Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inna elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. Poprzedni przegląd obfitował w nowości z CES 2024 i ten będzie podobny. W zeszłym tygodniu nie udało mi się pomieścić zestawienia wszystkimi ciekawymi wieściami. Nadrabiam zaległości.
- Philips 5000 to smart zamek skanujący dłoń
- Roborock przedstawił na CES 2024 nowe roboty sprzątające
- mui Board to kontroler smart home w drewnie (crowdfunding)
- GE Profile Smart Indoor Smoker with Active Smoke Filtration to domowy „grill” (niezależność od warunków pogodowych i wędzenie w kuchni)
- Ultrahuman Home to inteligentny hub do monitorowania zdrowia
- Homey Pro ze wsparciem dla Thread
- Amazon Matter Casting na początek dla Echo Show 15
- Baracoda BMind to smart lustro dla wellness
- Kohler oferuje smart deskę sedesową PureWash E930
1. Philips 5000 Wi-Fi – smart zamek skanujący dłoń [CES 2024]
W poprzednim zestawieniu smartdomowych gadżetów tygodnia była mowa o inteligentnym zamku ze skanerem twarzy (zresztą, nie pierwszym na rynku). Philips w modelu 5000 Series proponuje alternatywną biometrykę dostępową do wnętrza mieszkania – rozpoznawanie dłoni. W USA w wybranych miejscach można już w ten sposób płacić. Czas na tego typu rozwiązania dla domu. Modele smart zamków z czytnikami palca to dziś nic nadzwyczajnego, ale w przypadku propozycji Philipsa mamy coś więcej. Analizowanie całej dłoni i bez kontaktu ze skanerem. To kolejna droga dostępu do mieszkania. Dziś oferowane są są wirtualne klucze, PINy, pestki, odciski palca, twarz, a teraz także dłoń (rozkład żył konkretnie). W razie czego część z tych elementów jest w zasobach Philips 5000. Podobnie zresztą z integracją ze smart platformami. Cena: 360$.
2. Roborock S8 MaxV Ultra i inne nowości Roborocka [CES 2024]
Marka Roborock rośnie w siłę, a jej oferta stale to potwierdza. Producent robotów sprzątających dopracowuje swój smart sprzęt i to bardzo konkretnie. Ponownie okazją do pokazania nowych technologii i usprawnień okazały się targi CES w Las Vegas. W trakcie imprezy firma pokazała kilka ciekawych modeli robotów. Z tego co słyszałem, Roborock obiecuje wsparcie dla standardu Matter (dzięki nowemu Matter 1.2). Króciutko o każdej z aktualizacji:
@TUVRheinlandNA awarded our latest vacuum cleaners at @CES 2024 with
-„ETSI EN 303 645 IoT Cybersecurity Certifications
-„Effective Cleaning of Edges and Corners” Quality-mark Certifications
– Self-Cleaning & Bacteria Sterilization Verifications#CES2024
pic.twitter.com/hc4eIW1RIp
— Roborock (@roborockglobal) January 10, 2024
Roborock Q Revo Pro to robot z mopami obrotowymi, który zyskał mechanizm wysuwania, by dotrzeć z myciem pod krawędzie ściany. FlexiArm Design to najwyraźniejszy upgrade, ale poprawie uległa też moc ssania – z 5500 do aż 7000 Pa. Co ciekawe, mycie szmatek odbywa się przez podgrzewaną do 60 stopni wodę. W USA ten model będzie dostępny od kwietnia w cenie 999$.
Roborock Q Revo MaxV to robot poziom wyżej od Pro. Ma wszystkie jego zalety oraz wsparcie rozpoznawania i omijania przeszkód Reactive AI (z opcją patrolowania wnętrza). Do tego własny asystent głosowy w alternatywie do Alexy, czy Asystenta Google (jest wbudowany, więc nie wymaga parowania z zewnętrznymi platformami). Roborock poprawił stację dokującą. Jej druga generacja pozwala na automatyczne uzupełnianie wody, usuwanie kurzu z robota, no i mycie ciepłą wodą i suszenie ciepłym powietrzem. Tu również dostępność w USA od kwietnia, ale w wyższej cenie 1199$.
Roborock S8 MaxV Ultra to też topowa odmiana robota, ale z alternatywną dla szmatek obrotowych technologią soniczną (czyli drgań). Bardzo interesujące, iż marka stara się rozwijać obie te technologie mopowania. Upgradem względem poprzednika jest druga generacja Reactive AI. To połączenie analiz światłem strukturalnym 3D z kamerką RGB (system rozpozna dzięki temu więcej przeszkód, no ale będzie też postrzegany przez klientów za mniej prywatny – skoro narzędzia analizują obraz w szerszym stopniu). Jest tu oczywiście wysuwane ramie FlexiArm Design, ale też technologie DirTect z rozpoznawaniem bardziej zabrudzonych rejonów mieszkania. Mopowanie VibraRise w trzeciej generacji jest skuteczniejsze (aż 4000 ruchy soniczne na minutę, czyli o 1000 więcej). Docisk to 5N (tu nie wiem czy silniejszy). Moc ssanie wzrosła do aż 10000 Pa! To najdroższy z robotów Roborocka – ma kosztować 1799$
3. mui Board – smart kontroler w drewnie [CES 2024]
Ten kontroler sterowania smart domem już kiedyś na blogu opisywałem. Chyba też przy okazji targów CES. W 2019 roku mui przedstawił projekt Board, czyli LEDowy, dotykowy panel ukryty w drewnopodobnym module. Jego druga generacja została zademonstrowana w Las Vegas i wprowadzona do crowdfundingu. Cała koncepcja nowego modelu pozostaje ta sama. Minimalistycznie wyglądający panel do sterowania inteligentnym wyposażeniem wnętrza. Największą zmianą jest wdrożenie standardu Matter, czyli zgodność z wieloma platformami współpracującymi z serwisem. Zwiększy to kompatybilność z różnymi systemami i sieciami, a więc podniesie ogólną użyteczność i praktyczność gadżetu. Niestety, wyrób nie trafi do wspierających kampanię na Kickstarterze wcześniej niż przed końcem roku. Cena startowa to aż 499$.
Znalezione na Kickstarterze
4. GE Profile Smart Indoor Smoker with Active Smoke Filtration [CES 2024]
Targi w Las Vegas to zawsze okazja do zobaczenia wyjątkowych rozwiązań. Bardzo wiele z nich dotyczy urządzeń użytku domowego. GE Profile przedstawiło na CES swój nowy sprzęt AGD do kuchni. GE Profile Smart Indoor Smoker with Active Smoke Filtration to domowy grill, który zaoferuje możliwość przygotowania dań w zamkniętym obiegu z efektem „smoked”. Innymi słowy, potrawy będą jakby dodatkowo podwędzane. System ma specjalną filtrację. Efektem końcowym jest posmak jaki uzyskujemy podczas grillowania na świeżym powietrzu. Propozycja ma być substytutem zewnętrznych grillów, które wymagają przygotowania oraz odpowiedniej pogody. Pojemność urządzenia jest porównywalna do mniejszego rusztu. To chyba pierwszy taki wynalazek na rynku, a przynajmniej pierwszy z taką technologią obiegu.
Twórcy projektu zapewniają, iż GE Profile Smart Indoor Smoker with Active Smoke Filtration nie tylko uprości przygotowanie dań, ale da też swobodę planowania imprez i wydarzeń (uniezależniając od warunków). Sprzęt jest inteligentny. Ma kilka specjalnych trybów pracy, m.in. podtrzymywanie temperatury, współpracę z aplikacją mobilną SmartHQ do zdalnej kontroli sytuacji i dodatkowe narzędzia do pilnowania mięsa (próbniki temperaturowe), no i oczywiście różne poziomy „grillowania”/wędzenia. Indoor Smoker wyceniono na 999$.
5. Ultrahuman Home do monitorowania warunków [CES 2024]
Markę Ultrahuman możecie znać z ich inteligentnych pierścieni monitorujących ruch i zdrowie. Na CES firma przedstawiła nowy projekt. Home to inteligentny hub do mieszkania, którego zadaniem jest analizowanie warunków, a więc pośrednio również naszego zdrowia. Stacja została wyposażona w sporo czujników do pomiarów najważniejszych czynników wpływających na komfort przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Moduł ocenia wystawienie na sztuczne oświetlenie, jakość powietrza, wilgotność, temperaturę, UV, czy poziom hałasów.
Introducing Ultrahuman Home! It is a sleek yet powerful device that will provide insights on an individual’s external environment including exposure to artificial light, air quality, humidity and noise levels. It’s a first for the wearable space to leverage home health data and… pic.twitter.com/SV33UHFp2q
— Ultrahuman (@UltrahumanHQ) January 9, 2024
Jak się pewnie spodziewaliście, Ultrahuman Home współpracuje z wearables producenta, czyli Ring Air i M1. Dzięki temu ma lepiej korelować zmiany i wpływ poszczególnych odczytów na organizm użytkownika ubieralnych trackerów. Połączenie tych danych spróbuje wskazać zależność między sytuacją w domu a wynikami z tarckerów aktywności i zdrowia. Od ruchu, przez samopoczucie, aż po sen. Przykładowo, pomiary UV i sztucznego światła będą łączone w wypoczynkiem, na podstawie czego będzie łatwiej ocenić czy miały większy związek.
Ultrahuman Home to bardzo interesujące połączenie i rozbudowa potencjału oferowanych technologii, ale nic nowego. Podobne wynalazki już na rynku widziałem. Przewagą może być głębsza kooperacja urządzeń, a więc pełniejszy przekaz i sugestie zmian. Projekt ma wejść do crowdfundingu na Kickstarterze już pod koniec stycznia. Mówi się o cenie 350$, ale trudno powiedzieć, czy to finalna cena, czy może kampanijne zniżki. Wysyłka jest planowana na lipiec.
6. Homey Pro z Thread [CES 2024]
Home Pro to jeden z bardziej rozbudowanych smart hubów na rynku. Producent w sposób śmiały, ale upoważniony promuje swój sprzęt jako najbardziej zaawansowany dla inteligentnego domu jaki można w tej chwili nabyć. Faktycznie, w jego drugiej generacji w zasobach jest połączenie Wi-Fi (2.4 i 5GHz), Bluetooth 5.0, Zigbee, Z-Wave Plus, 433 MHz, podczerwień, a także zgodność z Matter. Teraz hub uwzględni też Thread, za pomocą którego możliwe będzie oferowanie Matter-over-Thread.
Protokół pozwoli na przekształcenie urządzenia w router krańcowy, poszerzający zasięg sieci. Do tej pory urządzenie oferowało funkcje kontrolera dla Matter, ale najnowsza aktualizacja jeszcze mocniej poszerza zakres swoich możliwości. Update ogłoszono w trakcie CES w Las Vegas. Home Pro nie należy do tanich, bo kosztuje aż 399$, ale wspiera ok. 50 tysięcy urządzeń od ponad tysiąca marek. W ofercie ma Web API pozwalające na personalizowanie skryptów i wielu różnych ustawień pod własne potrzeby.
7. Amazon z Matter Casting [CES 2024]
Amazon nie wspiera standardów łączności AirPlay lub Chromecast, więc szybki przesył treści z urządzenia na urządzenie nie jest na sprzęcie amerykańskiej marki możliwy. W trakcie targów CES w Las Vegas firma z Seattle przekazała, iż zaadaptuje Matter Casting. Pojawi się zatem integracja na linii Matter-Fire TV. Amazon będzie pierwszą wielką marką, która wdroży casting przez Matter. Otwarty protokół ma funkcjonować w stylu wymienionych już rozwiązań Apple i Google. Funkcja wystartowała w aplikacji Prime Video, ale na razie wyłącznie na Echo Show 15 (teoretycznie mogę to sprawdzić, bo korzystam z tego smart ekranu). niedługo pojawi się też na telewizorach w Fire TV, no i sprzęcie Amazona z ich platformą. Rozszerzy się na inne aplikacje. Zawsze to coś, ale zgodność i kompatybilność jest niska, więc wolałbym Chromecasta w Amazonach. Szkoda, iż Google nie wspomina nic o Matter Casting.
8. Baracoda BMind – smart lustro dla wellness [CES 2024]
To nie pierwsze smart lustro, o którym piszę na blogu. Nie pierwsze z funkcjami wellness. Na początku 2024 roku (konkretnie na targach CES) firma Baracoda zaproponowała swój wariant takiego wyposażenia łazienki. BMind to inteligentne lustro wyposażone w rozwiązania AI dla zdrowia. Konkretnie dla poprawy samopoczucia. Sprzęt ma identyfikować nastrój i asystować w pomocy jego normowania. Powstała do tego specjalna platforma CareOS, która działa bezkontaktowo przez rozpoznawanie gestów, komend głosowych czy choćby intencji. Generalnym celem jest walka ze stresem i zarządzanie nim, ale też pośrednio poprawa wypoczynku i snu. Twórcy BMind wierzą, iż ich propozycja będzie skuteczna, a zastosuje m.in. pozytywne działania i proaktywne zaangażowanie w kwestiach tzw. wellness. W odróżnieniu do aplikacji całość ma bazować na starcie dnia z odpowiednim nastawieniem i rutynami przy użyciu lustra uwzględniającego odpowiednie oświetlenie, a także dźwięki.
Baracoda korzysta z zaawansowanych technologii związanych m.in. z generatywnym AI. Przyznam, iż choć to bardzo pomysłowe zastosowanie najnowszych modeli NLP to cały czas mam wątpliwości, czy „coaching” i konwersacje ze Sztuczną Inteligencją są odpowiednie dla wspomnianych wyżej analiz. Na pewno są świetnym rozszerzeniem, ale wciąż eksperymentalnym. Identyfikacja nastroju i jej poprawa przy dopasowaniu np. terapii świetlnych czy indywidualnie dopasowanych ćwiczeń brzmią atrakcyjnie. Zobaczymy jednak, jak to wyewoluuje. Na ten moment ma bardzo odważne, futurystyczne propozycje widzenia komputerowego, które niestety mnożą ostatnio kwestie bezpieczeństwa i prywatności.
Interfejs CareOS ma przekształcić dowolne lustro w te smart z AI. Producent chce też umożliwić developerom third-party budowanie własnych aplikacji, które rozwiną cały projekt. Mowa o serwisach i usługach samorozwoju. Takie programy oferują ThrivePal czy Inclusive Brains. Mimo pewnych wątpliwości cały pomysł uważam za interesujący.
9. Kohler PureWash E930 – smart deska sedesowa [CES 2024]
Propozycje marki Kohler zawsze uwzględniały bardzo oryginalne i odważne smart rozwiązania dla domu. Ich projekty przedstawiam na blogu już od lat, zwykle przy okazji targów CES, na których tego typu oferta przyciąga najwięcej oczu. W 2024 roku firma przygotowała inteligentną deskę sedesową. Info nie szokuje, zwłaszcza obywateli Japonii, ale ogólnie ciekawi. Jest zawsze odskocznią od pozostałej, „nudnej” elektroniki pokazywanej w Las Vegas. PureWash E930 ma przekształcić praktycznie dowolny sedes w ten bardziej zaawansowany.
Producent przekazał, iż całość (co zresztą widać) została dostarczona w smukłym, estetycznym wydaniu. Moduł w takiej formie jest oczywiście tańszy od całych „systemów”. 2149$ może tego nie potwierdza, ale propozycje Kohler sięgają choćby 10 tysięcy dolarów, więc to praktycznie okazja Co potrafi deska? Przede wszystkim, podnosi się i opuszcza bezkontaktowo, więc utrzymujemy higienę. Mamy tu choćby integrację z Alexą i Asystentem Google, więc działają komendy, np. do aktywacji wody bidetu, czy suszenia ciepłym powietrzem. Także czyszczenie muszli światłem UV reaguje na głos. „Siedzisko” jest podgrzewane, a LEDy mają tryb nocnej lampy. Nice! Czy twój „tron” umie takie rzeczy?! Deska została zaprezentowana na targach, ale niekoniecznie była tam do pełnego przetestowania
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
10. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
11. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
12. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
13. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub