Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- Samsung pochwalił się nowymi technologiami dla inteligentnych domów (SmartThings zyska kilka ciekawych rozwiązań)
- SwitchBot S10 wkracza do crowdfundingu (robot mopujący podłączany do wodociągów)
- na Kicksterze pojawił się też smart system domowej zieleni (z AI)
- Tapo P110M to nowe inteligentne gniazdko od TP-Link
- Elgato Prompter został przygotowany dla streamerów
- laserowe projektory Hisense PX2-Pro i PL1 laser trafiają na rynek
1. Samsung x Aqara i inne wieści z SDC 2023
W trakcie tegorocznego Samsung Developer Conference (SDC) koreański gigant przedstawił sporo ciekawych informacji. Część z nich dotyczyła działu smart home. Było tego dość sporo, więc o każdej dosłownie po jednym zdaniu:
- Samsung zacieśnia współpracę z Aqara (
- SmartThings Home API i Context API (łatwiejsze budowanie aplikacji dla smartdomowej platformy Samsunga oraz nowe drogi wykorzystywania AI i reakcji dla użytkownika końcowego)
- SmartThings Hub ma wkroczyć do nowych urządzeń, m.in. soundbarów i Smart TV (ma to przyspieszyć i ułatwić korzystanie z inteligentnej sieci urzadzeń)
- implementacja standardu Matter pozwoliła Samsungowi poszerzyć bazę produktów i urządzeń do 290 milionów (to oczywiście wynik łączny i obrazowy)
- system Tizen ma dotrzeć do większej liczby urządzeń (wykorzystujących mniejsze, 7-calowe ekrany)
- Home AI Edge Hub ma pozwolić sprytnie wykorzystywać moce przetwarzania danych urządzeń we wspólnej sieci (te słabsze mają zyskać przez współpracę z wydajniejszymi – skorzysta na tym efektywność całej struktury)
With Home AI Edge technology, appliances with lower computing power can request #AI services to the devices in the house with strong computing resource such as CPUs and NPUs. Learn more about #Tizen: #SDC23 pic.twitter.com/extzsqn8mD
— Samsung US Newsroom (@SamsungNewsUS) October 5, 2023
2. SwitchBot S10 – robot podłączany do kanalizacji (crowdfunding)
Expo w Berlinie pokazuje, iż najwięcej premier obejmuje chyba roboty sprzątające. Faktycznie, rynek jest pełen coraz to lepszych odkurzaczy i mopów, a często urządzeń 2 w 1. Producenci starają się wyróżnić swoje propozycje, ale w większości wszystkie „roomby” są podobne. Nowy SwitchBot S10 jest wyjątkowy. Smart mopa można podłączyć do sieci wodociągowej w budynku, a więc jednocześnie zapomnieć o wymianie wody w zbiorniczku (czy to samego odkurzacza, czy stacji dokującej). W poprzednim przeglądzie informowałem o projekcie, w tym mogę już przekierować do kampanii na Kickstarterze, gdzie urządzenie szuka wsparcia finansowego.
SwitchBot (markę możecie kojarzyć ze smart przycisków i modułów do rolet) zbudowała AGD z pełną automatyką i w zasadzie „zerową” obsługą. Wielu konkurentów wymaga nalewania czystej wody i usuwania tej brudnej. S10 zajmie się tym samodzielnie. Utrudnieniem będzie tylko odpowiednie usytuowanie robota w kuchni lub łazience. To nie zawsze jest proste, szczególnie już po wykończeniu wnętrza. Na Water Station trzeba będzie znaleźć miejsce blisko odpływu/kraników w ścianie. W zestawie są prawdopodobnie odpowiednio długie rurki, ale wiecie. A jak prezentują się adekwatności samego robota?
- stacja uwzględnia worek na kurze (tu już co ok .70 dni musimy go usuwać manualnie)
- moc ssania: 6500 Pa (z automatycznym dopasowaniem mocy do nawierzchni, np. zwiększeniem ssania po wjeździe na dywany)
- mop obrotowy (z detekcją dywanów, a więc wyłączaniem dozownika)
- system LiDAR i AI do omijania przeszkód
- uzupełnianie wody w nawilżaczu SwitchBot Humidifier 2 (współpraca między urządzeniami)
Podsumowując:
- Cena w crowdfundingu: od 899$ (-300$ z finalnych 1200$)
- Premiera: marzec 2024
- Wyróżnienie za: podłączenie robota do odpływu i poboru wody
- Znaleziono na Kickstarterze
3. Tapo P110M – smart gniazdko od TP-Link
To chyba trzeci mój przegląd z rzędu z produktem linii Tapo od TP-Link. Najwyraźniej aktualnie producent urządzeń sieciowych mocno rozszerza katalog nowości. Tym razem proponuje inteligentne gniazdko. Tapo P110 M, sądząc po nazwie, to ulepszony wariant z zeszłego roku. Litera M może odnosić się do zgodności ze standardem Matter. adekwatnie to główne rozszerzenie dostępnych w modelu rozwiązań. jeżeli dobrze kojarzę, wszystkie pozostałe były już obecne. O czym mówimy?
Coming soon!
Introducing the Tapo P110M – our Matter-compatible smart plug with energy monitoring!
Discover more: href="https://twitter.com/hashtag/SmartHome?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#SmartHome #Matter #energymonitoring #SmartPlug #Tapo #TPLink pic.twitter.com/pG5mENBHdc
— TP-LINK UK (@TPLINKUK) September 28, 2023
Tapo P110 M Mini Smart Plug Wi-Fi posiada:
- wspomnianą zgodność z Matter (czyli szerszą współpracę z zewnętrznymi platformami)
- kompaktowe gabaryty (bez większej blokady sąsiednich gniazdek)
- sterowanie głosowe (Asystent Google, Siri i Alexa)
- zdalny dostęp przez aplikację (nie tylko w domu)
- opcje harmonogramowanie pracy podłączonych urządzeń
- programator z wyzwalaczem
- tryb obecności w domu (imitująca domowników)
Nie widzę ceny nowego modelu, ale poprzednik pojawia się już za 50 zł (ten na pewno będzie droższy).
4. Clovy – wertykalny smart „ogród” domowy (crowdfunding)
Pisałem już o wielu różnych inteligentnych „ogródkach” do wnętrz. Zarówno w ramach smartdomowych przeglądów, ale i zestawień najlepszych rozwiązań z crowdfundingu. Trochę tego na rynku się już przewinęło. Clovy to propozycja wertykalna i modułowa. Ma zaoferować bogatsze dekorowanie zielenią na małej przestrzeni. Dwie odmiany różnią się aero lub hydroponicznym systemem. Twórcy zapewniają podejście eko oraz integrację z irygacją w stylu IoT (Internet of Things). Przez aplikację mobilną na telefon można ustawić automatyzację a ze smart funkcji pozostało asystent Hexbee, który ułatwi dbanie o rośliny.
Ustawienia podlewania są dość konkretne. W telefonie ustawimy poziom nawadniania, a także specyficzne okresy w działaniu irygacji. Elastyczność ustawień ma pomóc również w optymalizacji zużycia wody.
- Cena w crowdfundingu: od 139/159€ (zależnie od wariantu)
- Premiera: kwiecień 2024
- Wyróżnienie za: integrację z IoT, asystenta AI i modułowość
- Znalezione na Kickstarterze
5. Elgato Prompter dla domowego streamera
Zastanawiałem się, czy teleprompter dla streamerów pasuje do moich smartdomowych zestawień, ale chyba tak. Elgato przygotowało Prompter współpracujący z kamerkami webowymi lub innymi urządzeniami, pozwalając skupić wzrok na widzach. W sposób, który znamy z telewizji, gdzie prezenterzy zwracają się do nas w bezpośredni sposób czytając lub obserwując treści do przekazania właśnie na teleprompterach. Urządzenie Elgato ma konsumenckie rozmiary i zostało przygotowane do użytkowania w domowych warunkach. Stąd właśnie moje zainteresowanie w ramach przeglądu obejmującego gadżety smart home.
W zestawie jest już wyświetlacz, ale i odpowiedniego oprogramowanie. Camera Hub pozwoli też odbijać panele, w tym aplikacje ze telefonów. Można w ten sposób połączyć skrypt naszego przekazu z informacjami od widzów (np. pojawiających się komentarzy angażujących do rozwijania streamingu w czasie rzeczywistym). Integracja z kamerkami to z kolei szansa na połączenie obiektywu z teleprompterem dla lepszego efektu (naszego odbioru przed kamerą).
Prompter współpracuje też ze Stream Deck. Wtyczka ułatwi jego obsługę programowalnymi przyciskami, by wygodniej, łatwiej i szybciej obsługiwać sprzęt w trakcie transmisji. Innymi słowy, mamy całkiem interesujący gadżet dla jutuberów, streamerów i prezenterów online. Twórcy zapewniają też, iż ich model ma znacznie szerszą kompatybilność z kamerkami, telefonami i webcamami niż konkurencja. Do tego sama konfiguracja wydaje się prosta. Elgato Prompter wyceniono na 280$.
6. Laserowe Hisense PX2-Pro i PL1
Hisense robi interesujące telewizory i projektory. Na styczniowych CES w Las Vegas firma przedstawiła laserowe rzutniki z 8 i 4K. BPX2-Pro i PL1 to przedstawiciele tej drugiej kategorii. W USA weszły właśnie do sprzedaży (szczerze mówiąc, nie śledziłem ich losów w ramach innych regionów).
Pierwszy to model TriChroma Laser Cinema, który wnosi kino domowe na nowy poziom (według materiałów promocyjnych producenta oczywiście). Ma krótki rzut, więc można postawić go bezpośrednio pod ścianą. Obraz osiągnie tu choćby 130 cali. Źródłem światła jest potrójny laser RGB (25k h pracy i aż 2400 ANSI lumenów). Do tego 107% BT.2020, wsparcie Dolby Vision, HDR10 i HLG. Kontrast to aż 2 000 000:1. Do tego interpolacja klatek MEMC do redukcji smużenia w dynamicznych scenach.
W zasobach jest platforma Google TV. Dobrze wygląda też nagłośnienie. Zaoferowano tu 30W z Dolby Atmos. To wszystko za 3500$. PL1 to tańszy odpowiednik ze światłem X-Fusion (2200 ANSI lumenów) z niebieskim laserem i kolorowymi filtrami. W tym przypadku maksymalna przekątna spada do 120 cali, a kolorystyka obejmuje 85% DCI-P3. Dźwięk wspiera Dolby Audio. Cena niższa, ale przez cały czas wysoka – 2800$.
7. StandBy i mój nowy stand z MagSafe (z okładki)
Punkt niżej możecie poczytać o nowym trybie StandBy w iOS 17 dla iPhone’ów z ekranami z Always On Display. Pisałem o nim już kilka miesięcy temu, ale nie mogłem w pełni wykorzystać z uwagi na brak ładowarki z MagSafe. Dosyć długo szukałem tej najlepszej do moich potrzeb. W końcu znalazłem! Nie będę tu podawał nazwy producenta (żebyście nie posądzali o jakiś product placement), ale wrzucę krótkie nagranie z prezentacją opcji. Przypomnę, iż nowa opcja od Apple zamienia telefon w rodzaj smart ekranu z uproszczonym interfejsem dla wybranych funkcji. Szkoda, iż działa wyłącznie w układzie horyzontalnym i jedynie przy ładowaniu. Wracając jeszcze do uchwytu, szukałem uniwersalnego. Wybrałem składany i obrotowy, pozwalający na ułożenie ekranu iPhone’a na wiele sposobów (no i StandBy).
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
8. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub