Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły niedawno do setnego wydania!
- Amazon Echo Spot powraca (druga generacja smart głośniczka)
- LG przejmuje Homey (rozwinie platformę ThinQ?)
- Samsung SmartThings zgodne z Matter 1.2
- debiutuje Aqara U200 – smart zamek z Matter-over-Thread
- pojawiło się zgłoszenie Apple do UOKiK w sprawie braku polskiego w Siri
- Apple opracowuje smart urządzenie dla domu z Apple Intelligence?
- powstaje smart ekran Apple z Apple Intelligence?
- dwa nowe projektory gamingowe z serii BenQ Casual Gaming z 4K
1. Powrót Amazon Echo Spot
W 2017 roku Amazon przedstawił mniejszy wariant smart głośnika z ekranem z linii Echo – model Spot. Kilka lat później go wycofał ze sprzedaży i w zasadzie nie wiadomo było, dlaczego… Właśnie gadżet powrócił do oferty amerykańskiego giganta. Firma przywraca jego dostępność, więc jeżeli jego możliwości pasowały do waszych potrzeb, jest ponownie okazja do jego zakupu. Dla przypomnienia, Amazon Echo Spot to odpowiednik Dota, ale ze ścięciem na ekranik.
Echo Spot (2024) jest zatem niejako hybrydą Dot i Show, czyli mniejszym smart głośnikiem z panelem do pokazywania czasu, pogody, ale też albumów z podpiętych serwisów muzycznych. Został zaprojektowany z myślą o szafkach nocnych, gdzie sprawdzi się jego większość funkcji. Od asystentki Alexa, po budzik. Motywy zegara i kilku ustawień można spersonalizować. Nie zabraknie tu najważniejszego – kontroli smart domu i odczytu wybranych powiadomień z sieci smart urządzeń.
W pierwszej generacji Spota była jeszcze kamerka, więc możliwe były video połączenia (ekranik był też większy i w pełni okrągły). Nowy Echo Spot może funkcjonować jako kontroler Matter, ale tylko „over-Wi-Fi”. Nie będzie tu protokołu Thread (lub Zigbee). Fajnie, iż pracuje w dwóch zakresach: 2.4 i 5 GHz. Amazon wycenił go na 80$.
2. LG przejmuje Homey
Homey to zacny hub, a adekwatnie „najbardziej zaawansowana platforma inteligentnego domu na świecie” – jak przedstawiają ją twórcy. Lokalne łączenie urządzeń, żadnych subskrypcji i bardzo szeroka kompatybilność z inteligentnymi urządzeniami. LG Electronics ogłosiło właśnie, iż przejmuje 80% udziałów w Athom – holenderskiej marce, która jest właścicielem Homey. Pozostałe 20% planowane jest w kolejnych trzech latach, a więc całościowy pakiet firmy. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, iż Koreańczycy chcą rozwinąć swój własny ekosystem ThinQ o większe możliwości, by walczyć z lokalnym SmartThings od Samsunga oraz wieloma innymi ekosystemami smart home.
O Homey pisałem na blogu wiele razy. Rozwiązaniem powstało w 2014 roku. Aktualnie wspiera już ponad 50 tysięcy smart urządzeń od bardzo wielu marek: Sonosa, Philips Hue, Netatmo, ale też Honeywell, IKEA, czy Samsunga. Oprócz tego współpracuje z Alexą i Asystentem Google. W Odmianie Homey Pro – jako centralny hub – jest też wstanie obsłużyć wszystkie najważniejsze standardy dzisiejszej łączności: Wi-Fi, Bluetooth, ale i Zigbee oraz Z-Wave Plus, sprzęt na podczerwień, a choćby najnowsze Matter i Thread. Integracja Homey z LG ThinQ może być dla koreańskiej marki spory skokiem (niebawem też użytkownicy Homey zyskają współpracę ze sprzętem domowym od LG).
Mimo przejęcia, marka Athom ma pozostać niezależna w swoich działaniach, by odpowiednio rozwijać dotychczasowy projekt. Ile ten deal wyniósł? Korea Economic Daily przelicza, iż cała operacja zamknęła się w okolicach 60 milionów dolarów. W sumie niewiele. W 2014 roku, a więc w momencie powstawania Homey, Samsung też dokonał podobnej transakcji, gdy kupował platformę SmartThings (za 200 mln $). Dzisiaj SmartThings jest już dobrze kojarzone z Samsungiem i integruje się z każdym możliwym sprzętem producenta. W przypadku Homey i LG ThinQ może być podobnie. Większe efekty zobaczymy pewnie dopiero w przyszłym roku.
3. SmartThings zgodne z Matter 1.2
Apropos platformy SmartThings. Samsung uprzedził swoich największych rywali (ale jednocześnie partnerów w ramach projektu Matter, czyli Amazona, Apple oraz Google) i jako pierwszy z nich ogłosił zgodność z najnowszym Matter 1.2. Lodówki, klimatyzatory, zmywarki, suszarki, czy roboty sprzątające, ale i alarmy dymu i CO, czy czujniki powietrza, oczyszczacze i wiatraki mogą być (przynajmniej w teorii) podłączane do systemu SmartThings w ramach standardu Matter.
Today, #SmartThings announced a suite of updates, including SmartThings Energy and #Matter enhancements. Users can manage their smart homes more easily with new features like shareable routines and advanced Hub and navigation capabilities.
Learn more: pic.twitter.com/OUPlD4SMuk
— SmartThings (@smartthings) July 1, 2024
Napisałem „w teorii”, bo na ten moment w sprzedaży nie ma zbyt wielu urządzeń z wymienionej listy, które otrzymały certyfikat zgodności dla Matter w wersji 1.2. W tej chwili, tak szczerze (z pamięci) potrafiłbym wymienić chyba tylko smart odkurzacz od Roborock – któryś z najnowszych modeli (prawdopodobnie S8 MaxV Ultra). Lista kompatybilnego sprzętu jest na razie skromna, a przecież Matter 1.2 przedstawiono w październiku 2023 roku (natomiast w maju 2024 pojawił się Matter 1.3). Szkoda, iż wdrażanie standardu tyle trwa. Tym bardziej trzeba pochwalić gotowość Samsunga do współpracy z nowszymi wytycznymi.
Oprócz tego SmartThings otrzyma kilka niezależnych usprawnień w swojej mobilnej aplikacji oraz ekosystemie rozwiązań. Chyba najciekawszym z nich są narzędzia Hub Manager. Pozwoli ono ustalić rolę głównej huba i przypisać innym tryb rezerwowy, gdyby pierwszy padł offline. Aktualnie platforma pozwala jako hub potraktować wiele modułów, więc zarządzanie punktami będzie przydatne. Wśród nowości zauważyłem też możliwość przesyłania rutyn przy pomocy kodów QR, rozwinięć w monitoringu zużycia energii oraz nową funkcję Device Control dla telefonów Galaxy, gdzie stworzymy wygodniejszy dashboard lub widget do obsługi SmartThings.
4. Aqara U200 – smart zamek z Matter-over-Thread
Cztery miesiące temu Aqara wprowadziła na Kickstarter (crowdfunding) nowy wariant inteligentnego zamka do drzwi. Zalety Smart Lock U200 były wcześniej (wrzesień 2023) prezentowane na targach IFA w Berlinie. Teraz moduł trafia do oficjalnej sprzedaży. Będzie to trzeci, po U100 i U50, wariant smart zamka w ofercie marki. O tej propozycji już w przeglądach pisałem, więc bardzo króciutko tylko przypomnę o jej największych zaletach.
The Aqara U200 Smart Lock is finally here, and it’s packed with features to make your life easier and your home more secure.
Imagine unlocking your door with just a touch, getting notifications when someone arrives, and even remotely granting access to guests. It’s all… pic.twitter.com/M5L3D6Fnh0
— Aqara (@AqaraSmarthouse) July 9, 2024
Aqara Smart Lock U200 wyróżni się pod pewnym względami na tle konkurencji:
- pierwszy taki smart zamek do drzwi ze wsparciem Apple Home Key (czyli wirtualnymi kluczami w aplikacji Apple Wallet dostępnej w iPhone’ach i Apple Watchach)
- ma natywne wsparcie Matter-over-Thread (a więc połączy się z dowolnym kontrolerem Matter, np. smart głośnikami Amazon Echo, Apple TV, czy Homey Pro). Nie jest tu potrzebny Awara Hub z Matter (ale jak będzie to zwiększy nam zasięg sieci)
- moduł zamka działa w standardach amerykańskim i europejskim (uniwersalność)
- w zestawie, oprócz wirtualnych kluczy i zdalnego dostępu, będzie też klawiatura z PINami oraz czytnikiem NFC. Jest również czytnik palca z szybką reakcją na kontakt (już w pół sekundy)
- jedno ładowanie baterii ma wystarczyć choćby na pół roku pracy (w alternatywie baterie AAA i zasilanie przewodowe). Kilka opcji to w przypadku zamka zaleta.
Aqara wyceniła Smart Lock U200 na 270$ (na start są jeszcze jakieś zniżki).
5. Siri wciąż bez polskiego języka – pojawiła się petycja
Drażni was, iż asystenci głosowi nie mówią w naszym języku? Choć komunikacja w popularnych językach obcych nie jest specjalnie trudna to natywnie sporo ułatwia (szczególnie w sytuacjach skrajnych, wymagających szybkiej reakcji). Asystent Google ma już wsparcie polskiego (oprócz smart głośników… huh), ale Siri wciąż choćby nie duka po naszemu. Na serwisie wykop.pl znalazłem link do petycji, której celem jest zgłoszenie Apple do UOKiK. Ma to być próba zainteresowania Rzecznika Praw Konsumenta aktualną sytuacją z Siri w naszym kraju. Według podanych w petycji argumentów (słusznych zresztą), Apple nierówno i nieuczciwie traktuje polskich użytkowników. Płacimy za telefony/tablety/zegarki i usługi giganta z Cupertino te same kwoty, a nie mamy okrojone funkcjonalności.
Wniosek ma wymusić na Apple zaprzestanie tego typu praktyk, a jak wiadomo, na terenie Unii Europejskiej (szczególnie po nowych aktach prawa cyfrowego) potrafi się w jakimś stopniu do tych regulacji przystosować. Ciekawe, iż w zapisie widzę też kwestie zadośćuczynienia, co jednak może być trudniejsze do uzyskania. Sądzę, iż w tym wypadku ma to być bardziej element nacisku. Kara finansowa to też zawsze jakiś argument. We wniosku zawarto braki funkcyjne, przez które Polacy nie mają dostępu do różnych opcji ekosystemu Apple. W przypadku inteligentnego domu są to głośniki HomePod, których nie ma u nas w sprzedaży m.in. z uwagi na brak wsparcia Siri w polskim języku. Więcej konkretów w poniższym linku:
6. Smart ekran Apple z Apple Intelligence?
Apropos Apple i segmentu smart home. Od dłuższego czasu po sieci krążą plotki, ale i pewne potwierdzenia odnośnie budowy nowego smart urządzenia dla inteligentnego domu. Sprzętu, w którym pojawiłby się ekran w stylu dobrze już znanych od jakiegoś czasu smart ekranów. Od czasu do czasu docierają pojedyncze doniesienia potwierdzające ten projekt. Serwis MacRumors zauważył w kodzie ekosystemu informacje o sprzęcie Apple oznaczonym frazą HomeAccessory17,1.
Na pewno nie chodzi o kolejnego HomePoda, bo ten widnieje zawsze jako AudioAccessory. Według najnowszych informacji, domowe urządzenie Apple funkcjonowałoby na chipie A18 szykowanym dla iPhone’ów 16, a więc układów ze wsparciem Apple Intelligence. Czy oznacza to włączenie możliwości najnowszych algorytmów Sztucznej Inteligencji Apple w segmencie smart home?
7. Nowe projektory gamingowe z serii BenQ Casual Gaming
Ostatnio lubię do smartdomowych zestawień wrzucać zapowiedzi nowych projektorów. Zwykle koncentruję się na modelach pod multimedia (głównie filmy) i ze smart oprogramowaniem. Ostatnio zainteresowanie rzutnikami rośnie też wśród graczy. Dwa nowe modele BenQ z serii Casual Gaming spróbują dostarczyć kilka elementów, które dla gamera są niezbędne. Laserowe projektory TK710 i TK710STi dysponują 4K, niskim lagiem i wysoką jasnością, dzięki czemu nie trzeba będzie ograniczać sesji do zabawy nocnej (lub zaciemniania pomieszczenia). Nie chcę tu urządzeniom poświęcać za dużo czasu, bo to tylko przegląd nowości, więc po prostu wylistuję najciekawsze ze specyfikacji.
Wśród zalet nowych projektorów BenQ wybrałem:
- jasność aż 3200 ANSI lumenów (nie potrzebująca zaciemnienia)
- laserowo rzucany obraz DLP w 4K UHD (3840 x 2160)
- wybór rzutu (wariant STi ma krótszy)
- niski lag 4.16 ms przy trybie Full HD i odświeżanie 240Hz (4K tylko w 60Hz). Przy rozdzielczości 4K opóźnienie wynosi 16.7 ms, więc też nie jest jakoś źle
- kolorystyka 95% Rec.709 i kontrast 600 000:1 oraz wsparcie HDR
- TK710 ma nieco więcej opcji korekcji z uwagi na dalszy rzut (z wertykalnym keystone, zoomem 1.3x). W STi zabrakło lens shift, a zoom spadł do 1.2x.
- porty: 2x HDMI 2.0b (jeden ze zwrotnym audio z 7.1 i Dolby Atmos)
- wbudowany głośnik 5W + wyjście 3.5 mm na zewnętrzny system
- Android TV widzę w formie dongle’a
A co z wad lub ograniczeń? Na pewno barierą będą ceny. Na europejskiej stronie nie widzę jeszcze cennika, więc podam ten amerykański. Za TK710 trzeba zapłacić 1799$, a za TK710STi – 1999$. Z gamingowymi monitorami raczej bym ich nie zestawiał, ale jako imersyjny obraz z większym formacie powinno sprostać minimum. Poprzednie modele Casual Gaming były lampowe.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
8. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub