Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- jest nowy iRobot OS 6.0
- WiZ rozwija SpaceSense o kamerki (lub kamerki o technologię SpaceSense)
- Netatmo proponuje inteligentny sterownik do klimatyzacji
- debiutuje apka Yale Home dla smart zamków
- Amazon planuje aktualizację swojego smart robota Astro
- jak prezentuje się nowy Google Pixel Tablet (z Hub Mode)
- XGIMI stworzyło hybrydę projektora z LED i laserem
- Amazon odświeżył kilka swoich urządzeń z Alexą
1. Nowe logo serii Mój Smart Dom
Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest istotną częścią działu smart home mojego bloga. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.
2. WiZ Home Monitoring z SpaceSense
Jakiś czas temu, chyba jeszcze w zeszłym roku, pisałem o technologiach SpaceSense od WiZ. Pisałem choćby do agencji reprezentującej urządzenia Signify w tej sprawie, ale nie było zainteresowania, a szkoda, bo chciałem sprawdzić rozwiązanie w działaniu w moim smart wnętrzu. Dzisiaj producent (należy do niego również droższy odpowiednik w postaci oświetlenie Philips Hue) proponuje rozwinięcie narzędzi o zestaw Home Monitoring. To generalnie głębsza integracja oświetlenia z systemem wyczuwania ruchu z kamerką do monitorowania mieszkania. WiZ Indoor Camera skorzysta ze wsparcia analiz w zmianach pola Wi-Fi. Kamerka i żarówki będą współpracować, by jeszcze szybciej zareagować i przekazać powiadomienie o zagrożeniu domownikom.
WiZ Home Monitoring Starter kit (trzy żarówki A19 + Indoor Camera został wyceniony na niecałe 160€. Zestawy mają być dostępne w połowie czerwca. Producent obiecuje, iż 80-90% jego oferty smart oświetlenia będzie kompatybilne z systemem.
3. Aktualizacja iRobot OS 6.0
Roomby komunikują się z siecią Wi-Fi od 2015 roku. Od tego czasu ich systemy operacyjne przeszły pewne zmiany. Ostatnia rozbudowa rozwinęła platformę o iRobot OS, który właśnie otrzymał szóstą generację. Nowy firmware ponownie rozszerzył katalog swoich funkcji. Marka (chyba już należąca do Amazona) stara się poszerzać zakres pracy swoich robotów sprzątających kolejnymi aktualizacjami. Do tej pory były to zarówno poprawki wydłużające czas pracy, ale i nowe opcje w aplikacji iRobot Home. Korzystam z tych usprawnień już od kilku lat w ramach Roomby i7. Każdy update systemu cieszy, a ten większy szczególnie.
Aktualizacja systemu operacyjnego iRobot OS w wersji 6.0 to dobre wieści dla wszystkich użytkowników aplikacji iRobot Home! Proces udostępniania aktualizacji rozpoczął się 9 maja 2023 r.
Co to oznacza? Jeszcze lepsze i wygodniejsze działanie aplikacji! pic.twitter.com/otP8rhBDv8
— iRobot Polska (@iRobotPolska) May 10, 2023
Co zaoferuje aktualizacja iRobot OS 6.0 dostępna od 9 maja? Twórcom softu udało się zoptymalizować pracę urządzeń, m.in. przy mapowaniu przestrzeni. Otoczenie będzie analizowane/skanowane szybciej. Mapy Imprint mają powstawać znacznie szybciej niż wcześniej, bo aż 7 razy! Niestety nie każdy model na tym skorzysta. iRobot obiecuje wsparcie dla serii i6, i7 i Combo i8 oraz serii j.
Rozwiązania Imprint mają dać też szerszy zakres dostosowania. Tutaj uwzględniono automatyczną segmentację pomieszczeń oraz ich nazewnictwo. Mapy i tak trzeba wcześniej zbudować, więc ten wstępny etap powinien być łatwiejszy do ogarnięcia. Algorytmy wykonają podział na pomieszczenia oraz ich określenia na podstawie rozpoznawania charakterystycznych dla pokoju obiektów.
4. Netatmo Inteligentny Sterownik do Klimatyzacji
W moim smart domu pracują urządzenia Netatmo (smart głowice do grzejników). Firma ma sporo inteligentnych rozwiązań do analizowania i monitorowania wnętrza. Przygotowano kolejne. Tym razem Inteligentny Sterownik do Klimatyzacji. Moduły tego typu są już dostępne na rynku, ale francuska marka chce zaoferować je z własnym know-how. Sterownik ma oczywiście pozwolić sterować klimatyzacją przy użyciu aplikacji (modelom bez apki), ale też uwzględnić optymalizację zużycia energii z algorytmami Sztucznej Inteligencji.
Your air conditioner becomes smarter with the Netatmo Smart AC Controller!
The Smart AC Controller allows you to take control of your air conditioner or air-to-air heat pump from your mobile device, no matter where you are. pic.twitter.com/g2wWOTyQwT
— Netatmo (@netatmo) May 12, 2023
Kontroler pozwoli też zintegrować klimatyzator z inteligentną siecią smart home. W zasadzie kompatybilność uwzględni większość modeli na pilot z IR (podczerwień). Oprogramowanie ma pomóc w dostosowaniu automatyki z harmonogramem działania wg manualnych potrzeb, ale też z objęciem sensorów Netatmo. Mowa o czujnikach temperatury i wilgotności. Marka oferuje tu również geolokalizację z „Eco-Assist”, by uruchamiać lub wyłączać klimatyzator na podstawie obecności domowników.
Nie zabraknie tu sterowania temperaturami przy użyciu komend głosowych Asystenta Google, Alexy i Siri (Apple Dom). Inteligentny Sterownik do Klimatyzacji Netatmo wyceniono na 560 zł.
5. Aplikacja Yale Home
W moim smart domu pracuje też inteligentny zamek do drzwi Linus od Yale. W zeszłym tygodniu producent informował o zmianie aplikacji Yale Access w Yale Home i od 17 maja rozpoczyna się proces migracji kont. Producent zapowiada, iż mamy na to czas do 30 czerwca. Po tym okresie Yale będzie jeszcze przypominało o zmianach, ale w pewnym momencie nieaktywni użytkownicy stracą dostęp do starego systemu. Lepiej zatem przejść na nową apkę we właściwym terminie.
The Yale Home App is here!
All existing Yale Access app users will need to move their accounts to the new Yale Home app by June 30th 2023 in order to experience a more connected ecosystem.
For more information and details pic.twitter.com/VO2MlaYa2e
— YaleHomeUK (@YaleHomeUK) May 17, 2023
Przejście z Yale Access do Yale Home nie będzie wymagało większej pracy. Wystarczy zainstalować nową aplikację i zalogować się na stare dane. Jedną z niedogodności jaką widzę jest konieczność ponownego połączenia integracji z platformami typu Google Home lub Amazon Alexa. jeżeli korzystaliście z tych rozwiązań to trzeba będzie zamki wpiąć do tych serwisów od nowa.
7. Amazon Astro będzie miał następcę
Amazon oferuje już całkiem bogaty katalog inteligentnych produktów, a ma też rozwiązania wykraczające poza aktualne standardy. Eksperymentalny robot Astro może niebawem zyskać spory upgrade możliwości, zwłaszcza w zakresie algorytmów AI. Wszystkie wielkie marki rozwijają ostatnio oprogramowanie Sztucznej Inteligencji i wygląda na to, iż także gigant z Seattle chce pokazać tu swoje umiejętności.
Projekt Astro jest nietypowy, ale dzięki temu pozwala na eksperymentowanie z nowymi technologiami. Według przecieków (źródła Business Insider), niebawem możemy zobaczyć następną generację tego robocika. Głównym ulepszeniem mają tu być algorytmy przypominające ChatGPT czy Google Bard, czyli w modelu chatbota inteligentniej reagujęcego na „rozmowy”. W ramach smart domu może dać tu naprawdę interesujące opcje. Te mogą z czasem dotrzeć do smart głośników lub smart ekranów z Alexą na pokładzie.
Czytaj więcej o: Amazon Astro
8. XGIMI z Dual Light Technology
Chińskie XGIMI pokazało w ostatnich miesiącach, iż jest w stanie zaoferować bardzo interesujące projektory. Zarówno LED, jak i technologiach laserowych. Dawałem Wam choćby przykłady kilku ich najnowszych modeli. Teraz producent szykuje coś unikatowego w segmencie rzutników. Hybrydowy model łączący światło laserowe z LEDowym. Dual Light Technology ma wzmocnić jakość obrazu najlepszymi cechami obu rozwiązań.
Mowa o odwzorowaniu kolorów oraz jasności. Projektory oferują swoje adekwatności za dnia i nocy, ale w tych warunkach w inny sposób. Wiele osób narzeka na pewne ustawienia (np. zbytnią jasnością w zaciemnieniu). Inżynierowie z chińskiego XGIMI spróbowali skonstruować model projektora z jakością reprodukcji kolorów LED i jasnością wiązek lasera. Ma budowę pięciokanałowego źródła światła, które podniesie poziom Delta E i certyfikacji SGS i TÜV Rheinland.
XGIMI Dual Light Technology ma zaproponować 95.5% DCI-P3, 99.9% BT.709 oraz jasność aż 2300 ISO.space, while brightness comes in at 2,300 ISO lumenów. Na razie wszystko w formie prototypu, ale już w fazie produkcji. Myślę, iż pierwszy model takiego projektora dotrze do Europy jeszcze w tym roku. Chińczycy wykorzystali z budowie urządzenia aż 278 opatentowanych technologii.
9. Mniejszy Amazon Echo Pop
W środę Amazon przedstawił kilka nowych urządzeń z rodziny Echo. Wśród nich są smart głośniki i smart ekrany z Alexą na pokładzie. Oczywiście już ich kolejne generacje (to właśnie gigant z Seattle zapoczątkował erę asystentów głosowych). Uwagę skupiono na mniejszych przedstawicielach. Debiutuje Echo Pop, czyli rywal dla Nest Mini od Google. Producent eksperymentował ostatnio z mniejszymi głośnikami. Zaczynał od formatu krążków, potem przeszedł na kule (ja taką użytkuję), a teraz próbuje z półsferycznym wariantem. Kosztujący 40$ Echo Pop zachował jednak LEDowy wskaźnik, ale przeniósł go na górę. Do tej pory sygnalizacja świetlna była oferowana w postaci efektów pierścienia.
Amazon Echo Pop to model entry-level z Alexą, czyli najprzystępniejszy cenowo z rodziny. Te gabaryty to przeznaczenie do mniejszych pokojów, głównie sypialni. Nie zabraknie funkcji z Echo Dot, a więc silnika AZ2 Neural Edge do przetwarzania danych na pokładzie urządzenia (wbudowane uczenie maszynowe). Jest też opcja rozbudowy sieci (extender) dla routerów mesh Eero. Jest też nasłuch zapytań/poleceń, fizyczne wyciszanie mikrofonów i sterowanie muzyką lub inteligentnym domem. Popy będę kompatybilne ze standardem Matter.
10. Amazon Echo Show 5 i Echo Show 5 Kids
Odświeżony został też mniejszy ze Smart Displayów, czyli smart głośnik z ekranem. To już kolejna generacja tego urządzenia, które od kilku lat otrzymuje też edycję dla dzieciaków. Tegoroczna wersja ma być przede wszystkim szybsza w działaniu, ale poprawiono też jej brzmienie. Echo Show 5 to wciąż najmniejszy z ekranowców z Alexą na pokładzie. Wizualnie na pewno pomylimy go z poprzednikiem, ale to nie ma znaczenia. Zachowany design jest ok, a zbędne przeprojektowanie nie podniesie kosztów produkcji.
Nadal dotykowy ekran ma 5.5 cala przekątnej, na którym obsłużymy funkcje smart domu lub wybrane aplikacji i usługi Amazona. Podejrzymy też obraz z inteligentnego monitoringu. Trzecia generacja urządzenia ma być o 20% szybsza, a i bas będzie dwukrotnie mocniejszy. Zmieniono też układ mikrofonów nasłuchujących asystentkę głosową. Echo Show 5 Kids ma inny tył (w kosmicznych motywach) i funkcje przyjazne młodszym użytkownikom (wraz z ograniczeniami i filtrami Alexy). Ponownie z roczną subskrypcją serwisu Amazon Kids+. Ten model jest droższy od podstawowego o 10$. Bazowy wyceniono na 90$. Nowe Echo Show będę oczywiście zgodne z Matter.
11. Google Pixel Tablet dogłębniej
W poprzednim przeglądzie tygodnia obiecałem, iż przyjrzę się bliżej możliwościom nowego Pixel Tabletu z trybem hubu. Dotrzymuję obietnicy i przekierowuję do większego artykułu (jeszcze nie bezpośredniego testu). Nowy hardware od Google to połączenie smart głośnika z androidowym tabletem. adekwatnie to hybrydowy Smart Ekran, a więc Google Home w stylu Nest Huba, ale w odłączany od docka.
Nad inteligentnymi ekranami ma tę przewagę, iż pozwala praktyczniej wykorzystać wyświetlacz. Nie tylko w stacji, ale też na co dzień. Wcześniej Google Home w tabletach z Androidem oferowało już Ambient Mode, ale teraz mamy format tego oprogramowanie w nowym hardwarze od giganta z Mountain View. Co będzie potrafił Pixel Tablet możecie sprawdzić w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej o: Google Pixel Tablet
12. Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub