Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. Wciąż sporo propozycji z targów CES w Las Vegas.
- Z-Wave Alliance na targach CES 2025
- fintessowe smart lustro Tonal w drugiej generacji (CES 2025)
- Wybot S3 – inteligentny robot do sprzątania basenu (CES 2025)
- Elvie Rise – smart bujaczek i łóżeczko dla dzidziusia (CES 2025)
- LG ThinQ dociera w końcu do hubów Homey
- smart kamerka Ring nagrała uderzenie meteorytu!
- Ultraloq Bolt Mission – pierwszy smart zamek z UWB i NFC w jednym (CES 2025)
- robot sprzątający Dreame ze składanym ramieniem (CES 2025)
- Dreame Z1 Pro Robotic Pool Cleaner, czyli robot do basenu (CES 2025)
1. Z-Wave Alliance na targach CES 2025
Odkąd na rynku jest standard Matter inne organizacje zrzeszające producentów w ramach swoich rozwiązań starają się w jakiś sposób odpowiadać na ewentualne zagrożenie ze strony propozycji Connectivity Standards Alliance. Urządzenia oferujące protokół Z-Wave były obecne w Las Vegas, ale raczej punktowo rozsiane po całym expo. Na targach był też Avi Rosenthal z Z-Wave Alliance, ale zdaje się, iż nie przekazał niczego nowego, czego nie było już we wcześniejszych materiałach kierowanych do prasy. Związkowi udało się rozszerzyć grupę o kolejne marki, certyfikowane smart moduły oraz adaptację Z-Wave Long Range (o większym zasięgu).
Last day at CES!
Visit us at Halls A-D, Booth 51223
Let’s chat, explore our upcoming devices, and answer all your questions.
Can’t make it? Check out our upcoming products here: href="https://twitter.com/hashtag/CES2025?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#CES2025 #ShellySmartHome #NewProducts pic.twitter.com/oB82bIOy9h
— Shelly (@shelly_IoT) January 10, 2025
CES realizowane są w USA, ale udało się w trakcie expo wspomnieć o planach dla Europy. Z-Wave ma tu rozszerzyć zaangażowanie z technologiami Long Range, poprawkami bezpieczeństwa S2 oraz stawianiu na urządzenia i technologie wymagające mniej energii. Rosenthal chwalił w trakcie targów kwestie zabezpieczeń, przekazując, iż Z-Wave lideruje w tych kwestiach w segmencie smart home. Najbardziej cieszyły zapowiedzi o protokole RF dla czujników bez stosowania baterii. Podobno w przeciągu miesięcy zobaczymy pierwsze sensory do okien, drzwi, zdalnej kontroli, czy wycieków właśnie w opcji radiowej łączności w modulikach bez baterii. Branża rozwiązań smart home stale ewoluuje, ale Z-Wave przez cały czas ma uczestniczyć w tych zmianach. Wydaje się, iż w ciągu najbliższych lat protokół ten będzie wciąż w sporym użytku, m.in. w koegzystencji przez inteligentne huby dla Matter, Thread, Wi-Fi i Bluetooth. Na targach CES 2025 z urządzeniami korzystającymi z Z-Wave było m.in. Shelly.
2. Fitnessowe smart lustro Tonal w drugiej generacji
Inteligentne lustra do analizy fitness i kondycji zaczynają przyciągać uwagę. Jeszcze kilka lat temu były traktowane jak futurystyczne rozwiązania dla willi. w 2025 roku takich propozycji wciąż nie jest wielu, ale pojawia się już jakiś wybór. Cyfrowe warstwy obrazu wplatane w lustrzane powierzchnie to naprawdę bardzo sensowny i logiczny krok w rozwoju branży fitness. Raz, iż bardzo spersonalizowany, a dwa, przyszłościowy z uwagi na coraz liczniejsze algorytmy AI oraz platformy do ćwiczenia w domowych warunkach. Na targach CES 2025 pojawiła się druga generacja takiego urządzenia do mieszkań. Tonal został poprawiony o nowe, adaptacyjne modułu do ćwiczeń siłowych, nową kamerkę i smuklejszy design.
Smart siłownia od Tonal jest oferowana już od kilku lat, więc ulepszenia były wyczekiwane. Lepszych parametrów kamerka oraz procesor mają lepiej analizować nasze ciało. Producent oferuje tutaj AI z pomiarami aż 500 punktów na sekundę, co ma poprawić jakość i precyzję zbieranych odczytów przy monitorowaniu ćwiczeń i postępów. Wśród nowości pojawiły się elementy do treningów Aero HIIT, co poszerzy zakres maszyny obok wcześniejszych treningów cardio i siłowych. Nowe oprogramowanie ma rozpoznawać męczenie się mięśni, co zredukuje opory (dla lepszych efektów). Ofertę Tonal 2 widzę głównie w USA, gdzie kosztuje prawie 4000$, a do tego subskrypcje po 60$ miesięcznie. Inteligentna siłownia przez cały czas będzie zatem czymś wyjątkowo drogim. W najbliższych latach wyczuwam zwiększenie konkurencji, która może mocno zredukować próg wejścia.
3. Wybot S3 – inteligentny robot do sprzątania basenu (CES 2025)
Roboty sprzątające i inteligentne kosiarki to na moim blogu nic nowego. Okazjonalnie w smartdomowych przeglądach pojawiają się też ich kuzyni do okien i basenów. Wybot S3 to przedstawiciel tej ostatniej grupy urządzeń. Ma być ich odpowiednikiem do pracy pod wodą. Posiadaczom sztucznych zbiorników wodnych w ogrodach takie narzędzia przyciągną znacznie bardziej od odkurzaczy, mopów, czy kosiarek. Wszystko z uwagi na wysokie koszty dbania o higienę basenów, no i mnóstwo pracy. Wybot S3 kosztuje 2500-3000$ (zależnie od wariacji), więc naprawdę sporo, ale to poziom wielu high-endowych robotów, które trafiają już do wielu mieszkań.
Wybot S3 jest o tyle ciekawy, iż proponuje kilka technologii, których w tej kategorii nie widziałem. Wbudowany system kamerek i algorytmów do rozpoznawania przestrzeni ma podnieść skuteczność mycia basenu, a stacja dokująca umożliwiać ładowanie sprzętu. Trzecia generacja ma ponoć poprawiać efekty niemal w każdym aspekcie. Robot sam wróci do bazy, na wzór robotów sprzątających do podłóg opróżni się z brudów i będzie to robił samodzielnie przez 30 dni. Unikatem w tego typu konstrukcjach jest też panel solarny, który ma gromadzić energię. Przy optymalnych warunkach (czyli słonecznym dniu) pozwoli to podładować robota na 1.5h codziennej pracy. Oczywiście opcja podłączenia do gniazdka jest. Kamerki mają rozpoznawać stopień zabrudzenia, by skupić pracę na gorszych rejonach basenu.
4. Elvie Rise – smart bujaczek i łóżeczko dla dzidziusia (CES 2025)
Inteligentne łóżeczka do smart domów powstawały już wiele lat temu. Na targach CES firma Elvie przedstawiła najnowszy model takiego. Rise to propozycja hybrydowa, łącząca tzw. bujaczek ze składanym łóżeczkiem. Propozycja jest o tyle interesująca dla rodziców małych dzieci, iż bardzo szeroko personalizowana w obrębie sposobów kołysania. Wszystko z poziomu aplikacji mobilnej na telefon. Kosztujący prawie 800$ gadżet skonstruowano dla pierwszych miesięcy życia dziecka, czyli czasu, w którym najwięcej czasu śpi. W trybie bujania opiekunowie mogą regulować pracę mechanizmu bujania: od powtarzalnych pętli, aż po delikatne kołysanie. Jest też opcja manualna, gdy potrzeba większej siły w rozkołysaniu większego dziecka. Rise spełnia amerykańskie wytyczne odnośnie bezpieczeństwa takich rozwiązań dla najmłodszych. Zakładam, iż europejskie również. Chyba integracja w automatyce, np. reakcji na płacz dziecka to w takich projektach za wiele, więc nie cisnę.
5. LG ThinQ dociera w końcu do hubów Homey
LG jest właścicielem marki Athom od zeszłego roku, ale dopiero na początku 2025 integruje swoją platformę ThinQ z inteligentnymi hubami Homey. To istotny krok dla koreańskiej marki, bowiem mocno rozbuduje integrację i możliwości współpracy urządzeń AGD/RTV z pozostałymi modułami inteligentnego domu różnych sieci. Oznacza to, iż w końcu dochodzi do operacji, która była przecież celem głównym przejęcia holenderskiego specjalisty od stacji łączących sieci smart home poprzez różne protokoły. W najnowszej wersji aplikacji LG ThinQ możemy wykorzystać 30 różnych typów sprzętu w obręcie Homey Pro i Home Cloud. Od pralek, przez kuchenki, aż po telewizory, soundbary, lodówki, roboty sprzątające itd. Dodam na koniec, iż mimo nowego właściciela marka Athom ma rozwijać się niezależnie, co jest bardzo dobrym krokiem. Pozostawienie specom odpowiednich działań wyjdzie na korzyść. Niebawem powinniśmy też zobaczyć efekty niedawno uruchomionego Application Programming Interface (API) od LG w ramach swojej platformy smart home. Pozwoli lepiej wykorzystać urządzenia w obrębie integracji z rozwiązaniami producentów innych rozwiązań.
𝗟𝗚 𝗧𝗵𝗶𝗻𝗤 𝗻𝗼𝘄 𝘄𝗼𝗿𝗸𝘀 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝗛𝗼𝗺𝗲𝘆
The LG ThinQ app is now available in the Homey App Store. Seamlessly connect LG ThinQ appliances to your Homey-powered smart home and manage all your devices in one place.
Visit to learn more. pic.twitter.com/FyfBnCmcmz
— Homey (@Athom) January 16, 2025
6. Kamerka Ring nagrała uderzenie meteorytu
Teraz bardziej ciekawostka niż wzmianka o nowym elemencie dla smart sieci. Inteligentne kamerki do monitoringu wnętrza to współcześnie chętnie wykorzystywana alternatywa dla całych systemów ochrony mienia. Podobnie dzieje się w obrębie zewnętrznych rejestratorów. Na rynku jest już wielu producentów, którzy proponują różne odmiany różnej klasy kamerek. Część z nich ma wyższa rozpoznawalność, m.in. Ring, który już wiele lat temu został przejęty przez Amazona. W sieci znajdziecie bardzo wiele nagrań z ich obiektywów. Najczęściej rejestrujących śmieszne sytuacja. Wszędobylskie kamerki zwiększają szansę na zapis niespotykanych normalnie zjawisk. Na jednej z kanadyjskich Wysp Księcia Edwarda udało się kamerkę Ring nagrać uderzenie meteorytu! Jest video i dźwięk! BTW: pogoogle’ałem, czy ludzkość odnotowała kiedyś przypadek zabicia meteorytem. Okazuje się, iż tak. Do takiego przypadku doszło kiedyś w Indiach. Śledztwo potwierdziło tę bardzo rzadką sytuację.
7. Ultraloq Bolt Mission – pierwszy smart zamek z UWB i NFC w jednym (CES 2025)
Inteligentne zamki do drzwi są tym ciekawsze, im więcej opcji dostępu oferują. W standardzie są głównie wirtualne klucze przez Bluetooth, PINy, a ostatnio również czytniki palca oraz opcje zbliżeniowe przez Near Field Communication (NFC). Najnowszym i być może najwygodniejszym rozwiązaniem może być jednak Ultra Wide Band (UWB), który trafia do flagowych telefonów już od kilku lat (do najnowszych Galaxy S25 jakoś dotrzeć jednak nie może). Na targach CES zadebiutował pierwszy na świecie (jak zapewnia producent) smart zamek z UWB i NFC w jednym. Ultraloq Bolt Mission ma też mnóstwo pozostałych elementów (od skanera palca, przez klawiaturkę, aż po bezprzewodowe klucze – łącznie osiem opcji). UWB jest o tyle fajne, iż przy użyciu wyższych częstotliwości precyzyjniej określa położenie na mniejszych dystansach, co pozwala zastosować go w ramach bezpiecznego klucza (najczęściej do samochodów).
W odróżnieniu do innych metod dostępu (od GPS, przez Wi-Fi i Bluetooth) jest metodą działającą pewniej. Nowy Ultraloq ma też współpracować z większością popularnych platform smart home, od Alexy, przez Google Home, aż po Siri, SmartThings, czy akcje serwisu IFTTT. Wśród protokołów widzę też zgodność z Matter i Thread. Imponuje szybkość mechanizmu, którego działanie trwa tylko pół sekundy.
8. Robot sprzątający Dreame ze składanym ramieniem (CES 2025)
Jak pewnie zauważyliście, cały czas wracam do różnych ciekawostek z targów CES 2025. W ich trakcie skupiłem uwagę na modelach flagowych, a w trakcie expo debiutowało też sporo prototypów. Dreame było jedną z marek, które zademonstrowały w Las Vegas roboty sprzątające ze składanym ramieniem. W odróżnieniu do Roborocka, który przedstawił gotowy do sprzedaży sprzęt (Saros Z70), Dreame pokazało tylko koncept. W ich modelu ramię chowa się w znacznie większej konstrukcji, więc robot jest mniej praktyczny. Model prezentował się na stoisku producenta, ale niczego nie chwytał. Wygląda też na mnie operatywny od Saros Z70. Trzeba zatem założyć, iż propozycja jest we wczesnej fazie rozwoju. Przy aktualnej ofercie z naprawdę zaawansowanymi propozycjami robotów Dreame, nie spodziewam się debiut gotowego produktu w tym roku. Myślę, iż firma dopracuje swoje technologie na kolejne CES (ewentualnie wrześniowe IFA w Berlinie). Projekt w fazie rozwojowej, ale i tak deklasujący podejście iRobot w ramach innowacji. Coś ostatnio z Roombami cienko.
9. Dreame Z1 Pro Robotic Pool Cleaner, czyli robot do basenu (CES 2025)
Dreame na CES miało bardzo bogate w propozycje stoisko. Marka prezentowała nie tylko roboty sprzątające i odkurzacze pionowe, ale inne swoje wynalazki. Wśród nich był też robot basenowy i smart kosiarka (o niej za tydzień). Dreame Z1 Pro Robotic Pool Cleaner to rywal m.in. dla opisanego wcześniej Wybota. Ma podobne zadania, choć nie ma aż tylu bajerów. Pracuje na podczerwień i ultradźwięki rozpoznając wymiary basenu i rozplanowując działania do jego rozmiaru (do czego przygotowano technologie PoolSense). Oczywiście sprzątając basen na płasko i w pionie (ścianki boczne oraz ewentualne schodki). W systemie nawigacji pomaga jeszcze analiza światła strukturalnego. W zasobach widzę też tryb skimmera, czyli sprzątania na powierzchni. Robot na pewno działa pod wodą wolniej niż odpowiednik do wnętrz, ale baterię przygotowano choćby do 4 godzin pracy. Nie zabraknie tu oczywiście trybu automatycznego powrotu do bazy i systemu omijania przeszkód, ale do zdalnej obsługi przygotowano też specjalnego pilota oraz aplikacji na telefony. Z1 Pro jest już dostępny w przedsprzedaży. Dreame wyceniło go na 1600$.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
10. Roboty sprzątające na 2025 rok (zestawienie tygodnia)
Rynek autonomicznych odkurzaczy i robotów sprzątających obserwuję od dawna, ale nigdy na blogu nie publikowałem zestawienia najciekawszych modeli na dany sezon. Podobne listy buduję w obrębie wielu różnych segmentów, ale mimo testów wielu różnych robotów, nigdy jeszcze nie publikowałem przeglądu rynkowej oferty. Styczniowe targi CES zmobilizowały mnie do przygotowania listy najciekawszych robotów dbających o nasze podłogi. 2025 rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Targi w Las Vegas zapowiedziały mnóstwo jednostek, które wniosą do branży coś nowego. Zebrałem te propozycje i pokazałem, jak rozwijać się będzie rynek w najbliższych dwunastu miesiącach. Zapraszam do lektury.
Czytaj więcej o: roboty sprzątające w 2025 roku
11. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona
W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.
Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)
12. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca
Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.
Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2
13. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
14. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
15. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
16. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub