
Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje z kończącego się powoli tygodnia. W obrębie rozwiązań smart home oceniam nowe standardy, platformy, protokoły, ale i integrujące się z inteligentnymi urządzeniami serwisy, usługi i różnego rodzaju moduły.
Przyglądam się nowościom od smart marek, adaptacjom rozwiązań z Matter i Thread, a także zapowiedziom nowinek w obrębie inteligentnych sieci. Oceniam, obserwuję i popularyzuję segment smart domów. Zachęcam do budowania własnego smart home, bo to dziś coraz prostsze. Od zeszłego roku w zestawieniach uwzględniam też urządzenia RTV/AGD, które poprawiają komfort mieszkania.
Co interesującego dotarło na rynek w tym tygodniu? Zapraszam też do poprzednich przeglądów smartdomowych nowości. Przygotowałem już ponad 160 takich artykułów!
- startuję z remontem domowego smart oświetlenia i wdrażanie Matter
- Xiaomi Mijia Air Conditioner Pro Super Energy Saving Vertical 2HP Super Class 1 Energy Efficiency, czyli klimatyzator pionowy z AI
- ultra smukły Roborock Qrevo EdgeT trafił do Polski
- Photon Matrix – laserowy niszczyciel komarów (crowdfunding)
- mobilny ekran LG StandbyME 2 zmierza na rynek
- smart ekran Apple dopiero w 2026 roku?
1. Startuję z remontem domowego smart oświetlenia i wdrażanie Matter
W ostatnim czasie skończyłem testy kilku smart urządzeń, m.in. robota sprzątającego i inteligentnego wideodomofonów. Kolejny materiał w cyklu Mój Smart Dom przygotowuję już w obrębie małego remontu – biorę się za uporządkowanie domowego oświetlenia. Już od kilku lat bazuję na kilku różnych elementach (od samodzielnie tworzonych taśmy z łazience, przez gotowe węże w łóżku, po pojedyncze żarówki różnych marek). Po przeprowadzce (dość dawno temu) przyszykowałem kilka punktów specjalnie pod odpowiednie rozwiązania i jakoś cały ten proces zaniedbałem. Ruszam z projektem zakończenia tematu w podejściu projektowym. Rozpisałem plan zmian i poprawek w ramach serii blogowych wpisów, co zmotywuje mnie do skończenia prac. Mówi się: „jak się od razu nie wykończysz, to rozgrzebane tematy będą czekać do kolejnej przeprowadzki”. Niestety, jest w tym wiele prawdy.
Wymyśliłem sobie, iż remont (odświeżanie) sieci inteligentnego oświetlenia połączę z wdrożeniem do mieszkania standardu Matter. Wypada go w końcu sprawdzić i zacząć stosować. Plan jest taki:
- uruchamiam Matter (jednocześnie oceniając jego możliwości i ograniczenia)
- buduję sieć oświetlenia w obrębie jednej platformy głównej (i maksymalnie dwóch marek)
- kończę podświetlenie sufitowe w salonie (taśmy LED)
- poprawiam dziurę w podwieszeniu (przy użyciu smart plafonu)
- żarówki edisona zastępuję modelami inteligentnymi
- punktowe oświetlenie z żarówkami GU10 ma być zintegrowane z siecią
- zamocuje w końcu ambient wokół lustra łazienkowego
- wdrażam też wygodny system sterowania przy użyciu przycisków
- uruchamiam jakąś automatykę na bazie czujników
- postaram się połączyć wszystko ze smart ekranami (Echo Show i Nest Hub)
- w sypialni stworzę smart światło do lepszego snu
Przez całe wakacje będę relacjonować zmiany, Prezentować uwagi, wskazywać efekty integracji, no i po prostu prezentując zakres wdrożonych poprawek. Liczę, iż w tej formie będzie to zarówno atrakcyjne w odbiorze, ale i przydatne w obrębie samej realizacji. Kompleksowo i z uporządkowaniem. Trzymajcie kciuki. Przy okazji przetestuję urządzenia marek, których do tej pory w swoim mieszkaniu nie stosowałem.
2. Xiaomi Mijia Air Conditioner Pro Super Energy Saving Vertical 2HP Super Class 1 Energy Efficiency, czyli klimatyzator pionowy z AI
Xiaomi przedstawiło w Chinach nowe urządzenie do smart home. Xiaomi Mijia Air Conditioner Pro Super Energy Saving Vertical 2HP Super Class 1 Energy Efficiency (tak, to jego pełna nazwa!) jest modelem kolumnowym i jak sama nazwa wskazuje, oszczędnym w pracy. To już kolejny model pionowy chińskiego giganta (jeden z modeli debiutował w maju). W tym najnowszym wprowadzono kilka usprawnień. Największym mają być nowe algorytmy AI, dzięki którym zużycie energii podczas chłodzenia pomieszczenia będzie niższe.
Jak się pewnie domyślacie, producent zintegrował klimatyzator z innymi urządzeniami w ramach własnej aplikacji Xiaomi Connect (gdzie jest też kooperacja HyperOS). Oczywiście z opcjonalnymi aktualizacjami. Możliwości współpracy z innymi elementami smart domu jest ważna, ale przejdę do kilku specyfikacji w obrębie samego chłodzenia. Kolumna ma zdolności ogarniania przestrzeni do ok. 1560 mł/h, czyli nieco mniejszych od modelu 3HP. Zakres temperatur dość szeroki, bo od -35ºC do 65ºC, a więc i z opcją ogrzewania. Mijia Air Conditioner Pro wyceniono na 5500 juanów, czyli ok. 770$ (w przewalutowaniu). Szkoda, iż ta wersja klimatyzatora jest przewidziana wyłącznie na rynek azjatycki. Nie wspomniano nic o globalnej dostępności, a szkoda, bo parametry wyglądają ciekawie.
3. Smukły Roborock Qrevo EdgeT trafił do Polski
Roborock zaimponował ostatnio kilkoma konkretnymi technologiami w obrębie konstrukcji robotów sprzątających. Każdą prezentowaną bliżej początku tego roku wdraża na rynku. Na tym polskim zadebiutował model Qrevo EdgeT, czyli specjalna wersja wcześniejszego Edge’a. Jej wyróżnikiem ma być ultra smukły profil urządzenia, pozwalający na dotarcie do trudniejszych miejsc – głównie niższych mebli. W naszym kraju model ten wyceniono na niecałe 3700 zł.
Co nowego w Roborock Qrevo EdgeT? Producent chwali w opisie przede wszystkim naprawdę niską budową „krążka” sprzątającego nasze podłogi. 7.98 cm oznacza, iż będzie to najsmuklejszy z rodziny Edge, ale i chyba ogółem w ofercie Roborocków. Nie udało mi się znaleźć cieńszego (seria Saros 10/10R ma tyle samo). Oczywistą zaletą tak nisko obsadzonej konstrukcji jest większa penetracja terenu, czytaj: wjeżdżanie pod niższe meble. Ja mam w domu kilka takich, pod które mój najnowszy robot nie jest w stanie się wcisnąć. Warto jeszcze na koniec zerknąć w pozostałe specyfikacje Qrevo EdgeT, bo co z tego, iż smukły, jak może pozbawiony jakichś ważnych technologii? Pod względem możliwości nie jest źle. To model klasy premium, więc nie może być inaczej.
- FlexiArm Design (zakrzywione ramię ze szczotką boczną – do sięgania w trudne obszary)
- podwójny system Dual-Anti Tangle (zapobiegający plątaniu się włosów)
- szczotka główna DuoDivide (o specjalnej budowie)
- moc ssania na poziomie aż 18500 Pa (dobra dla dywanów)
- system RetractSense z LiDAR (do precyzyjnego poruszania się)
- chowane w konstrukcję czujniki (to one pozwoliły odchudzić konstrukcję)
- stacja dokująca 3.0 (mop myty w temp. 75 °C i suszony w 45 °C)
- stacja z automatyką wymiany płynów
- robot wyposażono w inteligentną detekcję zabrudzeń (z dopasowaniem pracy)
- system rozpoznawania i omijania przeszkód przy użyciu AI (100 typów obiektów)
- aplikacja z technologią SmartPlan 2.0 (do ustawiania pracy robota)
- kompatybilność ze standardem Matter (integracja z innymi urządzeniami)
- możliwość integracji z asystentami głosowymi (Siri, Alexa, Asystent Google)
4. Photon Matrix – laserowy niszczyciel komarów (crowdfunding)
W ubiegłym tygodniu sporo szumu zrobił Photon Matrix, czyli laserowy niszczyciel komarów (i innych insektów). Jego konstrukcja brzmi trochę podejrzanie, ale jeżeli jest prawdziwa to ja jedną poproszę! Gadżet nie jest duży, ale według twórców bardzo skuteczny. Potrafi „upolować” choćby 30 owadów na sekundę. Chiński startup zbudował rozwiązanie, które powalczy z dwoma globalnymi problemami – dyskomfortem powodowanym ugryzieniami, ale (co IMO ważniejsze) poważnymi chorobami przenoszonymi przez komary. Prototyp Photona Matrix prezentuje swój potencjał w crowdfundingu, gdzie precyzuje też technologie użyte w module. Bazują one na radarze LiDAR w czasie rzeczywistym, lokalizując i neutralizując „wroga”. Twórcy zapewniają, iż całość jest bezpieczna dla naszego zdrowia (jak i zwierząt zamieszkałych pod naszym dachem).
Skuteczność Photon Matrix ma być wysoka. Laserowe uderzenia mają działać choćby do trzech milisekund. Zasięg wiązki w bazowym wydaniu to trzy metry, ale w pro ma ich sześć. Oba urządzenia mają zakres widzenia do 90 stopni i outdoorowe wykończenie, czyli możliwość pracy na zewnątrz, np. w ogródkach. W terenowej pracy można je zasilić z powerbanku. Tanio nie będzie choćby w crowdfundingu, gdzie cena za model podstawowy startuje od 468$, a za pro od 668$. jeżeli zbiórka funduszu się powiedzie to plan realizacji pierwszej partii przewidziano na październik tego roku, a masową produkcję na marzec 2026.
Znalezione na Indiegogo
5. Mobilny ekran LG StandbyME 2 zmierza na rynek
W 2021 roku LG przyciągnęło uwagę bardzo nietypowym ekranem z wielofunkcyjnym przeznaczeniem. W trakcie styczniowych CES 2025 w Las Vegas koreańska marka zwiastowała odświeżoną jego wariację. LG StandbyME drugiej generacji dotarł w końcu na rynek globalny.
Co nowego w LG StandbyME 2? Lifestyle’owy wyświetlacz, podobnie jak edycja GO, będzie bardziej mobilny. Tym razem będzie go można łatwo odpiąć od stacji na kółkach, co ułatwi przemieszczanie, ale i osadzanie panelu w innych miejscach (także pracę na płasko). „Telewizor” jest oczywiście bezprzewodowy i wyposażony w platformę webOS ze wszystkimi jej zaletami (ale pewnie i wadami). W Kanadzie sprzęt kosztuje 1800 tamtejszych dolarów, czyli ok. 1200$ amerykańskich). W sierpniu urządzenie ma dotrzeć do Europy.
LG StandbyME 2 ma 27 cali przekątnej, rozwiązania zgodne z Dolby, pasek do wieszania/noszenia, interaktywne widgety do dekorowania wnętrza, obraz w QHD, dobór orientacji wyświetlania i procesor Aplha8 AI do optymalizowania pracy (m.in. w ramach dobierania światła przy treściach Dolby Vision). Czas pracy na baterii wynosi do 4 godzin, ale warto dopisać, iż konstrukcja nie jest wystarczająco szczelna, by przetrwać w trudniejszych warunkach na zewnątrz. Oczywiście z ważnymi protokołami i portami łączności: Wi-Fi 5, HDMI z eARC, AriPlay, czy Google Cast. Nie zabraknie współpracy z aplikacją LG ThinQ dla smart home. Nie ma kamerki, więc jeżeli potrzebujecie to podłączycie zewnętrzną przez USB.
6. Smart ekran Apple dopiero w 2026 roku, bo… Siri
O inteligentnym ekranie w formie centrum sterowania domem od Apple mówi się już od kilku lat. Ja w przeglądach wspominałem o nim już kilka razy. Za każdym razem sugerując najbardziej prawdopodobne możliwości. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Amerykańska spółka raczej na pewno zaoferuje odpowiednik HomePoda zintegrowanego z wyświetlaczem, własnym oprogramowaniem specjalnie do obsługi domu, kamerką z FaceTime i Siri. Tajemnicą jest jedynie data premiery sprzętu. Mark Gurman z Bloomberga przewiduje, iż jednostka zostanie pokazana dopiero na wiosnę 2026 roku. Mogła zadebiutować wcześniej, ale Apple ma problemy z ulepszeniami Siri, która dzięki AI ma poprawić swój potencjał na wzór Alexy+ (BTW: Amazon też opóźnił wdrożenie swojej wersji inteligentnego asystenta).
Bardziej naturalny, bardziej intuicyjny i wszechstronniejszy wariant Siri ma być elementem wyróżniającym HomePoda z ekranem, więc jego niezawodność musi być na wysokim poziomie. Przewiduję, iż to właśnie w tym module nowa Siri ma mieć swoją premierę (z jednoczesnym udostępnieniem na pozostałych urządzeniach ekosystemu Apple). jeżeli wierzyć przeciekom, nowa Siri ma posiadać znacznie ciekawsze możliwości w ramach kontroli inteligentnego domu, a więc i serwisu Apple Dom. 7-calowy wyświetlacz pokaże platformę we współpracy Apple Intelligence. W sieci dokopywano się też do informacji o nowym systemie homeOS.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
7. Test robota MOVA P50 Pro Ultra
Skończyłem testy inteligentnego robota sprzątającego P50 Pro Ultra od marki MOVA. Trwały około sześciu tygodni. Przez ten czas sprawdziłem urządzenie w prawie wszystkich warunkach (nie licząc dywanów, których u siebie po prostu nie mam). Oceniłem sposób pracy w pełnej autonomii, gdzie robot sam decydował o podjętych działaniach, ale też w działaniu strefowym i bez hybrydowego połączenia, tj. w przejazdach na mokro i na sucho. Przenalizowałem zakres możliwości pod kątem funkcji, integracji ze smart domem, rozwiązań dostępnych w aplikacji, no i oczywiście wielofunkcyjnej stacji dokującej. MOVA P50 Pro Ultra to przedstawiciel klasy średniej, ale tej wyższej, oferujący elementy premium w przystępniejszym wydaniu. Jak wypadł w moim domu? Czym zaskoczył? Gdzie znalazłem obszary do poprawy? Zapraszam do materiału.
Czytaj więcej o: test robota MOVA P50 Pro Ultra
8. Test smart wideodomofonu Yale Smart Video Doorbell
Przez kilka tygodni mogliście śledzić moje testy inteligentnego wideodomofonu od Yale. Smart Video Doorbell to kolejny z modułów ekosystemu amerykańskiego giganta, który oferuje zarówno kolejny punkt obserwacji dla monitoringu z inteligentnymi opcjami (z perspektywy wejścia do mieszkania), ale też zdalną komunikację z osobą przed drzwiami. Zebrałem w końcu wszystkie analizy urządzenia do kupy i wrzuciłem na blog. Czym dysponuje dzwonek z kamerką? Jakie są jego najsilniejsze strony, a gdzie widzę elementy do poprawy? Jak spisuje się AI w ramach detekcji działań w obrębie czujników? Z jakimi platformami Yale Smart Video Doorbell współpracuje? Do czego adekwatnie przyda się obserwator zastępujący „judasza”? Zapraszam do lektury.
Czytaj więcej: mój test wideodomofonu Yale Smart Video Doorbell
9. Pomysł na smartdomowy prezent (poradnik zakupowy)
Tworzę sporo zestawień, ale nieco mniej poradników. Chcę to zmienić i okresowo wrzucać na blog zakupowe pomocniki, które nie sprawią, iż wybierzecie gadżet lub urządzenie na prezent, ale zainspirujecie się samymi pomysłami. Serię rozpoczynam od propozycji upominków na Dzień Ojca w segmencie smart home. Zebrałem kilka ciekawszych pomysłów na obdarowanie taty czymś z działu inteligentnych domów, gdzie jest całkiem sporo propozycji. Niemal każda z nich może wciągnąć ojca w późniejszą rozbudowę sieci o kolejne smart moduły (czyli stworzenie ekosystemu), ale też dać niezależnie działającą „zabawkę”.
Przeczytaj: smartdomowy prezent (poradnik)
10. Targi Smart Home & IoT expo 2025 (krótka relacja)
W końcu na terenie Polski odbyły się jakiegoś większe targi inteligentnych technologii dla domów. Smart Home & IoT expo 2025 to trzy dni prezentacji i demonstracji w obrębie rozwiązań inteligentnych sieci i modułów do automatyki budynków. Odwiedziłem event z czystej ciekawości. Ostatnie tego typu wydarzenie pamiętam jeszcze ze Stadionu Narodowego, gdy częścią Audio/Video Show była inteligentna sekcja. Nasz kraj zasługuje na branżowe targi, na których mogą spotkać się integratorzy, marki i chętni do projektowania sieci. Premierowa edycja wypadała całkiem nieźle, choć zabrakło mi elektroniki użytkowej. Wydarzenie koncentrowało głównie specjalistów.
Przeczytaj więcej o: targi Smart Home & IoT expo 2025
11. Roboty sprzątające na 2025 rok (zestawienie tygodnia)
Rynek autonomicznych odkurzaczy i robotów sprzątających obserwuję od dawna, ale nigdy na blogu nie publikowałem zestawienia najciekawszych modeli na dany sezon. Podobne listy buduję w obrębie wielu różnych segmentów, ale mimo testów wielu różnych robotów, nigdy jeszcze nie publikowałem przeglądu rynkowej oferty. Styczniowe targi CES zmobilizowały mnie do przygotowania listy najciekawszych robotów dbających o nasze podłogi. 2025 rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Targi w Las Vegas zapowiedziały mnóstwo jednostek, które wniosą do branży coś nowego. Zebrałem te propozycje i pokazałem, jak rozwijać się będzie rynek w najbliższych dwunastu miesiącach. Zapraszam do lektury.
Czytaj więcej o: roboty sprzątające w 2025 roku
12. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona
W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.
Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)
13. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca
Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.
Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2