Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- Dyson z nową suszarką Supersonic r
- Brian Eno proponuje LEDowy adapter
- JBL L42ms to system do streamingu z Classic Series
- odkurzanie ze wsparciem Rzeczywistości Rozszerzonej?
- jak działa ekran EyeSight w goglach Apple Vision Pro?
1. Dyson Supersonic r – smart suszarka (z okładki)
Dyson umie w technologie, ale i design. Oba elementy zawsze wyróżniały produkty specjalisty od urządzeń dla domu z Wielkiej Brytanii. Marka przygotowała nową generację suszarki, której stylistyka jest oczywiście wyjątkowa. Supersonic r ma kształt peryskopu, a wraz z podpórką na blat w ogóle nie wygląda na suszarkę. Sprzęt raczej do użytku profesjonalnego, a więc salonów piękności. Dział urządzeń Supersonic Dysona istnieje już od 2016 roku i od tego czasu nie przeszedł wyraźnych zmian stylistycznych.
W trakcie New York Fashion Week pokazano zupełnie nową konstrukcję. Supersonic r jest inne i prawie dwa razy lżejsze od poprzednika. Suszarka do stylizacji włosów przez cały czas używa przepływu powietrza pod dużym ciśnieniem, które nie niszczy tak włosów jak konwencjonalny odpowiednik. Urządzenie współpracuje z RFID, które automatycznie dopasują ustawienia do różnych celów. Styliści i fryzjerzy skorzystają na tych ułatwieniach przez szybszą obsługę wybranych trybów pracy. Dyson wycenił Supersonic r na aż 570$ (stąd moje podejrzenia jeżeli chodzi o przeznaczenie profesjonalne). Premiera w kwietniu.
2. Brian Eno proponuje LEDowy adapter
Gramofony/adaptery do płyt winylowych już od dawna cieszą się wysoką popularnością (renesans trwa już grubo od ponad dekady). Wyższe zainteresowanie powoduje większą konkurencję między producentami, którzy projektują modele dla różnych grup odbiorców. Są propozycje audiofilskie, vintage, a także w stylu nowoczesnym. Brian Eno przygotował limitowaną serię pasującą do tej ostatniej grupy. Jego projekt mieni się mnóstwem kolorów z uwagi na zastosowanie podświetlanej LEDami konstrukcji. Sprzęt nie będzie tani. Za te efekty wizualne trzeba zapłacić aż 20 tysięcy funtów (tyle co poprzednik z 2021 roku). Turntable II jest akrylowe. W nowej odmianie jest w pełni okrągłe. W głównym zamyśle to przede wszystkim przyciągające oko „dzieło sztuki”. Więcej szczegółów (specyfikacji) na paulstolper.com. Przygotowano tylko 150 sztuk tego modelu.
3. JBL L42ms – system do streamingu
Harman Luxury Audio Group proponuje nową propozycję z działu Classic Series od JBL. L42ms to sprzęt do streamingu w retro wydaniu. Ma to być urządzenie ze wszystkimi standardami, które są potrzebne do słuchania muzyki w wyższej jakości poprzez najnowsze standardy łączności. Oznaczenie modelu sugeruje, iż to propozycja o mniejszej mocy (od L75ms). Tradycyjny system Hi-Fi będzie przeobrażany w ten bardziej smart. Będzie tu do dyspozycji 200W oraz przewodowe i bezprzewodowe protokoły łączności.
インテグレーテッド・ミュージックシステム
「L42ms」新登場
コンパクトなフットプリントにJBLのサウンドテクノロジーを凝縮!
Bluetooth・Wi-Fiストリーミングに対応🛜
アプリ使用で、Amazon Musicなどで配信される高解像度の音楽ファイルの再生も可能です。
2月下旬発売予定 pic.twitter.com/5K1Cd4ANzF
— JBL JAPAN (@JBL_JAPAN) February 13, 2024
Z ciekawszych parametrów (smart) w JBL L42ms (typu all-in-one za 1099$) widzę:
- wbudowany Google Chromecast
- Wi-Fi ze wsparciem Spotify Connect i Tidal Connect
- Ethernet LAN (przewodowe połączenie sieciowe)
- kompatybilność z platformą Roon
- wbudowany Apple AirPlay 2
- wbudowany Bluetooth
- wejścia HDMI ARC (czyli kooperacja z telewizorami)
- dodatkowe wejścia 3.5 mm (AUX) oraz złącza RCA
- elementy sterujące Soundfield Expander i Bass Contour
- wzmacniacz 200-W Class D (2x 75-watt 4-calowe woofery + 2x 25-watt 0.25-calowe tweetery)
- „advanced DSP engine” z 24-bit/96-kHz DAC
- SoundField Expansion
- integracja z systemem smart home Samsung Smart Things
4. iFixit rozebrał Apple Vision Pro
Trudno jeszcze przewidzieć, jak będzie wyglądała obsługa komputerów w domach przyszłości, ale zdaje się, iż headsety AR/VR mogą odgrywać tu istotną rolę. Zastanawiałem się, czy gogle Rozszerzonej/Wirtualnej Rzeczywistości pasują do przeglądu rozwiązań dla inteligentnego domu. Doszedłem do wniosku, iż jak najbardziej! jeżeli Apple i rywalom, którzy już wdrażają podobne rozwiązania od lat, uda się upowszechnić obsługę wirtualnych pulpitów na tle naszego wnętrza, to praca i rozrywka w domowych warunkach może zmienić nasze funkcjonowanie (także w ramach smartdomowych sieci).
Na początku lutego w USA zadebiutowały gogle Apple Vision Pro, więc luty jest miesiącem wzmożonego zainteresowania projektem. Ja sam już od kilku tygodni piszę o nowym urządzeniu z Cupertino praktycznie w każdym przeglądzie wearables. W tym tygodniu pokażę wam filmik od iFixit, które rozebrało headset na części. Myślę, iż nie tylko mnie ciekawiła konstrukcja i mechanizmy zastosowane w sprzęcie amerykańskiego giganta. Specjalistom od zaglądania w hardware udało się dotrzeć w zakamarki modułu wyświetlacza i optyki.
Chyba najciekawszym elementem konstrukcji headsetu Apple jest ekran EyeSight, który „otwiera” się pokazując twarz użytkownika. To koncepcja, dzięki której osoby będące po drugiej stronie mają zyskać lepszy kontakt z resztą świata (będącej w otoczeniu). VR/AR jest efektowny, ale w większości przypadków ogranicza swobodniejszą komunikację. Apple dobrze podeszło do tematu. Te technologie nie mogą budować dodatkowej granicy. iFixit odkryło, iż amerykańska marka wykorzystała do tego stereoskopowe efekty, by cyfrowe oczy wyglądały w „masce” bardziej naturalnie. Na zwykłym ekranie mielibyśmy zbyt płaski odbiór, a tak jest jakaś głębia. Optyczne zjawisko pomaga w imitacji przestrzenności.
Czytaj więcej o: Apple Vision Pro
5. Odkurzanie ze wsparciem AR?
A teraz przykład, jak użytkowanie okularów AR może służyć w inteligentnym domu. Może nie jakiś przełomowy i najważniejszy, ale ciekawy. Oto propozycja odkurzania w formie gamifikacji przy użyciu technologii AR. Aplikacja śledzi szczotkę odkurzacza pomagając zachować dokładność sprzątania. W obecnych czasach woli roboty, które zajmą się tematem lepiej, ale w przypadku odkurzaczy ręcznych (których wciąż sporo) prezentowane oprogramowanie ma większy sens. Apka powstała dla gogli Meta Quest. Jak już wspomniałem, całość nie jest może przełomowa, ale pokazuje potencjał warstw rozszerzonej rzeczywistości. Zawsze to też więcej zabawy przy sprzątaniu, szczególnie przy zachęcaniu dzieciaków do dbania o porządek i obowiązki Tzw. spatial vacuuming to „randomowy eksperyment” Daniela Beauchampa (Principal AR/VR Engineer w Shopify).
Spatial Vacuuming
Never miss a spot again! pic.twitter.com/VJlHaY9XIJ
— Daniel Beauchamp (@pushmatrix) January 23, 2024
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
6. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
7. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
8. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
9. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub