Smart home tygodnia #135 (przegląd rynku)

14 godzin temu
Zobacz też: smart home tygodnia #134 – LG OLED T (foto: lg.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Homey Pro mini – z czego zrezygnowano w mniejszym i tańszym hubie?
  • Dongying A3 – obrotowy projektor z dotykowym ekranem i Androidem (crowdfunding)
  • system audio Hisense HT Saturn z Dolby Atmos (CES 2025)
  • TP-Link Tapo RV30 Max Plus z LiDAR i mopowaniem
  • Apple opracowuje smart dzwonek do drzwi z Face ID?
  • smart klatka dla ptaków, bo dlaczego nie? (crowdfunding)
  • jak praktyczny i wielozadaniowy może być fotel? (crowdfunding)

1. Homey Pro Mini – tańszy i mniejszy, ale nieco uboższy

W zeszłym tygodniu przypominałem o przejęciu urządzeń Homey przez markę LG. Gdy dochodziło do transakcji, koreański gigant obiecywał, iż nie zamknie projektu rozwijania inteligentnych hubów. Potwierdzeniem jest najnowszy Homey Pro Mini, któremu (jak sama nazwa sugeruje) zmniejszono gabaryty i obniżono cenę. Holenderski Athom zapewnia jednak, iż mniejszy hub to tylko kilka kompromisów względem flagowego wariantu. Na stronie nie podano jeszcze ceny w euro i choćby w zestawieniu porównawczym widać kwotę w dolarach, ale i ona obrazuje różnicę w kosztach. Mini wyceniono na 199$ (przy 399€ za Pro). Co poświęcono, by aż tak mocno zejść z ceną za urządzenie?

Producent postanowił zaoferować większość najważniejsze protokołów, natomiast pozostałe dorzucić przez użycie mostka Homey Bridge. W normalnym zakresie będą zatem Ethernet, Zigbee, Matter i Thread, natomiast Z-Wave, Wi-Fi i Bluetooth LE, Infrared (podczerwień) oraz 433MHz obsłużymy przez ten dodatkowy moduł. Mostek wzmocni też pokrycie Zigbee w trybie Satellite Mode, co przyda się przy większych, bardziej rozbudowanych sieciach. Homey Pro Mini pracuje na tym samym systemi Homey OS dającym integrację z ponad tysiącem inteligentnych urządzeń. Nie zabraknie też budowania automatyki przez Flows i monitorowania zużycia energii przez autorski Energy Management System.

Gdzie jeszcze widać downgrade? Mini obsłuży do 20 Homey Apps, co dla zwykłego domostwa powinno być wystarczające. Przy większych budynkach lepiej zainwestować w Pro z 70 apkami. W środku pracuje czterordzeniowe ARMv8 z 1 GB RAM (LPDDR4) i 8 GB pamięci (eMMC), więc konfiguracja ustępuje wydajności mocniejszego huba Pro. Jestem pewien, iż software firmy z Enschede zostanie niedługo zintegrowany z platformą ThinQ od LG (Koreańczycy uruchomili niedawno API dla systemu też dla innych serwisów, więc potencjał systemu powinien wzrosnąć). W USA i Kanadzie premierę sprzedaży przewidziano na kwiecień 2025 roku. Europa będzie musiała poczekać nieco dłużej (mimo, iż Athom należy do Holendrów…).


2. Dongying A3 – obrotowy projektor z dotykowym ekranem i Androidem (crowdfunding)

Projektory są coraz częstszym gościem na moim blogu. Od kilku lat zwracam większą uwagę na ciekawsze konstrukcje rzutników, szczególnie tych bardziej lifestyle’owych. W ostatnim czasie ich przybyło, co widać też w crowdfundingu. Konkurencja jest większa, a to wymusza poszukiwania nowych formatów. Chińskie Dongying skonstruowało bardzo oryginalny projektor. A3 ma obrotowy mechanizm, co akurat nie jest innowacyjne, ale w połączeniu z dotykowym wyświetlaczem i Androidem mamy unikatowy gadżet. Propozycja jest oczywiście smart. Oferuje całkiem rozsądne specyfikacje. Jest w stanie wyświetlnić obraz 4K w aż 3000 ISO lumenach. Całość jest zintegrowana z głośniczkami.

Na Kickstarterze podkreślono wszystkie wyróżniające cechy Dongying A3. Sprzęt oferuje 4K UHD w przekątnej od 40 do aż 450 cali! W przypadku tej maksymalnej zadowalające efekty raczej tylko w zaciemnieniu. Obiecywana jest też praca w dziennych warunkach, ale tu już przy normalniejszej odległości. Nóżka z przechyłami da zakres ruchu w obrębie 260 stopni, co pozwoli na szybkie przerzucenie obrazu na sufit. W ostatnim czasie opcja sufitowego wyświetlania filmów jest coraz modniejsza, chociaż nie wydaje się jakoś wyraźnie komfortowa.

Głośniczki w A3 mają 20W i można je też wykorzystać jak bezprzewodowo grający głośnik na Bluetooth. Z ważniejszych parametrów warto jeszcze wskazać wszystkie najważniejsze korekcje, ale tylko jeden port HDMI. W crowdfundingu projektor startuje od 209$ (finalnie ma kosztować 399$). Zadebiutuje w okolicach marca 2025 roku. Czy dotykowy panel z Androidem oraz możliwością podpięcia klawiatury i myszki znajdzie praktyczne zastosowanie? Te bajery na pewno przyciągną uwagę, ale nie będą najistotniejszym z powodów do ewentualnego zakupu. Sprzęt broni się innymi specyfikacjami – przynajmniej na papierze.


3. Hisense HT Saturn z Dolby Atmos (CES 2025)

Hisense kojarzymy głównie z telewizorów, a ostatnio też projektorów, tymczasem Chińczycy proponują w swoim portfolio usług również nagłośnienie. Najnowszy HT Saturn to bezprzewodowy system audio z Dolby Atmos oraz technologiami kalibrowania dźwięku, który ma uzupełniać największe z ekranów marki. Hisens wyraźnie podkreśla, iż Saturn ma wraz z telewizorami (sugerowane są 85″ lub większe) utworzyć pełny system audio/video. Premierę zestawu przygotowano na targi CES w Las Vegas. Składa się z pięciu elementów: czterech satelitek oraz subwoofera.

Hisense HT Saturn (foto: Hisense).

W sumie trzynaście głośniczków w bezprzewodowym surround zgodnym z Dolby Atmos i DTS:X. W ramach kalibracji dźwięku do pomieszczenia można wykorzystać jeszcze głośnik samego telewizora. System uwzględnia porty HDMI eARC, optyczny i Bluetooth 5.3. Z tego co widzę, satelitki przystosowane do ściennego montażu. Nie zabraknie też opcji EQ do większej personalizacji pod różne „sceny” (filmy, muzykę, gry itd.). Cena zostanie pewnie przedstawiona w Las Vegas.


4. TP-Link Tapo RV30 Max Plus z LiDAR i mopowaniem

Już 4 miesiące temu TP-Link zademonstrował nowego smart robota sprzątającego. Teraz sprzęt trafia do sprzedaży. Wyceniany na ok. 1700 zł model ma być możliwie przystępny cenowo przy zachowaniu funkcjonalności nieco wyższej półki (choć powoli oferowane w tej kategorii opcje stają się już standardem). Tapo RV30 Max Plus dysponuje czujnikami LiDAR i IMU, które umożliwią precyzyjniejsze mapowanie mieszkania pod sprzątanie. Sprzęt odkurza i mopuje. Ma też swoją stację dokującą z kolumną na worek..

Szybki przegląd specyfikacji. Ssanie całkiem mocne (imo optymalne), bo z 5300Pa. We wspomnianej stacji pojemny worek 3 litry na ok. dwa miesiące samodzielnej pracy bez potrzeby naszej uwagi (choć z doświadczenia powiem, iż warto w takich robotach zaglądać chociaż w same kółeczka). Jest też system zapisu przestrzeni pod planowane sprzątanie. Udało się też dostarczyć tryb Mesh Grid z dokładniejszym czyszczeniem. Mop oczywiście z rozwiązaniami omijającymi dywany. Inteligentnym sprzątaniem i przejazdami ma zarządzać Tapo IQ+ Smart. Harmonogramy i podział pokojów oraz zapis wielu pięter to naturalnie podstawa. Cieszy połączenie z popularnymi platformami smart home i sterowanie głosowe przy pomocy Alexy lub Asystenta Google.


5. Apple opracowuje smart dzwonek do drzwi z Face ID?

Smart dzwonek do drzwi wygenerowany przy użyciu Microsoft Designer.

Od kilku miesięcy krąży coraz więcej plotek na temat nowych urządzeń Apple dla sekcji smart home. W przyszłym roku amerykańska spółka ma wprowadzić na rynek kilka swoich inteligentnych modułów, dzięki czemu miałoby podnieść zakres udziałów w kategorii sprzętu dla domu. W tej chwili ma tylko smart głośniki (HomePody), przystawki telewizyjne Apple TV oraz platformę Apple Dom z HomeKit. Według kilku źródeł, w 2025 ma do nich dołączyć smart ekran, a także nowe generacje wspomnianych głośników i Apple TV. Mark Gurman z Bloomberga dokłada jest smart dzwonek do drzwi. Oczywiście z Face ID oraz integracją ze swoim ekosystemem. Bardzo możliwe, iż urządzenie będzie przygotowane we współpracy z jakąś marką już obecną z podobnymi rozwiązaniami na rynku. Przewiduję, iż całość uwzględniałaby odpowiednie zabezpieczenia (Apple HomeKit Secure Video) i zapis do iCloud (zapewne z płatnymi planami). Zakładam też, iż w ramach protokołu Thread, no i oczywiście z elementami Apple Intelligence. Zapowiada się ciekawie, o ile przewidywania mają coś wspólnego z rzeczywistymi planami Apple.


6. Smart klatka dla ptaków, bo dlaczego nie? (crowdfunding)

Kilka ładnych lat temu był taki okres, w którym panowała mania na smart rozwiązania. Niemal wszystko, co tylko możliwe, było ulepszanie o inteligentne cechy. W większości po prostu we współpracy z aplikacją na telefon. Nie zawsze dawało to faktyczne usprawnienia, ale panowała moda podobna do tej dzisiejszej, związanej z AI. Na Kickstarterze znalazłem projekt, który nawiązuje trochę do tamtej ery. Reli Birddy to pierwsza (jak zapewniają twórcy) smart klatka dla ptaków. Tak! Smart domek dla ptaków będzie częścią naszego smart domu. Sądząc po funkcjach, ta propozycja dysponuje wartymi uwagi rozwinięciami. Autorzy poszli drogą inteligentnych kuwet oraz automatów do karmy dla kotów. Klatka ma utrzymać czystość oraz wesprzeć smart karmnikiem, a to nie wszystko.

Inteligentna klatka jest spora, dając ptakom sporą przestrzeń (choć przez cały czas zamykając je małym więzieniu). Modułowa konstrukcja pozwala jednak na otwarcie całości, a więc opcję wypuszczania ptaków. Mogą bezproblemowo wylecieć i wrócić do swojego domku. Karmnik ma automatyczną wymianę ziarna i wody. Do tego jest podświetlenie oraz monitoring warunków z poziomu aplikacji. Można nimi zarządzać z poziomu telefonu. System sprzątania uwalnia właścicieli od sprzątania. Autorzy pomyśleli choćby o dezynfekowaniu lampkami UV. Cena dość wysoka, ale jest odpowiednikiem droższej „willi”. W crowdfundingu wyceniono ją na 549$, ale finalnie cena podskoczy aż o 33% (do 899$). Realizację przewidziano na kwiecień 2025.

Znalezione na Kickstarterze


7. Newtral Freedom-X – wielofunkcyjne krzesło i fotel w jednym (crowdfunding)

Zastanawiałem się, czy ten wyrób pasuje do moich przeglądów. Przyjrzałem się bliżej Newtral Freedom-X i postanowiłem, iż dam mu szansę. Wszystko dlatego, iż pomysłowych krzeseł i fotelów nie ma na rynku zbyt wiele, a system i konstrukcja omawianego przykładu prezentuje się całkiem oryginalnie. Autorzy zaprojektowali wielofunkcyjny wariant do wielu celów. W każdym oczywiście celem jest wygoda siedzącego. Fotel jest promowany sloganem „One Chair, Limitless Possibilities” i rzeczywiście, opcji ustawień jest sporo. Fotele ocenia się przede wszystkim ze względu na komfort, ale istotną domeną jest też jego praktyczność. Stąd właśnie różne odmiany, by dopasować się do potrzeb klientów.

W konstrukcji Newtral Freedom-X twórcy poszli do temu w nietypowy sposób. Ruchome elementy pozwalają na przekształcenie siedziska pod kilka ułożeń. Ma być zatem adaptacyjnie. Od wypoczynku, po dostosowanie do pracy. Odegniemy oparcia boczne, zmienimy nachylenie, wykorzystamy plecki. Istny transformer w świecie mebli! W swojej bazowej formie nie wygląda nietypowo, co dodaje mu uroku. Spójrzcie tylko na miniaturkę dołączonego video crowdfundingowej kampanii. Fajna koncepcja, zwłaszcza w mieszkaniach, w których jest mało miejsca, a wiele potrzeb. U mnie sprawdziłoby się idealnie. Sprzedawca nie zapomniał o ofercie różnej kolorystyki i wykończenia. W tej fazie rozwoju projektu cenę określono na 199/249$ zależnie od opcji tapicerki. Finalnie będzie to minimum 349$. Dokupić można jeszcze moduły na tablet/laptop. „Smart” w inny sposób, ale pasujący do moich smartdomowych zestawień, prawda?

Znalezione na Kickstarterze


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona

Echo Dot w moim domu.

W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.

Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)


9. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca

Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.

Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2


10. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


11. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


13. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału