Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- LG StandbyME Go dostępny globalnie
- Dyson Gen5detect (najmocniejszy z bezprzewodowych odkurzaczy)
- Samsung proponuje drugą generację projektora Freestyle
- Dell z nietypowym monitorem w stylu Surface Studio
- Sharp przygotował kolorowe ePlakaty
1. LG StandbyME Go – monitor w walizce (globalnie)
Kwartał temu przedstawiałem w przeglądzie nietypowy monitor LG. Z racji jego unikatowości zastanawiałem się, czy wyjdzie poza koreański rynek. Okazuje się, iż owszem! Przenośny zestaw do multimediów w stylowej walizce od koreańskiej marki trafił do sprzedaży w USA, gdzie znana jest przy okazji jego cena. LG StandbyME Go kosztuje 1000$. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się jego przedsprzedaż.
LG StandbyME Go 27LX5 to przenośny wyświetlacz z głośnikami i platformą webOS, którą znamy ze smart telewizorów. Innymi słowy, gadżet należy do przenośnego centrum rozrywki. Nie wiem czy potrzebnego, ale pokazującego pomysłowość działu R&D w laboratoriach LG. Nie dość, iż ekran mieści się w walizce (przekątna panelu to 27 cali i 1080p), to ma jeszcze obrotowy mechanizm. Oczywiście z własnym akumulatorem (3h pracy). LG proponuje tu wsparcie Dolby Vision i głośniki 20W z Dolby Atmos.
System operacyjny webOS to szansa na współpracę ze telefonami z iOS lub Androidem, a jest też AirPlay oraz port HDMI. Sterowanie uwzględnia asystenta głosowego. Walizka otrzymała kilkanaście certyfikatów wytrzymałości, więc sprzęt wytrzyma w terenie.
2. Dyson Gen5detect ze 135 000 obrotów na minutę!
Dyson to od początku swojego istnienia pionier w każdej kolejnej kategorii produktów, w której się pojawiał. Niektóre, jak odkurzacze cyklonowe choćby zapoczątkował (kilkanaście lat temu sprowadziłem z Wielkiej Brytanii jeden z takich modeli). Dzisiaj marka wciąż przoduje w rozwoju turbinowych silników i mimo coraz ostrzejszej konkurencji jest uznawana za lidera branży. Firma przedstawiła w tym tygodniu nowy bezprzewodowy model Gen5detect z silnikiem o rekordowej mocy. Odkurzacz rozkręca się choćby do 135 tysięcy obrotów na minutę, więc dysponuje efektownym i efektywnym ciągiem.
Od jakiegoś czasu Dyson oferuje wyłącznie odkurzacze bezprzewodowe, więc jest pewny swoich technologii. Silnik Hyperdymium jest oczywiście najmocniejszym z oferty Dysona. Urządzenie korzysta z kilku już wcześniej proponowanych standardów, m.in. Fluffy Optic z doświetleniem brudu. Elektroszczotka ma więcej opcji składania, a to na pewno da lepiej dotrzeć do trudniejszych miejsc, np. pod kanapami. Dyson chwali się też filtrem HEPA wychwytujących wirusy i cząsteczki do 0.1 mikrometra (łącznie poradzi sobie z 99,99% takimi zanieczyszczeniami). W naszym kraju producent wycenił Dysona Gen5detect na 4499 zł. Więcej o modelu postaram się napisać już po jego wrześniowej prezentacji, na którą zostałem zaproszony.
3. Samsung Freestyle Gen 2
Gdy na poprzednich targach CES Samsung pokazywał Freestyle’a, sądziłem, iż to tylko eksperymentalny gadżet demonstrujący potencjał działu R&D koreańskiej marki. Okazuje się, iż projekt jest dla marki na tyle ciekawy, iż postanowiła kontynuować jego rozwój. W najnowszej odsłonie producent wprowadza swój Gaming Hub, czyli element systemu Tizen pozwalający na zalogowanie się do chmurowych serwisów do grania. Platforma ta jest już częścią telewizorów smart TV, a teraz Freestyle Gen 2 stanie się pierwszym na świecie przenośnym projektorem z tego typu rozwiązaniami.
#Samsung’s The Freestyle Gen 2 is the world’s 1st portable #projector with cloud #gaming built-in, that works with your favorite Bluetooth controller. Find out how you can take your favorite #content, movies, shows and now, #games, on the go:
— Samsung US Newsroom (@SamsungNewsUS) August 17, 2023
Samsung Freestyle Gen 2 dzieli z poprzednikiem większość parametrów.
- obrotowa konstrukcja (pozwalająca rzucać obraz także na sufit)
- obraz 1080p, kontrast 100 000:1, wsparcie HDR10+, 60Hz
- rzut obrazu do 100 cali przekątnej
- system Tizen z aplikacją serwisu Gaming Hub
- współpraca z kontrolerami Bluetooth (pod Gamingu Hub)
- korekcja keystone i autofocus
- czas pracy: 30 tysięcy godzin
- łączność: HDMI, Wi-Fi 5 i Bluetooth
- jasność: 230 ANSI lumenów (raczej tylko w zaciemnieniu)
- dźwięk: Dolby z 360
- szczelność zgodna z normą IP55
- cena Freestyle Gen 2: 800$
4. Dell 24 Touch USB-C Hub Monitor
Kiedyś mocno przyglądałem się komputerowi Surface Studio od Microsoftu, a szczególnie jego nietypowej, ciekawej konstrukcji. Sprzęt okazał się jednak zbyt drogi (a ja miałem świeżo w pamięci mój podwójny problem z Surface Pro 3, którego dwa modele się popsuły). Marka Dell zaprojektowała bardzo interesujący monitor, który może być pewnego rodzaju alternatywą dla Studio. 24 Touch USB-C Hub Monitor jest mniejszy i chyba bez wsparcia rysika, ale z 10-punktową detekcją dotyku (jak telefony i tablety.
Dell zaproponował monitor z hubem. W 24 Touch USB-C Hub Monitor znajdziemy większość niezbędnych standardów i portów, dzięki którym podłączymy komputery z różnymi systemami operacyjnymi. Najatrakcyjniej wygląda mechanizm składania wyświetlacza. Zastanawia mnie tylko, czy porty HDMI są tak ułożone, by pozwolić wetknąć w nie małe komputerki w formie sticków?
Najważniejsze specyfikacje:
- multidotykowy wyświetlacz (10 punktów)
- hub z prawie wszystkimi standardami łączności, m.in.: USB-C, Display Port, RJ45 Ethernet
- rozdzielczość panelu IPS LCD 24”: Full HD (1080p) i 60Hz odświeżanie
- audio: głośniki + port słuchawkowy 3,5 mm
- cena Dell 24 Toruch USB-C Hub Monitor: 520$ (W Polsce ok 2400 zł)
5. Art Store z pracami Salvadora Dali
Telewizory The Frame od Samsunga są w sprzedaży już od kilku lat. Mają kilka generacji i stałe ulepszenia wyświetlacza, by odwzorowanie obrazów było możliwie najwierniejsze. Reprodukcje w nowoczesnej ramie są do pobrania w specjalnym sklepiku Art Store. Koreański producent stara się w nim oferować dzieła znanych artystów. Katalog serwisu rozszerzą prace Salvadora Daliego. Kolekcja obejmie dwanaście surrealistycznych obrazów. jeżeli zdobicie ścianę Framem i lubicie dzieła hiszpańskiego malarza, to sądzę, iż coś dla siebie znajdziecie.
Samsung Art Store Brings Salvador Dali Masterpieces Into Homes Worldwide
— Samsung Electronics (@Samsung) August 9, 2023
6. Sharp wprowadza ePostery z E Ink
Jakiś czas temu informowałem o e-papierowych plakatach Sharpa, które firma testowała na ulicach japońskich miast. ePostery o przekątnej choćby 42 cali oferowały E Ink dla wielu popkulturowych treści, ale też przekazów informacyjnych. Teraz producent przygotował edycje w kolorze. Barwy w e-papierze są już wdrażane w czytnikach książek oraz notatnikach z rysikami i to w kolejnych generacjach. Czas na takie panele w ePosterach.
Nowe ekrany mają służyć tym samym celom co wcześniej, ale w bogatszej szacie graficznej. Tego typu wyświetlacze sprawdzą się w restauracjach, wydarzeniach, czy budynkach użyteczności publicznej. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest przekaz informacyjny lub reklamy. Rozwiązania E Ink Gallery Plus ACeP (Advanced Color ePaper) mogłyby posłużyć również w naszych domach. Podejrzewam nawet, iż prędzej czy później, trafią pod nasze dachy. ePostery proponują choćby 60 tysięcy kolorów, bezprzewodową łączność i 8 GB pamięci na content. Ten można wgrywać przez USB lub aplikację na telefony.
Sharp wspomniał, iż w planach ma solarne zasilanie takich paneli. Kolorowe ePostery mają zadebiutować w Japonii już w październiku.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
7. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub