Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- Sony proponuje mobilny głośnik ze Spatial Audio
- Mudix to outdoorowy (plenerowy) projektor (crowdfunding)
- w Polsce po raz pierwszy odbył się Amazon Prime Day
- TP-link przygotował nowy smart dzwonek do drzwi (Tapo Smart Battery Video Doorbell z Night Vision i wsparciem algorytmów AI)
- Jony Ive (ex z Apple) zaprojektował gramofon za 60 000$
- Komisja Europejska przygląda się przejęciu iRobot przez Amazona
- Aqara odświeżyło czujniki Door & Window Sensor P2 (są zgodne z Matter)
- StayrAI Rein to system automatycznej wymiany wody w akwarium
1. Sony HT-AX7 – mobilne Spatial Audio
Sony jako pierwsze przedstawiło kilka lat temu przestrzenne stereo, czyli format określany dziś jako „spatial audio”. O 360 Reality Audio pisałem już cztery lata temu. Powstał raczej z myślą o słuchawkach, ale trafia też do głośników. Japońska marka przedstawiła własny projekt takiego urządzenia. Sony HT-AX7 to przenośny głośnik z surround stereo. System jest nietypowy. Modułowa konstrukcja pozwala na łatwe przemieszczanie się z elementami zestawu pomiędzy pokojami mieszkania. Do tego estetycznie zaprojektowany!
Experience crystal clear immersive sound anywhere you go with the Sony HT-AX7, Portable Theater System #MySony #SonyHomeTheater
Get yours today: pic.twitter.com/xSCjh4PQc1
— Sony Electronics (@SonyElectronics) July 6, 2023
To adekwatnie takie mini kino domowe z szerszym przeznaczeniem. Technologie Sony tworzą efekty przez „fantomowe” głośniki dając wrażenie większej przestrzenności. Sprzęt nie wymaga jakieś specjalistycznej kalibracji. Korzysta z algorytmów działających w czasie rzeczywistym i potrafi też upscale’ować dźwięk stereo do 3D. Wszystko działa automatycznie i bezprzewodowo. Nie zabraknie też apki do manualnego sterowania poszczególnymi ustawieniami. Komplet z bezprzewodowymi satelitkami na Bluetooth bęzie działać do 30h na jednym ładowaniu. Całość z szybkim ładowaniem. Konstrukcja przypomina mi troszkę odłączane od soundbarów JBL końcówki, które też pozwalają na ustawienie efektów za głową. Miałem choćby taką belkę kupić. Teraz zastanawiam się nad tym Soniaczkiem. Tam jednak było pełne 5.1. Tu jest nieco inaczej.
Jak się pewnie domyślacie, nowe rozwiązania będą trochę kosztowały. Sony wyceniło ssytem HT-AX7 na 500$. Jak na bezprzewodowy głośnik ze Spatial Audio to w sumie nie specjalnie wiele, zwłaszcza, iż oferuje „budżetowe” kino domowe. Mam nadzieję, iż dobrze zrozumiałem ofertę gadżetu – szczególnie ze wspomnianym Spatial Audio.
2. Mudix – plenerowy projektor (crowdfunding)
Byłem przed weekendem na plenerowym kinie (od kilku lat staram się w okresie wakacyjnym przynajmniej raz wykorzystać taką możliwość). Kino pod chmurką ma swój klimat, ale wymaga odpowiednich warunków pogodowych. Rzutniki na wszelki wypadek powinny być na to przygotowane. Dobrze, gdyby miały też odpowiednią mobilność i ergonomię. Mudix to model stworzony z myślą o kempingach i wieczornych sesjach kinowych.
Chińskie Hi-fun Technology z Shenzen zbudowało wytrzymałą, outdoorową propozycję. Projektor zbudowany wokół LCD ma oferować natywne 1080p i wsparcie przy dekodowaniu do 4K. Wyświetli obraz choćby do 180 cali. Ma też elastyczne ustawienia, m.in. w zakresie korekcji keystone i zooma. LEDy mają pozwolić na pracę choćby do 30 tysięcy godzin, a 1500 lumenów powinno sprostać wymaganiom w tej kategorii (jest konkurencyjne wobec innych podobnych jednostek). Oczywiście z kompletem portów i złączy, w tym Wi-Fi 6 i Bluetooth. Na pokładzie jest też kilka wgranych aplikacji serwisów streamingowych (od Netflixa, przez Amazon Prime Video, aż po YouTube’a).
Jest też system audio (2x 3W) oraz port 3.5 do podpięcia zewnętrznych głośniczków. A jak z czasem pracy? Akumulatorek jest odłączany (opcjonalny). Ma 13500 mAh co powinno wystarczyć na 4.5-godzinne seanse. Ten bank energii może zasilać też mobilne gadżety. Ma porty USB-A i USB-C.
- Cena w crowdfundingu: od 329$ (- 34% z finalnych 499$)
- Premiera: lipiec 2023
- Wyróżnienie za: dostosowanie warunków do plenerowego użycia
- Znalezione na Indiegogo
3. Tapo Smart Battery Video Doorbell z smart dzwonek z Night Vision i AI
TP-Link rozszerzyło ofertę swojej smart rodziny o nowy dzwonek do drzwi. Tapo Smart Battery Video Doorbell wygląda ciekawie. Nie kosztuje majątku (tani też nie jest), a opcjonalnie ma jeszcze dodatkowy abonament na chmurowy dostęp do rejestru. Jego największymi zaletami jest wsparcie Night Vision oraz algorytmów Sztucznej Inteligencji. To pierwszy smart dzwonek do drzwi z linii Tapo (wcześniej producent proponował jeszcze Kasa Smart Doorbell) i od razu dobrze wyposażony.
Coming Soon…
Keep an eye on who is visiting your home with our new Tapo Smart Video Doorbell. Easily integrated into the Tapo ecosystem, the Tapo D230S1 provides clear images.
Find out more about the Tapo D230S1 here href="https://twitter.com/hashtag/TPLinkUK?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#TPLinkUK #SmartHome pic.twitter.com/x3Srky4YFa
— TP-LINK UK (@TPLINKUK) July 4, 2023
Model Tapo D230S1 (bo takie ma oznaczenie) jest zasilany bateryjnie. Na jednym ładowaniu podziała choćby do 180 dni, choć wszystko zależy oczywiście od częstotliwości użytkowania. Tp-Link zaoferuje urządzenie w Wielkiej Brytanii (150£) i Europie. Jest nieco droższe od rywali, m.in. Ring, czy Nest, ale nie wiem, czy modele konkurencji posiadają lokalny zapis na karty microSD (do 512 GB), obraz 2K (5 mpx) i kolorowy Night Vision. Na uwagę zwraca też detekcja AI, 160 stopniowe pole widzenia (od stóp do głów), dwustronna komunikacja audio i opcja nagrywania odpowiedzi. Do tego system działa też w sieci ochrony budynku.
Nie zabraknie współpracy z popularnymi platformami smart home – Alexą od Amazona i Google Home. Będzie zatem można obserwować obraz z kamerki na ekranie kompatybilnego urządzenia – w apkach telefona serwisów Amazon i Google lub smart ekranach Echo lub Nest. Producent proponuje też Ethernetową łączność.
4. Linn Sondek LP12-50 to gramofon spod ręki Jony’ego Ive’a
Jony Ive spędził w Apple mnóstwo czasu. Projektował m.in. iPody i iPhone’y. Od jakiegoś czasu nie pracuje już dla giganta z Cupertino. Jego pierwszym projektem nowego etapu kariery jest gramofon przygotowany przez Linn. Marka obchodzi pięćdziesięciolecie, więc nowy model LP12-50 będzie celebrował półwiecze właśnie przy pomocy potencjału Ive’a. Agencja designerska brytyjskiego projektanta (LoveFrom) stworzyła sprzęt wspólnie. Jonathan Ive jest fanem Linn, więc na pewno to pomogło w budowaniu subtelnych zmian w ewolucji hardware’u tego producenta. Specjalna edycja gramofonu przypomina standardową jednostkę. Urządzenie ma jednak więcej zaobleń. Wymieniono też kilka elementów. Przygotowano tylko 250 sztuk tej wersji. Każda za bagatela 60 tysięcy dolarów!
The lid is finally lifted on a closely guarded 50th anniversary secret at Linn. A landmark collaboration between Linn and Sir Jony Ive.
We proudly present the limited edition Sondek LP12-50 turntable.
Read all about its genesis here: href="https://twitter.com/hashtag/linn50years?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#linn50years pic.twitter.com/ZawFCw5vnF
— Linn (@linnproducts) July 12, 2023
5. Aqara Door & Window Sensor P2 zgodny z Matter
Aqara wciąż aktualizuje swoje smart wyroby. Ma ich coraz więcej i staje się bardziej rozpoznawalną w segmencie smart home marką. Większość sprzętu jest do tego przystępniejsza cenowo, co oczywiście przyciąga wzrok szerszej grupy klientów. Firma odświeżyła swoje czujniki Aqara Door & Window Sensor P2, które są zgodne z Matter i Thread. To największa zaleta nowych sensorów firmy. Nie będzie konieczna łączność z hubem Aqara Zigbee. Najnowsze moduły są pierwszymi natywnie wyposażonymi we współpracę ze standardem z Matter.
Today we are excited to announce our newest launch, the Thread based Door and Window Sensor P2
Matter brings a cohesive, unified smart home experience to our users, and we couldn’t be more thrilled! pic.twitter.com/xiAABUlJKO
— Aqara (@AqaraSmarthouse) July 6, 2023
W portfolio marki pojawiały się już aktualizacje do Matter (m.in. M2 Hub i nowy Smart Lock U100), ale tym razem chiński producent proponuje elementy nie wymagające łączności z aplikacją Aquara (Matter pozwala na bezpośrednie podpięcie do innych platform). Co prawda, potrzebny jest kontroler Matter, który będzie jednocześnie tzw. Thread Border Router (może to być np. głośnik HomePod, Echo, czy SmartThings Hub). Aqara opracowuje też własny tego typu moduł – prawdopodobnie M3 Hub.
Wracając jeszcze do Aqara Door & Window Sensor P2. To typowe czujniki otwarcie drzwi i okien. Mogą służyć do aktywacji automatyki lub alarmować o włamaniu. W przyszłości mają być inteligentniejsze o programowane przyciski do rutyn. Cena? Aqara wyceniło sensory na 30$.
6. StayrAI Rein do automatyki wymiany wody w akwarium (crowdfunding)
Akwaria, szczególnie te większe i bogato wyposażone, koją i uspokajają, ale żeby dobrze się prezentowały wymagają sporych wysiłków. Jedną z najmniej lubianych przez akwarystów czynności w tym zakresie jest wymiana wody i czyszczenie zbiornika. Niemiecki startup StayrAI przygotował system Rein, który odciąża od tego wysiłku. Rozwiązanie pojawiło się w crowdfundingowej kampanii, gdzie jest znacznie tańsze od planowanej ceny. Finalnie będzie sporo kosztować 1000/1600 euro zależnie od modelu, więc zejście z ceną do 400 i 700 euro robi wrażenie.
Mówimy o swego rodzaju autopilocie dla wymiany wody w akwarium. Nie dość, iż będzie systematycznie odświeżana to jeszcze w sposób inteligentny, czyli we adekwatnych proporcjach i czasie. Zestaw składa się ze sterownika, czujników i kilku złączek kompatybilnych z akcesoriami do akwariów. W komplecie jest też aplikacja mobilna na telefony z iOS lub Androidem, która ułatwi korzystanie z narzędzi. W telefonie ustawimy m.in. automatyzację przy uwzględnieniu posiadanych rybek (lub innych żyjątek). Tempem wymiany zajmą się algorytmy AI, ale można też modyfikować harmonogramy po swojemu (jeśli znacie się na temacie). Zewnętrzny zbiornik z wodą wciąż trzeba uzupełniać, ale to już znacznie przyjemniejsza czynność od tej tradycyjnej. Czujniki będą pilnować temperatury i poziom wody.
- Cena w crowdfundingu: od 799€ (finalnie aż 1600€), wariant Lite od 399€ (finalnie 1000€)
- Premiera: październik 2023
- Wyróżnienie za: automatyzacje nielubianej przez akwarystów czynności wymiany wody
- Znalezione na Kickstarterze
7. Amazon Prime Day po raz pierwszy w Polsce
Nie udało mi się zapowiedzieć tego wydarzenia w poprzednim tygodniu ani też pomóc kupić Wam coś taniej, bo Amazon Prime Day odbył się 11 i 12 lipca, czyli między moimi coczwartkowymi przeglądami. Warto jednak rzucić okiem, co amerykański producent zaoferował w te dni dla subskrybentów Prime (można było w tym czasie korzystać z okresu próbnego). Wrzucił promki własnego smart sprzętu, a z eventu skorzystało też wiele partnerów serwisu Amazona. Można było nabyć inteligentne urządzenia ze sporymi zniżkami. Wszystkiego wymienić nie sposób, ale kilka promocji przypomnę. Wrzuciłem info o Prime Day też ze względu jego premiery w naszym kraju. Zniżki w ramach wydarzenia odbyły się w naszym kraju pierwszy raz odkąd istnieją.
- Amazon Echo Pop – 109,99 zł (normalnie 269,99 zł)
- Amazon Echo Dot 5 gen – 137,99 zł (normalnie 329,99 zł)
- Amazon Echo 4 gen – 399,99 zł (normalnie 599,99 zł)
- Amazon Echo Show 8 2 gen – 449 ,99 zł (normalnie 649,99 zł)
Trwają dwa dni oszczędzania z Prime! Nie przegap imponujących okazji i wystartuj w #AmazonPrimeDay.
Dołącz do Prime i korzystaj ze zniżek!
pic.twitter.com/Bq8ZMdbj8e
— AmazonNewsPL (@AmazonNewsPL) July 11, 2023
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub