystania rozwiązań NFC (małych Yale Dot do zainstalowania w zasięgu zamka) – Yale zapewnia możliwość wykorzystania do pięciu takich modułów (paczka trzech to ok. 30€)
- nowa funkcja automatycznego blokowania/odblokowywania drzwi w wyznaczonych porach dnia (zapewni dodatkową ochronę w razie zapominania ryglowania wejścia)
Jak z ceną? Yale wycenił Linus Smart Lock L2 w naszym kraju na 1029 zł.
4. LOOI – biurkowy smart robocik (crowdfunding)
Pamiętacie Doly? LOOI to jego bezpośredni rywal, który zresztą mniej więcej w tym samym czasie prowadzi konkurencyjną kampanię w crowdfundingowej platformie Kickstarter. Oba robociki łączy podobne przeznaczenie, ale ten drugi stara się wykorzystać do działania nasz telefon. Mobilny gadżet na gąsienicach utrzymuje telefon, który jest mózgiem całej konstrukcji. Urządzenie ma współpracować w interaktywny sposób (m.in. z wirtualną ekspresją), ładować bezprzewodowo telefon, no i oferować elementy ostatnich trendów, tj. algorytmy Sztucznej Inteligencji przez integrację z ChatGPT. AI ma nadać robocikowi rodzaj cyfrowej „osobowości”. Generalnie hardware ma być składową nowych rozwiązań jakie trafiają na nasze telefony. Czy to połączenie się uda? Zbiórka funduszy pokaże. LOOI wyceniono na 129$ (to (-23% z planowanych169$). Planowana realizacja pierwszych sztuk już w kwietniu.
Znalezione na Kickstarterze
5. Mobilny monitor Paperlike Color (12″) z kolorowym E Ink
Markę Dasung możecie już kojarzyć z kilku e-papierowych wyświetlaczy. O kilku ich monitorach w tej technologii na blogu pisałem. Chiński producent, który specjalizuje się w ofercie tego typu paneli przygotował kolejny. Firma idzie za ciosem i najwyraźniej znalazła niszę, która działa! Kolorowy e-tusz ma swoje wady i zalety, które można w odpowiedni sposób wykorzystać. Najnowszy (kierowany na razie głównie na wewnętrzny rynek) Paperlike Color (12″) to bezprzewodowa, bardziej kompaktowa odmiana monitora o tej samej nazwie (ale z przekątną 25.3″).
Dasung proponuje w Paperlike Color (12″) wyświetlacz w rozdzielczości 2560 x 1200 pikseli z kolorowym E Ink Kaleido 3. Ma wystarczyć, by wyświetlić wiele podstawowych typów contentu. To jeden z nielicznych wariantów z kolorem, ale i tu producent mocno inwestuje. Barwy nie są tak silne jak w LCD/OLED i innych panelach, ale dają radę. Odświeżanie słabsze, ale w wielu sytuacjach wystarczające, a daje dłuższy czas pracy na baterii. W ostrym świetle jest lepsza czytelność, ale w razie czego urządzenie posiada też własne podświetlenie. Jak widać na załączonym obrazku, monitor można połączyć z klawiaturą i innymi urządzeniami, więc nadaje się do biurowej pracy.
Szkoda, iż nie podano jeszcze międzynarodowej ceny, ani choćby ewentualnej dostępności poza Chinami. W Państwie Środka Papelike Color 12″ kosztuje 4999 juanów (czyli ok. 700$ w przewalutowaniu). Nie specjalnie tano, prawda?
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
6. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
7. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
8. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
9. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub