Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- 10 lat Alexy – jak ewoluowała asystentka głosowa Amazona?
- Aeke K1 – inteligentna siłownia do domu (z trenerem AI w lustrze)
- aktualizacje smart home w ramach grudniowego Pixel Drop
- Google szuka feedbacku dla platformy Google TV
- Drop to skaner posiłków i tracker diety (crowdfunding)
- bramka FRITZ!Smart Gateway ze wsparciem Matter
- Shelly z nowymi modułami dla SmartThings
1. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona
W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku.
Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.
Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)
2. Aeke K1 – inteligentna siłownia do domu (z trenerem AI w lustrze)
Domowa siłownia cieszyła się popularnością już przed erą pandemii, ale w jej trakcie nastąpił prawdziwy boom na akcesoria i maszyny do własnych mieszkań. Aktywnych ruchowo dzielimy na fanów w pełni wyposażonych siłowni i tamtejszego klimatu oraz zwolenników ćwiczenia w spokoju (we własnych warunkach). Aeke K1 to system dla tych drugich, ale niemal w bezkompromisowym wydaniu. Prawdą jest, iż te domowe siłownie są z wiadomych względów uboższe i to jest często powód opłacania abonamentu i wypraw w miasto. Twórcy prezentowanego teraz projektu przekonują, iż ich rozwiązanie posiada mnóstwo najważniejszych funkcji, które znajdziemy w siłowni, a do tego wsparcie wirtualnego trenera AI w lustrze.
Aeke K1 oferuje też szeroki zakres ćwiczeń. Od cardio, przez siłowe, aż po jogę i rozciągające. W dodatku w przyjaznych dla wnętrza gabarytach. Zestaw jest składany i nie zajmuje wiele miejsca (choć do pełnej aktywności potrzeba mu trochę przestrzeni). Pomoc trenera AI w naszym odbiciu nie jest w tym segmencie unikatowa, ale bardzo rzadka. Tego typu elementy wciąż są rynku niszowe. W skład opisywanej maszyny wchodzi monitoring składu ciała przez smart matę (wagę) oraz pakiet zajęć z programami treningowymi pod konkretne cele. Efektownie wygląda zwłaszcza analiza techniki wykonywanych ćwiczeń/powtórzeń. Tanie nie będzie. W samym crowdfundingu prawie 2000$, a finalnie prawie drugie tyle (3700$). Pocieszający jest brak dodatkowych opłat subskrypcyjnych. Premiera już w lutym 2025.
Znalezione na Kickstarterze
3. Aktualizacje smart home w ramach grudniowego Pixel Drop
W grudniowym rzucie nowości w ramach aktualizacji Pixel Drop pojawiło się kilka smartdomowych nowości dla posiadaczy urządzeń Google. Nie jakoś dużo, ale zawsze warto je zauważyć (chociażby z racji regularności w update’ach amerykańskiej marki). Pod koniec roku Google przygotowało aktualizacje dla zegarków oraz tabletów z rodziny Pixel.
Posiadaczom zegarków Pixel Watch 2 udostępniono opcję podglądu obrazu z kamerek Nest Cam i dzwonków Nest Doorbell (wcześniej widziałem ten update dla trzeciej generacji modeli smartwatcha z Wear OS).
Pixel Tablety zyskają na dostępie do ważnych narzędzi przez gest wysunięcia widgetu w trybie ekranu blokady. Przyspieszy to kontrolę urządzeń smart home, które dodaliśmy do panelu sterowania domem.
4. Google chce feedbacku w ramach platformy Google TV
Kiedy Google postanowiło podzielić platformę telewizyjną na dwie wersje, ta nowsza okazała się całkiem dobrym rozwiązaniem. Google TV (obok Android TV) radzi sobie nieźle, ale amerykański gigant i tak potrzebuje feedbacku, by system na większe ekrany odpowiednio się rozwijał i sprostał naszym potrzebom. Jakiś czas temu Google chwaliło się, iż z Google TV korzysta już naprawdę sporo użytkowników. Software obsługuje ponad 270 milionów urządzeń. Google uruchomiło specjalny program dla insiderów, w którym chce zyskać opinie na temat potrzebnych zmian.
Google TV Advisory Community skupi osoby chcące pomóc w rozwoju platformy. Zakładam, iż dając tym samym wcześniejszy beta dostęp do nowości szykowanych w ramach Google TV. Uczestniczy będą też mogli wygrywać karty podarunkowe o wartości 50$ (w każdym miesiącu). Na ten moment nie wiem do końca, do których regionów ograniczony jest ten program, ale możecie sprawdzić na ogólnodostępnej stronie projektu. Jest tam kilka wymagań, więc warto się z nimi wcześniej zapoznać. Dotycząc preferencji, więc dzielicie się prywatnymi danymi.
5. Drop – skaner posiłków i tracker diety (crowdfunding)
Monitorowanie spalanych kalorii jest prostsze od tych przyjmowanych. Na rynku jest znacznie więcej trackerów ruchu, niż gadżetów do analizy metabolizmu. Ta druga grupa ma przedstawicieli, ale jest to dział bardzo niszowy i z unikatowymi, rzadkimi i trudnymi do nabycia gadżetami. W crowdfundingu znalazłem nowy, który dzięki AI może na rynku coś zmienić. Drop to ubieralna kamerka do śledzenia przyjmowanych posiłków. Analizuje spożywaną żywność i automatycznie loguje do rejestru potencjalne kalorie. Mówimy zatem o trackerze diety z aplikacją, w której pojawią się podobne do innych aplikacji śledzących kalorie dzienniczki, ale z systemem logowania danych we współpracy z algorytmami Sztucznej Inteligencji i widzenia komputerowego.
Wbudowana w niewielki modulik kamerka 4K rozpoznaje jedzenie i chmurowo przetwarza obraz, by zapisać w apce przyjęte podczas posiłku kalorie. Baza danych serwisu ma możliwie precyzyjnie zapisywać odczyty, a wśród nich oferować informacje o składnikach odżywczych. Jest to zatem również rodzaj przewodnika po zdrowym odżywianiu (takiego wirtualnego „trenera”, a raczej asystenta lub „dietetyka”). W aplikacji premium funkcji ma być oczywiście więcej, np. wpływ makro. Gadżet wyceniono na 199$, a dojdzie pewnie jeszcze koszt subskrypcji. Projekt jest planowany do realizacji dopiero w czwartym kwartale 2025 roku.
Znalezione na Kickstarterze
6. Bramka FRITZ!Smart Gateway ze wsparciem Matter
Testowałem kiedyś kilka urządzeń Fritz! (wymienić, telefon stacjonarny, router), o rozwiązaniach smart home producent nie pisałem zbyt często, bo brakowało mu pewnych elementów, które ciekawią mnie (w ramach integracji z platformami smart home). teraz ekosystem urządzeń pokazuje iż w końcu może i chce być częścią szerszych sieci inteligentnych urządzeń. W ofercie producenta pojawiła się aktualizacja pozwalając na integrację urządzeń niemieckiego AVM z innymi platformami przez standard Matter. Aktualizacja FRITZ!OS 7.63 dla bramki FRITZ!Smart Gateway zaoferuje zgodność.
Przypomnę, iż zgodność z Matter otwiera drogę szybszemu i łatwiejszemu łączeniu inteligentnych modułów z kompatybilnymi systemami (standard Matter współtworzy wiele znanych producentów). Bramka Fritz! pozwoli połączyć ekosystem Smart Home FRITZ! z innymi systemami, rozszerzając zakres współpracy. Z tego co widzę, AVM zwiastuje kolejne aktualizacje dla Matter, m.in. inteligentnego gniazdka. W zasobach nowych rozwiązań pojawi się obsługa przy użyciu komend głosowych popularnych asystentów: Alexy, Asystenta Google, czy Siri. Dodam tu, iż sama informacja jest oczywiście bardzo korzystna. Małym hamulcowym rozwoju w obrębie potencjału Matter jest jednak sam alians, który buduje standard. Jego funkcjonalności wkraczają na rynek bardzo wolno. Bardzo wolno są też adaptowane przez rynek.
7. Shelly z certyfikacją nowych modułów w ramach SmartThings
Shelly rzadko pojawiało się na moim blogu. Jakiś czas temu myślałem o uwzględnieniu modułów tej firmy w moich puszkach, ale ostatecznie jeszcze nie zdecydowałem, który wariant urządzenia wykorzystam do włączników. Piszę o tym producencie, bo właśnie ogłosił szerszą współpracę z platformą SmartThings od Samsunga. Aż dziewięć nowych urządzeń Shelly z Z-Wave będzie działało z serwisem koreańskiego giganta. Dzięki temu bułgarska firma może skorzystać wśród klientów, którzy korzystają z usług SmartThings (i odwrotnie). Udało się certyfikować modele: Wave 2PM, Wave Pro 2, Wave 1PM Mini, Wave Pro 1PM, Wave Pro 2PM, Wave 1PM, Wave 1, Wave 1 Mini oraz Wave Pro 1. Urządzenia należą do kilku kategorii – od smart włączników, po monitory energii. Integracja w aplikacji SmartThings powinna ułatwić budowanie scen oraz integracji. Shelly jest znane ze stosunkowo niedrogich rozwiązań. Są atrakcyjne dla majsterkowiczów (bo nie wszystkie modele z oferty są typu plug-and-play). Przypomnę, iż Shelly już wcześniej oferowało możliwość połączenia z innymi znanymi platformami, np. Alexą od Amazona, Google Home i Apple HomeKit.
#SmartThings Partner Update!@shelly_IoT has announced the WWST certification of nine additional devices from their Wave product line. pic.twitter.com/aUmjYSwKI9
— SmartThings (@smartthings) November 19, 2024
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
8. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca
Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.
Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2
9. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
10. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
11. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
12. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub