Smart home tygodnia #78 (przegląd rynku)

10 miesięcy temu
Zobacz też: smart home tygodnia #77 – StandBy w iOS 17

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Ecobee Smart Doorbell Camera, czyli smart dzwonek we współpracy ze Smart Thermostat Premium (marka łączy przekaz obrazu z panelem ściennym)
  • Dyson Big+Quiet Formaldehyde dostępny w Polsce
  • Connectivity Standards Alliance przedstawia standard Matter w wersji 1.2
  • YouTube Music dla HomePodów od Apple
  • debiutują aktualizacje tvOS 17.1 oraz HomePod 17.1
  • Eazeye to monitor z naturalnym podświetleniem (Indiegogo)
  • kolejne doniesienia o HomePodzie z ekranem

1. Smart dzwonek i termostat Ecobee we współpracy

Marka Ecobee (jedna z pierwszych, która budowała inteligentne termostaty) przygotowała nowe urządzenia smart home, które włączy w system swojego Smart Security. Ecobee Smart Doorbell Camera to dzwonek do drzwi, który będzie współpracował z termostatem Smart Thermostat Premium. Przekaże do niego obraz z obiektywu kamerki, a dotykowy ekran posłuży nie tylko do sterowania temperaturą, ale i kilku innych ustawień. Innymi słowy, dobrze umieszczony w mieszkaniu panel będzie pomocny zarówno do kontroli ciepła, ale i odbierania obrazu sprzed drzwi (gdy ktoś zadzwoni całość będzie śmigać jak rodzaj videodomofonu). Będzie to uzupełnienie już dostępny funkcji, czyli identycznej opcji w aplikacji na telefony oraz zegarki Apple Watch.

Bardzo podobne rozwiązania są już stosowane w smart sieciach we współpracy z inteligentnymi ekranami. Coś takiego jest obecne w Nest Hubach od Google (w ramach platformy Google Home), czy Echo Show od Amazona (z Alexą). To pierwszy raz, gdy któryś producent proponuje podgląd na wyświetlaczu termostatu. Dzwonek rejestruje obraz w proporcjach 3:4 (z zakresem widzenia wertykalnego do 175 stopni i horyzontalnego 187), więc wpasuje się w prawie kwadratowy ekran termostatu. jeżeli chodzi o kamerkę to ma ona 5 megapikseli, 8-krotny zoom cyfrowy oraz kolorowy i podczerwony Night Vision.

W zasobach widzę też radar wyczuwania obecności, stresy aktywności ustawiane z poziomu apki, certyfikacje szczelności IP65, a także odporność na warunki atmosferyczne jeżeli chodzi o skrajniejsze temperatury. Oprócz wymienionych Google Home i Amazon Alexa jest też kooperacja z HomeKit z bezpieczniejszym zapisem HomeKit Secure Video. Urządzenie ma też działać we współpracy z kamerką Ecobee SmartCamera oraz czujnikami Smart Security. Utworzy w ten sposób sieć ochrony domu. Część funkcji jest płatna w ramach subskrypcji. Dzwonek wyceniono na 160$.


2. Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde w Polsce

Dyson ma bogatą ofertę inteligentnych urządzeń (często wyraźnie inteligentniejszych od rywali). Do Polski trafia nowy oczyszczacz powietrza, o którym na blogu (i przeglądach smart home) już chyba choćby pisałem. Dyson Big+Quiet Formaldehyde to najcichszy ze smart oczyszczaczy brytyjskiej marki. Model przygotowano do pracy w domach jednorodzinnych i większych przestrzeniach (do 100 m2). Urządzenie tłoczy czyste powietrze na odległość 10 metów, korzysta z inteligentnych czujników oraz algorytmów analizujących warunki w budynku. Jak pozostałe modele serii uruchamia się automatycznie, gdy wykryje wzrost zanieczyszczeń. Jak sama nazwa wskazuje, Dyson wykrywa też formaldehyd, co zwiększa skuteczność oczyszczania.

Myślę, iż warte podkreślenia są testy filtracji HEPA H13 na poziomie całego urządzenia. Producent zapewnia jeden z lepszych wyników na rynku jeżeli chodzi o jakość powietrza (wpływającego na stan zdrowia). Od kilku miesięcy prowadzę rozmowy z marką odnośnie testów jednego z oczyszczaczy, bo planuję wprowadzić do swojego wnętrza jakieś dobrze integrujące się ze smart domem rozwiązanie filtrujące powietrze, ale na ten moment niczego nie będę obiecywał. Zbliża się pora roku, w której chcę uruchomić system, więc jeżeli producent się nie odezwie (co obiecywał) to skierują wzrok w inną stronę. Tak czy inaczej, spodziewajcie się tej jesieni testu jakiegoś inteligentnego oczyszczacza. Dysona bardzo cenię, a choćby trochę faworyzuję (z sentymentu do odkurzaczy, które użytkuje już od kilkunastu lat), ale w nieskończoność na kontakt nie będę czekał. Okna w mieszkaniu już przeważnie zamknięte, więc pora na zakupy. U siostry i rodziców pracują interesujące kolumny Samsunga. W tej chwili to mój drugi po Dysonie kandydat.


3. Matter 1.2 – co nowego?

Connectivity Standards Alliance (CSA) opublikował informacje o nowościach w kolejnej wersji standardu Matter. Standardu, który ruszył wczesną wiosną, ale wciąż się jeszcze nie rozkręcił. adekwatnie to jest na wczesnym, ale już przynajmniej działającym etapie. CSA rozszerzyło listę kompatybilnych typów smart urządzeń o dziewięć kolejnych grup. W porównaniu do majowego 1.1 update nie zawiera zatem wyłącznie poprawek błędów i stabilności. Matter 1.2 zaoferuje wsparcie łącznie siedemnastu kategorii sprzętu. Obok ośmiu już dostępnych, tj. żarówek, przełączników, gniazdek, zamków do drzwi, termostatów, kontrolerów HVAC, żaluzji/rolet, czujników, mostków, smart TV i urządzeń streamujących, oferta obejmie także: lodówki, klimatyzatory pokojowe, zmywarki, pralki, roboty sprzątające, czujniki dymu o CO, czujniki jakości powietrza, oczyszczacze powietrza oraz wentylatory.

.@paullamkin, @theambient, announces #Matter 1.2, adding robo cleaners and #appliances to the emerging #smarthome platform, alongside several improvements for developers.

Read the article: href="https://twitter.com/hashtag/csaiot?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#csaiot #standardsmatter pic.twitter.com/H3mREszRbd

— Connectivity Standards Alliance (@csaiot) October 24, 2023

Wciąż brakuje dzwonków do drzwi oraz kamerek do monitoringu. jeżeli CSA będzie wydawać tylko dwie aktualizacje rocznie to na te moduły jeszcze sobie poczekamy. Do 2024 roku niby niedaleko, ale… Matter 1.2 obiecuje też ulepszenia w ramach SDK, narzędzi testowych oraz samym programie certyfikacji. Producenci i developerzy aplikacji będą mieli łatwiej (przynajmniej w teorii). Wyczuwam, iż kolejne interesujące zapowiedzi usłyszymy na styczniowym CES 2024 w Las Vegas. Alliance pochwalił się jeszcze kilkoma liczbami. Specyfikacje standardu zostały pobrane prawie 25 tysięcy razy, a samych certyfikacji wydano już 1214. To 24% wzrost marek, które przystąpiły do Matter Working Group.


4. YouTube Music działa z HomePodami

HomePod 2 (foto: apple.com)

HomePod w końcu z obsługą serwisu YouTube Music. Posiadacze inteligentnych głośników Apple mają coraz szerszą ofertę platform, z których mogą streamować muzykę. O planach informowano w necie już we wrześniu. Teraz katalog Google jest już oficjalnie dostępny na HomePodach (obu generacji oczywiście, a także mniejszego Mini). jeżeli się nie mylę, korzystanie z usług wymaga płatnego dostępu przez YouTube Music Premium (przynajmniej jeżeli chcemy korzystać z komend Siri). Wcześniej uruchamianie muzyki przez YouTube na HomePodach było możliwe jedynie przez casting.

Czytaj więcej o: HomePod (2022), HomePod Mini


5. Co nowego w tvOS 17.1 i HomePod 17.1?

W mijającym już tygodniu Apple wydało aktualizacje praktycznie wszystkich swoich systemów operacyjnych. Dwa z nich są kojarzone ze smart domem. Update tvOS 17.1 skierowano do Apple TV 4 generacji (Apple TV HD) oraz Apple TV 4K (1. i 2. gen), natomiast HomePod 17.1 dla wspomnianych już wyżej smart głośników. Co zaoferują?

Przystawki telewizyjne zyskają głównie poprawki wydajnościowe i lepszą stabilność. Sporo konkretów otrzymają HomePody. Głośniki otrzymają wsparcie trybu „Wzmacniaj dialogi”, dzięki której urządzenie przejmie rolę odtwarzacza ścieżki dialogowej. Tu w parze z Apple TV 4K. Oprócz tego widzę również poprawki błędów i ogólnej stabilności.


6. Monitor Eazeye (crowdfunding)

Eazeye (foto: Indiegogo)

Zdarza mi się w tym zestawieniu uwzględniać monitory i komputery All-In-One. Szczególnie te, które wprowadzają na rynek coś unikatowego. Ostatnio pokazywałem kilka takich ekranów w technologii kolorowego e-papieru, podkreślając ich przyjaźniejsze oczom wyświetlanie obrazu.

Eazeye to pierwszy na świecie (według twórców) monitor z naturalnym podświetleniem, a więc jeszcze przyjaźniejszy naszym oczom. Specjalna płytka na tyle kieruje światło na tył panelu. Siedząc przed wyświetlaczem zobaczymy efekt dotąd niespotykany w konsumenckich urządzeniach. Projekt bierze aktualnie udział w crowdfundingowego zbiórce na Indiegogo, gdzie poczytacie o nim więcej (link z przekierowaniem pod video).

Znalezione na Indiegogo


7. Będzie HomePod z wyświetlaczem?

O smart ekranach od Apple spekuluje się już od ładnych kilkunastu miesięcy. Najnowsze przecieki wskazują, iż gigant z Cupertino może opracowywać nieco inny panel. HomePody mają po prostu zyskać większy wyświetlacz na wierzchu (gdzie jest dotykowy moduł sterujący). Serwis 9to5Mac sugeruje, iż znajdzie się tam ekran prezentujący okładki albumów, podcastów, a także powiadomienia. Wygląda na to, iż takie rozwiązanie może dotrzeć do trzeciej generacji smart głośników Apple. Kod tvOS 17 zdradza, iż są już choćby szykowane aplikacje zgodne z nowym panelem. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kiedy te elementy zobaczymy na rynku.

An Engineering build HomePod frameshell with a completely different glass on top- it’s set for touchscreen, with black bezel
The design of shell is similar to HomePod 2nd gen’s, not the 1st gen—it stands  might decided add for 2’s but not at last, OR it’s next generation pic.twitter.com/W5zRIVGPiK

— Kosutami (@KosutamiSan) October 21, 2023


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub

Idź do oryginalnego materiału