Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- Aqara LED Strip T1 zyskał Matter
- Xiaomi prezentuje CyberDoga drugiej generacji
- Netfix testuje swój gamingowy serwis na TV
- Nomvfic P1000 to projektor pod gaming
- jest cennik bezprzewodowych telewizorów LG
- BenQ V31 to rzutnik z obrotowym obiektywem
1. Nomvdic P1000 – rzutnik do gamingu
Marke Nomvdic raczej mało kto kojarzy, bo to generalnie amerykański startup, który oferował głównie projektory w jakości Full HD. Ich przewagą była kompaktowość i mobilność (względna oczywiście). Teraz firma z Kalifornii zbudowała model 4K. P1000 zainteresują się m.in. gracze. Urządzenie bazuje na RGB LED i posiada 23000 ANSI lumenów jasności. Ma wytrzymać choćby 30 tysięcy godzin pracy, czyli w standardzie ledów.
To co najciekawsze obejmuje odwzorowanie kolorystyki, niski poziom lagów oraz wysokie odświeżanie. Sprzęt poradzi sobie z rozdzielczością 3840 x 2160 przy maksymalnej przekątnej aż 180 cali. Obraz wspiera 125% Rec.709, a także HDR oraz HLG. Dobrze ma wyglądać też kontrast. Ustawieniami nie będziemy się martwić, bo zajmie się nimi AI. To ostatnio popularne narzędzie do korekcji obrazu (od keystone, przez rogi, aż po ostrość). Przy zejściu do 1080p otrzymamy 240Hz i tylko 4.2 ms opóźnienia.
Co jeszcze z ważniejszych parametrów? Projektor Nomvdic P1000 ma port USB 2.0 i HDMI, m.in. pod stick z platformą smart TV. Nie zabraknie Bluetooth (ale tylko 4.2) oraz Wi-Fi 5 GHz. Do tego zintegrowane audio przez dwa głośniki 6W Harman Kardon. 3 kg to dość sporo, ale wszystko w wygodnej do przenoszenia bryle. Warto zauważyć, iż zabrakło baterii. Nie jest to zatem niezależnie pracujący gadżet. Producent wyceniło go na 1699$.
2. Netflix Games na smart TV?
Gamingowa sekcja platformy Netflix ma ledwie kilkanaście miesięcy, ale ich katalog już teraz jest ciekawszy od konkurencyjnego Apple Arcade (mimo, iż tytułów jest 4x mniej). Amerykański gigant oferuje mobilne granie na iOS i Androida w ramach abonamentu VOD i najwyraźniej eksperyment się powiódł, bo teraz usługi te są testowane na telewizorach. W zeszłym tygodniu informowałem na blogu o nowej aplikacji Netflix Game Controller, która sugerowała pojawienie się opcji gry na TV. Teraz została oficjalnie zapowiedziana, ale na razie w fazie beta i tylko w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
Netflix pozwoli uruchamiać gry ze swojego katalogu przez Chromecast i przy użyciu telefona jako kontrolera (zapewne z fizycznym kontrolerem również). Oprócz telewizorów zabawa ma być też możliwa na PC i Macach. Na etapie testów dostępne będą tylko dwie pozycje, ale mają wystarczyć do oceny funkcjonowania serwisu. Nie wiadomo, ile czasu potrwają badania i kiedy ewentualnie baza będzie dostępna na większych ekranach.
3. Aqara LED Strip T1 zyskał Matter
Aqara ma kolejny smart moduł zgodny z Matter. Tym razem taśma LED. Oczywiście w budżetowym wydaniu. Firma jest ostatnio jedną z aktywniejszych jeżeli chodzi o kompatybilność z nowym standardem dla inteligentnego domu. Nie dość, iż aktualizuje ofertę, by spełniała nowe normy, to jeszcze utrzymuje atrakcyjne ceny. Aqara LED Strip T1 to wąż z diodami działający z protokołem Zigbee, więc do najlepszego działania w sieci potrzebuje współpracy z Aqara Hub. Tyczy się to również Matter, Alexy, czy Google Home. W przypadku Matter powinien to być chyba model huba M2 (w lutym zyskał wsparcie Matter), przynajmniej do czasu aktualizacji pozostałych (co jest zapowiedziane).
NOW AVAILABLE: @AqaraSmarthouse T1 Lightstrip with #Matter connectivity. It does work natively with #AppleHome
$49.99 on Amazon – pic.twitter.com/x21snUAm3k
— Thurow Smart Home (@ThurowSmartHome) August 15, 2023
Wąż Aqara oferuje diody LED w RGB z szesnastoma milionami kolorów. Posiada tęż kontrolę białego oświetlenia, więc system funkcji jest stosunkowo uniwersalny. Moduł jest RGBIC, czyli pozwoli świecić w wielu różnych kolorach jednoczenie, a to da więcej opcji i trybów ustawień, a także końcowych efektów. W sumie jest aż dziesięć takich sekcji. Wąż ma dwa metry i może być rozszerzany o kolejne metrowe kawałki (maksymalnie do 10 m). Certyfikacja IP44 pozwala w teorii na użytkowanie na zewnątrz, ale tylko jeżeli chodzi o same taśmy.
Mam jeszcze dobrą wiadomość dla posiadaczy sieci działających w ramach HomeKit, czyli Apple Dom. Aqara LED Strip T1 współpracuje z Adaptive Lighting, które pozwala na ustawianie temperatury kolorów w różnych porach dnia, no i w czasie rzeczywistym. Koncepcja zakłada lepsze dopasowanie barwy do dnia, by pod wieczór automatycznie ocieplać światło, tj. niwelować niebieski odcień. To taki odpowiednik iPhone’owego Night Shift, ale dla domu. Aqara wyceniło T1 na 50$.
4. CyberDog 2 od Xiaomi
Xiaomi pretenduje do globalnych liderów, a w segmencie technologicznym trzeba wykazać się w bardzo szerokim zakresie. Chiński gigant buduje portfolio w praktycznie każdym dziale elektroniki (i nie tylko). Od urządzeń mobilnych, przez Internet Rzeczy, aż po motoryzację. Projekt Cyber Doga sprzed kilku lat, pokazał, iż i w robotyce firma chce się rozwijać. Druga jego generacja tylko potwierdza aspiracje Xiaomi.
From Canine Slide to Techie Trot. What are your creative names for these #CyberDog2 moves?#XiaomiLaunchAugust2023 pic.twitter.com/KTnf39mslK
— Xiaomi (@Xiaomi) August 16, 2023
Cyber Dog 2 nie przypomina już Spota (chyba teraz w rękach Hyundaia). Jego wygląd jest przyjaźniejszy domowemu użytkowaniu. Wciąż nie będzie zastępstwem żywego czworonoga, ale mnogość sensorów, sposób poruszania i zestaw funkcji spróbuje go choć trochę imitować. Nowy „pupil” jest lżejszy i bardziej kompaktowy, co pokazuje postępy w miniaturyzacji. W końcu ma coś w rodzaju głowy. „Mózgiem” będzie chip NX i dwurdzeniowy koprocesor. W sumie 19 czujników otoczenia (do widzenia i słyszenia), czy reakcje na dotyk.
Oczywiście z zaangażowaniem algorytmów Sztucznej Inteligencji. AI będzie rozpoznawać głos, a kamerki (RGB i rybie oko) i sensory głębi (RealSense) oraz ToF z laserem powinny wspierać robota w poruszaniu się po pomieszczeniu. Gadżet ma łączyć się z siecią Wi-Fi, a Bluetooth ułatwiać komunikację przez telefon. Chińczycy oferują też sterowanie głosowe. Mechanizmy są dokładniejsze w ruchu, manewrowanie bardzie naturalne w odbiorze, a wszystko w tzw. 12DoF, czyli aż dwunastu stopniach swobody ruchu.
No dobra, specyfikacje za nami, ale co faktycznie one zaoferują? Czy robo-pies potrafi coś konkretnego? Xiaomi przekazuje iż kompan potrafi odwzorować ponad 30 tysięcy zachowań. Ubuntu i ROS2, a także otwarta platforma ma przyciągnąć developerów tworzących własne funkcje dla Cyber Doga. Robot raczej nigdy nie zastąpi miękkiego, żywego i uroczego czworonoga, ale nie brońmy producentom elektroniki prób zbudowania tego mechanicznego. Tu chodzi bardziej o rozwój technologii, niż cyberpunkowe wizje przyszłości. Xiaomi wyceniło Cyber Doga 2 na 12999 juanów, czyli ok. 1800$.
5. Ceny telewizorów LG Signature OLED M
W poprzednim tygodniu przedstawiałem nową linię prawie całkowicie bezprzewodowych telewizorów LG, które pokazano na styczniowych targach CES 2023. Signature OLED M nie mają baterii (jak DisplaceTV – również debiutujące w Las Vegas), więc wymagają podłączenia do gniazdka. Posiadają jednak wszystkie najważniejsze rozwiązania w zewnętrznym module, który bezprzewodowo transmituje dane do wyświetlacza. W Stanach Zjednoczonych przedstawiono cennik trzech modeli najnowszej linii.
Jak się pewnie domyślacie, telewizory LG nie będą tanie. Ten najmniejszy (choć przez cały czas ogromny) będzie relatywnie przystępny cenowo, tj. w granicach rozsądku jak na proponowane technologie, ale high-endowa odmiana to już pułap kosztu samochodu.
- 97-calowy LG Signature OLED M (model number 97M3) – 29 999$
- 87-calowy LG Signature OLED evo M – 7999$
- 73-calowy LG Signature OLED evo M – 4999$
6. BenQ GV31 – projektor na baterię
Mam jeszcze jeden interesujący smart projektor w dzisiejszym przeglądzie. Tym razem od bardziej rozpoznawalnej w branży marki. BenQ przygotował ulepszony wariant serii GV. Poprzednik – GV30 – posiadał podobne przeznaczenie, ale wyłącznie 720p. BenQ GV31 również jest przede wszystkim ciekawie skonstruowanym głośnikiem Bluetooth, ale tym razem w jakości 1080p, czyli Full HD. przez cały czas jego charakterystyczną cechą ma być obrotowa konstrukcja umożliwiająca rzut obraz nie tylko na ścianie, ale i suficie.
BenQ zaprojektowało nietypowej budowy projektorek DLP. Konkurencja w tej kategorii jest od lat bardzo duża, więc by przyciągnąć oczy klientów urządzenia muszą oferować coś unikatowego. Projekcja 100-calowego obrazu nie tylko na ścianie to zawsze interesująca opcja, szczególnie dla współczesnej generacji odbiorców multimediów. Gadżet jest klasy pico, więc nie spodziewajmy się szczególnych adekwatności. Jasność to tylko 300 ANSI lumenów, więc rzutnik wymaga raczej ciemniejszych warunków.
Urządzenie otrzymało 24-bitową głębię kolorów i wsparcie 98% gamy Rec.709, kontrast 100 000:1 oraz autofocus i wertykalną korekcję keystone. Na pokładzie Android 11, ale edycja TV dostępna przez dongle. To dzięki niej zyskamy aplikacje i serwisy typu smart TV. Łączność w pełnym standardzie: jest Wi-Fi (ax), Bluetooth, AirPlay, czy Chromecast. Nie zabrakło dwóch HDMI i USB. 45 ms lagu nie spełni wymagań gamingu, ale do okazjonalne gry się nada. jeżeli chodzi o kwestie audio to tu bez zmian względem poprzednika. GV31 posiada ten sam system 16W (2x 4W dla midów i 8W dla woofera). jeżeli chodzi o czas pracy to podano 300 minut w trybie muzyki i 180 minut dla filmów. Cena: 999$ (australijskich) lub 569£ (w UK).
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
7. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub