Smart home tygodnia #134 (przegląd rynku)

2 dni temu
Zobacz też: smart home tygodnia #133 – Aeke K1 (foto: materiały prasowe od Aeke).

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Samsung Premiere 8K – pierwszy projektor z certyfikacją 8K Association
  • tvOS 18.2 i HomePod 18.2 już dostępne – co dodano?
  • Epson EH-QS100 – projektor 4K super short throw
  • Representing Long Volumetric Video with Temporal Gaussian Hierarchy, czyli holodek dla XR
  • HomePod z ekranem i homeOS w 2025 roku
  • SonicPlay – smart urządzenie do karaoke (crowdfunding)
  • telewizory LG QNED evo zLCD na 2025 z bezprzewodowym 4K (True Wireless 4K)
  • Hubble Traveller Smart Dot Clock – smart zegar na ścianę (crowdfunding)
  • LG otwiera platformę ThinQ udostępniajc własne API
  • LG wprowadza transparentny telewizor OLED T (debiutujący rok temu na CES)

1. Samsung Premiere 8K – pierwszy projektor z certyfikacją 8K Association

Telewizory 8K to wciąż nowość i droga rozrywka, ale powolutku i ta rozdzielczość staje się standardem. Nie do końca jestem przekonany, czy potrzebujemy aż tylu milionów pikseli na ekranie (bo już 4K zdaje się wystarczające), ale branża kieruje się w tę stronę. Samsung posiada w swojej ofercie telewizory 8K, a od 2025 roku dołoży do nich pierwszy na świecie laserowy model projektora z certyfikacją 8K oraz bezprzewodowymi możliwościami. Premiere 8K ma zadebiutować już na styczniowych targach CES 2025 w Las Vegas. 8K Association powołano już w 2019 roku, by ujednolicić wymagania dla najwyższej klasy urządzeń w obrębie rozdzielczości, jasności, kontrastu, odwzorowania barw, dynamiki zakresu, czy choćby brzmienia.

Projektor Samsung Premiere 8K o ultra krótkim rzucie (foto: news.samsung.com)

Samsung Premiere 8K nie jest pierwszym projektorem z 8K, bo kojarzę jednostki od Hisense i JVC, ale będzie pierwszym z odpowiednią certyfikacją (oraz nowym oznaczeniem). Wygląda na to, iż rozpocznie się promowanie nowego standardu. Nowy projektor koreańskiej marki dopiero przedstawi swoje pełne adekwatności, ale już teraz znanych jest kilka konkretnych parametrów. Sprzęt będzie klasy premium i z ultra krótkim rzutem. 7680 x 4320 pikseli wyświetli choćby w 150 calach, a jasność ma wchodzić w zakres 4500 ISO lumenów. Spodziewam się adekwatnych do flagowca możliwości (no i wysokiej ceny, choć nie wydaje mi się, iż na CES będzie już dokładnie określona). Technologie One Connect mają ułatwić bezprzewodowe połącznie, a także elementy „huba” dla treści. Cloud gamingowe parametry mają być tu w standardzie, a ogromny obraz i wysoka rozdzielczość wykorzystywać opcję podziału ekranu na cztery sekcje z multi-view. Jednostka od Samsunga wygląda na stylową. W konstrukcji pojawi się wyższej jakości brzmienie z Dolby Atmos 8.2.2.


2. tvOS 18.2 i HomePod 18.2 już dostępne – co dodano?

Kilka dni temu Apple udostępniło serię aktualizacji, które objęły praktycznie wszystkie oferowane przez nich urządzenia. Najwięcej nowości otrzymały iPhone’y, ale w ramach update’u z numerkiem 18.2 pojawiły się też poprawki i nowe opcje także dla przystawek Apple TV oraz smart głośników HomePod. Oprogramowanie nie wniosło istotnych usprawnień, ale oba urządzenia powiązane ze smart domem coś zyskały.

tvOS 18 (foto: apple.com)
  • tvOS 18.2 (dla Apple TV czwartej generacji i Apple TV 4G pierwszej i drugiej generacji) dodało motyw Snoopy’ego, który ma bawić z poziomu wygaszacza ekranu. System ułatwi też przystawce automatyczne dopasowanie najlepszych proporcji do obrazu telewizora/projektora w ramach współczynników: 16:9, 21:9, 2.37:1, 2.39:1, 2.40:1, DCI 4K i 32:9
  • HomePod 18.2 (dla wszystkich modeli dostępnych głośników) wnosi poprawki błędów i stabilności. Większy z głośników w drugiej generacji we współpracy z Apple TV 4K zaoferuje tryb Wzmacnianie dialogi (ze wsparciem algorytmów uczenia maszynowego)

3. Epson EH-QS100 – projektor 4K super short throw

Samsung przykozaczył zapowiedzią projektora 8K, ale zejdźmy jednak na ziemię, wciąż jednak pozostają w segmencie wyższej klasy. Epson przedstawił nowy model premium z 4K w super krótkim rzucie i laserwowym wydaniu. Model EH-QS100 ma zaoferować wysokiej klasy obraz choćby w dziennych warunkach. Super vs ultra oznacza, iż urządzenie będzie można postawić blisko ściany lub ekranu projekcyjnego, ale nie aż tak, jak w wariantach UST (ultra-short-throw). Nowy wariant Epsona pojawi się w dwóch odmianach kolorystycznych, co na rynku wciąż wydaje się rzadkością.

Epson EH-QS100 (foto: epson.eu)

Co potrafi Epson EH-QS100? Producent przygotował naprawdę interesujący pakiet rozwiązań:

  • super-short-throw (współczynnik 0.16:1) ma działać choćby z przekątną aż 160 cali (oczywistym jest, iż im większy obraz chcemy uzyskać, tym nieco dalej musimy odsunąć od ściany projektor) z wykorzystaniem optyki F1.8
  • obraz ma być oferowany z „4K PRO-UHD” (to 4.14 mln pikseli zamiast 8.3 mln jak w 4K UHD). Mimo wszystko, to i tak lepiej od efektów 1080p. Nie ma UHD, ale powinno być dobrze (przynajmniej nie na tych maksymalnych przekątnych)
  • technologie 3LCD to potrójny laser (z żywotnością do 20000 godzin)
  • wysoka jasność 4500 lumenów ma pozwolić na działanie w warunkach dziennych
  • projektor wspiera HDR10+ (czyli głębszą czerń) i HLG oraz Dynamic Tone Mapping
  • integracja IP pozwoli zintegrować projektor z rozwiązaniami smart home (siecią domową)
  • natywny kontrast to 1800:1 (dynamicznie 5 000 000:1)
  • nie ma rozwiązań smart, więc te trzeba dostarczyć przez przystawki na HDMI (jeden jest ze zwrotnym audio)
  • wśród portów nie zabraknie USB oraz Ethernetu

Cena ma być podana dopiero na początku przyszłego roku, a przecież to właśnie ona determinuje ocenę sprzętu.


4. Temporal Gaussian Hierarchy dla holodeck w XR

Kończy się 2024 rok, który uznaję za jeden z ważniejszych w procesie przemian związanych z technologiami AI, ale też XR. Z moich obserwacji wynika, iż tegoroczne zapowiedzi nowych rozwiązań zwiastują baaardzo interesujące kolejne dwanaście miesięcy. Google wkracza z Android XR, Apple być może przedstawi tańsze Vision Pro, a twórcy platform integrują swoje usługi z algorytmami AI, dzięki którym cyfrowy świat może otrzymać cenny zastrzyk możliwości. W trakcie SIGGRAPH Asia & TOG 2024, gdzie swoje technologie demonstrowało wiele znanych marek, można było poczuć przyszłość 2025 roku. jeżeli choć część z pokazywanych tam projektów wejdzie w życie, to segment platform Extended Reality może otrzymać potrzebnego „kopa”. W ramach projektu tygodnia przedstawiam wam w tym tygodniu rozwiązania Temporal Gaussian Hierarchy dla obrazowania w stylu holodeck.

Whoa, this is Temporal Gaussian Hierarchy (TGH).

This AI can real-time render long volumetric videos in 1080p at 450 fps on a single RTX 4090 GPU.

And 18,000 frames (around 10 minutes) long

7 wild demos:

1. Real-time demos on MobileStage dataset pic.twitter.com/G4dSnvpxmF

— Min Choi (@minchoi) December 15, 2024


Holograficzny format znamy z filmów science fiction, ale też kilka gogli AR, w których badano opcje komunikacji z obrazowaniem rozmówcy z efektem symulacji obecności w naszym otoczeniu. Od jakiegoś czasu powstają choćby specjalne budki do tego rodzaju „spotkań”. Kolejna generacja headsetów może wejść pod tym względem na nowy poziom przekazu treści z efektem 3D. W tym roku widziałem już mnóstwo efektownych modeli AI z generatywnymi opcjami, a będzie jeszcze ciekawiej, gdy to wszystko uda się powiązać z trybem holodeck. Interaktywny trener osobisty w naszym domu wykorzystujący opcje chatbota AI? Coś takiego dla współczesnych gogli XR zaczyna właśnie nabierać kształtów. Representing Long Volumetric Video with Temporal Gaussian Hierarchy to wolumetryczny przekaz video, czyli coś w stylu holografii z opcją obserwacji z różnej perspektywy (bardziej jak model 3D).

Prezentowany format zapowiada znaczną redukcję w wymaganiach potrzebnych do przenoszenia tego typu treści w domowych warunkach. Mniejsze zapotrzebowanie RAM dla fotorealistycznych renderów, wyższe rozdzielczości i choćby 450 fps (a więc i wyższy poziom imersji). W czasie rzeczywistym można wygenerować efektowny holodeck przy użyciu GPU Nvidia RTX 4090 z interakcją. Nie chcę tu wkraczać w zbyt głębokie analizy specyfikacji, ale w telegraficznym skrócie – efektywność rozwiązań udało się poprawić o ok. 30x (redukując wymagania). Nie zabrakło demo! To co widzicie na załączonym video działa na goglach Apple Vision Pro. Ja wiem, iż to wciąż droga zabawa i mała dostępność, ale już bardzo konkretna zapowiedź technik obrazowania, które będzie można generować w swoich domach i pracy (od serwisów konsumenckich po te biznesowe).


5. HomePod z ekranem i homeOS w 2025 roku

To już któraś z kolei informacja wzmacniająca przecieki dot. nowej oferty smart urządzeń Apple, które zmierzają na rynek w 2025 roku. Kolejne źródło potwierdza, iż amerykańska spółka szykuje odświeżenie smartdomowej sekcji, a choćby jej rozszerzenie. Coś jest na rzeczy! Bloomberg donosi, iż przyszłoroczny pakiet sprzętu w ramach serwisu Apple Dom uwzględni nowe Apple TV, nowego HomePoda mini, a także inteligentnego wyświetlacza łączącego głośnik z panelem w stylu Nest Hubów i Echo Show. Razem mają podnieść komfort użytkowania podpiętych urządzeń obcych marek, zakładam, iż m.in. z uwzględnieniem Matter, czyli standardu, którego Apple jest przecież ważnym członkiem.

Moja wizualizacja HomePoda z ekranem od Apple. Tak może wyglądać smar ekran z homeOS. Połaczyłem obrazki iPada z Homepodem (źródło obu z apple.com)

Hybrydowy głośnik i pozostałe wymienione moduły mają wspierać łączność Wi-Fi 6E, a także oferować jakiś własny chipset związany z komunikacją (Wi-Fi/Bluetooth). Spekuluje się, iż być może Apple będzie chciało poprawić łączność i uniezależnić się od protokołów zewnętrznych. Wśród urządzeń może być też smart ekran w formie ściennego huba z „Command Center”. Dysponowałby 6-calowym wyświetlaczem OLED oraz kamerką. Według Bloomberga trafiłby na rynek wraz z iPhone’ami 17, czyli jesienią przyszłego roku. Przekazano też, iż HomePod z ekranem ma pracować na nowym sofcie homeOS. Wygląda na to, iż Apple planuje wejść w dział smart home nieco głębiej. Zobaczymy.


6. SonicPlay – smart urządzenie do karaoke (crowdfunding)

Karaoke to zabawa dobrze znana zarówno z barów/pubów jak i domowych imprez. W swojej najprostszej postaci wystarczy mikrofon i pliki muzyczne z samym dźwiękiem oraz odpowiednie nagłośnienie. Od dekad powstają też specjalne maszyny, które całą zabawę odpowiednio ułatwiają. Kilka tygodni temu pisałem choćby o soundbarze z takim trybem oraz bezprzewodowymi mikrofonami w zestawie. SonicPlay to gadżet z crowdfundingu, który pozwoli na zmianę niemal dowolnego utworu w ten do śpiewu acapella.

Na początku tego roku w wieku 100 lat zmarł Shigeichi Negishi, czyli jeden z inżynierów maszyny do karaoke. Pod jego koniec na Kickstarterze pojawiło się urządzenie, które korzysta z popularnego na świecie formatu amatorskiego odtwarzania muzyki. Pierwowzór powstał w 1967 roku i gwałtownie zyskał popularność najpierw na terenie Japonii, a potem rozprzestrzenił się po całym globie. Dziś do kupienia jest sporo różnych odpowiedników karaoke. SonicPlay ma się wyróżniać smart rozwiązaniami przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Głośniczek jest kompaktowy, streamuje przez Bluetooth 5.3 prosto ze telefona, skąd bierze też teksty.

Propozycja nie potrzebuje instrumentalnych ścieżek. Jednym przyciskiem sprzęt pozbywa się wokali dając nam możliwość wykazania się w jej zastępstwie. Niewielki wyświetlacz zaprezentuje też teksty, do których będziemy śpiewać. Po zabawie moduł może służyć też jak bezprzewodowy, nieźle brzmiący głośnik. W systemie nie zabrakło też kilku dodatkowych trybów pracy, np. budzik

  • Cena w crowdfundingu: 60$ (-40% z finalnych 99$)
  • Premiera: marzec 2025
  • Wyróżnienie za: opcję samodzielnego usuwania ścieżki wokalnej w uworach
  • Znalezione na: Kickstarterze

7. LG QNED evo – telewizory LCD na 2025 z bezprzewodowym 4K (True Wireless 4K)

LG QNED evo LCD TV na 2025 (foto: lgnewsroom.com)

Pod sam koniec roku (a jeszcze przed targami CES 2025) marka LG odświeża modele telewizorów QNED evo. To seria premium z ekranami LCD, której na nowy sezon dodano kilka usprawnień. Jedno z nich było dotąd zarezerwowane dla droższej linii OLED evo M. Telewizory z zakresu odmian 40-100″ w przystępniejszym wydaniu będą mogły odbierać bezprzewodowo video w 4K dzięki True Wireless 4K.

Tryb ten wymaga użycia Zero Connect Box, więc nie ma tu dosłownej bezprzewodowości, ale po podpięciu urządzenia do tego urządzenia nasz nowy TV będzie mógł odtwarzać obraz w 4K/144Hz do około 10 metrów odległości. Seria QNED evo otrzymała też rozwiązania Dynamic QNED Color Solution, czyli lepsze odwzorowanie barw. Pojawi się też więcej algorytmów AI. Sztuczna Inteligencja wspomoże upscaling, czy poprawę dźwięku. W zestawie znajdzie się AI Magic Remote z przyciskiem AI do personalizowania rekomendacji i preferencji w ramach smart systemu. Pilot wprowadzi po prostu nową funkcję powiązaną z promptami do sugerowania treści do obejrzenia. Cennik nowych QNED evo poznamy pewnie w trakcie styczniowego CES 2025.


8. Hubble Traveller Smart Dot Clock – smart zegar na ścianę (crowdfunding)

Twój domowy zegar ścienny jest mało oryginalny? jeżeli szukasz czegoś, co na ścianie będzie wyglądać wyjątkowo, to jedną z opcji może być Hubble Traveller Smart Dot Clock, czyli model ze świetlnymi wskazówkami, których kolory i efekty wizualne można dostosować z poziomu aplikacji mobilnej na telefon. Nie ma tu zatem rzeczywistej tarczy. Są tylko odpowiednio rozmieszczone wskaźniki oraz cyfry (są na rynku podobne odpowiedniki z mechanizmem wskazówkowym). Ten konkretny wariant ma być możliwie minimalistyczny i nastrojowo prezentować czas – szczególnie w zaciemnieniu. Opcjonalnie możemy dołożyć mniejsze wariacje do wskazywania godziny z innej strefy czasowej. Generalnie jest to rodzaj ściennego dekoru. Nie dla wszystkich, ale części osób może przypaść do gustu. Oczywiście nie zapomniano w nim o trybie budzika.

  • Cena w crowdfundingu: od 179$ (-40% z dinalnych 419$)
  • Premiera: połowa 2025
  • Wyróżnienie za: minimalistyczny sposób wyświetlania godziny
  • Znalezione na: Kickstarterze

9. LG otwiera platformę ThinQ publikując własne API

LG ThinQ API (foto lgnewsroom.com)

Smartdomowe platformy potrzebują szerokiej kompatybilności, nie tylko by poradzić sobie z konkurencją, ale też z uwagi na potrzeby samych użytkowników. ThinQ od LG to ekosystem mający sporo własnych urządzeń, ale bez współpracy i integracji z innymi modułami sporo traci. Koreańczycy ogłosili właśnie otwarcie swojej platformy na inne serwisy poprzez własne API (Application Programming Interface). Ułatwi ono developerom tworzenie funkcji i połączeń z wyposażeniem LG.

W tej chwili na liście API widzę 26 urządzeń LG ThinQ (od smart pralek, po smart lodówki). W przyszłym roku powinniśmy zobaczyć pierwsze efekty nowego programu. Spodziewam się, iż pojawi się szersza kompatybilność z takimi serwisami jak Home Assistant itp. Przybędzie opcji sterowania, integracji i personalizowania akcji. Przypomnę, iż niedawno LG przejęło Athom, czyli firmę stojącą za inteligentnymi hubami Homey. Widać wyraźnie, iż LG nadrabia pewne zaległości. Przydałby się jeszcze Matter.


10. Transparentny i bezprzewodowy telewizor LG OLED T trafia do sprzedaży

Rok temu na styczniowych targach CES 2024 firma LG demonstrowała transparentny telewizor OLED, który przyciągał wzrok odwiedzających efektownym wyświetlaczem oraz konstrukcją w formie meblościanki. Koreański producent wprowadza w końcu sprzęt do sprzedaży. Przezroczysty LG OLED T wyceniono na 60 tysięcy dolarów!

LG OLED T (foto: lg.com)

OLED T ma transparentny panel 4K o przekątnej 77 cali i przycisk pozwalający na natychmiastową zmianę trybu wyświetlania obrazu (między standardowym a przezroczystym). Oprócz tego cechą wyróżniającą telewizor ma być bezprzewodowa transmisja dla audio/video Zero Connect Box. Podobne rozwiązania były już testowane w eksperymentalnych modelach innych producentów. Nowy TV od LG jest unikatowy i pozwala na ciekawsze rozmieszczenie urządzenia w mieszkaniu. Niektóre opcje marka przedstawiała w materiałach promocyjnych. W systemie operacyjnym oferowanych jest kilka dedykowanyc motywów dla transparentnego formatu T-Objet Always-On-Display (m.in. Księżyc czy wirtualne akwarium z rybkami). Charakterystyczny jest też tzw. T-Bar do pokazywania powiadomień, np. pogodowych lub wyników spotkań sportowych.

LG OLED T jest drogi, więc nie mogło w nim zabraknąć specyfikacji premium. Wyświetlacz oferuje odświeżanie 120Hz i wsparcie NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync Premium, więc ma się sprawdzić też przy grach. Procesor α11 AI ma podnieść jakość obrazu i dźwięku.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

11. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona

Echo Dot w moim domu.

W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.

Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)


12. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca

Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.

Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2


13. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


14. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


15. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


16. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału