Smart home tygodnia #63 (przegląd rynku)

1 rok temu
Zobacz też: smart home tygodnia #63 – Govee Curtain Lights (foto: govee.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Kärcher zaoferuje roboty sprzątające
  • Peloton gamyfikuje swoje smart bieżnie
  • Moss Air to nietypowy nawilżacz do wnętrz
  • Graphene Kitchen Styler w interesujący sposób przyrządzi potrawy
  • IKEA planuje dwa nowe sensory ruchu

1. Kärcher z robotami sprzątającymi RCV 3 i RCV 5

Kärcher kojarzymy głównie z myjek ciśnieniowych, ale marka w swoim portfolio ma znacznie więcej rozwiązań do dbania o porządek. Firma spróbuje teraz sił w nowej dla siebie kategorii robotów sprzątających. W segmencie tym panuje już niezły ścisk, a niektórzy producenci nie wytrzymują tempa (któryś niedawno opuścił rynek), ale dla Kärchera nie ma to znaczenia. Ma wystarczająco rozpoznawalny brandy, by pokusić się o kawałek tortu. Ma na to szasnę, bo markę lubi spora grupa klientów. Może zainteresować się nowymi rywalami dla Roomb.

Od początku lipca w ofercie Kärcher pojawią się dwa modele – RCV 3 i RCV 5. Zostały wyposażone w większość standardów, które trafiają do sprzętu konkurencji. Jest m.in. wsparcie szczotki bocznej, tryb mopowania, aplikacja na telefon, autonomia działania, harmonogramowanie, czy czujniki otoczenia z radarem LiDAR i budowaniem mapy mieszkania. Droższy z duetu ma jeszcze ultradźwiękowe sensory i tryb Auto Boost (maksymalizujący pracę). Widzę też lepsze technologie wykrywania i omijania przeszkód. Nie widzę tylko współpracy z popularnymi platformami smart home, a przynajmniej producent nie chwali się tym na swoich stronach.

Dziwne, iż filmiki prezentujące urządzenia nie zostały opublikowane na polskim kanale YouTube. Załączam ten z brytyjskiego.


2. Lanebreak Tread – gamifikacja na bieżniach od Peloton

W zeszłym tygodniu pisałem o kontrolerach Zwift do kierownicy roweru stacjonarnego, a w tym nowość od jednego z bezpośrednich rywali w dziale domowych siłowni. Peloton rozszerzył swoje ćwiczenia w formacie gamyfikacji o bieżnie stacjonarne, a więc nie bezpośrednio w sekcji kolarskiej. Lanebreak Tread co do zasady ma jednak działać podobnie do podobnych rozwiązań przy treningu rowerowym. Już od dawna największą frajdę i motywację do ćwiczeń odnajdujemy w rywalizacji. W ramach członkostwa w Peloton Tread będziemy mogli odnaleźć kompana do współzawodnictwa na wyniki. Animacje ekranowe pomogą w rozumieniu gier, a bieżnie producenta będą automatycznie dobierać ustawienia do sytuacji w trakcie rozgrywki. Opcje i poziom trudności można oczywiście dostosować, by pojedynki były bardziej wyrównane (zbliżone do naszego poziomu).

Poszczególne poziomy mają też własne ścieżki dźwiękowe i tryby ćwiczeń (od początkującego, po eksperta). Gry oferują krótkie (5 minut) oraz dłuższe sesje (30 minut). Wspomniana przed chwilą muzyką również ma szeroki zakres gatunków. Gamifikacja dość prosta, ale zwiększająca potencjał bieżni od Pelotonu.


3. IKEA Parasoll Open/Close Sensor i Vallhorn Motion Sensor

W ofercie IKEA jest już czujnik VINDSTYRKA, ale zajmuje się analizą jakości warunków panujących w mieszkaniu (foto: IKEA)

IKEA z roku na rok poszerza ofertę smart elementów wyposażenia wnętrza. Robi to po swojemu, starając się dbać głównie o własny ekosystem. Może sobie na to pozwolić, bo ma rzeszę fanów, ale wydaje mi się, iż marka powinna postawić na standard Matter. W amerykańskiej izbie certyfikacji nowych urządzeń (FCC) powiły się dwa nowe urządzenia dla inteligentnego domu od szwedzkiego giganta. Mowa o dwóch czujnikach. Parasoll Open/Close Sensor ma wykrywać ruch otwartych okien lub drzwi.

Vallhorn Motion Sensor to z kolei czujka obecności. W obu przypadkach będzie zasilanie baterią (popularnym paluszkiem) oraz kooperacja z protokołem Zigbee. Jeszcze nie wiadomo, kiedy IKEA wprowadzi te dwa gadżety do sprzedaży. Nie oferują one nic nadzwyczajnego. Raczej rynkowe standardy. Wydaje się jednak, iż będą fajnym uzupełnieniem sieci Google Home, czy Apple Dom, bo wyczuwam, iż oba sensory będą łączyć się w hubem DIRIGERA.


4. Moss Air – nawilżanie z natury (crowdfunding)

Nie pierwszy raz zaznaczam, iż smart to nie tylko elektronika korzystająca z aplikacji, algorytmów Sztucznej Inteligencji, czy software’owych rozwiązań integrujących się z pozostałymi elementami wyposażenia AGD. Inteligentne moduły dla wnętrz to też nowoczesne gadżety w unikatowym formacie i oryginalnych koncepcjach. Moss Air proponuje nietypowe podejście do nawilżania pomieszczeń. Kompaktowa stacja oferuje mikroklimat, z którego uwalniane sjest w sposób naturalny nawilżenie. Oprócz tego w środku efektowne efekty podświetlenia i możliwość zamknięcia obiegu (z mini mgiełką). Sprawdzi się jako element dekoracyjny i relaksujący, ale też praktyczny. Poprawi warunki wokół nas – odświeży i nawilży. Pytanie, jak efektywnie?

  • Cena w crowdfundingu: od 69$ (-30% finalnej ceny 99$)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżniam za: połączenie praktycznych funkcji z unikatowym wzornictwem
  • Znalezione na Kickstarterze

5. Graphene Kitchen Styler (crowdfunding)

Współczesne kuchnie potrafią wyglądać odmiennie. Nie tylko stylistycznie, ale i w kwestii wyposażenia. Coraz częściej korzystamy ze smart urządzeń, m.in. z różnego rodzaju robotów i Thermomixów. Zresztą, piekarniki, kuchenki, czy okapy (nie licząc już lodówek) mają sporo inteligentnych funkcji. Nie zawsze wyznacznikiem nowoczesności musi być integracja sprzętu ze smart siecią. Bardzo podobny przypadek do poprzedniego. Kitchen Styler nie tylko wygląda futurystycznie, ale i korzysta z nietypowych w przyrządzaniu posiłków technologii. Wykorzysta grafenową warstwę do grzania i oryginalną konstrukcję.

Zastosowane rozwiązania umożliwiły budowę smukłej konstrukcji o niskim zużyciu energii. Do tego przejrzystej, szybkiej w pracy (efektywnej) i bardzo cichej. Czy tak w niedalekiej przyszłości będziemy gotować? Na razie projekt swoje kosztuje. We wczesnej fazie zbiórki wycena to prawie 1600$, a cena wzrośnie jeszcze o ok. 1/3 tej kwoty.

  • Cena w crowdfundingu: od 1599$ (-33% finalnej ceny)
  • Premiera: styczeń 2024
  • Wyróżniam za: oryginalne podejście do przyrządzania posiłków
  • Znalezione na Kickstarterze

Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału