Smart home tygodnia #70 (przegląd rynku)

1 rok temu
Zobacz też: smart home tygodnia #69 – Dyson Gen5detect (foto: Dyson)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • do sprzedaży wkracza gamingowy monitor Samsung Odyssey Neo G9 (57″)
  • Amazon wprowadza czwartą generację kamerek Blink Outdoor
  • w crowdfundingu znalazłem projekt domowej mini szklarni Plantone 2.0
  • Google dodało do platformy Home kamerki Nest pierwszej generacji
  • Google proponuje 18 rutyn, które zachęcą do poznawania automatyzacji
  • iRobot przedstawia nowe roboty Roomba Combo J5+ oraz i5+
  • Dolby przedstawia FlexConnect dla Atmos (kalibrację bezprzewodowych głośników)
  • Samsung celebruje stulecie Disneya modelem The Frame-Disney100 Edition
  • EZVIZ wprowadza na polski rynek roboty RC3 i RC3 Plus
  • Earzz to inteligentny nasłuch do mieszkania
  • Samsung i LG członkami Home Connectivity Alliance

1. Gamingowy Samsung Odyssey Neo G9

PC-towi gamerzy tacy są, ich biurka są często obstawione kilkoma monitorami. Mój brat (tester gier) ma trzy. Czasami gramy na nich w trybie rozszerzonego pulpitu, by zwiększyć imersję. Na rynku są modele, które proponują bardzo szeroką panoramę, a czasami również zakrzywienie. Samsung w swojej serii Odyssey posiada kilka efektownych propozycji. Najnowsza to Neo G9 z 57 calami. To wariant ultra wide z podwójnym 4K (efektem dwóch monitorów 32″ postawionych obok siebie).

Samsung Odyssey Neo G9 ma zadebiutować w październiku. Nie będzie tanio, bo cenę ustalono na 2500$, a żeby wykorzystać pełen potencjał ekranu potrzebny pozostało mocarny komputer. Kojarzę niedawno wydany model serii G9 z panelem 49″. Tutaj mamy jeszcze więcej. Parametry pod wieloma względami podobne:

  • panel miniLED o przekątnej 57″ (4K w 32:9) z HDR 1000, 1000 nitów jasności (szczyt), 10-bit, 240Hz
  • responsywność na poziomie 1 ms
  • zakrzywienie obrazu z 1000R
  • DisplayPort 2.1 (UHBR13.5) z 54Hpps (to znacznie więcej niż w HBR3 DisplayPort 1.4a), ale blisko HDMI 2.1 z 48Gbps) – takie efekty obsłuży na razie jedynie AMD Radeon RX 7900 XTX i 7900 XT
  • zgodność z AMD FreeSync Premium Pro
  • dwa porty HDMI 2.1 (w tym PIP)
  • Core Lighting+ i CoreSync (dodatkowe doświetlenie)
  • wsparcie bezstratnej Display Stream Compression
  • certyfikacja VESA Display HDR 1000
  • matowe pokrycie wyświetlacza

2. Blink Outdoor 4 (do zewnętrznego monitorinu)

Amazon odsłonił czwartą generację kamerki do monitoringu na zewnątrz. Outdoor 4 zyskało wyraźniejszy i ostrzejszy obraz i to zarówno przy rejestracji za dnia jak i nocy. Nowy model to przede wszystkim poprawa jakości nagrywanego video. Sensory są czulsze i mają szersze pole widzenia. Udało się je powiększyć ze 110 do 143 stopni, co zwiększy zakres widzenia sytuacji wokół budynku. Blink proponuje widzenie komputerowe własnego autorstwa i działanie przez choćby dwa lata na jednym zestawie baterii AA (dwa paluszki).

Blink Outdoor 4 (foto: Amazon.com)

Wśród funkcji jest wykrywanie osób (w płatnym pakiecie subskrypcyjnym). To druga kamerka z oferty Blink z tym rozwiązaniem software’owym. Nie zabraknie też podwójnej strefy detekcji ruchu oraz alertów. Te funkcje też chyba są płatne. Urządzenie wyceniono na 120$. W zestawie jest Sync Module 2 pozwalający na podłączenie kamerki do sieci Wi-Fi.


3. Plantone 2.0 (crowdfunding)

Automatyczne szklarenki do domowych roślin to coraz popularniejsze wynalazki. Crowdfundingowe platformy pokazują, iż zbliżone do siebie projekty wyrastają tam jak grzyby po deszczu. Od wielkich, kilkukondygnacyjnych, aż po te bardziej kompaktowe, np. do ulubionych przypraw. Plantone należy właśnie do tych mniejszych. Druga generacja urządzenia skupia się na roślinach jednorocznych. Ma ułatwić hodowanie własnej „plantacji”, by pozwolić podnieść aromat codziennych potraw, które ratowane są często świeżymi listkami przypraw. Niewielkie AGD zmieści się w każdej kuchni i pomieści do pięciu roślinek, które są wspierane pomocą przy wzroście, m.in. lampą LED.

Plantone 2.0 wyceniono podczas zbiórki na 99$ (cena dla najszybszych). jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsi fundatorzy zobaczą swoje jednostki jeszcze we wrześniu.

Znalezione na Kickstarterze


4. Nest Cam pierwszej generacji w Google Home

Nest Cam (foto: Google)

Podczas majowych Google I/O obiecywano, iż użytkownicy starszych kamerek Nest Cam będą mogli przejść z serwisu Nest na nową aplikację Google Home. Słowa dotrzymano. Pierwsze generacje Nest Cam Indoor i Nest Cam Outdoor będą dostępne z poziomu serwisu Google, a więc pozwolą podejrzeć obraz z obiektywu kamerek. Na razie jeszcze w fazie preview, ale za kilka tygodni wszystko powinno już działać w normalnej wersji aplikacji Google Home.

Przypomnę szybko, iż kamery Nest oferowały swoje usługi we własnej aplikacji (zanim jeszcze Google przejęło Nest). Starsze urządzenia Nest dopiero teraz będą kontrolowane z platformy Home. Transfer danych z Nest do Google Home ma zająć około 10 minut. Proces przejścia nie powinien być zatem skomplikowany.


5. Osiemnaście rutyn w edytorze Google Home

Pozostając jeszcze przy Google. Amerykański gigant przygotował osiemnaście nowych rutyn w ramach niedawno wydanego edytora do tworzenia automatyzacji w Google Home (w maju apka przeszła redesign). Nie korzystacie jeszcze z pełni dobrodziejstw smart home? Nowe narzędzie od Google jest właśnie dla was. Twórcy wyszli z założenia, iż nic tak dobrze nie przedstawi potencjału platformy, jak wstępnie przygotowane rutyny, które mogą wciągnąć w proces budowania tych własnych (lub modyfikowania zaproponowanych).

Home just got a little sweeter.

18 new starters & actions are available for Household Routines in the Google Home app for even more personalized automations:

Pulse & loop lights
Mute or unmute devices
Open or close blinds
And more

Learn more: pic.twitter.com/SAxZZmc0NR

— Made by Google (@madebygoogle) August 29, 2023

Wśród akcji są proste propozycje. Głównie uruchamianie lub wyłączanie urządzeń w reakcji na działania innego. Pełną listę znajdziecie na blogu społeczności Nest Community. Dostęp do rutyn w Google Home znajdziecie pod adekwatną ikonką. Można je tam nazwać i przyporządkować do tych ogólnych i osobistych. Oczywiście wszystkie będę reagować na głosowe komendy Asystenta Google.

Edytor skryptów (w public preview) zyskał przy okazji kilka nowych funkcji. Pozwoli użyć kamerek jako starterów wywołujących działania.


6. Roomba Combo j5+ i i5+ (z trybem mopa)

iRobot ma dwa nowe roboty sprzątające z linii Combo. To oznacza hybrydowe funkcjonalności, a więc również mopowanie. Ta seria modeli marki jest przystępniejsza cenowo, a to oznacza pewne kompromisy. Głównym jest konieczność wymiany pojemnika przy zmianie sposobu sprzątania. Mowa o odkurzaniu i mopowaniu. Roomba j5+ (799$) oraz i5+ (549$) mają podobne możliwości. Ten droższy z nowego duetu otrzymał tryb rozpoznawania “No Mop Zones”, czyli obszary, które urządzenia ma przy sprzątaniu na mokro omijać. Model ten wyposażono też zaawansowany system rozpoznawania i omijania przeszkód (w tym psich „niespodzianek”).

Oczywiście obie nowe Roomby 2 w 1 działają na systemie iRobot OS z aplikacją iRobot Home. Posiadają stacje dokujące do opróżniania pojemnika. Moduły (które, jak już wspomniałem, zmieniamy manualnie) otrzymały 250 ml (mop) i 360 ml (kurze). Nie zabraknie sterowania głosowego (Alexa, Siri lub Asystent Google), czy inteligentnych map, a więc pracy uwzględniającej sprzątanie poszczególnych pomieszczeń. W Europie model i5+ powinien być już dostępne, natomiast j5+ ma dołączyć we wrześniu.


7. Dolby ułatwi budowanie sieci Atmos przez FlexConnect

Systemy Dolby od lat dają nam szansę na budowę efektów przestrzennych w domowych warunkach. Najnowsze technologie dla Dolby Atmos mają ułatwić ustawienia w ramach bezprzewodowych głośników. Urządzeń coraz popularniejszych, a więc potrzebujących adekwatnych narzędzi. FlexConnect to nowa propozycja dla sprzętu współpracującego ze standardem Atmos.

Dolby unveils Dolby Atmos FlexConnect – a new feature coming to @TCL_Global’s 2024 TV lineup.

Read more below

— Dolby (@Dolby) August 28, 2023


Dolby przedstawiło rozwiązania do wygodniejszej konfiguracji dźwięku w ramach wspólnej sieci kompatybilnych głośników. Systemy kina domowego mają współpracować z telewizorami, by możliwe było dopasowanie dźwięku do umeblowanego pomieszczenia, a nie odwrotnie. John Couling (Senior VP of Entertainment w Dolby Laboratories) zauważa, iż system ma adaptować się do naszego wnętrza, czyli dać większą elastyczność w ustawieniach audio bez przemeblowywania pokoju. Oczywiście zachowując efekty Dolby Atmos.

Zapewne nie da to pełnych wrażeń przestrzenności, jak w idealnie dopasowanych ustawieniach, ale nie zmusi do przestawiania mebli i szukania najlepszego położenia elektroniki. FlexConnect ma dać szansę na bardziej komfortowe rozplanowanie układu głośników. Bezprzewodowe urządzenia są pod tym względem wygodniejsze. Kalibracja akustyczna uwzględni mikrofony telewizora. Wykryje położenie bezprzewodowych głośników i dobierze ustawienia pod odpowiednią imersję. Chyba najistotniejszą i jednocześnie najsmutniejszą informacją związaną z systemem jest zgodność z TV. FlexConnect ma współpracować wyłącznie z nowymi telewizorami. Pierwszymi jednostkami mają być modele TCL z linii na 2024 roku. Podobnie może być z głośnikami. BTW: bardzo podobne funkcje oferują soundbary od Samsunga, Sony, czy LG.


8. Nowe odkurzacze EZVIZ serii RC w Polsce i nowości na IFA

Marka EZVIZ wprowadziła do Polski dwa nowe modele smart odkurzaczy z serii RC. Budżetowe roboty RC3 i RC3 Plus (odpowiednio 999 i 1499 zł) mają proponować rozwiązania ze średniej półki w przystępnej cenie. Tak przynajmniej przekazuje producent. Firma obiecuje ekologiczną obudowę, trzy różne tryby sprzątania i opcjonalną wersję z większą stacją dokującą. Automatyczne opróżnianie pojemnika z zebranym brudem nie będzie już domeną flagowców.

#EZVIZSmartCleaning
Knowing what you need for a hands-free cleaning experience? EZVIZ RC Series is for you!
Covers all the core features of a smart robot vacuum cleaner, and offers an upgraded version to skip the hassle of frequent dust dumping. pic.twitter.com/ltaQ5ybcKM

— EZVIZ (@EZVIZ_Global) August 26, 2023

  • EZVIZ RC3 jest kompaktowy, ma 2700 Pa ssania, rozpoznaje typ nawierzchni, pokona choćby 2-centymetrowe przeszkody i poradzi sobie z ruchem po wykładzinach (tu zwiększy moc odkurzania). Zbiornik na kurz ma pojemność 800 ml, więc powinien ogarnąć spore mieszkania. Czujnik IR i żyroskop pomogą w omijaniu przeszkód.
  • EZVIZ RC3 Plus to ten z samoczyszczącą stacją dokującą (opróżnia pojemnik robota z zebranych brudów). Pierwszy taki w ofercie marki. Worki na kurz powinny wystarczyć na choćby 90 dni typowego użytkowania. W specyfikacjach widzę szczotkę obrotową ze wsparciem tej bocznej. Profil 7.8 cm ułatwi odkurzaczowi wjazd pod meble. W zasobach jest też sprzątanie punktowe.

EZVIZ zapowiedział też pokaz nowości na targach IFA w Berlinie. Te startują już jutro, czyli 1 września.


9. Earzz Smart Home Monitor (smart nasłuch)

Mam wrażenie, iż o smart systemach do nasłuchu wnętrza już na blogu kiedyś pisałem. Mam tu na myśli specjalistyczne urządzenia, a nie podobny tryb w inteligentnych głośnikach Amazon Echo. Earzz to propozycja takowego. Smart Home Monitor, jak sama nazwa wskazuje, rozpoznaje dźwięki i pilnuje domu. Projekt reklamował się pod koniec zeszłego roku w ramach crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze, a teraz jest już normalnie dostępny (choć chyba jeszcze w przedsprzedaży).

Launching into a World of Sound! Join us as we unveil Earzz, Your Ultimate Sound Companion. Say goodbye to missed door knocks and hello to enhanced sound detection. Let Earzz redefine how you experience the world.

Visit href="https://twitter.com/hashtag/EarzzLaunch?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#EarzzLaunch #hardofhearing pic.twitter.com/UhYbtTPTjR

— Earzz (@EarzzOfficial) August 24, 2023


Jak to działa? Algorytmy wyuczono do rozpoznawania konkretnych dźwięków oraz anomalii. Detekcje podobnych zdarzeń i aktywację na ruch lub dźwięk posiadają wybrane kamerki do monitorowania wnętrza. Tutaj urządzenie skupia się wyłącznie na audio. Sensor Earzz potrafi wykryć pukanie do drzwi, miauczenie, szczekanie, otwarcie drzwi, czy płacz dziecka, a to tylko kilka z wybranych dźwięków z bazy usług. W sumie serwis rozpozna 15 takich dźwięków, a kolejne będą przybywać. Wszystkie z natychmiastowym systemem powiadomień na telefon.

Nie mogę się tylko doczytać, czy Earzz oferuje współpracę z platformami smart home, gdzie byłby triggerem dla automatycznych działań. Nie widzę tego, ale może to kwestia niedalekiej przyszłości. W końcu jest to do zaimplementowania. Dopiero z takim opcjami uznałbym ten gadżet za prawdziwie inteligentny. Co mi się nie podoba w propozycji to subskrypcyjny model opłat (8$ miesięcznie).


10. Samsung i LG w Home Connectivity Alliance

W tym roku wystartował Matter, który powinien coś zmienić na rynku smart home. Connectivity Standards Alliance (które zrzesza partnerów standardu Matter) to jednak nie jedyna sieć producentów na rynku. Home Connectivity Alliance (HCA) to konkurencyjny projekt, do której dołączył właśnie Samsung i LG – dwaj koreańscy giganci świata technologii. Organizacja powstała w celu rozbudowy i promocji zabezpieczeń oraz oszczędności w ramach inteligentnych sieci. To adekwatnie nie rywal dla Matter. Raczej stowarzyszenie marek chcących tworzyć sprzęt działający dłużej i przyjaźniej dla świata (głównie AGD) – tak przynajmniej to odczytuję. Ma tu też funkcjonować sterowanie rozwiązaniami różnych marek, a więc również sprzętem konkurencji, np. LG z poziomu platformy Samsunga i odwrotnie.

Home Connectivity Alliance members to adopt #HCA Interface Specification 1.0 in 2023, enabling consumers to control their #SmartAppliances through their existing appliance and #HVAC apps. Learn more > href="https://twitter.com/ArcelikGlobal?ref_src=twsrc%5Etfw">@ArcelikGlobal @LGUS @Resideo @Samsung @Vesteltradeco pic.twitter.com/F1e0PcYdT5

— Home Connectivity Alliance (@HCASmartHome) August 28, 2023


LG i Samsung powiedzą więcej o swoim udziale w HCA na targach IFA w Berlinie. Tam mają sprecyzować swoje plany w ramach HCA Specification 1.0, czyli pierwszej fazy rozwoju standardu. Cały projekt brzmi ciekawie, ale musi przyciągnąć inne marki produkujące inteligentne artykuły gospodarstwa domowego, by cokolwiek zdziałać. Z tego co zauważyłem, wśród firm współpracujących na rzecz rozwoju pomysłu są też Vestel, Beko, Electrolux, Haier, czy AEG.


11. Samsung The Frame-Disney100 Edition

W zeszłym tygodniu w przeglądzie smartdomowych nowości pisałem o nowych pracach Salvadora Daliego dla telewizorów serii The Frame. Teraz Samsung poczynił podobne kroki w ramach celebracji stulecia marki Disney. Modele z ramami imitującymi obrazy zyskają w sklepie Samsung Art Store sto ikonicznych motywów ze studia Walta Disneya, Marvela, Pixar, Lucasfilm, czy National Geographic. Nie jestem pewien, czy biblioteka będzie dostępna dla wszystkich posiadacza smart TV linii Frame, czy tylko w nowych, specjalnych The Frame-Disney100 Edition.

Make every day magical with the new, The Frame — Disney100 Edition. Cherish 100 years of wonder with 100 artworks curated for The Frame TV. To buy now, visit href="https://twitter.com/hashtag/Samsung?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Samsung #Disney #TheFrameTV #Disney100 #TheFrameDisney100 pic.twitter.com/pz2roLEtpx

— Samsung US (@SamsungUS) August 24, 2023

Limitowana seria telewizorów The Frame-Disney100 Edition ma być oferowana w odmianach 55, 65 i 75 cali. Modele mają inne obramowanie oraz pilota z oznaczeniami Myszki Mickey.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

12. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


13. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


14. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


15. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub

Idź do oryginalnego materiału