Smart home tygodnia #94 (przegląd rynku)

10 miesięcy temu
Zobacz też: smart home tygodnia #93 – Dyson V15s Detect Submarine (foto: ze strony dyson.pl – nie od agencji PR)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • kolejna smart kamerka z lukami bezpieczeństwa (chińska, ale oferowana globalnie)
  • Google TV z aktualizacją oraz wsparciem Fast Pair dla bezprzewodowych słuchawek
  • smart lampa sufitowa Aqara Ceiling Light T1M w globalnej sprzedaży
  • do Europy wkracza protokół Z-Wave Long Range (o większym zasięgu i możliwościach)
  • kosiarki Segway Navimow i Series z Asystentem AI do mapowania trawnika
  • Razer Gamer Room to nowa seria oświetlenia rozszerzającego wrażenia Chroma RGB o wnętrze
  • Lifx z nową ofertą zewnętrznego oświetlenia zgodnego z Matter
  • hub IKEA Dirigera ze wsparciem Matter
  • zerknijcie na możliwości smart zamków SwitchBot Lock Pro z Matter

1. Uwaga na tanie video smart dzwonki!

Coraz częściej do moich przeglądów trafiają przypadki niesprawnych systemów zabezpieczeń (a konkretnie luk w oprogramowaniu, które wpływa na prywatność użytkowników). Niestety mam kolejny. Dotyczy smart monitoringu przez inteligentny dzwonek do drzwi. Zwracam od razu uwagę, iż chodzi o urządzenie kosztujące ok. 30$ i sprzedawane na świecie pod różnymi nazwami (Eken, Tuck, Fishbot, Rakeblue, Andoe, Gemee i Luckwolf). To oczywiście produkcja chińska. Consumer Reports donosi, iż moduły te są oferowane m.in. na Amazonie, a także platformach Temu, czy Shein. Kamerki te nie posiadają szyfrowania i mogą uwidaczniać dane związane z IP i siecią Wi-Fi. Ułatwiając tym samym włamania. Uważajcie co kupujecie.

Dive into the entire findings, including our recommendation on what to do if you own one of these devices.

— Consumer Reports (@ConsumerReports) February 29, 2024


2. Update Google TV i wsparcie Fast Pair

Google TV się zmieni. Amerykański gigant zacznie niebawem aktualizację telewizorów, które korzystają z systemu dla smart TV (zastępującego Android TV). Największe zmiany odczujemy w warstwie wizualnej. Google odświeży design ekranu głównego, na którym wybieramy treści do oglądania. Platforma ma docierać na telewizory w przeciągu najbliższych miesięcy. Niestety, w opisie zmian nie widzę żadnych nowych funkcji. Skupiono się na lekkiej modyfikacji widoku głównego. Ma bardziej nawiązywać do nowoczesnych motywów tego typu i przyspieszyć/ułatwić interakcję z materiałami oferowanymi dla Google TV. W panelu zmieści się więcej ikonek i pól, co zmniejszy potrzeby ewentualnego przewijania. Wygodniej będzie ustawiać aplikacje przy personalizowaniu platformy.

Connect headphones with just a click

We’re rolling out Fast Pair for Google TV, so you can enjoy a personalized, private sound experience that’s tailored to your needs.

Follow these simple steps to set up your device: pic.twitter.com/eVBwyfN8nR

— Made by Google (@madebygoogle) March 6, 2024

Oprócz tego (informacja niezależna) Google poinformowało o dodaniu do telewizorów z Google TV opcji szybkiego parowania urządzenia z bezprzewodowymi słuchawkami przez tryb Fast Pair. Przyspieszy łączenie słuchawek z TV.


3. Aqara Ceiling Light T1M z systemem powiadomień

Aqara Ceiling Light T1M

W zeszłym tygodniu informowałem Was o starcie crowdfundingowej zbiórki dla smart zamka Aqara U200, a w tym do międzynarodowej sprzedaży wkracza lampa sufitowa Aqara Ceiling Light T1M (którą też już chyba na blogu przedstawiałem). Pierwszy raz o modelu było głośniej w trackie wrześniowych targów IFA w Berlinie. Model wyróżnia się systemem powiadomień przez sygnalizację świetlną. W urządzeniu są dwa źródła światła. Wewnętrzne główne oraz pierścień, przy pomocy którego rozpoznamy notyfikacje. Odpowiednim kolorom możemy przypisać jakąś informację, np. wydarzenie (reakcje czujnika na coś). Generalnie możliwości jest nieskończenie wiele (zależnie od naszej sieci urządzeń, scen i potrzeb). Lampa Ceiling Light T1M posiada różne temperatury światła (2700-6500K) i paletę aż 16 milionów kolorów.

Warto dodać, iż Aqara Ceiling Light T1M jest zgodna ze standardem Matter, więc można ją uwzględnić przy wielu różnych platformach. Potrzebny będzie jednak hub (tu np. Aqara Hub M2, który w lutym uzyskał wsparcie Matter. niedługo dotrze też Aqara M3 hub jako kontroler Matter i tzw. border router przez protokół Thread. Pozostałe huby marki (Hub M1S, Hub E1, Camera Hub G3 i Camera Hub G2H Pro) otrzymają Matter w najbliższych miesiącach. – are said to be receiving a Matter update over the coming months.


4. Z-Wave Long Range trafia do Europy

O aktualizacji Z-Wave do Long Range (ZWLR) pisałem już dość dawno temu (jeszcze w 2020 roku). Teraz większy zasięg protokołu wkracza do Europy. Po prawie czterech latach standard w specyfikacji na nasz kontynent doczekał się finalnej wersji. Producenci na Starym Kontynencie zaczną niebawem oferować swoje produkty z uwzględnieniem nowego standardu. Poprzednik był ograniczony do ok. 100 metrów, natomiast ZWLR wg Z-Wave Alliance podniósł zasięg do choćby 400 metrów (uwzględniając przy tym więcej, bo choćby 4000 urządzeń – w standardowym Z-Wave tylko 232). Oczywiście wszystko wstecznie kompatybilne, tj. z już aktualnie zaprojektowanymi sieciami. Nowa architektura point-to-point ulepszy sposób komunikacji między powiązanymi modułami, co skróci też czas reakcji między elementami (np. na linii bramka/hub <-> urządzenie końcowe).

Big News Today The specification for Z-Wave Long Range for the European market has been completed, and will be made available to member companies in an upcoming release. href="https://twitter.com/hashtag/ZWave?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#ZWave #ZWaveMembers #IoT #SmartBuildings #SmartHome #ZWLR

— Z-Wave Alliance (@ZWave_Alliance) March 1, 2024

Inteligentnego sprzętu w smart sieciach przybywa, a to wymusiło poprawki w rozwoju sieci. Na rynku jest już ponad 100 milionów urządzeń korzystających z Z-Wave (oferta obejmuje ponad 4300 modeli certyfikowanych dla Z-Wave). Z kolei sprzętu wspierającego Z-Wave LR jest już ponad 50.


5. Segway Navimow i Series z Asystentem AI do mapowania

Oferta Segwaya to już od dawna nie tylko żyroskopowe UTO (Urządzenia Transportu Osobistego), ale też elektryczne hulajnogi i inne podobne pojazdy ułatwiające przemieszczanie się. Nie każdy wie, iż producent sprzedaje też roboty koszące trawę. Ich smart kosiarka chce się wyróżnić algorytmami Sztucznej Inteligencji do mapowania przestrzeni. Navimow i Series otrzyma asystenta AI, który poradzi sobie z pozycjonowaniem sprzętu na naszym trawniku. Nie potrzebuje fizycznie oznaczanych granic, by precyzyjnie poruszać się wyłącznie po murawie. Od 2021 Segwaye korzystają z nawigacji satelitarnej. Nowe i Series zastosują AI oraz aplikację do wyznaczania mapy. Możliwe będzie oznaczenie stref, po których kosiarka nie będzie mogła jeździć.

Najnowsza wersja Exact Fusion Locating System połączy Real-time kinematic positioning (RTK) przez GNSS z dokładnością do do centymetra z kamerką wyposażoną w widzenie komputerowe w 140-stopniowym polu widzenia. Wspólnie mają radzić sobie z oceną pozycji. Oprogramowanie VisionFence ominie choćby przeszkody (w bazie ponad 30 obiektów). Do tego sposób poruszania się kosiarki będzie nietypowy, bo zygzakowaty. Łączność 4G do zdalnej obsługi będzie opcjonalna. Kosiarkę Navimow i Series przedstawiono na styczniowych targach CES w Las Vegas. Wyceniono ją na 999$ (1299$ z mocniejszą baterią).


6. Razer Gamer Room – efekty Chroma RGB do pokoju gracza

Razer ma już sporo różnych elementów wykorzystujących efekty wizualne Chroma RGB. Oczywiście wszystkie kierowane do graczy. Przygotowane z myślą o poprawie doświadczeń pod kątem dodatkowych rozszerzeń przy użyciu LEDów. Teraz marka rozszerza ofertę o serię Razer Gamer Room. Jak sama nazwa wskazuje, moduły posłużą do rozbudowy pokoju gamera o efekty oświetleniowe przypominające smart home. Linia objęła: lampę (Razer Aether Lamp Pro oraz Aether Lamp), żarówkę (Aether Light Bulb), pasek ledowy (Aether Light Strip i Aether Light Strip Extender) oraz lampkę do monitora (Aether Monitor Light Bar). Nie wiem dokładnie jak z cennikiem. Zajrzyjcie na stronę producenta.

The future of gaming lighting has arrived. Illuminate your play today with the Razer Gamer Room Line—now available:

Light up every corner of your space and bask in true Razer Chroma RGB immersion with lights that sync with your games, movies, and music. pic.twitter.com/NTh8IvWsbC

— R Λ Z Ξ R (@Razer) March 5, 2024


7. Lifx z outoorowym oświetleniem z Matter

Lifx powraca z nowościami oświetleniowymi. Tym razem ofertą outdoorową, czyli z LEDami na zewnątrz. Najważniejszą informacją jest tu zgodność ze wspomnianym już kilkukrotnie w tym zestawieniu standardem Matter. Jeden z pierwszych bezpośrednich konkurentów dla Philips Hue (dzisiaj jest ich znacznie więcej i radzą sobie lepiej od Lifx) zaproponuje pięć opcji do instalacji światełek na budynku lub w ogrodzie. Pojawi się elastyczna taśma neonowa, kilka punktowych światełek, doświetlenie do ścieżki i łańcuchy żarówek. Wszystkie ze wsparciem łączności Wi-Fi (2.4GHz). Matter ma być aktywowany w ramach przyszłej aktualizacji. Cała gama obejmuje ofertę SuperColor. CEO marki obiecuje, iż po ostatnim przejęciu nastąpi teraz rozwijanie nowej oferty o kolejne propozycje. Większość z nich ma uwzględniać Matter. W tej chwili nowe wyroby widzę głównie w regionie Ameryki Północnej. Cennik od 100 do 170$ zależnie od modelu.

Lifx String Light (foto: lifx.com)

8. IKEA Dirigera hub ze wsparciem Matter

IKEA stara się o kompatybilność z różnych standardami i platformami smart home, ale dopiero teraz będzie ciekawiej. Około półtora roku po zaprezentowaniu huba Dirigera (zastępującego Trådfri Gateway) szwedzki gigant wprowadza zgodność z Matter. Co prawda, miał dotrzeć już w zeszłym roku, ale lepiej późno niż wcale. Do tej pory użytkownicy systemu musieli bazowąć głównie na natywnym Zigbee. Teraz z aplikacji beta Ikea Home Smart zyskają opcje wykorzystania rozwiązań Matter. Przekształcą one hub Dirigera w mostek z Matter. Umożliwi to włączanie do sieci bazującej na sprzęcie IKEA innych urządzeń niekompatybilnych z Matter. Szkoda, iż Dirigera z Matter nie jest kontrolerem. Nie wspomniano też nic o opcji boarder routera przez Thread. Dirigerę wyceniono na 70$

.@jp2e, @verge shares Alliance Promoter Member @Ikea offers #Matter support for the Dirigera hub in beta via the Ikea Home Smart app devices.

Read the article: href="https://twitter.com/hashtag/csaiot?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#csaiot #buildwithmatter #zigbee #globaltech pic.twitter.com/PDYw4vj56n

— Connectivity Standards Alliance (@csaiot) March 6, 2024


9. Smart zamek SwitchBot Lock Pro z Matter

SwitchBot wprowadził do sprzedaży kolejny świetny cenowo, a także funkcyjnie, inteligentny gadżet. Tym razem zamek do drzwi. Już po wstępnym rzucie oka na specyfikacje SwitchBot Lock Pro, można rzecz, iż dysponuje naprawdę atrakcyjnym zestawem funkcji. Praktycznie wszystkie niezbędne standardy, a dodatkowo zgodność z Matter oraz kooperacja z większością typów ryglowania drzwi (nawet wielopunktowych zapadek wymagających większej mocy).

W ofercie widzę dwie wersje zamka. Bazową i Pro. Obie w super cenie, szczególnie w pierwszym okresie, gdzie sam moduł do drzwi wyceniono na 100€, a zestaw z bramką i klawiaturą – 159€. Prawda, iż niewiele? SwitchBot Lock otrzymał Quick Key (otwarcie jednym przyciskiem), Keypad Touch z czytnikiem na odciski palca (w Pro), no i zdalne otwieranie wirtualnymi kluczami. Bateria ma dysponować energią wystarczającą na 6-9 miesięcy pracy – zależnie od użytkowania. Nietypowo rozwiązana sposób wymiany baterii. SwitchBot Dual Power Pack pozwoli na podładowanie jednej z dwóch baterii (by zamek był stale zasilany).

Producent obiecuje wsparcie Google Home i Alexy, a także HomeKit (Apple Dom) poprzez Matter. W przypadku tego ostatniego niezbędny będzie SwitchBot Hub Mini Matter Enabled. W modelu Pro zauważyłem też tryb automatycznego zamykania/otwierania drzwi. Są też karty z chipami zbliżeniowymi NFC. kooperacja z Apple to też uwzględnienie smart zegarka Apple Watch.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

10. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


11. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


13. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub

Idź do oryginalnego materiału