
Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- SwitchBot Roller Shades – inteligentne rolety z Matter
- Figure z Helix – kolejny robot z myślą o domu
- Ecobee Smart Thermostat Essential trafia do sprzedaży
- Optoma HCPro-4400 z trybem Filmmaker
- ZTE z nowościami smart home z AI (targi MWC 2025)
- Valerion StreamMaster Plus 2 – potrójny laser z 2000 ISO lumenami
- Airthereal Revive R800 – inteligentny kompostownik (crowdfunding)
- Amazon Prime Video z dubbingiem AI
1. SwitchBot Roller Shades – inteligentne rolety z Matter
SwitchBot wprowadza do sprzedaży kolejny przystępniejszy cenowo smart moduł do swojej oferty. Roller Shade były przedstawiane już chyba w zeszłym roku. Teraz można je już normalnie nabyć. Cennik startuje od 200$, a w przedsprzedaży producent proponuje atrakcyjne zniżki. Inteligentne rolety są tu nie tylko powiązane z ekosystemem SwitchBota, ale też z innymi platformami przez zgodność ze standardem Matter (przez mostki). Modele rolet marek będą proponowane w różnych kolorach i poziomem zaciemnienia. Szyna ma być możliwie uniwersalna dla wielu okien, bo jest rozsuwana. Opcjonalnie można dokupić solarne czujniki (i ogniwo) do pełniejszej automatyki (jeśli nie wystarcza wam harmonogramowanie i integracja po swojemu). W aplikacji znajdziemy rutyny, grupowanie itd. Przez SwitchBot Hub 2 uda się też skorzystać z komend głosowych Siri, Alexy, czy Asystenta Google.
2. Figure z Helix – kolejny robot z myślą o domu
Ledwie w zeszłym tygodniu pisałem o ciekawym humanoidalnym robocie, którego możliwości wykorzystano w ramach domowych pomocy – na wzór wizji z wielu produkcji science fiction. To, iż rozwiązania te będę się powoli urzeczywistniać potwierdza kolejny taki projekt. Pod koniec lutego Figure zapowiedziało testy alpha swojego modelu na bazie Helix (systemu Vision-Language-Action). Jego zdolności mają bazować na percepcji i rozumienia otoczenia, a także wyuczonej kontroli.
Firma opracowała własne AI z zaawansowanym, szybkim modelem, który sprawdzi się zarówno w fabrykach, jak i domach. Oczywiście cały czas jest to wczesna faza prototypu, ale już z bardzo konkretnymi możliwościami. Widać to zresztą po postępach jakie ostatnio poczyniło Figure. Same testy będę rozpoczęte dwa lata przed planami. Startup z Bay Arena (San Francisco) zapewnia, iż jego projekt pozwoli robotom na bardziej naturalną interakcję ze światem, a także jego naukę. Uwzględniono tu również współpracę między samymi robotami. Robot opisywany przeze mnie w zeszłym tygodni – Neo Gamma od 1X – bazował na modelach OpenAI. Figure rozwija koncepcję po swojemu.
3. Ecobee Smart Thermostat Essential trafia do sprzedaży
Nowy i tańszy wariant inteligentnego termostatu Ecobee zapowiadano w trakcie styczniowych targów CES w Las Vegas. Urządzenie trafiło do sprzedaży, więc jest okazja do przypomnienia jego możliwości.
Smart Thermostat Essential ma być najtańszą z propozycji w rodziny inteligentnych termostatów producenta. Wciąż z pakietem najistotniejszych funkcji, ale w znacznie niższej cenie od modelu Pro. Kosztujący prawie połowę mniej (bo 130$) moduł zaoferuje kolorowy wyświetlacz do manualnej regulacji temperatury i integrację aplikacyjną do inteligentnej pracy. Termostat ma analizować zużycie energii, raportować dane, no i sugerować oszczędniejsze użytkowanie ogrzewania. Nie zabraknie tu też integracji z platformami smart home, a więc i sterowania komendami głosowymi przy użyciu Alexy, Siri, czy Asystenta Google. W samym termostacie znajdziemy oczywiście software uczący się naszego codziennego funkcjonowania. Oszczędności dzięki jego pracy mają pozwolić na zwrot kosztów z zakupu urządzenia już po pół roku, a wraz z opcjonalnym czujnikiem SmartSensors (który jest już na rynku od chyba kilku lat) zbudujemy precyzyjniejszy obraz użytkowania pomieszczeń.
4. Optoma HCPro-4400 z trybem Filmmaker
Tradycyjnie w moim zestawieniu nowości pojawia się jakiś projektor. Kolejny interesujący od Optomy. HCPro-4400 do dwulaserowy wariant z rzutem 4K o wysokiej jasności i z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorystyki. Ten DLP jest kierowany zarówno do profesjonalnych instalacji, ale i miłośników kina domowego. Co ma przyciągnąć uwagę? Sprawdzam specyfikacje. Po kolei i na szybko: aż 5000 ISO lumenów, czyli praca choćby w dziennych warunkach (są choćby tryby specjalnie do działań w dzień i w zaciemnieniu z kalibracją RGB dla balansu bieli i kolorów). Odwzorowanie kolorów na poziomie 95% DCI-P3 i certyfikacje Dolby Vision i HDR10+ oraz z kinowym Filmmaker Mode (pojawi się dopiero w trzecim kwartale roku). Kontrast choćby z 3 200 000:1 i projekcja w choćby 300 calach. Oczywiście z korekcjami keystone i zoomowaniem.
Nie zabraknie portu HDMI 2.1 z niskim opóźnieniem Auto Low Latency Mode (ALLM). Optoma przekazała, iż lag będzie na poziomie ok. 8.5 ms, więc gaming możliwy (choć pewnie nie we wszystkich tytułach będzie idealny). W projektorze widzę dwa głośniczki 5W, ale przez HDMI 2.0 z eARC można uzyskać Dolby Atmos z zewnętrznymi urządzeniami nagłaśniającymi. Brakuje tylko Bluetooth i Wi-Fi, ale jest bezprzewodowe granie w standardzie WiSA SoundSend z kompatybilnymi głośnikami. Streaming i aplikacje będzie trzeba dostarczyć w zewnętrznej przystawce na HDMI. Optoma wyceniła projektor HCPro-4400 na 6000$.
5. ZTE z nowościami smart home z AI (targi MWC 2025)
Relacjonuję nowości z targów Mobile World Congress w Barcelonie i jak sama nazwa wskazuje, dominują tam przenośne rozwiązania. ZTE przywiozło na expo bardzo dużo tego typu urządzeń, ale też sprzęt z sekcji smart home z AI. Wszystkie typowo sieciowe i z uwzględnieniem wsparcia algorytmów Sztucznej Inteligencji. Chińczycy pokazali nowości w zakresie modułów i komunikacji w kilku konkretnych modelach: belce audio 4K AI Soundbar, AI home media center, routerze LinkPro Wi-Fi 7 BE6500/BE9400, pierwszym na świecie FTTR z ekranem (FTTR RoomPON 6.0 – światłowodowych Fiber to The Room) i platformą ZENIC ONE.
Całość w ekosystemie gotowym do wdrażania w obrębie smart sieci (ze wsparciem chmurowego AI). Jak pewnie widzicie na załączonej grafice, z monitoringiem. Właśnie w tym zakresie zapowiedziano przetwarzanie obrazu z użyciem AI (nie tylko do śledzenia sytuacji, ale choćby ze Smart Coachem do celów fitness). Firma zademonstrowała swój potencjał w obrębie hubów multimedialnych, przetwarzania komputerowego, interakcji głosowej i smart kontroli (przez Matter over Thread). Wszystko streściłem bardzo ogólnikowo, bo chciałem tylko zaznaczyć obecność ZTE na rynku smart home.
6. Valerion StreamMaster Plus 2 – potrójny laser z 2000 ISO lumenami
W zeszłym roku na Kickstarterze debiutował interesujący projektor od Valerion (zresztą pisałem o nim krótko w jednym ze smartdomowych przeglądów tygodnia). Firma idzie za ciosem i wprowadza go do sprzedaży pod postacią StreamMaster Plus 2 (wcześniej był nazywany VisionMaster Max). Będzie dostępny w mocniejszej wersji i szybszej wersji od tego pierwszej generacji. Jego parametry wyglądają też lepiej od wielu bezpośrednich rywali. Potrójny laser da aż 2000 ISO lumenów (wcześniejszy 1650), 4K i choćby 300 cali przekątnej dla obrazu. Topowy model dysponował 3000 lumenami i wyższym kontrastem, ale 10000:1 (i 3000:1 natywnie) oraz BT.2020 w 110% to bardzo dobre parametry.
Jest też wsparcie HDR10+, HLG, Dolby Vision i IMAX Enhabced, optymalizacja czerni Dynamic IRIS, czy Dynamic Tone Mapping. Do tego automatyka w dopasowaniu jasności i kontrastu. Plus 2 oferuje też Google TV oraz protokoły Airplay 2, Chromcast i Miracast, więc jest bardzo wszechstronnie. Za bezprzewodowe połączenie odpowiada Wi-Fi 6E. Cieszy obecność HDMI 2.1 z niskim lagiem (15 ms dla 4K i 4 ms dla 1080p przy 240Hz). Oczywiście z eARC. Podwójny głośnik 12W dysponuje DTS:X i Dolby Audio. Projektor ma współpracować z platformami Google Home, Amazon Alexa i Apple Dom, więc umożliwi ich kontrolę oraz integrację z inteligentnymi sieciami. W normalnie oferowanej wersji (poza crowdfundingiem) za sprzęt trzeba wybulić 2000$/2200€.
7. Airthereal Revive R800 – inteligentny kompostownik (crowdfunding)
W USA i Europie przepisy związane z segregacją odpadów są coraz bardziej restrykcyjne (imo przesadnie), więc i rozwój różnego rodzaju kompostowników i pojemników do segregacji większy. Coraz częściej przeglądając crowdfundingowe platformy znajduję inteligentne ich odmiany. Airthereal Revive R800 to jeden z nowszych modeli w wersji smart. Jest spory, bo aż pięciolitrowy, ma tryb bio kompostowania, redukcję odpadów organicznych o 90%, monitoring przy użyciu aplikacji, a także biodegradowalny filtr. Najciekawszą funkcją jest automatyczne czyszczenie. Na Kickstarterze cennik startuje od 269$ (finalnie o 46% więcej, czyli 499$). Plan realizacji wyznaczono na kwiecień.
Znalezione na Kickstarterze
8. Amazon Prime Video z dubbingiem AI
W zeszłym roku Amazon zwiastował ciekawą opcję podsumowań filmów lub seriali przy użyciu AI (dzięki czemu możliwe stanie się opcja zapytania o losy konkretnego bohatera na przestrzeni wcześniej obejrzanego sezonu dla przypomnienia wątku), a teraz amerykański gigant proponuje dla platformy Prime Video kolejną ciekawostkę z uwzględnieniem Sztucznej Inteligencji. Serwis streamingowy testuje dubbing AI dla wybranych pozycji. O tego typu usługach spekuluje się już odkąd zaczęły powstawać deep fake’owe memy, a teraz możliwości przekształcania języka z głosami aktorów może trafić do mainstreamu. Pilotażowy program obejmuje język angielski i hiszpański (latin america spanish).
dubbingiem AI (foto: aboutamazon.com)
Pomysł z dubbingiem przy użyciu algorytmów AI jest niby kontrowersyjny, ale i bardzo praktyczny. Nie wszyscy dubbing lubią, ale w animacjach jest idealny. Na niektórych rynkach, jak np. w Niemczech, dubbing jest powszechny. U nas popularniejszy jest lektor. W lutym Dreamworks pokazało zapowiedź Shreka 5, który do kin trafi w 2026 roku. W polskim dubbingu głosu Osłu użyczył Jerzy Stuhr. Czy wyobrażacie sobie próbę dubbingu tej roli przez AI?
Amazon w swoim serwisie rozpocznie od „AI-aided dubbing”, czyli uzupełnieniami przy użyciu AI. Ciekawi mnie, jak wiele czasu zajmie, by te narzędzia weszły na odpowiedni poziom. W pierwszej fazie profesjonalne głosy będą go poprawiać w postprodukcji, ale później system powinien nauczyć się choćby tych subtelniejszych modulacji. Kwestia treningu. Podobne rozwiązania w 2024 roku zaoferowało Google w YouTube (dla twórców internetowych). Meta z kolei chce nie tylko wspomóc automatycznymi tłumaczeniami rolek na różne regiony, ale choćby modyfikować ruchy ust pod wymawiane kwestie! Wśród dwunastu pierwszy filmów na Amazonie znajdą się m.in.: “El Cid: La Leyenda” (animacja), “Mi Mamá Lora” i “Long Lost”.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
9. Targi Smart Home & IoT expo 2025 (krótka relacja)
W końcu na terenie Polski odbyły się jakiegoś większe targi inteligentnych technologii dla domów. Smart Home & IoT expo 2025 to trzy dni prezentacji i demonstracji w obrębie rozwiązań inteligentnych sieci i modułów do automatyki budynków. Odwiedziłem event z czystej ciekawości. Ostatnie tego typu wydarzenie pamiętam jeszcze ze Stadionu Narodowego, gdy częścią Audio/Video Show była inteligentna sekcja. Nasz kraj zasługuje na branżowe targi, na których mogą spotkać się integratorzy, marki i chętni do projektowania sieci. Premierowa edycja wypadała całkiem nieźle, choć zabrakło mi elektroniki użytkowej. Wydarzenie koncentrowało głównie specjalistów.
Przeczytaj więcej o: targi Smart Home & IoT expo 2025
10. Roboty sprzątające na 2025 rok (zestawienie tygodnia)
Rynek autonomicznych odkurzaczy i robotów sprzątających obserwuję od dawna, ale nigdy na blogu nie publikowałem zestawienia najciekawszych modeli na dany sezon. Podobne listy buduję w obrębie wielu różnych segmentów, ale mimo testów wielu różnych robotów, nigdy jeszcze nie publikowałem przeglądu rynkowej oferty. Styczniowe targi CES zmobilizowały mnie do przygotowania listy najciekawszych robotów dbających o nasze podłogi. 2025 rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Targi w Las Vegas zapowiedziały mnóstwo jednostek, które wniosą do branży coś nowego. Zebrałem te propozycje i pokazałem, jak rozwijać się będzie rynek w najbliższych dwunastu miesiącach. Zapraszam do lektury.
Czytaj więcej o: roboty sprzątające w 2025 roku
11. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona
W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.
Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)
12. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca
Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.
Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2