Smart home tygodnia #136 (przegląd rynku)

2 dni temu
Zobacz też: smart home tygodnia #135 – Dongying A3 (foto: kickstarter.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • najlepsze filmy surround, których nie wolno ominąć
  • smart lampa LG z mini ogródkiem (CES 2025)
  • monitor LG UltraGear 5K2K z zakrzywionym panelem WOLED (CES 2025)
  • BoarDrop – kompaktowy „symulator” deski (crowdfunding)
  • nowości LG w ramach ThinQ i SIGNATURE (CES 2025)
  • Gen N – maszyna do mleka roślinnego (crowdfunding)
  • MUFEE – inteligentna maszyna do olejków zapachowych (crowdfunding)

1. Najlepsze filmy surround, których nie wolno ominąć

Soundbar SONY HT-A5000 z efektami surround (foto: Sony)

Przegląd rozpoczynam nietypowo, ponieważ od zestawienia produkcji filmowych, które wyciągają maksa z systemów audio do kina domowego. Dźwięk przestrzenny to zupełnie inne doświadczenia filmowe. Od dawna możemy zapewnić je sobie w domowych warunkach i to na przeróżne sposoby. Ja jakiś czas temu przesiadłem się z komputerowego 5.1 (głośników skalibrowanych pod serwisy na PC) na soundbar z satelitkami. Planowałem choćby opublikować na blogu test wybranej belki, ale brakowało casu. Wymyśliłem zatem, iż o modelu tylko wspomnę, a uwagę skupię na materiałach, dzięki którym sprzęt pokaże, co adekwatnie potrafi. Przygotowałem (subiektywną) listę najlepszych filmów surround wartych sprawdzenia na swoim zestawie RTV. Soundbar nabyłem m.in., by recenzowanie filmów i seriali uwzględniało pełne efekty i przekaz twórców (również w obszarze udźwiękowienia).

Sprawdź: najlepsze filmy surround, których nie wolno ominąć


2. Smart lampa LG z mini ogródkiem (CES 2025)

Smart lampa LG na CES 2025 (foto: lgnewsroom.clom).

Zbliżają się targi CES, co zresztą widać materiałach prasowych pierwszych marek, które planują swoją obecność na expo w Las Vegas. LG przedstawiło kilka pierwszych urządzeń RTV/AGD, a także dziwnych „mebelków”, np. lampkę z domowym mini ogródkiem (a adekwatnie rodzajem smart doniczki w efektownym wydaniu). To dość nietypowe połączenie ma chyba wpływać pozytywnie na nasz nastrój. Nie tylko oświetleniem, ale i roślinnością. Klimatu ma dodawać też estetyczny, nowoczesny format. LEDy mają tu dwa zadania. Pierwsze ma po prostu wprowadzić do wnętrza przyjemne światło. Drugie wspomoże wzrost zieleni. LG zaprojektowało dwie odmiany swojej oryginalnej lampki. Jedna jest na nóżkach, drugą postawimy na blacie.

Koreańska marka wzięła temat na poważnie, co widać po opcjach dostosowania – od roślin ozdobnych po te bardziej praktyczne, czyli przyprawy jadalne. Z tego co widzę, pojawił się tu też moduł podlewający oraz aplikacja zintegrowana z platformą ThinQ. Można w niej kontrolować diody oraz harmonogramować podlewanie. Nie jestem pewien, ale to nie jest pierwsze podejście LG do domowego smart ogródka z podobnym podejściem, ale innym designem. Zobaczymy, czy projekt otrzyma w trakcie CES datę premiery i cennik, czy jest to tylko rozwiązanie typowo pokazowe.


3. LG UltraGear 5K2K z zakrzywionym panelem WOLED

LG UltraGear 5K2K (foto: LG).

Tradycyjnie już, bezpośrednio przed targami w Las Vegas, marka LG prezentuje nowe odmiany monitorów serii UltraGear. W 2025 roku flagowym modele będzie giętki panel typu OLED z rozdzielczością 5K. Zakrzywiane, gamingowe wyświetlacze nie są niczym nowym, ale te zmieniające swój promień wciąż należą do bardzo niszowych. Tutaj za specjalistę zaczyna robić LG. Ich najnowszy LG UltraGear OLED Bendable Gaming Monitor z wyświetlaczem WOLED ma kilka cech, które gracze gwałtownie docenią (no, pewnie poza ceną). Monitor przygotowany na targi CES to przedstawiciel serii GX9. 45-calowa odmiana otrzymała trzy wyróżnienia w ramach amerykańskich targów i ma być jedną z gwiazd tegorocznej edycji.

Koreańczycy promują model 5K2K jako inteligentny monitor do gier typu all-in-one. Oznacza to, iż na jego pokładzie znajdziemy m.in. system webOS. Cechą szczególną będzie mechaniczna zmiana zakrzywienia ekranu (od płaskiej po 900R). Oprócz tego widzę też specjalne warstwy zapobiegające odbijania światła. Nowością (w porównaniu do modelu z 2023 roku) będzie tryb Dual Mode do szybkiego przechodzenia przyciskiem między rozdzielczościami i odświeżaniem (tu z reakcją choćby 0.03 ms GtG). LG chwali się smukłym obramowaniem, proporcjami 21:9, czy wsparciem DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1. Nie mogło zabraknąć zgodności ze standardami AMD FreeSync i NVIDIA G-Sync. Warto dodać, iż w tym roku producent proponuje też mniejszą wariacją tego modelu z przekątną 32″.


4. BoarDrop – kompaktowy „symulator” deski (crowdfunding)

Przystawki i peryferia gamingowe istnieją w świecie rozrywki od dziesięcioleci. Joystick, pistolet na podczerwień, bębenki do stukania, a potem kontrolery ruchu, „wagi” do balansowania, choćby bieżnie, a od niedawna też warstwy haptyczne (i czuciowe) – to wszystko efekty ewolucji różnego rodzaju rozwiązań zwiększających imersję gier. W każdym roku powstają niszowe zabawki, dzięki którym rozgrywka lub symulacja jest wierniejsza rzeczywistości choćby w domowych warunkach. W crowdfundingu znalazłem gadżet z opisywanymi cechami, który przyciągnie wzrok snowboarderów, skaterów i miłośników ogólnego balansowania (np. fitness). BoarDrop pozwala bowiem na sporty kojarzone z deskami i aktywnościami związanymi z równowagą.

Kojarzycie Wii Balance Board dla konsol Nintendo? BoarDrop to znacznie bardziej zaawansowane akcesoriów wykrywające balans. Jego twórcy przekonują, iż pozwolą na doświadczenie wielu gier zbudowanych na mechanice deskorolek, czy snowboardu, ale też wielu aplikacji fitness. Produkcje tego gatunku są z nami od dekad, więc wyrób ma ma potencjalnie szeroką grupę docelową. Przejazdy z odwzorowaniem jazdy i ślizgów możemy kojarzyć jedynie z salonów gier i parków rozrywki, gdzie pozwalają na to jedynie sporych rozmiarów maszyny. BoarDrop wygląda kompaktowo i wykorzystuje interesujący zestaw oddający przekazuj ruchu powiązany z balansem ciała. Urządzenie współpracuje z konsolami, goglami VR, komputerami, czy urządzeniami mobilnymi (smartfonami i tabletami). W kontroli gier pomaga bezprzewodowi pilot. Komplet ma choćby własną aplikację, która śledzi aktywność i przelicza ją na cele fitness. Cena w trakcie zbiórki funduszy startuje od 239$ (za Core Board, bo odmiany snowboardowe i skaterskie są nieco droższe).

Znalezione na Kickstarterze


5. Nowości LG w ramach ThinQ i SIGNATURE (CES 2025)

Nowy monitor gamingowy i lampa z ogródkiem to nie jedyne nowości kategorii RTV/AGD od LG na CES 2025. Koreański producent niemal w każdym roku odświeża sporo swoich inteligentnych urządzeń dla domu właśnie na styczniowe expo w USA. Nie inaczej jest i w tym roku. Już na jego początku poznajemy propozycje w ramach platformy ThinQ i drugiej generacji SIGNATURE, czyli urządzeń premium. Tegoroczną wystawę promowano hasłem Live Beyond.

Spora część nowych smart AGD od LG objęła kuchnię. Foto: LG

Wśród nowości jest kilka typowych artykułów gospodarstwa domowego. Większość nowej oferty to generalnie ulepszenia już istniejących modeli (szczególnie w warstwie systemu uwzględniającego AI). Myślę, iż wszystkie z integracją z serwisem ThinQ, który przecież w tym roku uzyska „kopa” związanego z integracją z urządzeniami third-party i hubem Homey. W wybranych jednostkach zobaczymy dostęp do ThinQ Smart Home Dashboard.

  • LG SIGNATURE French Door Refrigerator (lodówka z przezroczystym ekranem T-OLED). Jak zwykle z opcją podglądu wnętrza InstaView bez potrzeby otwierania drzwiczek.
  • nowy system AI-driven ThinQ Food (technologie do rozpoznawania wnętrza lodówki – prawdopodobnie z nowymi algorytmami wspieranymi Sztuczną Inteligencją z opcjami planowania posiłków na bazie posiadanych składników)
  • LG SIGNATURE Over-the-Range Microwave (z podglądem gotowania w czasie rzeczywistym przez kilka kamerek i 27-calowy wyświetlacz Full HD wspierający cały proces pomocami)
  • LG Slide-in Double Oven Induction Range (model z rozwiązaniami Gourmet AI rozpoznającymi składniki pod sugestie przepisów, które można wykorzystać w trakcie przyrządzania posiłków)
  • LG SIGNATURE Dishwasher (zaawansowana zmywarka z nowymi technologiami QuadWash Pro i Dynamic Heat Dry – na razie nie wiem dokładnie, co konkretnego oferują)
  • LG SIGNATURE Washer & Dryer (inteligentna pralka i suszarka z nowym AI Direct Drive 2.0)

6. Gen N – maszyna do mleka roślinnego (crowdfunding)

Kuchennych urządzeń do różnych domowych celów jest tak dużo, iż czytanie o kolejnym nie przyciąga już tak uwagi, jak to było kiedyś. Twórcy nowych AGD próbują docierać do grup z coraz konkretniejszymi rozwiązaniami. Nutr w swoim Gen N celuje w osoby stawiające na zdrową żywność. W tym konkretnym przypadku własne mleko roślinne. Ich maszyna ma zapewniać w pełni naturalne jego przygotowanie (bez obaw o zawartość produktów kupnych). Twórcy gwarantują, iż dzięki ich „ekspresowi” przygotujemy w pełni naturalne, świeże mleko roślinne – bez zbędnych dodatków, stabilizatorów, zagęszczaczy, czy konserwantów. Urządzenie ma własny panel, samoczyszczące wnętrze i szeroki zakres dostosowania ustawień, które można też dobrać z poziomu aplikacji na telefon. W crowdfundingu cena Gen N startuje od 399$ (finalnie 637$). Realizacja już w lutym.

Znalezione na Kickstarterze


7. MUFEE – inteligentna maszyna do olejków zapachowych (crowdfunding)

Drugim ciekawym smart urządzeniem, które znalazłem wśród crowdfundingowych kampanii w kategorii technologii dla domu, jest MUFEE. Chyba pierwszy taki, o którym piszę na swojej stronie. Gadżety powiązane z zapachami już trafiały na mój blog, ale maszynki do destylacji i produkowania własnych olejków jeszcze tu nie było. Autorzy tego projektu podeszli do tematu fachowo. Po samej konstrukcji i funkcjach widać, iż urządzenie ma więcej niż jedno, ograniczone zadanie. W zasadzie to są dwa. W pierwszych przygotujemy olejki zapachowe/kosmetyczne. W drugim przygotujemy napary ziołowe, które spożytkujemy przy gotowaniu/pieczeniu.

Mini destylarnia w inteligentny sposób przygotuje różne olejki, które można użyć do dyfuzorów zapachowych, pielęgnacji skóry, czy produkcji własnych mydeł i świec zapachowych. W bazie ponad 50 różnych przepisów, stosunkowo szybki proces wytwarzania i generalnie całkiem bogata oferta efektów (szczególnie w przeznaczeniu dla pań). Brakuje tylko aplikacji na telefon. MUFEE wyceniono w crowdfundingu na 329$, ale finalnie ma kosztować 549$. Pierwsi fundatorzy otrzymają swoje jednostki w marcu – zakładając, iż projekt zbierze niezbędne fundusze. Jest mocno niszowy, więc trudniej o środki.

Znalezione na Kickstarterze


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona

Echo Dot w moim domu.

W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.

Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)


9. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca

Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.

Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2


10. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


11. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


13. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału