Smart home tygodnia #149 (przegląd rynku)

18 godzin temu
Zobacz też: smart home tygodnia #148 – Dreame H15 Pro (foto: Dreame)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje z kończącego się powoli tygodnia. W obrębie rozwiązań smart home oceniam nowe standardy, platformy, protokoły, ale i integrujące się z inteligentnymi urządzeniami serwisy, usługi i różnego rodzaju moduły.

Przyglądam się nowościom od smart marek, adaptacjom rozwiązań z Matter i Thread, a także zapowiedziom nowinek w obrębie inteligentnych sieci. Oceniam, obserwuję i popularyzuję segment smart domów. Zachęcam do budowania własnego smart home, bo to dziś coraz prostsze. Od zeszłego roku w zestawieniach uwzględniam też urządzenia RTV/AGD, które poprawiają komfort mieszkania.

Co interesującego dotarło na rynek w tym tygodniu? Zapraszam też do poprzednich przeglądów smartdomowych nowości. Przygotowałem już prawie 150 takich artykułów!

  • Samsung promuje SmartThings, Home AI i zwiastuje robocika Ballie
  • Nintendo Switch 2 z GameChat i kamerką do interaktywnej komunikacji
  • Dreame A2 to inteligentna kosiarka klasy premium
  • roboty sprzątające Roborocka w końcu zgodne z Matter
  • Alexa+ w Early Access w USA (beta bez wielu funkcji)
  • Xiaomi Automatic Smart Door Lock w drugiej generacji
  • sterownik SwitchBot Relay Switch 2PM z Matter
  • IKEA ze smart włącznikiem z Matter-over-Thread
  • Samsung demonstruje ofertę Bespoke na 2025 rok (oczywiście z Home AI)

1. SmartThings, Home AI i Ballie w nowym materiale promocyjnym

Samsung rozwija swoją smartdomową platformę całkiem rozsądnie. Ma do tego odpowiedni know-how, sprzęt, a także serwis do inteligentnej obsługi. SmartThings zyskał w ostatnim czasie na tyle dużo elementów, iż warto to posumować. Koreański gigant pokazał większość możliwości swojej platformy w najnowszym video promocyjnym. Uwzględnił większość funkcji, a także opcje AI, które są wdrażane już od zeszłego roku. Najciekawszy fragment pojawia się na końcu materiału. Po mieszkaniu porusza się robocik Ballie, którego Samsung w prototypowej formie prezentuje już od pięciu lat (pojawiał się na kilku kolejnych targach CES w Las Vegas). Czy to sygnał, iż jego premiera jest już blisko? W styczniu obiecywano, iż w tym roku gadżet wejdzie na rynek. Asystent w mobilnym wydaniu, z kamerkami, czujnikami i wyświetlaczem projekcyjnym jest efektowny. Kiedy połączy siły z platformą SmartThings? Czekam!


2. Nintendo Switch 2 z zewnętrzną kamerką

Nintendo przedstawiło w końcu pełne specyfikacje swojej najnowszej konsoli hybrydowej, która służy zarówno zabawie mobilnej, jak i tej stacjonarnej. Poprzednik okazał się absolutnym hitem, więc przed japońską marką stało trudne wyzwanie. Gigant z Kioto odświeżył maszynkę i rozwinął ją o kilka elementów, których celem jest podniesienie zabawy – zwłaszcza tej wieloosobowej. Wśród propozycji jest kilka nieoczekiwanych ciekawostek.

Co nowego w Nintendo Switch 2? Sprzęt Nintendo zadomowił się w wielu mieszkaniach. Wszystko z uwagi na przyjazny wieloosobowej zabawie system gry. Odpinane padziki sprzyjały grze przy małym ekranie, a także przed większym wyświetlaczem telewizora. W tym roku Nintendo proponuje dzielenie się tytułem na wielu konsolkach, funkcje GameChat oraz kamerkę. W pierwszym przypadku możliwa będzie gra na jednym egzemplarzu tytułu na wielu Switchach w lokalnej sieci. Z kolei komunikator ma zaoferować opcje przypominające Discorda. Kamerka pozwoli rejestrować nasze reakcje, pokazać je na współdzielonym ekranie, a choćby obsługiwać pewne gry (analizując sylwetkę). Premiera wszystkiego dopiero w czerwcu. Zobaczymy, czy te nowinki przyciągną fanów w takim samym stopniu, jak zrobił to poprzednik. Nowa generacja ma oczywiście lepsze podzespoły, m.in. obraz 4K w trybie telewizyjnym.

Przeczytaj więcej o: Nintendo Switch 2


3. Dreame A2 – nowa generacja smart kosiarki

Roboty koszące już od dawna potrafią naprawdę wiele. Konkurencja wzrosła na tyle, iż zaczyna powoli przypominać tą w segmencie odkurzających odpowiedników. Dreame ma w swojej ofercie kilka odmian urządzenia do dbania o ogród. W kwietniu na polski rynek wszedł A2 za aż 10 500 zł. Jego możliwości wyglądają na zaawansowane.

Co nowego w Dream Robticmower A2? Nie śledzę aż tak dokładnie rywalizacji w sekcji robotów koszących, ale zdążyłem dostrzec, iż nowy Dreame prezentuje w modelu A2 rozwiązania klasy premium. Na jego pokładzie widać kilka technologii do precyzyjnego poruszania się i koszenia trawnika. Wszystkich nie wymienię. W przeglądach tylko zaznaczam obecność nowinek.

W ramach usług Dreame proponuje w kosiarce A2:

  • technologie OmniSense 2.0 z LiDAR i AI (precyzyjne planowanie trasy przejazdy z omijaniem przeszkód i budowaniem map ogrodu – z tego co widzę z kilkoma planami – odpowiednik pięter w odkurzaczach)
  • rozwiązania EdgeMaster (precyzyjne koszenie do 5 cm)
  • Garden Guardian (tryb ochrony posesji)
  • ogarnianie przestrzeni do 3000 m² (od 1000 do 2000 m² w ciągu 24 godzin)
  • Dual-Fusion Navigation (omijanie przeszkód i bezpieczeństwo)
  • harmonogramowanie, regulacje wysokości koszenia, wyznaczanie stref pracy (przez aplikację)
  • Adaptive Dual Mowing Schedules (dopasowanie do warunków pracy – sezonów)
  • Dual-Map Management (możliwość zapisu przestrzeni koszenia, np. przód i tył ogródka) – ten tryb wymaga dokupienia dodatkowych elementów, które pozwolą wyznaczyć oddzielne granice

4. Roboty Roborock w końcu zgodne z Matter

Już bodaj na samym początku uruchomienia standardu Matter próbowano uruchomić współpracę tego protokołu z inteligentnymi odkurzaczami. Ostatecznie doszło do tego pod koniec 2023 roku wraz z wytycznymi Matter 1.2. Matter obiecywał już w trakcie styczniowego CES 2024 (ponad rok temu), iż jego roboty zaadaptują zgodność. Przez ten okres nie bardzo można było jednak podpiąć Roborocków do współpracy np. z Apple Domem. W końcu się to zmienia. Chińska marka przygotowała aktualizację, która pozwoli na integrację ich smart sprzętu m.in. z platformą Apple HomeKit.

@roborockglobal firmware update 'enhances the implementation of the #Matter protocol across several of its premium robot vacuum models.’” @aliszewski, @verge href="https://twitter.com/hashtag/csaiot?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#csaiot pic.twitter.com/s9C40SCMPN

— Connectivity Standards Alliance (@csaiot) April 2, 2025

Które modele Roborocków zyskają standard Matter? Marka proponuje standard w modelach Roborock S8 MaxV Ultra, Roborock Saros Z70, Roborock Saros 10, Roborock Saros 10R, Roborock Qrevo Curv, Roborock Qrevo Edge oraz Roborock Qrevo Master. W przeciągu kilku kolejnych miesięcy obiecane jest poszerzenie listy m.in. o S8 Max Ultra i Orevo Slim. Update pojawił się w okresie aktualizacji iOS 18.4. Oprócz Apple również Alexa i SmartThings zaadaptowały Matter 1.2. Google Home wciąż nad tym pracuje. W obrębie działań, które można obsługiwać z zewnętrznych platform są: zmiany trybów pracy, mocy odkurzania, czy powrotu do bazy. Te bardziej zaawansowane dotrą do Matter pewnie z czasem. Tak było z innymi kategoriami w obrębie standardu Matter. Proces wdrażania standardu jest dość powolny.


5. Xiaomi Automatic Smart Door Lock 2 – inteligentna klamka

Xiaomi zaoferował drugą generację swojej inteligentnej klamki z zamkiem do drzwi. Smart Door Lock 2 pojawił się na crowdfundingowej platformie Xiaomi Youpin, gdzie demonstruje nowinki w obrębie upgrade’u. Poprzednik jest dostępny też na polskim rynku, więc wydaje się, iż ulepszenia dotrą też do naszych sklepów.

Xiaomi Automatic Smart Door Lock 2 (foto: Xiaomi)

Co nowego w Xiaomi Automatic Smart Door Lock 2? Nowy model zintegrowano z dzwonkiem do drzwi oraz kamerką („wizjerem”). Wciąż jest czytnik palca oraz klawiatura na PIN, a także wirtualny dostęp przez Bluetooth, czy czytnik NFC. Mechanizm ryglujący ma pracować ciszej i z szybszą automatyczną blokadą. Dwumegapikselowa kamerka z polem widzenia 16 stopni i trybem night vision ma umożliwić podejrzenie sytuacji przed drzwiami (przez ekran telefona, smart ekranu, czy telewizora). Nowością jest też detekcja ludzi z wykorzystaniem algorytmów AI. Xiaomi zaoferuje też modulacje naszego głosu w trakcie komunikacji, co zwiększy prywatność domowników. W Państwie Środka nowy model wyceniono na 1500 juanów.


6. Alexa+ dotarła na rynek, ale beta ma ograniczenia

W wybranych regionach świata wystartowała Alexa+, czyli inteligentniejsza, płatna asystentka głosowa z zaawansowanym modelem chatbota. Amazon uruchomił nową generację wirtualnego pomocnika w wersji beta, która ma niestety pewne ograniczenia. Wczesny dostęp dotyczy głównie rynku amerykańskiego, czyli rodzimego dla giganta z Seatlle.

Co oferuje beta Alexy+? W ramach dostępu przez urządzenia Echo tylko wybrani użytkownicy będą mogli sprawdzić wcześniej zaawansowane funkcje Alexy. Jasnym jest, iż w tej fazie proponowane będą podstawy. Amerykanie nie zamówią jedzenia przez zapowiadane serwisy, nie ma widzenia komputerowego przypisanego do członków rodziny, pomocy w zakupach prezentów, opowieści dla dzieciaków, budowania list zakupowych we współpracy z konkretnymi sklepami.

A co już jest? Możemy podsumować wgrane dokumenty, a zgodne z Alexą+ urządzenia to modele Echo Show 8, 10, 15 i 21. Early Access jest zrozumiały i wymaga sukcesywnego wdrażania. Ciekawi mnie tylko, czy 20$ miesięcznie to nie zbyt wysoka bariera. Może początkowo wypadało obniżyć te koszty, by rozbujać asystentkę? Co z pozostałymi rynkami? Obawiam się, iż Amazon nie rozplanował działań odpowiednio, a przecież mocno mu się te poprzednie obsunęły.


7. Sterownik SwitchBot Relay Switch 2PM z Matter

SwitchBot Relay Switch 2PM (foto: switch-bot.com)

SwitchBot przedstawił kolejny inteligentny moduł w przystępnej cenowo ofercie. Relay Switch 2PM to sterownik dopuszkowy, w którym dostarczono opcję Matter-over-Wi-Fi. Jak sama nazwa wskazuje, 2PM to odniesienie do dwóch kanałów i elementów „power measurement”. Wyceniany na 22$ ma pozwolić na dodanie smart kontroli dla zwykłego oświetlenia zamiast stosowania inteligentnych żarówek.

Co nowego zaproponuje SwitchBot Relay Switch 2PM? Najnowszy moduł jest trzecim w rodzinie tego typu sterowników od SwitchBota. Poprzednie oferują jeden kanał lub jego rozszerzenie o pomiary zużycia energii. Największą przewagą najnowszego modelu nie jest obsługa dwóch kanałów, ale zgodność z Matter. Sterowników z tymi opcjami nie ma w tej chwili na rynku zbyt wielu. Kojarzę tylko Sonoff, a Shelly chyba dopiero wdraża Matter dla swojej oferty. Lokalna kontrola z opcją prostego przerobienia instalacji to przydatna możliwość przy budowie smart sieci. Modulik ma 42 x 36 x 16 mm, czyli odpowiednio kompaktowe wymiary. Wspiera AC (100-240V) i DC (24-30V). Dla tego pierwszego wymaga neutrala. SwitchBot obiecuje integracje do dziesięciu modułów Bluetooth w jednym ekosystemie. Analizy konsumpcji energii to interesujące rozszerzenie do monitoringu sytuacji. Warto dodać, iż SwitchBot zaadaptował na razie Matter w pierwszej wersji, natomiast pomiary przez zewnętrzne platformy (integrowane przez Matter) są wspierane dopiero od Matter 1.3.


8. IKEA ze smart włącznikiem z Matter-over-Thread

Homewithapple dotarł do informacji na temat nowego inteligentnego modułu smart home od IKEA. Na rynek zmierza włącznik ścienny Bilresa Dual Button. Jego największą zaletą ma być zgodność z Matter-over-Thread, czyli szansa na integrację z platformą dla smart domu od Apple. Szwedzki gigant planuje rozbudować opcje kontroli urządzeń smart home w tradycyjny sposób.

IKEA Bilresa Dual Button (foto: homewithapple)

Co nowego w IKEA Bilresa Dual Button? Z przecieków wynika (m.in. na bazie renderów i nazwy urządzenia), iż włącznik będzie dysponował podwójnym przyciskiem. prawdopodobnie programowalnym i wielozadaniowym (reagującym na różne akcje, by wykorzystać maksymalnie opcje sterowania). Zgodność z Matter pozwoliłaby na sterowanie smart urządzeniami różnych platform, nie tylko tych w ekosystemie IKEA. Wszystko bez potrzeby użytkowania huba. Taki panel mógłby pozwolić uruchamiać sceny i akcje dla oświetlenia, rolet, czy robotów sprzątających. W zasadzie wszystkiego, co będzie zgodne z Matter. Tu możliwe są m.in. platformy Apple HomeKit, Amazon Alexa, Samsung SmartThings, czy Google Home, ale też Homey (teraz LG), czy Home Assistant (od niedawna już oficjalnie z Matter).

Warto jeszcze dopisać, iż certyfikacje FCC wykazały, iż skandynawski gigant planuje też wprowadzenie na rynek czujników temperatury i wilgotności z Matter-over-Thread. Od już prawie trzech lat ma smart hub Dirigera (bez kontrolera Matter i Thread – głównie w postaci mostka z Matter)


9. Samsung demonstruje ofertę Bespoke na 2025 rok (oczywiście z Home AI)

W trakcie styczniowych targów CES w Las Vegas marka Samsung zapowiadał nowości w ramach linii Bespoke. Teraz powoli inteligentne urządzenia wkraczają na rynek. Koreański gigant przedstawił całą rodzinę modeli w jednym miejscu. Oferta ma być wdrażana w kolejnych regionach w najbliższych miesiącach. Wśród nowości jest m.in. najmocniejszy na rynku odkurzacz pionowych. Praktycznie wszystkie propozycje uwzględniają jakieś algorytmy w obrębie Home AI.

Co nowego w ofercie Samsung Bespoke na 2025 rok? Spróbuję skrótowo przedstawić najnowsze propozycje od Koreańczyków. Są nowe lodówki, pralki, zmywarki i odkurzacze.

  • smart lodówki Samsung 4-door French-Door (w dwóch rozmiarach wyświetlaczy: 9 lub 32″) . Większa i droższa w postaci Family Hub+ uwzględni ulepszenia AI Vision Inside, czyli widzenia komputerowego w obrębie zawartości. O tym modelu pisałem nieco więcej w przeglądzie nowości z CES 2025
  • hybrydowe odmiany lodówek (łączące dwie metody chłodzenia: standardową i zmodułem Peltiera ze wsparciem rozwiązań Sztucznej Inteligencji)
  • model lodówki Bespoke 4-Door Flex Kitchen Fit Refrigerator (z różnymi modułami drzwiczek)
  • piekarniki/kuchenki Bespoke z AI (z ekranami, czujnikami i kamerkami wspierającymi gotowanie)
  • zmywarka Bespoke Auto Open Door Dishwasher (z czujnikami i AI do optymalizacji zmywania)
  • pralko-suszarka Bespoke AI Laundry Vented Combo z pełnym cyklem w 68 minut
  • odkurzacz pionowy Bespoke AI Jet Ultra Cordless Stick Vacuum (z najmocniejszym na rynku ssaniem 400AW)


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

10. Targi Smart Home & IoT expo 2025 (krótka relacja)

W końcu na terenie Polski odbyły się jakiegoś większe targi inteligentnych technologii dla domów. Smart Home & IoT expo 2025 to trzy dni prezentacji i demonstracji w obrębie rozwiązań inteligentnych sieci i modułów do automatyki budynków. Odwiedziłem event z czystej ciekawości. Ostatnie tego typu wydarzenie pamiętam jeszcze ze Stadionu Narodowego, gdy częścią Audio/Video Show była inteligentna sekcja. Nasz kraj zasługuje na branżowe targi, na których mogą spotkać się integratorzy, marki i chętni do projektowania sieci. Premierowa edycja wypadała całkiem nieźle, choć zabrakło mi elektroniki użytkowej. Wydarzenie koncentrowało głównie specjalistów.

Przeczytaj więcej o: targi Smart Home & IoT expo 2025


11. Roboty sprzątające na 2025 rok (zestawienie tygodnia)

Roborock Saros Z70 (foto: roborock.com)

Rynek autonomicznych odkurzaczy i robotów sprzątających obserwuję od dawna, ale nigdy na blogu nie publikowałem zestawienia najciekawszych modeli na dany sezon. Podobne listy buduję w obrębie wielu różnych segmentów, ale mimo testów wielu różnych robotów, nigdy jeszcze nie publikowałem przeglądu rynkowej oferty. Styczniowe targi CES zmobilizowały mnie do przygotowania listy najciekawszych robotów dbających o nasze podłogi. 2025 rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Targi w Las Vegas zapowiedziały mnóstwo jednostek, które wniosą do branży coś nowego. Zebrałem te propozycje i pokazałem, jak rozwijać się będzie rynek w najbliższych dwunastu miesiącach. Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej o: roboty sprzątające w 2025 roku


12. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona

Echo Dot w moim domu.

W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.

Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)


13. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca

Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.

Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2


Idź do oryginalnego materiału