Smart home tygodnia #65 (przegląd rynku)

1 rok temu
Zobacz też: smart home tygodnia #64 – Sony HT-AX7 (foto: Sony)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • iOS 17 przemieni iPhone’a w Smart Display
  • telewizor „za darmo”? Telly w USA spróbuje
  • Samsung proponuje pierwszy swój monitor w 5K
  • TP-Link przygotował punktowe smart GU (Tapo L630 i L610)

1. Telly – smart telewizor za darmo? (USA)

O tym projekcie planowałem napisać, gdy faktycznie pojawi się na ścianach pierwszych klientów. Telly to pierwszy na świecie (tak zakładam) telewizor „za darmo” z dodatkowym ekranem wyświetlającym reklamy. Właśnie dzięki nim sprzęt jest bezpłatny. Jak się pewnie domyślacie – z ograniczoną do konkretnego rynku dostępnością. Urządzenie chce na początek zrobić karierę w USA. Nietypowa strategia start-upu ze Stanów Zjednoczonych zaoferuje hardware w zamian za całodobowo wyświetlane reklamy. Na szczęście będą one pokazywane na dodatkowym, dolnym panelu (przedzielonym od Smart Screenu soundbarem).

Telly (foto: freetelly.com)

Jak prezentuje się sprzęt? Dość standardowo. Wyświetlacz ma 55 cali i rozdzielczość 4K. Ten drugi jest mocno panoramiczny, ale twórcy wierzą, iż z samych reklam uda im się sfinansować elektronikę, no i oczywiście jeszcze na tym zarobić. Rozwiązanie jest ciekawe, choć tak naprawdę dopiero czas pokażę, czy rewolucyjne. Pewnie sporo osób już w głowie kombinuje – jak zainstalować tu „ad-blocka” System reklam jest nieco inny od tradycyjnego, więc nie powinien przerywać w oglądaniu głównych treści, ale w regulaminie usługi jest zapis obciążenia użytkownika tysiącem dolarów za próby ingerencji w mechanizm reklam (z kontem klienta musi być powiązana karta kredytowa).

Skorzystali byście z takiej opcji, gdyby było dostępna w Polsce? Sporo usług działa w podobnym modelu, ale zwykle są to usługi. W przypadku Telly mamy TV, więc jest trochę podobnie do najmu dekoderów. Ciekawostką jest rozszerzenie całości o dodatkowe funkcje drugiego wyświetlacza. Można powiedzieć, iż urządzenie jest double smart, bo pozwala wyświetlić więcej informacji podczas korzystania z głównego ekranu. Mogą to być informacje rozszerzające (jak np. w Amazon Prime), elementy do gier, czy podgląd obrazu przy połączeniu video (Telly ma wbudowaną kamerkę).


2. Tapo L630 i L610 – smart żarówki GU10 od TP-Link

Linia Tapo od TP-Link rozszerzy się o dwa nowe modele smart żarówek. Tym razem będą to modele punktowe w standardzie GU10, czyli te malutkie – najczęściej stosowane w podwieszanych żyrandolach. Firma proponuje automatyzację w modelach L630 i L610. Obydwa są oczywiście w technologii LED i z rozwiązaniami, których oczekujemy od inteligentnego oświetlenia.

To krótka charakterystyka obu modeli:

  • Tapo L610 świeci w temperaturze 2700K (ciepła biel ze ściemnianiem)
  • Tapo L630 świeci kolorowo (16 milionów z RGB 8-bit) + zakres 2200-6500K z opcją ściemniania (czyli mamy też w opcji barwę chłodną)
  • jasność strumienia światła to 350 lumenów (ekwiwalent 50W)
  • kąt świecenia nie przekracza 36 stopni (specjalna soczewka punktowa)
  • współpraca z aplikacją Tapo (sterowanie i kontrola harmonogramowania)
  • grupowanie (budowanie scen)
  • współpraca z kamerkami i czujnikami Tapo (do automatyzacji akcji/reakcji)
  • tryb symulacji obecności w mieszkaniu
  • łączność przez Wi-Fi (nie jest potrzebny żaden mostek)
  • sterowanie głosowe przez Asystenta Google i Alexę

TP-Link wycenił Tapo L610 i L630 odpowiednio na 50 i 60 zł.


3. Samsung ViewFinity S9 – pierwszy monitor 5K tej marki

Samsung wprowadził ostatnio do swojej oferty kilka zacnych monitorów. Dokłada kolejny. ViewFinity S9 to pierwszy koreańskiej marki w rozdzielczości 5K. W sierpniu zadebiutuje na wybranych rynkach (w czerwcu miał premierę w Korei Południowej, a w styczniu został zademonstrowany na targach CES 2023 w Las Vegas). W USA został wyceniony na aż 1599$, więc musi dysponować odpowiednimi specyfikacjami. Już się im przyglądam.

Experience life-like color representation & extremely high resolution that brings quality visuals to work & entertainment with #Samsung’s new Viewfinity S9:

— Samsung US Newsroom (@SamsungNewsUS) July 17, 2023

Samsung ViewFinity S9 wygląda na bezpośredniego rywala dla 27-calowego Apple Studio Display. Oczywiście współpracuje zarówno z PC jak i komputerami Mac. Oto najważniejsze z parametrów nowego monitora:

  • przekątna 27 cali i rozdzielczość 5K (5120 x 2880) – 221 PPI, 60Hz
  • wsparcie HDR 600 i 99% DCI-P3
  • matowa warstwa (redukująca odbicia światła)
  • tryb Eye Saver Mode (ochrona wzroku)
  • kalibracja przez apkę SmartThings
  • nóżka w cenie (Apple bierze dodatkowe 400$ za uchwyt)
  • wbudowana kamerka 4K (Apple daje 12 mpx)

4. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

5. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


6. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


7. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału