Smart home tygodnia #58 (przegląd rynku)

1 rok temu
Zobacz też: smart home tygodnia #57 Spacetop (foto: sightful.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • EZVIZ wprowadza nowe roboty sprzątające
  • Amazon kończy z alternatywnymi głosami dla Alexy
  • Alexa na Sonosach w końcu w Polsce
  • czy iPhone z iOS 17 stanie się smart ekranem?
  • Samsung przedstawia nowe Smart Monitory
  • Govee ze smart taśmą LED zgodną z Matter

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest istotną częścią działu smart home mojego bloga. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Alexa na Sonosach już w Polsce

Sonos Era 300 (foto: sonos.com)

Alexa była dotąd dostępna na głośnikach Sonosa w kilkunastu krajach. W minionym tygodniu do listy dołączyło aż 26 kolejnych. Wśród nich pojawił się również nasz kraj. Asystent głosowy Amazona wciąż nie mówi w naszym języku, ale fajnie, iż klienci Sonosów będą mogli sterować zasobami przynajmniej w wersji międzynarodowej (główne języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański). To wartościowa aktualizacja dla posiadaczy sprzętu tej marki.

Alexa na głośnikach Sonosa potrafi:

  • kontrolować muzykę (i treści telewizyjne) – Alexa International Version jest zgodne z serwisami Amazon Music, Spotify i TuneIn i Amazon Prime Video oraz Netflix
  • planować dzień (kalendarze, budziki, listy zakupów, przeszukiwanie przepisów, sprawdzanie pogody, czy podsumowanie najważniejszych wiadomości)
  • sterować smart urządzeniami (czyli w stylu smart głośnika)

3. iPhone smart ekranem?

Smart ekrany to dość dziwna sekcja inteligentnych urządzeń. Stacje pozwalają sterować smart domem, mają dodatkowe funkcje, które jednak dublują rozwiązania znane z tabletów. w tej chwili dział reprezentują modele stricte do tego celu, ale i ich tabletowe wariacje. Powstają tez hybrydy, w których mamy tablet i stację dokującą z głośniczkiem (m.in. Google Pixel Tablet). Tryby smart home oferuje Google i Amazon, ale być może dołączy do nich też Apple. Spekuluje się, iż amerykański producent projektuje swój hybrydowy wariant iPada z HomePodem. Teraz najnowsze plotki sugerują, iż również iPhone może zyskać podobną opcję.

Nadchodzący system iOS 17 (zostanie wstępnie zapowiedziany podczas czerwcowego WWDC) ma przemienić ekran blokady iPhone’a w rodzaj smart ekranu. Bloomberg przekonuje, iż motyw ma wyraźniej pokazywać ważne informacje, jak w Echo Show czy Nest Hubie (albo tabletach Amazon Fire). Liczę, iż jest to przeciek związany ze wspomnianym trybem smart ekranu dla iPadów.


4. Robot sprzątający EZVIZ RS2

EZVIZ to marka znana z budżetowych rozwiązań smart home. Jakiś czas temu wprowadziła do swojej oferty bezprzewodowy odkurzacz RH1, a teraz wkracza z ofertą całej rodziny robotów sprzątających. Z szerokim zakresem możliwości i wyborem między modelami. W portfolio jest nowy RH2 (z funkcją mycia, mopowania i suszenia podłogi), a także flagowy RS2 z większym „garażem” oraz serie RC3 i RC3+.

Wstępnie przyjrzę się tylko temu topowemu. Otrzymał radar LiDAR i kilka czujników potrafiących rozpoznawać obiekty na trasie przejazdu. Mowa o laserowym 3D i kamerce RGB z rozwiązaniami AI. Odkurzacz ma moc 4000 Pa i cztery poziomy ssania. Przy mopowaniu są trzy poziomy dozowania wody. Warto dodać, iż mopy obrotowe dociskają z siłą 1 kg, więc raczej powinny efektywnie zmywać powierzchnię. W stacji (sporej) są zbiorniki na czystą i brudną wodę. Nie ma jednak worka na kurze i podgrzewania wody.

EZVIZ RS2 ma też interesujący system automatycznego demontażu mopów i ich montaż w stacji. Pozwoli to na dostosowanie trybu pracy przed wyjazdem urządzenia w teren. Sprzęt sam wysprząta odpowiednio mieszkanie z opcją dobierania narzędzi. Oczywiście z przemywaniem szmatek w trakcie dokowania. Podoba mi się mechanizm wstecznego obracania szczotek, by uwolnić je z nadmiaru włosów (tego nie widziałem u konkurencji) Nie zabraknie sterowania głosowego przy pomocy Alexy i Asystenta Google. Jest choćby tryb patrolowania przy użyciu kamerki, ale ta opcja wciąż nie jest


5. Alexa bez znanych głosów

Asystentka głosowa Amazona jest na rynku już od dłuższego czasu i rywalizuje bezpośrednio z Asystentem Google, czy Siri. Gigant z Seatlle był prekursorem rozwiązania i przez lata starał się rozwijać narzędzi o dodatkowe „skille”. w tej chwili jest chyba liderem jeżeli chodzi o zasięg usługi przez smart głośniki. W 2019 roku firma wprowadziła interesujące rozwinięcie wirtualnego pomocnika dając mu wybór głosu celebrytów. Można było dokupić głosy Samuela L Jacksona, Shaqa O’Neala, czy Melissy McCarthy. Niespodziewanie Amazon kończy akcję i zamyka projekt. Personalizowanie Alexy w urządzeniach Echo tymi trzema głosami celebrytów zostanie zakończone 30 września (Jackson „padł” już 30 kwietnia). Producent obiecuje system zwrotów pieniędzy za wykupione usługi.

“Alexa, introduce me to Samuel L. Jackson.”

The actor’s voice is now available for customers on @alexa99 devices.

— Amazon News (@amazonnews) December 16, 2019


6. Smart Monitory Samsung z Zigbee, Thread i asystentami

W końcu Samsung sprecyzował kiedy i po ile będą sprzedawane Smart Monitory na 2023 roku. Modele M5, M7 and M8 mają być dostępne od czerwca i to globalnie Cennik ma startować od 280 dolarów a kończyć na 650$. Urządzenia są po prostu odświeżonymi wersjami poprzedników, ale wartymi uwagi, szczególnie dla posiadaczy komputerów Apple.

foto: samsung.com

Kolekcja liczy aż 10 wariacji – w różnej kolorystyce oraz przekątnych wyświetlacza. Mają też różne specyfikacje, m.in. w ramach rozdzielczości i głębi kolorów. Także jasności są różne, by dać klientom dobór pod ich potrzeby. Nie chcę tu jednak wchodzić zbytnio w szczegóły parametrów, bo wolę skupić się na elementach bardziej związanych z określeniem „smart”. Monitory M7 i M8 posiadają wbudowane asystenty głosowe, więc przy pomocy Bixby (Samsunga) lub Alexy (Amazona) można nimi sterować.

Mało tego! Wbudowany w ekrany IoT Hub z protokołami Zigbee i Thread ma pozwolić na sterowanie sieciami smart home. Ciekawostką jest tryb Far Field Voice, za pomocą którego można kierować zapytania bezpośrednio przez monitor. Nietypowo wygląda opcja My Contents przejmująca wybrane treści ze telefona w zasięgu Bluetooth, m.in. zdjęcia, pogodę itd. Pracę biurową ułatwią tryby klonowania treści, bezprzewodową łączność i wykrywanie telefonów Galaxy będących w pobliżu ekranu. Multi View podzieli ekran, jest też opcja podłączenia myszki i klawiatury w trybie smart TV oraz SmartThings i Smart Hub (zakładam, iż system Tizen) oraz AirPlay dla Apple (obok screen mirroringu dla Androidów).

Samsung Launches 2023 Smart Monitor Lineup Globally

— Samsung Electronics (@Samsung) May 24, 2023

Ciekawie wygląda magnetycznie podpinana kamerka Slim Fit dla Smart Monitora M8. Współpracuje m.in. z Google Meet, automatycznie kadruje (Auto Framing).


7. Taśma Govee LED Strip Light M1 z Matter

Zgodność ze standardem Matter będzie coraz częściej elementem wyróżniającym urządzenia dla sieci smart home, więc o oznaczenie pudełka tym symbolem producenci będą się starali. Kolejną marką współpracującą z nowym systemem jest Govee. Firma przygotowała smart taśmę LED Strip Light M1 z Matter prosto z pudełka. Dwumetrowy „wąż” (za ok. 80$) jest też kompatybilny z rozwiązaniami RGBIC+ w obrębie własnych urządzeń do smart oświetlenia. Największą zaletą taśmy jest możliwość wyświetlania wielu kolorów jednocześnie, czyli znacznie większy zakres tworzenia scen świetlnych. Model ma też gęściej upakowane na metr diody, bo aż w 60 sztukach. To najwięcej na rynku w wariacjach dwumetrowych.

Notes:
– Improved White Light & Music/DIY Modes also coming to current 5m M1 strips (H61E1) via June OTA software update.
– 2 meter and 5 meter M1 strip segments can be connected together up to 10 meters.
– Matter support coming to current 5m M1 strips (H61E1) via Control Box… pic.twitter.com/o3rsHMZ4TA

— GOVEE (@GoveeOfficial) May 22, 2023

Aplikacja Govee pozwala na budowanie do 50 różnych stref świetlnych i choćby 64 różne tryby kolorystyczne. Matter z kolei to oczywiście szansa na korzystanie z aplikacji i platform innych firm. Będzie działać w ekosystemach m.in. Alexy, Google Home, Apple Dom, czy SmartThings od Samsunga. jeżeli chodzi o łączność z Matter to M1 wykorzysta Wi-Fi (nie Thread). Nie zabraknie opcji wydłużania taśmy o metrowe kawałki (po 20$).


8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału