Smart home tygodnia #127 (przegląd rynku)

5 dni temu
Zobacz też: smart home tygodnia #126 – BenQ GP520 (foto: benq.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • dalsze testy smart zamka Yale Linus L2 – tym razem temat ładowania
  • mini relacja z targów Audio Video Show 2024 (trochę rozwiązań z zakresu smart)
  • ViewSonic X1/X2-4K Pro to propozycje projektorów dla gamerów
  • BOOX Note Air4 C z e-tuszowym panelem Kaleido 3 z 10.3″
  • Hisense PL2 Laser Cinema – laserowe kino domowe
  • Vizio MicMe – hybrydowy soundbar z karaoke

1. Yale Linus Smart Lock L2 z własnym akumulatorem (testy tygodnia)

Akumulator do Yale Linus L2 w porównaniu do baterii (pozwolił elastyczniej dostosować rozmiary zamka).

W zeszłym tygodniu podsumowałem najważniejsze poprawki, jakie Yale zaproponowałem w drugiej generacji inteligentnego zamka Linus. Zacząłem teraz bliżej przyglądać się poszczególnym z usprawnień. Instaluję zamek i pierwsze co właśnie oceniam to sposób zasilania urządzenia. Z poprzednikiem w tej kwestii miałem mieszane odczucia.

Yale Linus L2 zmienił podejście w kwestii ładowania. Producent przeszedł z paluszków AAA na zdecydowanie mniejszy akumulatorek, który umożliwił odchudzenie całej konstrukcji. Wszystko funkcjonuje jak poprzednio, a więc z powiadomieniami sygnalizującymi wyczerpywanie się energii, ale zmienia się sposób wymiany ogniwa.

Obie metody (w L1 i L2) mają swoje silniejsze i słabsze strony. W pierwszym wystarczy wymienić cztery paluszki (ale dobrze mieć ich zapas). W drugim musimy wyjąć akumulatorek i podładować go przez port USB-C. Z jednej strony, nie musimy się martwić o ciągłe dokupowanie baterii, ale z drugiej – na czas ładowania nasz zamek traci swoje smart opcje i działa wyłącznie tradycyjnie (manualnie).

Koniec z wymianą baterii, ale trzeba akumulator wyjąć do ładowania.

Akumulator i baterie oferują ten sam, zbliżony czas działania, a konkretnie ok. pół roku pracy. Sprawdziłem na stronie Yale – ten element zamka można w każdej chwili dokupić, więc jest szansa na szybką wymianę przy dwóch sztukach, no i pewność, iż w razie wyczerpania taki akumulatorek dokupimy. Zakłada, iż okres wsparcia awaryjnymi częściami będzie utrzymywany. W Linus L1 o te sprawy martwić się nie musimy. Baterie są w każdym sklepie.

Podsumowując nowy akumulator w Yale Smart Lock L2:

  • pozwolił zmniejszyć gabaryty inteligentnego zamka
  • zastępuje paluszki, więc ładujemy go przez port USB-C
  • na czas ładowania zamek obsługujemy w sposób klasyczny
  • Yale oferuje sprzedaż akumulatorków

2. Audio/Video Show 2024 (event tygodnia)

W miniony weekend odbyły się jedne z większych w naszej części Europy targi audio/video. Jak co roku już od wielu lat, na stadionie narodowym oraz w hotelach Radisson Blu Sobieski i Golden Tulip zorganizowano Audio Video Show. Podczas trzech dni pojawia się szansa zapoznania z high-endowym sprzętem i to nie tylko wzrokowo, ale i wszystkimi pozostałymi zmysłami.

W kameralnych salkach można poczuć brzmienie i sprawdzić elektronikę na żywo. Mimo, iż większość demonstrowanych propozycji nieco wykracza poza mój zasięg zainteresowania, to na Audio Video Show pojawiam się zawsze z miłą chęcią. Pomieszczeń jest mnóstwo, a jeszcze więcej wystawców i marek. W 2024 roku obiecano 180 wystawców i miks propozycji – od tańszych gadżetów, po ultra drogie systemy nagłośnienia.

Ceny biletów/karnetów nie są niskie, ale w ich cenie otrzymujemy prawie 90-stronicowy przewodnik, który ułatwi zapoznanie się z „eksponatami”. Na XXVI edycji pojawiło się sporo wyjątkowych propozycji. Co roku wydarzenie kusi konkretami, mnóstwem ciekawych gości (stąd warto mieć karnet), ale i szerokim zakresem sprzętu.

W ten weekend atrakcjami były kolumny ze wsparciem odpowiedniego oprzyrządowania za kilka milionów złotych, seminaria z Michaelem Fremerem, czy (kolejny raz) najdroższe słuchawki na świecie – Sennheisery HE-1 za ok. 250-300 tys. zł (miałem okazję posłuchać ich na poprzednim Audio Video Show). Oprócz tego, sporą przestrzeń targów zajęła coroczna wystawa słuchawek (z opcją ich przetestowania, więc warto przychodzić z własnym odtwarzaczem Hi-Fi). Nie zabrakło kiermaszy winyli, no i oczywiście mnóstwa gramofonów (pojawiło się choćby ramię z igłą za 200 tysięcy złotych!). W tegorocznej edycji przybyło urządzeń z sekcji video, szczególnie projektorów.

Sprawdź moją mini relację z Audio Video Show 2024


3. ViewSonic X1/X2-4K Pro – projektory dla gamerów

ViewSonic X1-4K Pro

W tym tygodniu uzbierało się w przeglądzie trochę rzutników. W weekend (na Audio Vodeo Show) miałem możliwość sprawdzenia kilku modeli, o których pisałem wam w poprzednich przeglądach, ale na rynek zmierzają już kolejne. Ta kategoria segmentu mocno się rozrasta, co mnie – fana projekcji – bardzo cieszy. w tej chwili nie korzystam z projektora, ale w swojej karierze miałem ich już ze cztery.

ViewSonic to marka posiadająca jakieś know how w kategorii projektorów. Nowe jednostki z dopiskiem Pro zdają się to potwierdzać. Jak sama nazwa sugeruje, pakiet opcji zainteresuje wymagających odbiorców, a za takich uważam też graczy. Marka już od zeszłego roku proponuje gamingowe rzutniki „Designed for Xbox”. Zeszłoroczne X1-4K i X2-4K doczekały się poprawek w odmianach Pro. Będę dysponować niskim lagiem oraz wbudowanym Google TV.

Obie odmiany korzystają z chipa DMD z trzecią generacją LED z wysoką jasnością. Specyfikacje bardzo interesujące:

  • chip DMD (0.65″) z LED (trzeciej generacji)
  • jasność choćby z 3300 „LED” lumenów
  • natywny kontrast z 3 000 000:1
  • rozdzielczość 4K, ale najniższy lag przy 1080p (240Hz z 4.2 ms)
  • QHD (1440p) oferuje 120Hz
  • „Designed for Xbox” przez porty HDMI 2.0 (jeden eARC)
  • wbudowany Google TV (opcje smart TV)
  • obraz ze 125% Rec.709, wsparciem HDR
  • korekcja keystone (cztery rogi), optyczny zoom
  • audio z Harman Kardon i zgodność z Dolby/DTS

Modele różnią się sposobem rzutu. X2 ma nieco krótszy. Ceny dość spore. Na razie modeli ViewSonic nie widzę w Polsce. Są te bardziej bazowe (startujące od ok. 6 500 zł). Pro startują od 1400$. Premierę poza USA przewiduję w 2025 roku.


4. BOOX Note Max z e-tuszowym ekranem 13.3″

W minionym tygodniu marka BOOX przedstawiła nową linię swoich produktów z e-papierowymi wyświetlaczami. Wśród nowości pojawił się model Note Air4 C z panelem o przekątnej 10.3″ z kolorowym Kaleido 3, a już niedługo do oferty dołączy większy Note Max z aż 13.3″ (bez koloru). W obu przypadkach mówimy o notatnikach ze wsparciem rysików. W przypadku tego większego również stacji z klawiaturę. Taki wariant atakuje już segment tabletów. Czy nowy BOOX może zastąpić takie urządzenie w naszym domu? Kolorowa odmiana ma swoje zalety, ale Max dysponuje dodatkowe akcesoria do wygodniejsze pracy. 13.3 cala to niemal odpowiednik kartki A4. 650$ to kwota odstraszająca, szczególnie w porównaniu z reMarkabl, ale system operacyjny może okazać się przewagą. Android to szersze opcje instalacji aplikacji.

Meet the newest members of the BOOX family!#NoteAir4C: An upgraded 10.3-inch COLOR ePaper tablet, now with more power and versatility.
#Palma2: The upgraded version of Palma, featuring Android 13 and a faster CPU.#NoteMax: A stunning 13.3-inch digital notebook with a… pic.twitter.com/p7pW3ESTvJ

— BOOX (@OnyxBoox) October 23, 2024


Jeśli chodzi o parametry to są solidne. BOOX Note posiada ośmierdzeniowy procesor (2.8GHz), 6 GB RAM i 128 wbudowane pamięć oraz tabletowy interfejs ze wsparciem rysika. Panel E Ink Carta 1300 daje gęstość 300 pikseli na cal i szybsze odświeżanie Super Refresh. Jeszcze nie sprecyzowano konkretnej daty premiery. Może będzie wtedy okazja do szerszego przyjrzenia się nowej ofercie producenta.


5. Hisense PL2 Laser Cinema – laserowe kino domowe

Mam jeszcze jeden interesujący projektor w najnowszym zestawieniu. Wspominałem już, iż w poprzedni weekend miałem okazję przyjrzeć się kilku projektorom od HiSense. Wśród nich był PL1 lub PX2 (nie jestem pewien który), czyli odmiany o ultra krótkim rzucie. Producent prezentuje już jego następcę, czyli PL2 Laser Cinema. Ma to być propozycja z wyższej półki do imitacji kina w domowych warunkach. Mówimy o obrazie między 80 a choćby 150 cali i to z odpowiednią jakością odwzorowania efektów. Pierwsza generacja oferowała sporą przekątną, ale maksymalnie 120″. PL2 dysponuje 150″ z tylko ok. 18 cali (to 20 cm!). Wszystko dzięki współczynnikowi 0.22:1. Bardzo dobrze wygląda jasność – 2700 ANSI lumenów dzięki laserowemu X-Fusion.

Hisense PL2 Laser Cinema

Silnik zaoferuje nam 4k/60Hz i uspcaling contentu przy użyciu AI. System pokrywa 85% DCI-P3 i natywnym kontrastem 3000:1 (dynamicznie choćby 2 000 000:1). Jest zgodność z Dolby Vision, HDR10 oraz HLG. Hisense PL2 Laser Cinema posiada też wbudowane Wi-Fi (ac) i wbudowane Google TV. Nie zabraknie też popularnych protokołów łączności do mirroringu treści – Chromecasta i AirPlay 2. Prze pilocik wykorzystamy sterowanie głosowe przy użyciu Alexy lub Asystente Google. HiSense nie zapomniało o dźwięku. Projektory wyposażono w dźwięk 30W z Dolby Atmos. Są też porty HDMI 2.0 z eARC oraz HDMi 2.1 dla graczy. Podoba mi się kooperacja z Control4 i Apple HomeKit w obrębie instalacji. Cena PL2 – 2500$. W Polsce w przedsprzedaży widzę 11500 zł.


6. Vizio MicMe – soundbar z karaoke

Wybór soundbarów jest dziś bardzo szeroki. Konkurencja wymaga zatem podnoszenia jakości, rozwijania funkcjonalności lub rywalizacja niższymi kosztami. Vizio w najnowszym modelu próbuje tym są środkową strategią, ale mocno wykraczając poza rynkowe standardy. MicMe to belka z zestawem do karaoke. Możliwe, iż nie jest to wymarzony upgrade dla przeciętnego klienta, ale coś nowego, pozwalającego przyciągnąć wzrok grup o innych potrzebach. Vizio poszukuje wśród imprezowiczów, ale tych bardziej kanapowych (chociaż dobre karaoke może pojawić się też w trakcie „dynamiczniejszych” domówek ). Soundbar z subwooderem doposażono w dwa mikrofony bezprzewodowe. Wystarczy podnieść je ze stacji i cała magia się zaczyna. W zestawie apka do modyfikacji ustawień, m.in. efektów wokalnych. W bibliotece ok. 80 tys. utworów oraz integracja z aplikacjami karaoke, np. Stingray.

Vizio MicMe posiada też technologie QuickFit służące do szybkiej konfiguracji z telewizorem. Oczywiście najlepiej jak TV posiada port HDMI z eARC. Producent wycenił swój nowy bar na 350$. Będzie dostępny od listopada, ale jeszcze nie wiem czy w Europie również.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Idź do oryginalnego materiału